erzet
25.10.10,14:25
Zmeny času na našom území

Na území SR, resp. ČR je platný takzvaný stredoeurópsky čas (SEČ). Dvakrát ročne dochádza k posunu času. Čas sa posúva vždy v poslednú marcovú nedeľu o 2:00 SEČ o jednu hodinu dopredu. Naspäť, o jednu hodinu späť sa čas posúva vždy v poslednú októbrovú nedeľu o 3:00 SELČ. Hovoríme, že v období medzi týmito dvoma dátumami platí takzvaný stredoeurópsky letný čas (SELČ).

Na prelome rokov 1946 a 1947 bol navyše zavedený takzvaný stredoeurópsky zimný čas (SEZČ). Tento čas bol platný len od 1.12.1946 2:00 SEČ do 23.2.1947 2:00 SEZČ.

V minulosti však tieto zmeny neboli také pravidelné, preto uvádzame tabuľku s obdobiami, kedy bol na našom území platný letný čas:

Rok Letný čas* 2011 27.03. 02:00 - 30.10. 03:00 2010 28.03. 02:00 - 31.10. 03:00
durisovad
25.10.10,13:00
Chvala Bohu, ze od nedele bude zasa normalny cas. Dnes som isla do roboty za tmy a to bolo uz 7 hodin.
george303
25.10.10,13:06
Chvala Bohu, ze od nedele bude zasa normalny cas. Dnes som isla do roboty za tmy a to bolo uz 7 hodin.

Tak teraz pojdes z roboty za tmy :)
durisovad
25.10.10,13:09
Nepojdem, pretoze pracujem len na tretinovy uvazok, pred obedom som uz vzdy doma.
Rozalka
25.10.10,17:03
Ja by som prijala, keby navždy zostal letný čas. Možno by pomohlo odsťahovať sa do Bretónska ...
marleau
25.10.10,17:56
Ja by som prijala, keby navždy zostal letný čas. Možno by pomohlo odsťahovať sa do Bretónska ...
Správny čas je však ten zimný.Jednoducho prelom rokov nastáva v správnej chvíli a nie je o hodinu posunutý.
Ja by som to nemenil a určite som proti zrušeniu letného času.Takto je to dobre.Ja v tom problém nevidím,ak sa má šetriť na energiách a toto pomože,tak nech to je.Živý organizmus si rýchlo zvykne na zmenu a prisposobí sa novým skutočnostiam.
Zaujímavý poznatok:najviac sa sťažujú na zmenu tí,čo často ponocujú a ich systém bdenie-spánok je podľa náhody alebo atkuálnej potreby len nie pravidelný.
lujza.j
25.10.10,18:11
...keď sa mení zimný čas na letný beriem ak nato nezabudnem dovolenku, mne tá hodina tak chýba, že som nefunkčnáááá:D:D:---
ivantt
25.10.10,18:54
Mne je to jedno.. ja chodim za tmy do prace a za tmy aj z prace. Mne by vyhovovalo keby sa cas nemenil.. len co si organizmus zvykne na jeden tak sa meni na iny...
Vlastas
25.10.10,18:59
Mne letný čas vyhovuje. Je dobre keď je vidno v lete ešte cca o 21.30 hod.Teraz keď prehodia čas bude tma už o 16.00 hod a tie dlhé večery sú strašné. Mali by to prehodiť na letný a už to vôbec nemeniť, aby aj v zime bolo dlhšie vidno (viem že je to blud ale ....)Moje okolie nemá problém pri zmene času na jar hodinu dospia a v jeseň spia o hodinu viac.
Paula
25.10.10,19:51
V minulosti však tieto zmeny neboli také pravidelné, preto uvádzame tabuľku s obdobiami, kedy bol na našom území platný letný čas:

Rok Letný čas* 2011 27.03. 02:00 - 30.10. 03:00 2010 28.03. 02:00 - 31.10. 03:00


Tak bol alebo nebol ten 2011 už? ;)
cloe
25.10.10,20:06
Správny čas je však ten zimný.Jednoducho prelom rokov nastáva v správnej chvíli a nie je o hodinu posunutý.
Ja by som to nemenil a určite som proti zrušeniu letného času.Takto je to dobre.Ja v tom problém nevidím,ak sa má šetriť na energiách a toto pomože,tak nech to je.Živý organizmus si rýchlo zvykne na zmenu a prisposobí sa novým skutočnostiam.
Zaujímavý poznatok:najviac sa sťažujú na zmenu tí,čo často ponocujú a ich systém bdenie-spánok je podľa náhody alebo atkuálnej potreby len nie pravidelný.

