Tamia
26.10.10,13:11
Dobrý deň,

prosím vás vie mi niekto pomôcť s nasledovnou situáciou?

dieťa má vypracovaný posudok o nepriaznivom zdravotnom stave, má 4 roky a bude chodiť do školky občas na 4 hodiny. Mne skončila rodičovská dovolenka a nastúpila som do práce vo veku troch rokov dieťaťa. informovala som sa na sociálnom oddelení a vraj som nemala nárok na predlženú rodičovskú dovolenku. No napriek tomu som v školke našla rovesníkov dieťaťa, ktorých rodičia túto predlženú RD poberajú.
Ja by osm chcela vedieť ako sa dopracovať k tomu, aby som ju aj ja dostala. Som zamestnaná, s dieťaťom by bol starý rodič. Nechcem opatrovateľský príspevok vo výške cca 41 euro ale chcem rodičovskú dovolenku v plnej výške ako to majú tí ostatní rodičia rovesnikov. Ide totiž o to, že sa od 12/2009 kedy som končila RD a mohla mať predlženú RD ale na sociálnom mi zle poradili) zmenili zákony a tvrdia mi, že si o to može požiadať starý rodič na živnostenský list.

druhá otázka: na koho sa môžem odvolať, keď mi v tom čase na socialnom poradili zle a neodborne?

Ďakujem vám veľmi pekne za rady.
Chobot
26.10.10,11:25
Dobrý deň,

prosím vás vie mi niekto pomôcť s nasledovnou situáciou?

dieťa má vypracovaný posudok o nepriaznivom zdravotnom stave, má 4 roky a bude chodiť do školky občas na 4 hodiny. Mne skončila rodičovská dovolenka a nastúpila som do práce vo veku troch rokov dieťaťa. informovala som sa na sociálnom oddelení a vraj som nemala nárok na predlženú rodičovskú dovolenku. No napriek tomu som v školke našla rovesníkov dieťaťa, ktorých rodičia túto predlženú RD poberajú.
Ja by osm chcela vedieť ako sa dopracovať k tomu, aby som ju aj ja dostala. Som zamestnaná, s dieťaťom by bol starý rodič. Nechcem opatrovateľský príspevok vo výške cca 41 euro ale chcem rodičovskú dovolenku v plnej výške ako to majú tí ostatní rodičia rovesnikov. Ide totiž o to, že sa od 12/2009 kedy som končila RD a mohla mať predlženú RD ale na sociálnom mi zle poradili) zmenili zákony a tvrdia mi, že si o to može požiadať starý rodič na živnostenský list.

druhá otázka: na koho sa môžem odvolať, keď mi v tom čase na socialnom poradili zle a neodborne?

Ďakujem vám veľmi pekne za rady.

Najprv si ujasni pojmy - rodičovskú dovolenku nemôžeš poberať, tá sa čerpá. Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok nie je to isté. Pozri tu:

http://www.porada.sk/712538-post3.html

Tak na čo vraj nemáš nárok, na rodičovskú dovolenku alebo rodičovský príspevok?
Tamia
26.10.10,11:40
mám na mysli rodičovský príspevok.
ivka70
26.10.10,11:56
Ak by si chcela poberat rodicovsky prisepvok na predlzenej rodicovskej dovolenke kvoli zdravotnemu stavu dietata, mohla by si pracovat maximalne tie 4 hodiny, ktore dieta smie navstevovat MŠ.

Neviem o tom, ze by existovala kombinacia dieta zo zlym zdr., stavom u starej matky a rodic pobera RP.
Ivček
28.02.11,07:15
Ahojte, ja mám tiež otázku k predĺženej rodičovskej dovolenke. Chcela by som si ju predĺžiť z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa. Na UPSVR mi povedali, že od 01.01.2011 je možnosť aj pracovať na celý úväzok, s tým, že dieťa môže mi byť v škôlke celý deň.Doteraz to bolo, že len na 4 hod. a dieťa mohlo navštevovať škôlku tiež na 4 hod. Chcem vedieť či mi podali správne informácie. Začal chodiť do škôlky pred 3. rokom,oficiálne je na celý deň, ale interné pravidlá škôlky nedovolujú pobyt v škôlke pokým nemá 3 roky na celý deň ( ja zatiaľ nepracujem)
ivka70
28.02.11,07:24
Ahojte, ja mám tiež otázku k predĺženej rodičovskej dovolenke. Chcela by som si ju predĺžiť z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa. Na UPSVR mi povedali, že od 01.01.2011 je možnosť aj pracovať na celý úväzok, s tým, že dieťa môže mi byť v škôlke celý deň.Doteraz to bolo, že len na 4 hod. a dieťa mohlo navštevovať škôlku tiež na 4 hod. Chcem vedieť či mi podali správne informácie. Začal chodiť do škôlky pred 3. rokom,oficiálne je na celý deň, ale interné pravidlá škôlky nedovolujú pobyt v škôlke pokým nemá 3 roky na celý deň ( ja zatiaľ nepracujem)

