Inga6
26.10.10,12:59
Ahojte,

a opat prosim o radu skusenejsich,kedze s takymito situaciami som este nemala docinenia a nikde som ohladne tohto nenasla ziadne rady :(.

Kupila sa uz existujuca sro - ZI bolo splatene v pokladni, kde aj ostalo.
ZI sa nenavysovalo, je to firma o jednom majitelovi, ktori je aj konatel.

Aaaale, tato firma ma 2 tichych spolocnikov, ktori vlozili do firmy peniaze.
Kedze je ZI splatene v plnej vyske 6639 EUR v pokladni, ako mam zauctovat vklady tichych spolocnikov aby som nenavysila ZI?
V knihe od Cenigovej som citala za sa to uctuje cez 479, ale ako presne mam postupovat? Staci, ze do pokladne len zauctujem prijatu sumu oproti 479 a je to vybavene? Staci to takto jednoducho?


1 tichy spolocnik - vklad 2500 EUR
2 tichy spolocnik - vklad 1000 EUR
3 spolocnik, ktory je uvedeny ako jediny na vypise (na vypise ako 100%) a je aj konatelom - 3139 EUR.

Vie mi niekto poradit?
Dakujem!
Inga6
26.10.10,12:48
?????? nikto mi nevie poradit??????
KEJKA
26.10.10,15:15
odpovedala si si sama 211/479
Inga6
02.11.10,10:57
Ahojte,

predsa len mam este otazku k tejto teme.

ZI je splatene, resp. bolo splatene este v povodnej firme a nova firma tento stav aj prevzala, t.z. ZI je splatene v pokladni este z roku 2009.

Ak teraz zauctujem vklady novych tichych spolocnikov ako 211/479, navysi sa mi pokladna o ich vklady, hoci v skutocnosti ich vklady boli zahrnute ako vklady do ZI. Je to takto v poriadku?

Dakujem.
ada159
02.11.10,11:02
Podľa môjho názoru len preučtuješ a vytvoríš novú analytiku na 411
KEJKA
02.11.10,11:02
vklady tichých spoločníkov nemôžu byť vklady riadnych spoločníkov, ktorí ZI zaplatili.
pokladnu prevzala? teda prevzala aj účtovnú hotovosť v reálnych peniazoch?
Inga6
02.11.10,11:08
Ano, nova firma prevzala cely stav firmy k datumu kupy - neuhradene zavazky, stav pokladne, stav BU... Skutocnost sedela s uctovnym stavom.

Tie vklady tichych ako aj jedineho/noveho spolocnika su uvedene v uvode mojej temy.

Takze fakt si s tymto neviem rady, aby mi to sedelo, ako to preuctovat :(.
Inga6
02.11.10,18:31
Prosim, pozna niekto riesenie mojho problemu????
KEJKA
02.11.10,22:23
Ahojte,

predsa len mam este otazku k tejto teme.

ZI je splatene, resp. bolo splatene este v povodnej firme a nova firma tento stav aj prevzala, t.z. ZI je splatene v pokladni este z roku 2009.

Ak teraz zauctujem vklady novych tichych spolocnikov ako 211/479, navysi sa mi pokladna o ich vklady, hoci v skutocnosti ich vklady boli zahrnute ako vklady do ZI. Je to takto v poriadku?

Dakujem.
myslím že si odporuješ
a/ kto splatil ZI? To mohol splatiť iba spoločník č. 3 podľa zadania. Ak mu na splatenie niekto požičal peniaze nie je to problém ani účtovný prípad sro.

b/ noví tichí spoločníci teraz vkladajú peniaze /tak to formuluješ/ a navyšujú stav pokladnice. Ak je to realita, tak ju zaúčtuj 211/479 a nesplietaj to so ZI 2009
kto tie peniaze z pokladne vyberie? alebo zostanú v pokladni?
kto drží reálnu hotovosť tisíce EUR?