To zvýraznené je presne môj prípad a ja som zástanca zimného času. To je pre mňa ten pravý. Ja by som letný zrušila.
ivantt
25.10.10,20:17
Správny čas je však ten zimný.Jednoducho prelom rokov nastáva v správnej chvíli a nie je o hodinu posunutý.
Ja by som to nemenil a určite som proti zrušeniu letného času.Takto je to dobre.Ja v tom problém nevidím,ak sa má šetriť na energiách a toto pomože,tak nech to je.Živý organizmus si rýchlo zvykne na zmenu a prisposobí sa novým skutočnostiam.
Zaujímavý poznatok:najviac sa sťažujú na zmenu tí,čo často ponocujú a ich systém bdenie-spánok je podľa náhody alebo atkuálnej potreby len nie pravidelný.

Tu musim zareagovat : organizmus si na to nezvykne tak rychlo ako si myslis a hlavne nie u deti. spamatava sa z toho velmi dlho, bolo o tom uz vela diskusii a preto chceli zmenu casu zrusit. No a kedze ja pracujem na 12-hodinove smeny, citim to riadne ale to neznamena ze ponocujem. Mne trva aj 4 mesiace nez sa naucim prisposobit spanok a ochvilku sa to zase zmeni.
Je pravda, ze najmenej to vadi tým, co zaspavaju pri TV a je im jedno o kolkej a rano sa budia pri pustenej tv a tiez je im to jedno o kolkej.
Stefan2005
25.10.10,20:20
Vyslovene mám rád zimný čas. Presnejšie povedané ten deň prechodu z letného na zimný. Tá hodina navyše pôsobí ukludňujúco. Vedel by som mať rád o oveľa viac aj letný čas, keby sa tá hodiná takisto pridávala, nie uberala...
bobino38
26.10.10,03:51
ja posun času vobec nevnímam:-))
marleau
26.10.10,05:02
Tu musim zareagovat : organizmus si na to nezvykne tak rychlo ako si myslis a hlavne nie u deti. spamatava sa z toho velmi dlho, bolo o tom uz vela diskusii a preto chceli zmenu casu zrusit. No a kedze ja pracujem na 12-hodinove smeny, citim to riadne ale to neznamena ze ponocujem. Mne trva aj 4 mesiace nez sa naucim prisposobit spanok a ochvilku sa to zase zmeni.
Je pravda, ze najmenej to vadi tým, co zaspavaju pri TV a je im jedno o kolkej a rano sa budia pri pustenej tv a tiez je im to jedno o kolkej.
Neverím,že aj deti nechodia spať niekedy aj o hodinu neskor.Napríklad cez víkend,v sobotu spia aj do 10-tej,to nevadí mladému organizmu?
Misicka21
26.10.10,05:03
Ja sa z toho vytešujem, že zase nejaké zmeny:)) ale zimu nemusím, hlavne poľadovice:))
truch
26.10.10,05:27
Ja som tkz."sova", večer som čulá a ráno nemôžem vstať. Veľmi sa teším, že si budem môcť pospať o hodinku dlhšie:D
Akurát bude trošku problém so psom, náš je zvyknutý chodiť von ráno pred siedmou. Budem ho musieť postupne zvyknúť, aby vydržal o tú hodinku dlhšie.:):)
renata_k
26.10.10,10:14
V práci mám stolový kalendár " Praktický kalendár s daňovým kalendáriom" a prechod na zimný čas v ňom bol už minulú nedeľu...
Vážne som tomu uverila :-( a ešte som pomýlila aj iných :-)
ivantt
26.10.10,15:06
Neverím,že aj deti nechodia spať niekedy aj o hodinu neskor.Napríklad cez víkend,v sobotu spia aj do 10-tej,to nevadí mladému organizmu?
by si sa cudoval ale nedostatok spanku detom velmi skodi... len sme trosicku slepí a nechcem to vidiet.. aby sme mali pokoj, radsej decka nechame pri TV alebo PC... ale ono sa nejedna o jednorazovu zalezitost.. vela sa o tom hovorilo, vela psychológov o tom pisalo, dočítaš sa to aj v casopisoch aj na nete. Ved kôlli tomu chceli aj zrusiť letný a zimný čas a mal byt len ten pôvodny. Ale eneňrgiami šetriť treba, preto ostava čas tak ako je....
marleau
26.10.10,15:15
by si sa cudoval ale nedostatok spanku detom velmi skodi... len sme trosicku slepí a nechcem to vidiet.. aby sme mali pokoj, radsej decka nechame pri TV alebo PC... ale ono sa nejedna o jednorazovu zalezitost.. vela sa o tom hovorilo, vela psychológov o tom pisalo, dočítaš sa to aj v casopisoch aj na nete. Ved kôlli tomu chceli aj zrusiť letný a zimný čas a mal byt len ten pôvodny. Ale eneňrgiami šetriť treba, preto ostava čas tak ako je....
Práve preto obhajujem letný čas,lebo ak máme niečo strpieť dvakrát ročne,tak nám to vadí,ale ostatných nami zapríčinených 50-krát nám nevadí.taká sme my,ľudská rasa.
marleau
26.10.10,15:17
Vyslovene mám rád zimný čas. Presnejšie povedané ten deň prechodu z letného na zimný. Tá hodina navyše pôsobí ukludňujúco. Vedel by som mať rád o oveľa viac aj letný čas, keby sa tá hodiná takisto pridávala, nie uberala...
To je síce pravda,ale ruku na srdce:nedá sa dá hodina "navyše" nájsť aj vo všednú nedeľu?
ivantt
26.10.10,16:15
Práve preto obhajujem letný čas,lebo ak máme niečo strpieť dvakrát ročne,tak nám to vadí,ale ostatných nami zapríčinených 50-krát nám nevadí.taká sme my,ľudská rasa.

