nikulik
25.10.10,20:50
Ahojte poradaci, prosim vas o radu,lebo po dlhom hladani som tu nic podobne nenasla. Živnostník zamestnava zamestnanca na dohodu, ale zamestnanec sa dožaduje toho aby bol na TPP, kvôli tomu ze sa mu dohoda nezapočítava do dôchodku. A živnostník teraz rozmysla co je lepsie. Zamestnať ho na trvaly PP alebo nech si zamestnanec otvori živnosť?
nikulik
25.10.10,18:52
Ide mi o to, ci ma zamestnanec, ktorý je zamestnaný u živnostníka ine práva ako zamestnanec, ktorý je zametnany napr. v nejakej sro?
Zoltán Kovács
25.10.10,18:54
Na Slovensku existuje iba jeden Zákonník práce predsa, ktorý je platný pre každého.
nikulik
25.10.10,18:58
Tak potom čo je lepšie aby mal zametnanca na TPP alebo nemať zamestnanca ale vyplácať živnostníkovi za prácu ktorú vykonal mesačne?
jacekova
25.10.10,19:01
Je jedno, či je zamestnanec zamestnaný u živnostníka alebo v sro

Pre živnostníka je určite jednoduchšie, keď má "zamestnanca" na živnosť, len pozor aby to nemalo znaky závislej činnosti a aby to nebolo v rozpore so zákonom....

Ak to má znaky závislej činnosti, je lepšie zamestnať ho do riadneho trvalého pomeru....

dôležité je, o akú prácu konkrétne ide...
nikulik
25.10.10,19:05
znaky závislej činnosti myslite to, ze bude robiť pre živnostníka, teda len pre jedného? musel by pracovat pre viacerych však?
živnostník robi stavebné práce, zateplovanie budov...atd.
nikulik
25.10.10,19:07
a živnostník ktorý ma zamestnanca na dohodu nemusí mesačne podavať výkazy do poistovne?
Marína
25.10.10,20:06
znaky závislej činnosti myslite to, ze bude robiť pre živnostníka, teda len pre jedného? musel by pracovat pre viacerych však?
živnostník robi stavebné práce, zateplovanie budov...atd.

Ak koná fyzická osoba podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností, to sa nazýva závislou prácou.
Ak tvoja odpoveď je ÁNO, z toho vyplýva že závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj v inom pracovnoprávnom vzťahu.


a živnostník ktorý ma zamestnanca na dohodu nemusí mesačne podavať výkazy do poistovne?
Musí, zamestnávateľ za zamestnanca odvádza úrazové a garančné poistenie.
martinaj
25.10.10,23:14
TPP - vyššie odvody, viac administratívy (pribudne preddavok na zdravotné poistenie), zamestnanec dostane menej na ruku, ale započítava sa mu to do odpracovaných rokov, zamestnanec má nárok na dovolenku, stravné lístky. Najvyššie náklady zamestnávateľa.

dohoda - výkazy pre sociálnu poisťovňu, zanedbateľný odvod, zamestnanec dostane viac na ruku, ale nezapočítava sa mu to do odpracovaných rokov, zamestnanec nemá nárok na dovolenku, ani na stravné lístky

obchodný vzťah medzi živnostníkmi - len fakturácia, odvody si platí druhá strana sama (v prvom roku podnikania do SP neplatí, ale môže sa stať dobrovoľným poistencom), na ruku dostane protistrana najviac, do odpracovaných rokov sa mu to ráta, protistrana má možnosť daňovej optimalizácie svojho základu dane. Najnižšie náklady zamestnávateľa, zanedbateľná administratíva.

Všetko závisí od okolností a preferencií oboch strán.
Llívia
26.10.10,04:14
TPP - vyššie odvody, viac administratívy (pribudne preddavok na zdravotné poistenie), zamestnanec dostane menej na ruku, ale započítava sa mu to do odpracovaných rokov, zamestnanec má nárok na dovolenku, stravné lístky. Najvyššie náklady zamestnávateľa.

dohoda - výkazy pre sociálnu poisťovňu, zanedbateľný odvod, zamestnanec dostane viac na ruku, ale nezapočítava sa mu to do odpracovaných rokov, zamestnanec nemá nárok na dovolenku, ani na stravné lístky

obchodný vzťah medzi živnostníkmi - len fakturácia, odvody si platí druhá strana sama (v prvom roku podnikania do SP neplatí, ale môže sa stať dobrovoľným poistencom), na ruku dostane protistrana najviac, do odpracovaných rokov sa mu to ráta, protistrana má možnosť daňovej optimalizácie svojho základu dane. Najnižšie náklady zamestnávateľa, zanedbateľná administratíva.

