Kessel
25.10.10,16:09
Viete mi niekto poradit? Akurat mi prislo rozhodnutie zo socialnej poistovne.
Od 29/3/2008 do 10/9/2010 som cerpala rodicoovsky prispevok a zaroven bola na materskej dovolenke. 9/92010 syn dovrsil tri roky cize materska mi skoncila a ja som mala nastupit do prace. Kedze som medzicasom o5 otehotnela so zamestnavatelom som sa dohodla ze bude lepsie ak sa necham vypisat na PN pretoze od 4/10/2010 som mala nastupit na dalsiu matersku a im sa po troch rokoch neoplati ma zaucat na tych par dni co pobudnem v praci. Tak sa aj stalo. Lekar ma vypisal, zamestnavatel vyplatil peniazky za prvych desat dni a teraz mi prislo rozhodnutie zo socialnej ze nemam narok na nemocenske pretoze som mala prerusene poovinne nemocenske poistenie z dovodu cerpania rodicovsej dovolenky...
Ako mam tomu rozumiet?
Kym som bola na rodicovskej nikto za mna neplatil nemocenske???
Keby nastupim normalne do rpace a po tyzdni si nedajboze polamem nohu a ostanem doma lezat tak nedostanem ani korunku lebo nemam narok? Ako je mozne ze zamestnavatel uhradil a socialka nie?
To teraz nebudem mat narok ani na matersku????
veronikasad
25.10.10,14:18
Viete mi niekto poradit? Akurat mi prislo rozhodnutie zo socialnej poistovne.
Od 29/3/2008 do 10/9/2010 som cerpala rodicoovsky prispevok a zaroven bola na materskej dovolenke. 9/92010 syn dovrsil tri roky cize materska mi skoncila a ja som mala nastupit do prace. Kedze som medzicasom o5 otehotnela so zamestnavatelom som sa dohodla ze bude lepsie ak sa necham vypisat na PN pretoze od 4/10/2010 som mala nastupit na dalsiu matersku a im sa po troch rokoch neoplati ma zaucat na tych par dni co pobudnem v praci. Tak sa aj stalo. Lekar ma vypisal, zamestnavatel vyplatil peniazky za prvych desat dni a teraz mi prislo rozhodnutie zo socialnej ze nemam narok na nemocenske pretoze som mala prerusene poovinne nemocenske poistenie z dovodu cerpania rodicovsej dovolenky...
Ako mam tomu rozumiet?
Kym som bola na rodicovskej nikto za mna neplatil nemocenske???
Keby nastupim normalne do rpace a po tyzdni si nedajboze polamem nohu a ostanem doma lezat tak nedostanem ani korunku lebo nemam narok? Ako je mozne ze zamestnavatel uhradil a socialka nie?
To teraz nebudem mat narok ani na matersku????
dieťa ešte nemá tri roky ?
Kessel
25.10.10,14:26
9.9.2010 malo dieťa 3 roky
mzdarka renca
25.10.10,14:31
9.9.2010 malo dieťa 3 roky

to preto, lebo si mala prerušené nemocenské poistenie, ak by si odpracovala aspoň jeden deň a na druhý išla na PN, nárok by ti vznikol


§ 26
Prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti

(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom

a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,
b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpisu, 45) ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,
d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,
e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, 45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.
veronikasad
25.10.10,14:33
9.9.2010 malo dieťa 3 roky
Počas rodičovskej dovolenky má zamestnanec prerušené nemocenské poistenie. Neviem kedy si mala začiatok PN-ky, ak by zamestnávatel v deň dovršenia 3 rokov veku dieťaťa ukončil na reg.liste FO tvoju rodičovskú dovolenku a ty by si od ďalšieho dňa čerpala napr. dovolenku a potom išla na materskú, máš nárok na nemocenské. Zrejme chybu urobil zamestnávatel, obdobie ďalšej mat.dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu a vznikne ti nárok aj na dovolenku (2/12 ročného nároku), ktorú si môžeš vyčerpať pred nástupom na ďalšiu materskú.

Nárok na materské ti vznikne, lebo ide o tzv. reťazový pôrod a vtedy sa obdobie rod. dovolenky počíta do 270 dní poistenia.
Kessel
25.10.10,14:34
cize podla toho nemam narok na nemocenske a nebudem mat narok ani na materske?
Kessel
25.10.10,14:37
tak este raz, uf...9/9/2010 syn dovrsil tri roky cize v ten den mi skoncila RD a v ten den mi lekar vypisal PN, v praci mi povedali ze nemam narok na dovolenku pretoze nemam odpracovany urcity pocet dni, ze preto by bolo dobre aby som sla na PN...
mzdarka renca
25.10.10,14:40
cize podla toho nemam narok na nemocenske a nebudem mat narok ani na materske?