No ale ked si to vezmes ze 50x porusis uz porusene co len o hodinu tak uz su to v podstate 2 hodiny :-D ked clovek nikdy nevie co je dobre a co nie, obycajný smrtelnik sa to nikdy nedozvie a ten co o tom rozhoduje, tomu je to ukradnute....
verkaz
28.10.10,10:11
Ja to vidím aj na mojom psíkovi, že je chudák popletený. teraz, keď si budem môcť hodinu pospať, tak ma bude samozrejme budiť.
mlisa
28.10.10,10:17
Ja to vidím aj na mojom psíkovi, že je chudák popletený. teraz, keď si budem môcť hodinu pospať, tak ma bude samozrejme budiť.
moj pes sa skor orientuje podla svetla, v lete ma uz o siestej rano vyzeral, ze kde sa flakam, teraz na mna o siedmej rano zazera, ze preco ho budim na vencenie, ked je takmer este tma :) Asi aj psi su na tom rovnako ako ludia - niektorym to vyhovuje, inym nie :)
lujza.j
28.10.10,11:59
náš pes sa orientuje podľa nás keď spíme my spí aj on:)
lujza.j
28.10.10,12:05
To je síce pravda,ale ruku na srdce:nedá sa dá hodina "navyše" nájsť aj vo všednú nedeľu?
nájsť hodinu navyše v nedeľu?u mňa určite nie, nedeľu vyslovene neznášam mám pocit, že je to deň, ktorý z celého týždňa ubieha najrýchlejšie:mad::mad:
Gapo
28.10.10,17:15
Náš papagáj nemá hodinky a jeho biorytmus funguje podľa ročných období a tak keď ho teraz idem ráno o pol ôsmej zobudiť, tak sa jeduje a fučí, má pravdu, veď je to ešte len pol siedmej.:);)
Že by mal viac rozumu ako ľudia?:cool:
misoft
29.10.10,13:56
Nie, len jeho "hodiny" idú presnejšie :---:---
miroslavala
30.10.10,14:55
Zmena času mi pripadá strašne umelé sci-fi. Čo tak si zmeniť od zajtra teplotu? Dohodneme sa, že 0°C bude od zajtra -1°C. Aby nás tak netrápili mrazy...:)
bubkoch
30.10.10,15:12
posun casu je super a dufam ze ostane navzdy ...
nevidim ziaden dovod aby v lete bolo svetlo uz o 4:00 a tma uz o 18:00
marleau
30.10.10,15:36
Zmena času je využitie bieleho dňa.Nemusel by sa meniť,keby ľudia automaticky posunuli o hodinu svoje aktivity.Ale koľko je to grafikonov a iných rozpisov v časových jednotkách,preto je kvoli "vidnu" a tme lepšie posunúť hodiny.
Akurát nechápem (aspoň dnes som v rádiu počul),prečo musia tri rýchliky hodinu stáť.To je problém si uvedomiť na ostatných staniciach čas odchodu?To ako na jar tú hodinu doženie?280 km/h rýchlosťou? ?????????
Rozalka
30.10.10,16:27
Moje prístroje v domácnosti: tf za 10€, rádiobudík za 25€, DVD prehrávač za 60€, satelitný prijímač za 90€ ... všetky budú mať zajtra ráno prehodený čas.
Prečo môj automobil (na displeji svieti správny dátum) za 15000€ to nevie?
piggos
30.10.10,16:34
mňa na tom všetkom štve len to že, keď sa zmení čas a človek si už na to ako tak zvykne.... ten čas tak rýchlo letí, že sa ani nezbadám a čas sa mení znova..no čo už z tým ..radšej by sa mali ľudia meniť a nie čas...
Ivana Š
30.10.10,17:01
posun casu je super a dufam ze ostane navzdy ...
nevidim ziaden dovod aby v lete bolo svetlo uz o 4:00 a tma uz o 18:00

