Tinaho
26.10.10,09:05
Poraďáci ahojte,

chcem sa opýtať, či som povinná pripomínať zamestnancovi, že si nepravzal stravné lístky? Máme totižto zamestnanca, ktorí si neprevzal stravné lístky už za tri mesiace.
Zaujímalo by ma či je povinnosť zmestnávateľa odovzdať stravné lístky, alebo je na zamestnancovi, či si ich prevezme?

Ďakujem za rady.
Tweety
26.10.10,07:07
Poraďáci ahojte,

chcem sa opýtať, či som povinná pripomínať zamestnancovi, že si nepravzal stravné lístky? Máme totižto zamestnanca, ktorí si neprevzal stravné lístky už za tri mesiace.
Zaujímalo by ma či je povinnosť zmestnávateľa odovzdať stravné lístky, alebo je na zamestnancovi, či si ich prevezme?

Ďakujem za rady.
Vy musíte preukázať, že ste mu ich poskytli, ak si ich opätovne neprevezme, je to jeho problém a jeho škoda.
ewita888
26.10.10,07:14
každopádne by som ale od neho žiadala písomne, že nechce poberať SL.. pre prípad kontroly..
Tweety
26.10.10,07:16
každopádne by som ale od neho žiadala písomne, že nechce poberať SL.. pre prípad kontroly..
Zamestnanec sa nemôže dopredu vzdať svojich práv, ak by tak urobil, takýto postup nie je právne platný.
§ 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
ewita888
26.10.10,07:22
Zamestnanec sa nemôže dopredu vzdať svojich práv, ak by tak urobil, takýto postup nie je právne platný.
§ 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
No dobre, ale predstav si, že sa ti bude chcieť nejako zamestnanec pomstiť, napríklad ťa dá na súd, že si mu nevyplatila za rok SL... ako sa budeš brániť???
Ako mu ich máš odovzdať, keď ich nechce.. ako sa budeš brániť, keď ti príde kontrola ??? Čo mu ich nasilu strčíš do vačku??
durisovad
26.10.10,07:33
Ja by som mu ich poslala doporucenou postou na domacu adresu. Je mi divne, ze zamestnanec nechce stravne listky, ked vidi vo vyplatnej paske, ze mu za ne stahujes urcitu sumu. Alebo ich poskytujete zadarmo?
Tweety
26.10.10,07:34
Ja by som mu ich poslala doporucenou postou na domacu adresu. Je mi divne, ze zamestnanec nechce stravne listky, ked vidi vo vyplatnej paske, ze mu za ne stahujes urcitu sumu. Alebo ich poskytujete zadarmo?
AK si ich neprevzal, predsa nebol dôvod na uskutočnenie zrážky.
Llívia
26.10.10,07:58
AK si ich neprevzal, predsa nebol dôvod na uskutočnenie zrážky.
Presne tak, a ak zamestnávateľ zrazil úhradu za stravné lístky, ktoré si zamestnanec neprevzal, tak sa dopustil nevyplatenia časti mzdy.
Llívia
26.10.10,08:02
No dobre, ale predstav si, že sa ti bude chcieť nejako zamestnanec pomstiť, napríklad ťa dá na súd, že si mu nevyplatila za rok SL... ako sa budeš brániť???
Ako mu ich máš odovzdať, keď ich nechce.. ako sa budeš brániť, keď ti príde kontrola ??? Čo mu ich nasilu strčíš do vačku??
Asi mu ich odovzdať pred svedkami a ak ich odmietne prevziať, urobiť o tom zápis, ktorý svedkovia podpíšu (niečo na spôsob, keď zamestnanec odmieta prevziať výpoveď).:rolleyes:


Ja by som mu ich poslala doporucenou postou na domacu adresu..
Riešenie to je, ale aj tak ich nemusí prevziať, lebo zo Zákonníka práce zamestnancovi vyplýva takáto povinnosť. (A ak býva na nejakej dedine, aj keby chcel, ale pošta má otváracie hodiny, ktoré sa kryjú s jeho pracovným časom, tak ich nevyzdvihne.)
ewita888
26.10.10,08:05
Stále nechápem, čo sa pokazí tým, že budem mať od neho písmo, že nechce poberať SL..
Llívia
26.10.10,08:19
Zamestnanec sa nemôže dopredu vzdať svojich práv, ak by tak urobil, takýto postup nie je právne platný.
§ 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.