máš nárok na materské, na to ti už Veronika odpovedala


§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
veronikasad
25.10.10,14:41
tak este raz, uf...9/9/2010 syn dovrsil tri roky cize v ten den mi skoncila RD a v ten den mi lekar vypisal PN, v praci mi povedali ze nemam narok na dovolenku pretoze nemam odpracovany urcity pocet dni, ze preto by bolo dobre aby som sla na PN...
vznikne ti nárok na dovolenku za odprac. dni. (spočítaj si prac. dni od 4.10. do konca roka, vrátane sviatkov). Za každých 21 prac.dní (vrátane sviatkov) novej materskej dovolenky = cca 2/12 ročného nároku. Zamestnávatel ti ju mohol umožniť vyčerpať pred nástupom na dalšiu MD. A potom si mohla isť na PN-ku až do začiatku nástupu na ďalšiu materskú.
Kessel
25.10.10,14:43
joj nejak som si to nevsimla som z tych odpovedi a paragrafov uz zmagorena hladam odpoved na viacerych strankach a vzdy niekto inak radi:/ a som z toho v takom strese ze hadam aj skor porodim, pri predstave ze narok na matersku co mi uz odpisali viac krat nebudem mat ma oblieva horucava:/
Kessel
25.10.10,14:44
zamestnavatel mi nenavrhol cerpat dovolenku - rovno navrhol PN - na dovolenku som nemala odpracovane dni...a staru dovolenku som nemala uz ziadnu:/
veronikasad
25.10.10,14:48
joj nejak som si to nevsimla som z tych odpovedi a paragrafov uz zmagorena hladam odpoved na viacerych strankach a vzdy niekto inak radi:/ a som z toho v takom strese ze hadam aj skor porodim, pri predstave ze narok na matersku co mi uz odpisali viac krat nebudem mat ma oblieva horucava:/
klídek, ak pracovný pomer trvá, nemáš dôvod obávať sa o materskú. Podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splňaš.

K žiadosti o materské treba priložiť potvrdenie o príjme od zamestnávatela. Keďže si počas RD žiadny príjem nemala, bude sa ti počítať z pravdepodobného vymeriavacieho základu.
Ak ti vyjde materská nižšia ako rodičovský príspevok, môžeš žiadať o doplatenie do výšky rod. príspevku.
veronikasad
25.10.10,14:50
zamestnavatel mi nenavrhol cerpat dovolenku - rovno navrhol PN - na dovolenku som nemala odpracovane dni...a staru dovolenku som nemala uz ziadnu:/
Zrejme vaša mzdárka nechodí na poradu, dovolenka za rok 2010 ti neprepadne, vznikne ti nárok na dovolenku aj za rok 2011. Môžeš si ju vyčerpať po ukončení ďalšej rod. dovolenky.
Kessel
25.10.10,15:03
Zrejme vaša mzdárka nechodí na poradu, dovolenka za rok 2010 ti neprepadne, vznikne ti nárok na dovolenku aj za rok 2011. Môžeš si ju vyčerpať po ukončení ďalšej rod. dovolenky.

netusim ci chodi ci nechodi, viem ze narok na dovolenku mat budem no nemohla som si ju cerpat skor ako mi na nu narok vznikne...to je asi tak ako pri nastupe do noveho zamestnania, tiez nie je mozne cerpat dovolenku kym nieje odpracovany urcity pocet dni...
Kessel
25.10.10,15:04
k ziadosti o materske?
doklad od lekara o nastupe na MD som odovzdala v praci, pokial viem tak zamestnavatel tento doklad posiela na socialku nie? tak on by mal ten vymer dolozit?

ano a pracovny pomer trva...
takze nevyplatenie PN nesuvisi s materskou?
veronikasad
25.10.10,15:06
netusim ci chodi ci nechodi, viem ze narok na dovolenku mat budem no nemohla som si ju cerpat skor ako mi na nu narok vznikne...to je asi tak ako pri nastupe do noveho zamestnania, tiez nie je mozne cerpat dovolenku kym nieje odpracovany urcity pocet dni...
A vieš že nemáš pravdu ani ty, ani vaša mzdárka ?

§ 113 Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
veronikasad
25.10.10,15:07
k ziadosti o materske?
doklad od lekara o nastupe na MD som odovzdala v praci, pokial viem tak zamestnavatel tento doklad posiela na socialku nie? tak on by mal ten vymer dolozit?

ano a pracovny pomer trva...
takze nevyplatenie PN nesuvisi s materskou?
Nie nesúvisí, ak k žiadosti priložil správne vyplnené potvrdenie, materskú ti SP vyplatí. Zavolaj si na SP, či je žiadosť a potvrdenie v poriadku...
Kessel
25.10.10,15:20
takze som pokojne mohla cerpat dovolenku....pekne:)
Kessel
25.10.10,15:25
zajtra idem na social/ku aj s tymto rozhodnutim ktore mi dnes prislo, tak sa rovno opytam aj na matersku...

problem vraj moze byt aj v datumoch...

ja mam nastup na PN 9/9/2010
syn dovrsil 3 roky 9/9/2010 .... vraj som mala mat nastup na PN ak uz tak 10/9/2010

kazda mzdarka radi inak...
veronikasad
25.10.10,15:29
zajtra idem na social/ku aj s tymto rozhodnutim ktore mi dnes prislo, tak sa rovno opytam aj na matersku...

problem vraj moze byt aj v datumoch...

ja mam nastup na PN 9/9/2010
syn dovrsil 3 roky 9/9/2010 .... vraj som mala mat nastup na PN ak uz tak 10/9/2010

kazda mzdarka radi inak...
možné to je, pretože počas čerpania rod. dovolenky nemáš nárok na nemocenské. Už sa to rozoberalo na porade - nechce sa mi hľadať - či RD končí dňom keď dieťa dovrši 3 roky (či sa tento deň ešte považuje za rod. dovolenku) ...
Kessel
25.10.10,15:46
dakujem za rady, zajtra sa stavim na socialke a zase budem o cosi "mudrejsia" dufam ze to vsetko dobre dopadne...
este raz velmi pekne dakujem:)
Kessel
25.10.10,15:50
skusala som hladat ci rd konci dnom ked dieta dovrsi tri roky alebo sa tento den povazuje este za rd ale nenasla som to nikde:/