Dianka
21.11.05,09:23
Poprosím vás o radu: Vystavila som faktúru do ČR v CZK bez DPH, akým kurzom zaúčtujem pohľadávku - dňom dodania alebo dňom vystavenia faktúry? Dík.
Jana Acsová
21.11.05,08:32
Poprosím vás o radu: Vystavila som faktúru do ČR v CZK bez DPH, akým kurzom zaúčtujem pohľadávku - dňom dodania alebo dňom vystavenia faktúry? Dík.
Dátum uskutočnenia účtovného prípadu: dátum dodania
Dátum pre účely DPH: deň vystavenia faktúry, ak sa jedná o dodanie podľa § 19 ods. 8 písm. b). Ak sa jedná o službu ... posúdenie môže byť individuálne, záleží od podmienok a od povinnosti uvádzať túto skutočnosť v daňovej evidencii.

Odchylky je potrebné odôvodniť a interne upraviť.
Ria69
09.12.05,07:50
1. kurz NBS ktorého dňa použiť pri prepočte nároku vo valute na inú valut pri- zahr.cestovnom príkaze ,ked pracovník mal zálohu v EUR , ale platil výdavky v HUF z vlastného a potom si dal požiadavku , že chce vyučtovať náklady HUF v EUR, alebo mal nárok na stravné v CZK-bol ČR , ale on to chce prepočitať a vyplatiť v EUR?

2.aký je dátum NBS kurzu pri účtovaní cestovného príkazu? u nás v smernici máme ako dátum prepočtu kurzom posledného dňa služ. cesty-tým prepočítam všetky náklady služobnej cesty, je to v poriadku alebo ktorý dátum to je???niekto mi vravel , že je to deň vked fyzicky vyučtujem cest.príkaz-nárok zamestnanca-ked odovzdal cesťák do učtárne.Ako to je správne a prečo.

3.Pracovník mal zálohu na zahr.cestu v EUR, ale menil v Madarsku istu čiastku EUR na HUF-dostal doklad zo zmenárne aj s prepoč.kurzom. Pri vyúčtovaní prac. cesty-aký kurz použiť na prepočet hodnoty výdavku späť na EUR-kurz zmenárne v madarsku alebo náš kurz NBS a ktorého dňa?? :confused:
Chobot
09.12.05,08:47
1. kurz NBS ktorého dňa použiť pri prepočte nároku vo valute na inú valut pri- zahr.cestovnom príkaze ,ked pracovník mal zálohu v EUR , ale platil výdavky v HUF z vlastného a potom si dal požiadavku , že chce vyučtovať náklady HUF v EUR, alebo mal nárok na stravné v CZK-bol ČR , ale on to chce prepočitať a vyplatiť v EUR?

2.aký je dátum NBS kurzu pri účtovaní cestovného príkazu? u nás v smernici máme ako dátum prepočtu kurzom posledného dňa služ. cesty-tým prepočítam všetky náklady služobnej cesty, je to v poriadku alebo ktorý dátum to je???niekto mi vravel , že je to deň vked fyzicky vyučtujem cest.príkaz-nárok zamestnanca-ked odovzdal cesťák do učtárne.Ako to je správne a prečo.

3.Pracovník mal zálohu na zahr.cestu v EUR, ale menil v Madarsku istu čiastku EUR na HUF-dostal doklad zo zmenárne aj s prepoč.kurzom. Pri vyúčtovaní prac. cesty-aký kurz použiť na prepočet hodnoty výdavku späť na EUR-kurz zmenárne v madarsku alebo náš kurz NBS a ktorého dňa?? :confused:

1) Pokiaľ sa nedohodne inak, tak vyúčtovanie sa robí v mene, v akej je predpísaná hzákladná sadzba stravného. Pre HU je to v EUR.To, že ste mu dali zálohu v EUR, je v poriadku, on si môže zameniť a platiť v HUF. Pri stravnom a vreckovom netreba nič prepočítavať, v úvahu to pripadá len pri preukázaných potrebných vedľajších výdavkov (napr. kúpi diaľničnú známku, vstupné na výstavy, tankovanie, účet za ubytovanie,...). Vtedy pripojený doklad sa u nás prepočítava na EUR v deň, kedy sa robí vyúčtovanie kurzom NBS toho dňa. Takto vypočítaná suma sa spočíta s nárokom stravného, vreckového vypočíta sa rozdiel medzi nárokom a zálohou a doplatí sa alebo zamestnanec vráti.

Na služobné cesty do ČR sú predpísané náhrady v CZK, takže nemôže si jednostranne nárokovať vyplatenie v EUR. Jedine, ak by s tým zamestnávateľ súhlasil, tak sa dá dohodnúť.

2. U nás prepočítavame dňom, kedy sa robí vyúčtovanie, nie kedy zamestnanec skončí cestu alebo odovzdá cesťák (hoci sú to rozdiely jedného-dvoch dní). Neviem, či je nejaký predpis, ktorý by to až tak konkretizoval, u nás sa to takto zaviedlo.

3. Obdobne ako 1. bod. Prepočet robiť až pri vyúčtovaní kurzom NBS. Opýtam sa ešte, čo kupoval za tie HUF, že si to dal vyúčtovať?
Ria69
10.12.05,15:29
-platil si ubytovanie a dialničnú známku.

A ako to je ,k mal v hotely aj ranajky napr.za 21 eur ,stravné so krátila o sumu 25 %stravného alebo o hodnotu raňajok- to čo je nižšie.Napr.v Madarsku je to 25% z 30 EUR - o to som kratila hodnotu stravného , na ktoré mal nárok, čo je podstatne menej, ako suma ,ktoru mal na doklade z hotela, kam dať hodnotu ranajok ku noclažnému na 512..., alebo na iný účet?? a je to celé daňový náklad???alebo treba dať rozdiel niekde na účet nákladov nad lilmit a zdaniť zamestnancovi, počula som už aj taký názor.
liba2
11.12.05,06:41
-platil si ubytovanie a dialničnú známku.

A ako to je ,k mal v hotely aj ranajky napr.za 21 eur ,stravné so krátila o sumu 25 %stravného alebo o hodnotu raňajok- to čo je nižšie.Napr.v Madarsku je to 25% z 30 EUR - o to som kratila hodnotu stravného , na ktoré mal nárok, čo je podstatne menej, ako suma ,ktoru mal na doklade z hotela, kam dať hodnotu ranajok ku noclažnému na 512..., alebo na iný účet?? a je to celé daňový náklad???alebo treba dať rozdiel niekde na účet nákladov nad lilmit a zdaniť zamestnancovi, počula som už aj taký názor.
1.) Toto je už mimotemy (Aký kurz použiť?).
2.) Ak mám účet za ubytovanie vrátane raňajok, krátila by som stravné o 25%. Ak na účte je uvedená cena za raňajky 21 eur, krátila by som stravné o 21 eur. Nevznikne žiadny daňovo neuznaný náklad.
3.) Celá suma cestovných náhrad sa zaúčtuje na SÚ 512.
Ria69
11.12.05,16:51
Nemôžem krátiť o 21 eur, lebo podľa §13-7-b krátim o 25 % stravného, lebo preukázaná suma výdavkov za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25% stravného...takže mi rozdiel vznikne
jaja99
10.11.06,06:28
Mám nasledovný problém s dátumami v evidencii došlých faktúr zo zahraničia a s dátumom v denníku pri účtovaní: Dodávateľ vykoná počas mesiaca 4 dodávky materiálu a faktúru nám vystaví posledný deň v mesiaci. DPH mi je jasné, účtujem samozdanenie ku dňu vystavenia faktúry. Ale s akým kurzom účtovať v účtovníctve samotnú dodávku? Tento rok sme používali na účtovanie v denníku a knihe došlých fa kurz vystvenia faktúry, lebo ak by sme mali striktne dodržať postupy § 2, tak by sme museli faktúru rozdeliť na časti podľa dátumu dodávky materiálu a každú dodávku preúčtovať iným kurzom. To nám síce program (MRP) umožní - teda zadať v denníku pod jedným dokladom viaceré kurzy, ale v knihe faktúr môžeme použiť len jeden kurz - potom by vznikal nesúlad medzi knihou došlých fa a účtom 321 - čo je základná väzba, ktorú kontrolujeme.
Moja otázka: Môžem tento postup použiť, keď si ho upravím v internej smernici a odvolám sa na znenie § 2 ods. 1 .....deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo vnútorných pomienok účtovnej jednotky .....
V budúcom roku nám vznikne ďalší problém: Uvedená firma musí prejsť na spôsob A - účtovania zásob. Budeme si teda kontrolovať 112 MD s naskladnením na sklade. Čo v pomto prípade: Mám si určiť pevný kurz na príjem na sklad - lebo na sklad musím prijímať už počas mesiaca - a pri účtovaní príjemky použiť tiež pevný kurz a zaúčtovať faktúru tak ako doteraz kurzom posledného dňa a dopočítať oceňovací rozdiel? Alebo inak? Ďakujem za odpovede.
jaja99
10.11.06,12:29
Neozve sa nik ????
jaja99
15.11.06,12:27
Prosím zapojte sa. Určite ste niekto mali podobný problém.
JDM
05.12.06,11:48
Aj ja sa potýkam s rovnakým problémom, pri fa zahraničných účtujem vždy kurzom dňa, kedy mi fa došla -overiteľné v Knihe došlej pošty. Len by som si potrebovala napísať internú smernicu o tomto postupe účtovania, nepripojí niekto? Ďakujem...
fr.luk
22.12.06,09:35
Poprosím vás o radu: Vystavila som faktúru do ČR v CZK bez DPH, akým kurzom zaúčtujem pohľadávku - dňom dodania alebo dňom vystavenia faktúry? Dík.

Takymto problemom sa je najlepsie sa vyhnut tak, ze pouzijes jeden datum a nemusis uvazovat o tom, aky kurz
zk24
15.04.11,03:00
Ahojte,

prosim Vas mozete ma prosim opravit, ak nasledovne uctovanie nie je spravne?

Konatel na pracovnej ceste v Chorvatsku natankuje PHL a zaplati firemnou platobnou kartou.

7.9.2010 - Tankovanie PHL v Zagrebe, 238,17 KN (30,11 l)
9.9.2010 - Vypis z BU, platba kartou v zahranici 34,99 €

Uctovanie:

7.9.2010:
501.AE/261.AE, prepocitane kurzom zo 6.9.2010 (1 € = 7,3000 HRK)
Suma: 32,63 €

9.9.2010:
VBU: 32,63 € -> 261.AE/221
ID: 2,36 € -> 563/221

Dakujem krasne
zk24
15.04.11,17:43
posúvam...
zk24
17.04.11,07:42
Ahojte,

konatel/spolocnik bez pracovnej zmluvy, z pracovnej cesty predlozi hotelovy ucet za 2 noci ubytovania plus parking v Cechach, v CZK. Platene v hotovosti, bez poskytnutych preddavkov.

Na hotelovom ucte je:
- ubytovanie 15.8. 1430 CZK
- ubytovanie 16.8. 1430 CZK
- parking 16.8. 600 CZK

Prosim akym kurzom prepocitavat? Nejakym spolocnym kurzom alebo za kazdy den zvlast?

A musim robit uctovanie typu:

518 / 365
365 / 211

alebo mozem rovno dat 518 / 211?


Dakujem.
zk24
17.04.11,18:56
posuvam....
zk24
18.04.11,10:12
posuvam...