Beska
25.10.10,19:29
Ahojte, stáva sa mi, že mi úplne vypne počítač, len tak z ničoho nič. Ako keby som ho vypla z elektriny. Káble sú v elektrike, vyzerá, že je všetko OK. Chvíľu (asi 5 min.) sa nedá nahodiť a potom ho normálne zapnem. Niekedy to urobí aj niekoľkokrát po sebe. Prosím Vás, čo to môže byť? Ďakujem za radu.
ivka70
25.10.10,17:41
Ze by ti odchadzal zdroj?
salvosko
26.10.10,08:28
Zakladna doska to zvykne robit ked odchadza.
Stevo5
26.10.10,16:38
Ak je to počítač ktorý je dlhšie používaný - nie sú vysoké teploty napríklad grafiky, procesora alebo matičnej dosky? Mohli by byť zanesené prachom chladiče alebo prieduchy.
Ak je to nové PC, prípadne skladané - je dobre navrhnuté (dostatočné) chladenie komponentov aj prúdenie vzduchu v skrinke?
Ak sa niečo prehrieva, PC sa vypne samé aby sa predišlo poškodeniu.
salvosko
27.10.10,08:03
Ak je to starsi pocitac, treba pozriet ci nie su napuchnute kondenzatory na zakladnej doske, take valceky s priemerom 0,5 - 1cm a vyskou cca 1 cm, je ich tam vela, rozne velkosti ale vyzeraju podobne.
MUSIA mat plochy vrch (casto je na nom vyrazeny taky znak podobny Mercedesu), ak je napuchnuty tak je zle.
Beska
27.10.10,18:58
Ďakujem za info - čo s tým, keď sa prehrieva? Dúfam, že neodchádza, mám ho asi 4 roky (ešte musí vydržať:mee:)
Stevo5
28.10.10,07:39
Ďakujem za info - čo s tým, keď sa prehrieva? Dúfam, že neodchádza, mám ho asi 4 roky (ešte musí vydržať:mee:)
Ak je to len tým že sa prehrieva (lebo pravdu má aj salvoško vyššie s tými kondenzátormi, skontroluj), tak on ešte vydrží, neboj sa.
Ak si na to trúfaš:
tak otvor skrinku a prečisti rebrá v šetkých chladičov, lopatky ventilátorov, proste odstráň nanesený prach kde sa len dá.
Má to ale aj úskalia, napríklad statická elektrina, malo by sa to čistiť tak že sa vždy predtým dotkneš uzemnenej časti počítača (kostry) aby sa nezničila elektronika. Tiež sa nedoporučuje používať na čistenie vysávač. Naopak doporučuje sa čistiť stlačeným vzduchom - predávajú na to spreje.
Tiež pozor na to, aby sa pri čistení nepovytiahli niektoré kábliky alebo dosky zo slotov.
Ak si netrúfaš, popros známeho ktorý má s tým skúsenosti, alebo to daj do servisu.
Ale chyba s tým vypínaním môže byť aj inde, napríklad dosluhuje zdroj..., matičná doska... - takže postupne "odhaľuj".
salvosko
28.10.10,08:12
Otvor to a kukni tie kondenzatory. To sa da lahko uvidiet.
Ak maju take napuchnute vrchy ako na prilozenom otazku tak je zle. Vrch musi byt uplne rovny a plochy. Staci ze jeden je taky a uz to blbne a skor ci neskor to uz ani nezapnes.