Lenka7111
25.10.10,19:02
Ahoj, potrebovala by som poradiť ohľadom potrebnej kvalifikáce.
Strednú školu mám ukončenú obchodnú akadémiu a v tomto roku som získala titul inžiniera na TUKE - Hutníckej fakulte. Ak by som sa chcela zamestnať v školstve postačí mi pedagogické minimum na učenie odborných predmetov, alebo je potrebne štúdium na pedagogickej VŠ? A moje vzdelanie by mi dovoľovalo učiť len predmety, ktoré som študovala na vysokej škole, alebo môžem tam zahrnúť aj predmety zo strednej školy, z ktorých mám maturitu? Ďakujem
zdenka131
25.10.10,18:41
Ahoj, učiť môžeš predmety ukončené štátnou skúškou príslušného alebo príbuzného študijného odboru. Predmety, z ktorých si maturovala na SŠ nemôžeš učiť /pokiaľ z nich nemáš štátnicu/.

Vzdelávanie na doplnenie kvalifikačných predpokladov v rozsahu najmenej 200 vyučovacích hodín poskytujú pedagogickým zamestnancom vysoké školy podľa osobitného predpisu, ktorým je Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 581/2007 Z. z. o doplňujúcom pedagogickom štúdiu.

Na KIP TUKE možno pedagogickú spôsobilosť získať absolvovaním Doplňujúceho pedagogického štúdia (DPŠ), ktoré sa v súlade s Vyhláškou Ministerstva školstva Slovenskej republiky z 27. novembra 2007 o doplňujúcom pedagogickom štúdiu Zb. zákonov č. 581/2007 organizuje v dvoch formách:
Súbežná forma pre študentov jednotlivých fakúlt TUKE (s výnimkou FÚ a FVT), ktorí popri štúdiu na fakulte študujú aj na KIP TUKE.

Forma popri zamestnaní pre absolventov inžinierskeho štúdia z technických, ekonomických, poľnohospodárskych univerzít, resp. vysokých škôl.

Doplňujúcim pedagogickým štúdiom na TUKE získavajú absolventi inžinierskych študijných programov pedagogickú spôsobilosť vyučovať odborné predmety, ktorých obsah nadväzuje na obsah študijných programov alebo študijných odborov a vykonané štátne skúšky. V súlade s vyhláškou MŠ SR z 27.11.2007 o doplňujúcom pedagogickom štúdiu Zb. zákonov č. 581/2007, doplňujúce pedagogické štúdium možno organizovať len k tým študijným odborom, ktoré má vysoká škola akreditované v prvom alebo druhom stupni vysokoškolského štúdia.

Podľa § 60 ods. 2 zákona je pedagogický zamestnanec povinný začať vzdelávanie na získanie pedagogickej spôsobilosti podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona najneskôr do dvoch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru pedagogického zamestnanca v príslušnom type školy alebo školského zariadenia a najneskôr do štyroch rokov pracovného pomeru je povinný ho ukončiť v súlade s § 8 ods. 2 zákona.
Jan Tarabcak
25.10.10,19:43
Prosím o odpoveď: Kto a ako určuje, kedy a ktorá vyučovacia hodina má byť ako nadpočetná.Na našej škole určila zástupkyňa, že nadpočetnou hodinou môže byť iba posledná vyučov. hodina a to
5. alebo 6. Ďakujem
Jan Tarabcak
25.10.10,19:50
Prosím o informáciu. Môže učiteľ, ktorý má kvalifikáciu pre 1.až4.ročník učiť na 2.stupni ZŠ ako kvalifikovaný učiteľ a je zaradený do 11.platovej triedy. Na ZŠ v našom meste tak to funguje. Ďakujem
zdenka131
25.10.10,20:21
Prosím o odpoveď: Kto a ako určuje, kedy a ktorá vyučovacia hodina má byť ako nadpočetná.Na našej škole určila zástupkyňa, že nadpočetnou hodinou môže byť iba posledná vyučov. hodina a to
5. alebo 6. Ďakujem

Ktorá vyučovacia hodina má byť ako nadpočetná, neupravuje žiadny predpis ani vyhláška , môže to byť len interné nariadenie riaditeľa školy, ktoré nemá oporu v žiadnej vyhláške.
zdenka131
25.10.10,20:56
Prosím o informáciu. Môže učiteľ, ktorý má kvalifikáciu pre 1.až4.ročník učiť na 2.stupni ZŠ ako kvalifikovaný učiteľ a je zaradený do 11.platovej triedy. Na ZŠ v našom meste tak to funguje. Ďakujem


V podstate môže v tomto prípade:
Zákon č. 317 /2009 Z.z. § 7 ods. 4

Zamestnávateľ môže učiteľovi znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah jednej tretiny jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ak by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov.

Učiteľ , ktorý vyštudoval učiteľstvo pre 1.- 4. ročník ZŠ podľa 437/2009 Časť V. 22. , je kvalifikovaný na vyučovanie HV, VV, TV aj na 2. stupni ZŠ.

Ak daný učiteľ učí 1/3 svojho úväzku kvalifikovane , teda učí výchovy a nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov , v tom prípade to môže tak byť.

http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/admin/obrazky/ofakulte/Celozivotne_vzdelavanie/Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf
jankkam
03.11.10,18:07
Ahoj.
Prosím o radu. Pracujem ako učiteľka v MŠ. Ako postupovať, ak rodičia žiadali o predlženie prevádzky v materskej škole. Nakoniec sa zhodli, že nepotrebujú prevádzku dlhšie ako bola, okrem jednej matky, ktorá si žiada aby škôlka fungovala o 1,30 hod dlhšie. Je možne jej nevyhovieť, ak ostatný rodičia súhlasia s prevádzkou aká bola do teraz?
A ešte jednu ja ako učiteľka som uzatvorila pracovnú zmluvu s OÚ. Podrobnosti mojej zmluvy a myslím si že aj platový výmer ovláda už aj upratovačka obecného úradu, kam sa mám sťažovať a ako je to možné. Niesu tieto veci tajné?
Vebi34
04.11.10,20:08
MŠ by mala mať prevádzku min. 10hod. Ak sa predlžuje prevádzka, záleží aj od vašich úväzkov. Ak ste jednotriedka, aby vám napríklad nenabeli nadčasy a pod. Je tam niekoľko ďalších faktorov. Pozri si organizáciu.
jankkam
05.11.10,11:32
sme jednotriedka nadčasi nám neúpreplácajú sme 1 učiteľka a 1 riaditeľka na 100 % úväzok a prevádzka začína o 6.30 hod.