a kedy v lete bola o 18:00 tma ? alebo o 19:00?
mne sa posun času nepáči , ťažko si na to zvykám, a nielen ja, aj moja rodina
Rozalka
30.10.10,17:16
Aj mne to dlhšie trvá, kým sa preladím, ale tak, ako je to v lete, by mi vyhovovalo navždy, hoci viem, že "podľa slnka" je čas iný ...
Ivana Š
30.10.10,17:19
Budeme dnes spať o hodinu dlhšie, teoreticky
aspoň si spomeňme na ľudí, ktorí majú dnes nočnú službu -
dlhšiu o hodinu
Ivana Š
30.10.10,17:22
Aj mne to dlhšie trvá, kým sa preladím, ale tak, ako je to v lete, by mi vyhovovalo navždy, hoci viem, že "podľa slnka" je čas iný ...

už keď si zvyknem - či už na letný alebo zimný čas - je mi jedno, ktorý by natrvalo platil, len nech sa už nemení!
ivantt
30.10.10,18:07
Budeme dnes spať o hodinu dlhšie, teoreticky
aspoň si spomeňme na ľudí, ktorí majú dnes nočnú službu -
dlhšiu o hodinu

No ja na nich intenzivne myslim, po 4 rokoch konecne nemam sluzbu ked sa meni cas :D
lujza.j
30.10.10,18:47
Náš papagáj nemá hodinky a jeho biorytmus funguje podľa ročných období a tak keď ho teraz idem ráno o pol ôsmej zobudiť, tak sa jeduje a fučí, má pravdu, veď je to ešte len pol siedmej.:);)
Že by mal viac rozumu ako ľudia?:cool:
mimotemyja som myslela, že máš nejakého mega vtáka, teda papoucha, ale veď to je korela:D:---, aj ja som mala takého, žila u brata umrela:mee: minulý rok a mala asi "100"rokov;) inak pekný samček;)
Nika
30.10.10,19:46
...mne zmena času nevadí,akurát na jar ma nemal kto na ňu upozorniť a prišla som o hodinu neskôr do práce. a ešte som sa aj čudovala, čo tam tak skoro robí kolega, ktorému začína pracovný čas o hodinu neskôr ako mne ... :)
buchač
31.10.10,13:13
Moje prístroje v domácnosti: tf za 10€, rádiobudík za 25€, DVD prehrávač za 60€, satelitný prijímač za 90€ ... všetky budú mať zajtra ráno prehodený čas.
Prečo môj automobil (na displeji svieti správny dátum) za 15000€ to nevie?

...za veľa peňazí málo muziky ...;)

Moja mašinka pri každom vypnutí a potom nahodení motora vždy inakší čas ukazuje ...

Vážne teraz , bude to tým , že oné domáce spotrebiče sú už väčšinou na satelity napojené , signál odtiaľ berú , tým pádom sa aj automaticky nastavujú ...:rolleyes:
Rozalka
31.10.10,13:53
Súhlasím, akurát to nasrdí, však?
V aute mi teda stále svieti letný čas, však na tých 5 mesiacov sa mi to veľmi neoplatí meniť, navyše "dozadu" to je veľa práce (to by ses musel vohnot) ...
Stefan2005
31.10.10,14:45
...oné domáce spotrebiče sú už väčšinou na satelity napojené , signál odtiaľ berú ....

... u mňa neobstojí takéto vysvetlenie; autorádia sú x-násobne drahšie ako normálne rádia - keď sa vie domáci teplomer za 7€ s dvoma AAA článkami napojiť na frankfurtskú frekvenciu a zosynchronizať si čas, tak túto funkciu by som očakával aj od rádia za 400-500 €...
ivantt
31.10.10,14:51
... u mňa neobstojí takéto vysvetlenie; autorádia sú x-násobne drahšie ako normálne rádia - keď sa vie domáci teplomer za 7€ s dvoma AAA článkami napojiť na frankfurtskú frekvenciu a zosynchronizať si čas, tak túto funkciu by som očakával aj od rádia za 400-500 €...