Všetko závisí od okolností a preferencií oboch strán.

Dohoda:
"Zákonník práce § 223:
(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

§ 226 Dohoda o vykonaní práce
(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

§ 228a Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne."

Keďže u Nikulika ide o opakované práce, nemôže so zamestnancom uzatvoriť dohodu o vykonaní práce. A taktiež pochybujem, že by mu stačilo, aby zamestnanec pre neho pracoval len 10 hod. týždenne, takže dohoda o pracovnej činnosti neprichádza do úvahy.

Čo sa týka odvodov SZČO - po novom roku by sa mala odstrániť výnimka neplatenia do Sociálnej poisťovne, t.j. od začiatku prevádzkovania živnosti by mali SZČO platiť odvody aj do Sociálnej poisťovne.

(Nikulik, a lepšie je zadať výstižný názov témy. :))
Zita5
26.10.10,05:54
Ahojte poradaci, prosim vas o radu,lebo po dlhom hladani som tu nic podobne nenasla. Živnostník zamestnava zamestnanca na dohodu, ale zamestnanec sa dožaduje toho aby bol na TPP, kvôli tomu ze sa mu dohoda nezapočítava do dôchodku.
" A živnostník teraz rozmysla co je lepsie."
Zamestnať ho na trvaly PP alebo nech si zamestnanec otvori živnosť?

Sám živnostník isto vie , že zamestnávanie na základe dohody je len tak na prilepšenie, zamestnanie na živnosť zákon nepripúšťa.
Žiadnu inú výhodu v tom nevidím .Tzv.dohodár prichádza o veľa.Je dosť divné, že sa živnostník takouto otázkou zaoberá , keď sám dobre vie, že je pre zamestnanca je lepšie uzavrieť pracovný pomer a získať tak výhody zamestnanca.

Pre živnostníka sú to nevýhody, samozrejme.Takže čudujem sa, aký problém živnostník zamestnávateľ vlastne rieši .Tak ako poznamenal Zoli , Zákonník práce máme len jeden a tam vyčítate všetko .

Nie len že sa mu odmena nezapočítava do dôchodku , ale nemá šancu ako zamestnanec napr. vybaviť ani úver, nemá nárok na dovolenku , na nemocenské a podobne .....a dúfam, že nemusím ďalej pokračovať .

Rozhodne je výhodnejšie pre zamestnanca pracovný pomer, úvaha živnostníka je možno stratégia špekulácie spojená s čo najnižším dopadom výdavkov na zamestnanca .

Čo sa týka tzv.zamestnávania na živnosť .......už sa niektorí živnostníci aj presvedčili , že nie je to výhra zamestnať sa na živnosť(nakoľko ich zamestnávateľ na to nahovoril).
marjankaj
26.10.10,05:58
Zitka, veď otázka je, čo je výhodnejšie pre zamestnávateľa a nie pre zamestnanca.:eek::rolleyes::confused::mee:
Tweety
26.10.10,06:14
Ahojte poradaci, prosim vas o radu,lebo po dlhom hladani som tu nic podobne nenasla. Živnostník zamestnava zamestnanca na dohodu, ale zamestnanec sa dožaduje toho aby bol na TPP, kvôli tomu ze sa mu dohoda nezapočítava do dôchodku. A živnostník teraz rozmysla co je lepsie. Zamestnať ho na trvaly PP alebo nech si zamestnanec otvori živnosť?
Pre živnostníka je samozrejme lepšie, ak ho nebude zamestnávať na PZ.
Zoltán Kovács
26.10.10,17:16
:eek:

Ak by to bola do bodky pravda,

potom by nebolo nespokojných zamestnancov ,

či ???


Piťko-amater = Laco-monter (!?)