Urcite ta neinformovali spravne, dieta s nepriaznivym zdravotnym stavom moze byt vskolke max. 4 hodiny denne ,aby bola podmienka splnena.

Podmienky nároku na rodičovský príspevok:
1. Riadna starostlivosť o dieťa do 3 rokov veku (do 6 rokov ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom)
Pod riadnou starostlivosťou sa rozumie osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme fyzického a psychického vývinu dieťaťa. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj keď je napríklad dieťa zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti, keď dieťa navštevuje na max. 4 hodiny denne materskú školu a to v prípade ak ide o dieťa alebo o rodičov s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak rodič počas štúdia zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom alebo inou osobou.
Ivček
02.03.11,12:33
Ďakujem, tiež som si myslela, že to nebude možné. Ak by sa mi ale naskytla možnosť pracovať na celý úväzok, s tým že by som musela dieťa nechať v skôlke na celý deň, automaticky mi zoberú rodičovský príspevok odo dňa keď začnem pracovať alebo ho zoberú odo dňa jeho priznania ( teda aj ten čo už bol vyplatený v minulosti po 3.roku dieťaťa).
Alexandra1978
20.11.11,18:21
Dobry den,
vie mi niekto povedat, ako je to aktualne s predlzenim RD zo zdr. dovodov dietatka, resp. s poberanim rodic. prispevku po 3r, ked matka nepracuje a dietatko je umiestnene na 8 hodin v statnej MS - plati zdravotne poistenie stat? Tusim v tomto bode sa planovala nejaka zmena, doteraz to bolo mozne len na 4hodiny v MS, v opacnom pripade si musela matka platit zdr. poistenie sama.
A v pripade, ze matka pracuje, nie je tam ziadne ine obmedzenie poberania RP?
bubkoch
20.11.11,18:46
Ahojte, ja mám tiež otázku k predĺženej rodičovskej dovolenke. Chcela by som si ju predĺžiť z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa. Na UPSVR mi povedali, že od 01.01.2011 je možnosť aj pracovať na celý úväzok, s tým, že dieťa môže mi byť v škôlke celý deň.Doteraz to bolo, že len na 4 hod. a dieťa mohlo navštevovať škôlku tiež na 4 hod. Chcem vedieť či mi podali správne informácie. Začal chodiť do škôlky pred 3. rokom,oficiálne je na celý deň, ale interné pravidlá škôlky nedovolujú pobyt v škôlke pokým nemá 3 roky na celý deň ( ja zatiaľ nepracujem)

pre teba asi neskoro, ale pre ostatnych: ano, informovali ta spravne, ivka70 sa mýli ...

manzelka riadne pracuje, pobera rodicovsky prispevok, dieta ma 4,5 roka a chodi do skolky na cely den ...
dokonca je mozne rodicovsky prispevok priznat aj patne za 6 mesiacov pred podanim ziadosti (ak predlzena RD nenadväzuje na riadnu RD)
elisaj
17.02.12,20:39
Dobrý večer.Potrebujem poradiť mne bol schválený predlžený RP,kvôli nepriaznivému zdrav.stavu dieťaťa.Domov mi prišiel posudok z upsvar a pani mi aj volala a povedala,že si ho mám okopírovať a odniesť na zdravotnú poisť.a ešte na socialnu poisťovňu.Na zdravotnej ho zobrali ,no ale zo socialnej ma poslali preč,že oni to nepotrebujú.Tak ako to je?Treba to tam zaniesť,alebo netreba?Ďakujem