Teraz neviem, chces pocuvat radio alebo sledovat cas ? :D:D:D:D:D
Ale kto vie preco to tak je ze lacne veci niekedy maju viac funkcii ako tie drahe. Mozne preto nie je v radiu automaicke nastavovanie casu lebo malokto pouziva radio ako hodinky a naco zbytocne predrazovat. Na lacnu meteostanicu je to jednoduchsie hodit ako na drahje autoradio, ktoremu by sa tym navrsila cena. Ja som si to rozdeli tak, ze na pocuvanie pouzivam radio, na pozernie televizor, na telefonovanie mobil, na fotografovanie fotoaparat, atd... no a nemam problem s automatickym nastavovanim casu, malym displejom pri sledovani filmu, a co ja viem co. Jedine co pouzivam su hodinky s kontolou tepu...
Videl si film klik ... ??? ja tak nechcem dopadnut :D:D
Stefan2005
31.10.10,14:59
...Ja som si to rozdeli tak, ze na pocuvanie pouzivam radio, na pozernie televizor, na telefonovanie mobil, na fotografovanie fotoaparat, atd...

len malá pripomienka - v súčasných autách je multifukčný panel, a ak nie je nič zapnuté, tak sa zobrazuje (veľkými písmenami) teplota, čas,...
ivantt
31.10.10,15:08
NO vidis, mne sa to ukazuje v okienku na tachometri.. palubny pocitac sa tomu hovori. Aj teplota aj cas, spotreba a co ja viem co. A ked je radio zapnute, ukazuje sa cas a ten je automaticky správny a aktualizovany kazdu hodinu. Vlastne spravny ani nie, niekedy to ten beep posunie o nejaku minutku... a co sa tyka multifunkcneho panelu, az tak pohodlny nie som, dokazem si nastavit hodinky... dokonca bez navodu:D To sú ozaj drobnosti ktorymi sa nezatazujem.
A este malickost.. keby si chcel skusit meranie tepu na hodinkach, mas k tomu pas na hrudnik ale v aute neodmerias. Auto ma palubny pocitac, rôzne elektronické riadenia a mozno prave to automaticke nastavenie casu by mohlo pocas jazdy spôsobit nejake nestastie. Kerby si stal tak nie ale za jazdy... To je ako pouzivanie mobilu v lietadle... môze narusit elektronicky riadiaci system a nestastie je nasvete
buchač
31.10.10,15:18
...za veľa peňazí málo muziky ...;)

Moja mašinka pri každom vypnutí a potom nahodení motora vždy inakší čas ukazuje ...

Vážne teraz , bude to tým , že oné domáce spotrebiče sú už väčšinou na satelity napojené , signál odtiaľ berú , tým pádom sa aj automaticky nastavujú ...:rolleyes:


... u mňa neobstojí takéto vysvetlenie; autorádia sú x-násobne drahšie ako normálne rádia - keď sa vie domáci teplomer za 7€ s dvoma AAA článkami napojiť na frankfurtskú frekvenciu a zosynchronizať si čas, tak túto funkciu by som očakával aj od rádia za 400-500 €...
Štefan ...

Add 1. - svoj príspevok som podal humorne , aspoň snaha bola ...
Add 2. - u mňa pre zmenu neobstojí zasa to vysvetlenie , že oné ...niečo očakávať .

Osobne mám najradšej svoje náramkové hodinky , stará klasika ...aj napriek tým "dlhým rukám" na ne dovidím ...;)
ivantt
31.10.10,15:30
Štefan ...


Osobne mám najradšej svoje náramkové hodinky , stará klasika ...aj napriek tým "dlhým rukám" na ne dovidím ...;)

ty brrrdo... ja uz svoje stare dobre naramkove primky nemam, ale dostal som ich na prijimanie a boli najlepsie ake som mal.. boli presne a tiez mi nevadilo ze ich musim natahovat. a fungovali dobrych 20 rokov. pokial sa nezapacili niektoremu spoluobcanovi mierne tmavsej pleti :-)) Odvtedy som menil hodinky kazde dva roky a nakoniec uz nepouzívam ziadne. A nechybaju mi potvory, aspon sa nikam nezeniem. Ale na rozdiel od hodiniek, mne vadi zmena zimneho a letneho casu...
Gapo
31.10.10,18:17
posun casu je super a dufam ze ostane navzdy ...
nevidim ziaden dovod aby v lete bolo svetlo uz o 4:00 a tma uz o 18:00
?????to kde bývaš, keď v lete je u vás tma o 18-tej:confused::confused::confused:
U nás na záhrade ešte praží slnko a príjemne.:):):)
Skôr je blbosť, keď ideme na kupko a o desiatej cvakáme zubami od chladu, bo tá hodina je ráno cítiť a keď ideme domov, tak sa veselo pečieme.;)