Zase si nepochopil o čom je reč. Jeden zákonník práce platí pre zamestnávateľa fyzickú osobu (szčo), a ten istý platí aj pre zamestnávateľa právnickú osobu (s.r.o, a.s., družstvo).
jacekova
26.10.10,18:01
veľmi dlho som tu nebola ale hned pri odpovedi Piťko-amater ma napadol Laco-monter :-)
Marína
26.10.10,19:05
Nezameniteľný rukopis.;)
Lubaba
26.10.10,20:28
Piťko-amater = Laco-monter (!?)

Zase si nepochopil o čom je reč. Jeden zákonník práce platí pre zamestnávateľa fyzickú osobu (szčo), a ten istý platí aj pre zamestnávateľa právnickú osobu (s.r.o, a.s., družstvo).

mimotemyPiťko to fakt si Laci ?,
a to sa hovorí, že dvakrát do tej istej riek nevstúpiš!?!
nikulik
27.10.10,10:01
(Nikulik, a lepšie je zadať výstižný názov témy. :))

Suhlasim Livia, preto prijimam navrhy ako to zmenit pretoze sa tu viac veci rozoberalo a musim sa priznat ze som dlho rozmyslala ako tu temu nazvem. Tak mi poradte prosim...
nikulik
27.10.10,10:05
Dakujem Vam za vaše príspevky a rady. Len aby som vam to objasnila preco sa pytam taketo otazky ake sa pytam. Prebrala som živnostnikovi účtovnictvo, ktoré mam spravit od januara 2010. Živnostnik ma 1 dohodara, ale nikde v papieroch co mi dal z minulych rokov som nenašla, zeby mal nejake vyplatne pasky,alebo vykazy, preto sa pytam ze ako je to pri živnostníkovi, ktory zamestnava ľudi, napr. pri tom mojom ktory ma dohodara ktory je este k tomu vedení na urade práce. On mu len vypise kazdy mesiac papier na urad prace kolko zarobil. Viem ako to funguje pri sro-čke, ale som sa chcela uistit ci take iste podmienky ma aj zivnostnik. Takze sa ho musim opytat ci on vôbec ho ma prihlaseneho. No ma v tom riadny gulaš ten živnostnik.
Lianka
27.10.10,10:17
Viem ako to funguje pri sro-čke, ale som sa chcela uistit ci take iste podmienky ma aj zivnostnik. Takze sa ho musim opytat ci on vôbec ho ma prihlaseneho. No ma v tom riadny gulaš ten živnostnik.

Zamestnavatel ma rovnake povinnosti voci samotnemu zamestnacovi, ako aj voci uradom bez rozdielu, ci je zamestnavatelom SZCO alebo sro, ci ina spolcnost.

Zakony su rovnake pre vsetkych, ako tu uz opakovane bolo spomenute.

Aj SZCO, aj sro, su v pozicii zamestnavatela, ak zamestnavaju aspon 1 osobu a ich povinnosti (danove, odvodove, administrativne) su rovnake.
nikulik
27.10.10,10:17
Sám živnostník isto vie , že zamestnávanie na základe dohody je len tak na prilepšenie, zamestnanie na živnosť zákon nepripúšťa.
Žiadnu inú výhodu v tom nevidím .Tzv.dohodár prichádza o veľa.Je dosť divné, že sa živnostník takouto otázkou zaoberá , keď sám dobre vie, že je pre zamestnanca je lepšie uzavrieť pracovný pomer a získať tak výhody zamestnanca.

Pre živnostníka sú to nevýhody, samozrejme.Takže čudujem sa, aký problém živnostník zamestnávateľ vlastne rieši .Tak ako poznamenal Zoli , Zákonník práce máme len jeden a tam vyčítate všetko .

Nie len že sa mu odmena nezapočítava do dôchodku , ale nemá šancu ako zamestnanec napr. vybaviť ani úver, nemá nárok na dovolenku , na nemocenské a podobne .....a dúfam, že nemusím ďalej pokračovať .

Rozhodne je výhodnejšie pre zamestnanca pracovný pomer, úvaha živnostníka je možno stratégia špekulácie spojená s čo najnižším dopadom výdavkov na zamestnanca .

Čo sa týka tzv.zamestnávania na živnosť .......už sa niektorí živnostníci aj presvedčili , že nie je to výhra zamestnať sa na živnosť(nakoľko ich zamestnávateľ na to nahovoril).

