ABC100
26.10.10,11:01
Ako občan som si zmluvne požičal peniaze na kúpu domu pre 2 rokmi, ktorý teraz predávam. Zároveň splácam poslednú časť istiny pôžičky + kompletné úroky za 2 roky. Dom predávam za vyššiu sumu ako som ho kúpil. Zarátavajú sa mi zaplatené úroky do zníženia základu dane z príjmu po predaji?
Ďakujem za poradenie.
martinez
26.10.10,12:01
Ako občan som si zmluvne požičal peniaze na kúpu domu pre 2 rokmi, ktorý teraz predávam. Zároveň splácam poslednú časť istiny pôžičky + kompletné úroky za 2 roky. Dom predávam za vyššiu sumu ako som ho kúpil. Zarátavajú sa mi zaplatené úroky do zníženia základu dane z príjmu po predaji?
Ďakujem za poradenie.

napisem svoj nazor, mozno ma niekto opravi:

podla §8,5,a sa za vydavok k prijmu podla §8,1,b (prijmy z prevodu vlastnictva nehnutelnosti) povazuje kupna cena preukazatelne zaplatena za vec... t.j. kupna cena domu... nie urok z uveru
Chobot
26.10.10,12:27
Ako občan som si zmluvne požičal peniaze na kúpu domu pre 2 rokmi, ktorý teraz predávam. Zároveň splácam poslednú časť istiny pôžičky + kompletné úroky za 2 roky. Dom predávam za vyššiu sumu ako som ho kúpil. Zarátavajú sa mi zaplatené úroky do zníženia základu dane z príjmu po predaji?
Ďakujem za poradenie.

Nie, nemáš. To, ako si kúpu domu financoval, je tvoja súkromná záležitosť. Potom by si každý mohol od kamaráta fiktívne požičať peniaze a úroky pripočítať k cene bytu pri kúpe a neplatil by žiadnu daň.
Ice dive
26.10.10,13:10
Nie, nemáš. To, ako si kúpu domu financoval, je tvoja súkromná záležitosť. Potom by si každý mohol od kamaráta fiktívne požičať peniaze a úroky pripočítať k cene bytu pri kúpe a neplatil by žiadnu daň.
ak by ale financoval nehnuteľnosť hypotékou z banky, a teraz by ju predával, tak by zaplatené úroky boli preukázateľným nákladom alebo sa mýlim?
Chobot
26.10.10,13:17
ak by ale financoval nehnuteľnosť hypotékou z banky, a teraz by ju predával, tak by zaplatené úroky boli preukázateľným nákladom alebo sa mýlim?

Ani tak by neboli. Ako písal, on je občan - fyzická osoba. Je to jeho vec, odkiaľ si zabezpečí financovanie nehnuteľnosti.

Keby bol živnostník a tento byt by využíval na podnikanie, tak v daňovom priznaní by si mohol uplatniť náklady na podnikanie - medzi nimi aj náklady na kúpu miesta podnikania, či sídla, teda náklady na úver. U fyzickej osoby sa ale také niečo nedá.
JankaO
26.10.10,13:18
ak by ale financoval nehnuteľnosť hypotékou z banky, a teraz by ju predával, tak by zaplatené úroky boli preukázateľným nákladom alebo sa mýlim?
Preukázateľné náklady by to boli, ak by z nehnuteľnosti plynuli príjmy podľa § 6. Buď ako prenájom nehnuteľnosti alebo ako majetok o ktorom je účtované. Ale výdaj by to bol len ku príjmu plynúci z tejto činnosti. Zadávateľ je ale FO - občan a príjem z predaja nehnuteľnosti sa riadi § 8. ZoDZP
Ice dive
26.10.10,14:21
Aha jasné... práve toto som mal na mysli, že ak by sa nehnuteľnosť prenajímala tak úrok z hypotéky by bol uznateľným nákladom oproti výnosu z prenájmu...
JankaO
26.10.10,14:54
Som rada, že som Vás príspevkom č. 6 pobavila...:-)
Ice dive
27.10.10,11:09
Som rada, že som Vás príspevkom č. 6 pobavila...:-)
pardóooooooon... to malo byť užitočné... ale ak sa klikne súhlasím a náslende sa chce kliknúť užitočné... tak sa to posúva... :(
Kvaka
27.10.10,12:58
pardóooooooon... to malo byť užitočné... ale ak sa klikne súhlasím a náslende sa chce kliknúť užitočné... tak sa to posúva... :(
Skús opäť kliknúť na to zábavné, malo by sa vymazať. Potom sa dá prideliť užitočné. Neviem však, aký čas od chybného kliknutia to ide zrušiť.
Ice dive
28.10.10,19:40
Skús opäť kliknúť na to zábavné, malo by sa vymazať. Potom sa dá prideliť užitočné. Neviem však, aký čas od chybného kliknutia to ide zrušiť.
to som skúšal ešte včera, čas uplynul...:-(( asi to ide robiť len bezprostredne po kliknutí...