Stále nechápem, čo sa pokazí tým, že budem mať od neho písmo, že nechce poberať SL..
Môj názor: podľa toho, čo píše Tweety - vopred by sa vzdal svojich práv. Ale keby podpísal takýto "papier" každý mesiac, čiže by sa vzdal spätne, možno by to pri kontrole prešlo. :rolleyes:
Paula
26.10.10,08:20
No dobre, ale predstav si, že sa ti bude chcieť nejako zamestnanec pomstiť, napríklad ťa dá na súd, že si mu nevyplatila za rok SL... ako sa budeš brániť???
Ako mu ich máš odovzdať, keď ich nechce.. ako sa budeš brániť, keď ti príde kontrola ??? Čo mu ich nasilu strčíš do vačku??


Pre každý mesiac v roku existuje (mala by) menovitá súpiska zamestnancov s počtom SL a vlastnoručnými podpismi o prevzatí . Ak na nej nonstop chýba podpis zamestnanca, ktorý záujem nemá - teda nikdy neprevzal a nepodpísal, to je dôkaz jeho nezáujmu. Neviem, s čím by sa na súde potom "oháňal". Nemyslím, že je potrebné spisovať extra niečo s ním, resp. mu SL nasilu posielať poštou.
Llívia
26.10.10,08:31
Ale môže to byť aj dôkaz toho, že len jemu jedinému zamestnávateľ upiera právo na stravenky.:rolleyes:
ewita888
26.10.10,08:31
Pre každý mesiac v roku existuje (mala by) menovitá súpiska zamestnancov s počtom SL a vlastnoručnými podpismi o prevzatí . Ak na nej nonstop chýba podpis zamestnanca, ktorý záujem nemá - teda nikdy neprevzal a nepodpísal, to je dôkaz jeho nezáujmu. Neviem, s čím by sa na súde potom "oháňal". Nemyslím, že je potrebné spisovať extra niečo s ním, resp. mu SL nasilu posielať poštou.
Aj na výplatnej listine je meno a suma k výplate zamestnanca.. keď mu výplatu nevyplatíš /z akéhokoľvek dôvodu/, tiež je to preto, že zamestnanec nechcel? Tiež by sa to podľa teba dalo obhájiť napr. pred IP?
Tweety
26.10.10,08:36
Aj na výplatnej listine je meno a suma k výplate zamestnanca.. keď mu výplatu nevyplatíš /z akéhokoľvek dôvodu/, tiež je to preto, že zamestnanec nechcel? Tiež by sa to podľa teba dalo obhájiť napr. pred IP?
Dokladom o výplate mzdy je predsa BV alebo doklad z pokladne a nie VL. ALe dokladom o prevzatí straveniek je práve podpis na výdajke. Tú si zmiešala dve rôzne vecí.
ewita888
26.10.10,08:38
Dokladom o výplate mzdy je predsa BV alebo doklad z pokladne a nie VL. ALe dokladom o prevzatí straveniek je práve podpis na výdajke. Tú si zmiešala dve rôzne vecí.
VPD vystavujem na základe podpisov na výplatnej listine.. neviem si predstaviť vypisovať napr. 100 VPD - pre každého zamestnanca zvlášť..
Zita5
26.10.10,08:40
Poraďáci ahojte,

chcem sa opýtať, či som povinná pripomínať zamestnancovi, že si nepravzal stravné lístky? Máme totižto zamestnanca, ktorí si neprevzal stravné lístky už za tri mesiace.
Zaujímalo by ma či je povinnosť zmestnávateľa odovzdať stravné lístky, alebo je na zamestnancovi, či si ich prevezme?

Ďakujem za rady.
Zákonná povinnosť zamestnávateľa poskytnúť stravovanie jednoznačne tu je .
Ja by som ho asi písomne doporučenou poštou vyzvala , aby sa vyjadril do určitých dní , že prečo si stravné lístky odmieta prevziať .
Tinaho
26.10.10,10:51
Ďakujem Vám všetkých za vyjadrenie a rady. Na doplnenie mojej otázky: Zamestnanci si platia za stravné lístky v hotovosti do pokladne, každému sa vypisuje PPD (zrážka zo mzdy sa nerobí). Mňa už len nebaví ho stále upozorňovať, že si má doniesť peniaze a prevziať stravné lístky. Preto ma zaujímalo, či môže byť firma postihnutá v prípade kontroly.