To prečo sa živnostnik takouto otazkou zaobera je, ze živnostnik zamestnava kamarata, a samozrejme chce najst riešenie ktoré bude dobre aj pre jedneho aj pre druheho. Ide o to, ze chce zistit co bude najlepšie pre obe strany či živnosť alebo TPP. Viem znie to hlupo,lebo nikdy nemozu byt obe strany spokojne. Ale ťažko to vysvetliť niekomu, kto chce byt zadobre s kamaratom a zamestnancom zaroven. Len sa pytam pre ujasnenie aby som mu nepovedala hlupost. Samozrejme ze viem co vsetko obnasa TPP, na čo všetko ma zamestnanec narok, len so živnostnikom som to nejako nevedela sklbit.
veronikasad
27.10.10,10:18
Mzdové predpisy platia rovnako pre každého živnostníka.
Súčasťou mzdovej evidencie dohodára sú výplatné listiny, mesačné výkazy do sociálnej poisťovne, prehľady na DU.

Ak ti takéto "neporiadne" mzdové účtovníctvo prebrala, treba výkazy spätne dorobiť. Predtým však ale upozorni živnostníka, že môže čakať pokuty, za ktoré nie si ty zodpovedná (ak spracovavaš účto na živnosť, treba si to "ošetriť" v zmluve).
nikulik
27.10.10,10:33
Teraz trošku mimotemy: veronikasad, poradis mi ako by to malo vyzerat v zmluve? Myslim ta veta. Malo by to byt tak, ze za nespravne vedene učtovn.a mzdy som zodpovedna,ale za tie predosle mesiace nie?
nikulik
27.10.10,10:34
Zamestnavatel ma rovnake povinnosti voci samotnemu zamestnacovi, ako aj voci uradom bez rozdielu, ci je zamestnavatelom SZCO alebo sro, ci ina spolcnost.

Zakony su rovnake pre vsetkych, ako tu uz opakovane bolo spomenute.

Aj SZCO, aj sro, su v pozicii zamestnavatela, ak zamestnavaju aspon 1 osobu a ich povinnosti (danove, odvodove, administrativne) su rovnake.

ďakujem lianka, to som potrebovala vediet. :)
veronikasad
27.10.10,10:36
Teraz trošku mimotemy: veronikasad, poradis mi ako by to malo vyzerat v zmluve? Myslim ta veta. Malo by to byt tak, ze za nespravne vedene učtovn.a mzdy som zodpovedna,ale za tie predosle mesiace nie?
Zhotovitel nezodpovedá za príp. pokuty a penále, ktoré vznikli za porušenie mzdových, účtovných a iných predpisov pred nadobudnutím účinnosti zmluvy.
zuziku
27.10.10,11:09
Zhotovitel nezodpovedá za príp. pokuty a penále, ktoré vznikli za porušenie mzdových, účtovných a iných predpisov pred nadobudnutím účinnosti zmluvy.
pokiaľ máš zmluvu datovanú napríklad od oktobra, tak samozrejme nezodpovedáš za predchádzajúce chyby v účtovníctve. ale z vlastnej skúsenosti, povolaj si do sociálky a na danový úrad či je tam zaregistrovany a nechybaju im nejaké výkazy alebo na DU prehlady, lebo mne sa to ťahalo aj rok, čo sa vždy ozvali s niečím novým čo nemali
nikulik
27.10.10,11:14
pokiaľ máš zmluvu datovanú napríklad od oktobra, tak samozrejme nezodpovedáš za predchádzajúce chyby v účtovníctve. ale z vlastnej skúsenosti, povolaj si do sociálky a na danový úrad či je tam zaregistrovany a nechybaju im nejaké výkazy alebo na DU prehlady, lebo mne sa to ťahalo aj rok, čo sa vždy ozvali s niečím novým čo nemali

no zuziku, to si musim poriadne pozriet, to je pravda, lebo vykazy tam niesu tak som zvedava co vsetko budem musiet dorabat.
takisto som mu vravela naposledy ked tu bol, ze nema minule roky vôbec popodpisovane doklady, a po dalsie nema ku tankovaniu vôbec VPD vystavene. takze som zvedava ako to spätne spravim...ved to sa musi preniest aj do penazn.dennika a do KZ. no super...ja to hodim do zmluvy ze ake boli ZS a bude. aby som nebola zodpovedna.:confused: