Hextall
26.10.10,12:31
Ahojte "poraďáci". Práca u môjho zamestávateľa sa pomaly stáva nočnou morou, preto som sa rozhodol podniknúť isté kroky, v súvislosti s ktorými potrebujem vašu pomoc. Hoci som si sám prešiel ZP, niektoré veci pre mňa ostávajú nejasné, preto mám zopár otázok.

1. Môže zamestávateľ meniť výšku dohodnutej mzdy v pracovnej zmluve tzv. "jednodným mzdovým systémom" (o ktorom v pracovnej zmluve zmienka nie je a ani som s ním pri podpise pracovnej zmluvy nebol oboznámený) ?

Celý problém totiž spočíva v tom, že sme sa so zametnávateľom v pracovnej zmluve dohodli na konkrétnej výške hodinovej mzdy. Po nástupe do práce som však zistil, že systém odmeňovania podlieha tzv. "jednotnému mzdovému systému", v ktorom je síce hodinová sadzba o dve koruny vyššia, ale zároveň sa v ňom nachádza dodatok, že nemáme nárok na odmeny za prácu v noci a za prácu vo sviatok, pretože sú zohľadnené v uvedenej hodinovej sadzbe. Keďže minimálne polovicu svojho pracovného času pracujem v noci, mám za to, že takto prichádzam o nemalé peniaze. V pracovnej zmluve pritom o žiadnom jednotnom mzdovom systéme reč nie je. Iba v jednom bode je veta:

"Zamestnanec sa zaväzuje, že pri práci bude dodržiavať pokyny zamestnávateľa vo forme smerníc a predpisov upravujúcich výkon služby"

Patrí "jednotný mzdový systém" medzi smernice a predpisy, alebo sa v tomto prípade jedná o porušenie pracovnej zmluvy zo strany zamestnávateľa ?

2. Má právo od nás zamestnávateľ žiadať čerpanie náhradného voľna za odpracovaný nadčas / sviatok ?

Pokiaľ som dobre rozumel výkladu ZP, čerpanie náhradného voľna je moje právo, nie povinnosť. V našej firme to totiž funguje tak, že si náhradné voľno čerpať musíme (je nám dané príkazom). Nemáme ho pritom zaplatené, čiže vlastne sedíme doma zadarmo.

3. Existuje zákonom stanovený minimálny počet hodín, ktorý za mesiac musím odpracovať (pri dvoj-zmennej prevádzke) alebo mi môže zamestnávateľ kľudne rozpísať služby tak, že odrobím mesačne len 120 hodín ?

Niekedy sa totiž stane, že dostanem toľko náhradného voľna, že robím aj o 5-6 dní v mesiaci menej, čo sa potom odrzkadlí aj na počte odrobených hodín za mesiac (tým pádom aj na výplatnej páske, keďže som platený od hodín).

Ďakujem za váš čas, aj trpezlivosť.