c/ v pôvodnom zadaní však nepíšeš o nových tichých spoločníkoch ale píšeš o nich v minulom čase, akoby existovali už vtedy. Možno existovali, ale nevložili peniaze. možno požičali riadnemu spoločníkovi a teraz už nevkladajú, len to chcú mať účtovne podchytené. Samé možno, možno.....
ak je však pravda podľa c/, tak peniaze vlastne vkladá 3.spoločník, resp. vracia pôžičku z r.2009 a deklaruje, že má tichých spoločníkov. V skutočnosti sa hotovosť nenavyšuje o žiadne vklady - to si musíš overiť, ja len hádam. Ak je to tak, potom musíš zaúčtovať 355/211 pohľadávku voči 3.spoločníkovi, ktorý de facto nesplatil cele ZI
a 211/479 voči tichým spoločníkom, aby v účtovníctve figurovali.
Ak je toto pravda, tak to aj tak bol účtovný prípad 2009 a ty iba opravuješ nesprávnosti min.období..............
Inga6
03.11.10,19:07
Kejka, dakujem velmi pekne za odpoved.
V uvode som sa snazila co najjednoduchsie a najzrozumitelnejsie vysvetlit skutocny/terajsi stav, ale asi sa mi to moc nepodarilo.

Pokusim sa este raz opisat terajsiu skutocnost, ta minula je nepodstatna, pretoze firma bola kupena od 1 vlastnika a firma nemala v minulosti ziadnych tichych spolocnikov.

Terajsi skutkovy stav: spolocnost sro ma jedineho vlastnika, ktory je zaroven konatelom. Tento jediny vlastnik kupil spolocnost od predosleho vlastnika, ktory splatil ZI pri zalozeni spolocnosti v plnej vyske do pokladne.

Terajsi novy vlastnik ale zaroven po kupe firmy podpisal zmluvu o tichom spolocenstve s 2 tichymi spolocnikmi. V zmluve je zaroven uvedene, akym podielom sa kazdy z tichych spolocnikov podiela na ZI, pricom podiel je urceny vyskou vkladu oproti ZI (6639,-EUR):
1 tichy spolocnik - vklad 2500 EUR
2 tichy spolocnik - vklad 1000 EUR
3 spolocnik, ktory je uvedeny ako jediny na vypise (na vypise ako 100%) a je aj konatelom - 3139 EUR.

Kedze ZI je v uctovnictve uz splatene z minulosti a to v plnej vyske v pokladni, neviem ako si poradit so zauctovanim vkladov tichych spolocnikov.

Mozno to vsetko ja zle chapem, kedze sa drzim zmluvy o tichom spolocenstve, kde je napisane, ze sa tichi spolocnici podielaju svojim vkladom pomernou castou na ZI, z coho dalej plynu ich prava (napr. podiel na zisku a pod.).
Mozno ze zbytocne hladam moznost zauctoval to, ze sa tichi spolocnici podielaju svojim vkladom na ZI a mozno je uplne postacujuce to dat len na 479.....neviem.....
Preto som poprosila o pomoc skusenejsich, ze mi snad poradia :).
KEJKA
03.11.10,19:20
...............................

Mozno to vsetko ja zle chapem, kedze sa drzim zmluvy o tichom spolocenstve, kde je napisane, ze sa tichi spolocnici podielaju svojim vkladom pomernou castou na ZI, z coho dalej plynu ich prava (napr. podiel na zisku a pod.).
Mozno ze zbytocne hladam moznost zauctoval to, ze sa tichi spolocnici podielaju svojim vkladom na ZI a mozno je uplne postacujuce to dat len na 479.....neviem.....
Preto som poprosila o pomoc skusenejsich, ze mi snad poradia :).
presne, zmluva o tichom spoločenstve určuje pravidlá, ako sa reálny vlastník=spoločník bude deliť so ziskom. Či je zmluva dobre napísaná, neviem posúdiť, to čo zrejme cituješ, je dosť zavádzajúce.
Takže iba to zaúčtuj na 479 DAL, musí to stačiť.
Inga6
03.11.10,19:24
Dakujem, tak to asi spravim len takto jednoducho a snad to bude ok :).