I-V-K
26.10.10,13:36
Dobrý deň,

potreboval by som poradiť vo veci neplatenia príspevku zamestnávateľa na stravu. Pokúsim sa popísať situáciu stručne, ale detailne.

Po ukončení prac. pomeru ostal zamestnávateľovi voči mne (okrem iného) nevyplatený záväzok v príspevku na stravné lístky, ktoré mi neboli do dnešného dňa doručené (moja časť príspevku na lístky nebola taktiež strhávaná). Zo zákona mám na tento príspevok plný nárok, ktorého sa nemienim vzdať. Ide o mesiace apríl 2010-júl 2010.

Nikde som sa nedočítal, ako si ich viem nárokovať (stravné lístky, prípadne finančný ekvivalent) a či túto sumu môžem napríklad zahrnúť do platobného rozkazu s časťou nezaplateného odstupného, ktorý práve píšem a chcem podať na súd čo najskôr. Bývalý zamestnávateľ ma informoval, že túto sumu nemôže vyplatiť a že si musím počkať, kým spoločnosť zakúpi stravné lístky.

Vopred ďakujem za vyjadrenie.
Lianka
26.10.10,14:56
Neviem, ci spravne rozumiem uvedenemu problemu: Zamestnavatel si nesplnil povinnost a neposkytol ti stravne listky. Ty si uz ukoncil pracovny pomer a teraz ziadas o vyplatenie nejakej ciastky. :eek:

Nie je mi jasne, v akej vyske a za co, nakolko zamestnavatel ti za neposkytnute stravne listky nic nestrhol. Zamestnavatel ti moze poskytnut namiesto stravnych listkov financne prostriedky len v sulade s § 152 Zakonnika prace, co zrejme nebude tvoj pripad.

Viem, ze nazory sa tu roznili, ale podla mojho nazoru sa stravne listky nemaju vydavat zamestnancom pozadu. Zamestnanec sa ma pravo najest dnes a nie o mesiac.

Som toho nazoru, ze ti nevznikla ziadna skoda. Zaroven konstatujem, ze zamestnavatel si nesplnil svoju povinnost. Mozes podat podnet na prislusne urady (Inspektorat prace).
I-V-K
26.10.10,15:48
Ahoj Lianka,

Dakujem za prispevok. Pochopila si to spravne, ale nesuhlasim s par bodmi a hlavne s jednym zavaznym rozporom v tvojej reakcii.

1. Zamestnavatel ma zo zakona povinnost zabezpecit stravu, alebo nahradu vo forme stravnych listkov (§152 ZP, ods. 1 a 2). Tuto povinnost si nesplnil, takze mne vznikla skoda, pretoze za 4 mesiace som tým stratil cca. 200 € !

2. Podla ods. 5 §152 mi teda podla mna vznika narok na financny prispevok, kedze podla ods. 3 a 4 toho isteho § nebol schopny ani jednu variantu zabezpecit.

3. Navyse, tento narok vyplyva aj z dohody o ukonceni prac. pomeru, kde sa zaviazal zamestnavatel k odstupnemu a splateniu ostatnych zavazkov (tam si myslim toto kludne spada)

4. Nazor, ze listky pozadu nemaju vydavat je podla mna nespravny, kedze nie je mozne vopred urcit, kolko dni bude zamestnanec v mieste vykonu prace a kolko na pracovnej ceste (aspon u mna v oblasti consultingu to nie je mozne vobec), no to je skor iba tema na polemiku...

5. podnet na IP som uz podal, dokonca priamo na Narodny IP
Lianka
27.10.10,09:03
K uvedenym bodom mam podavam taketo stanovisko:

bod 1 a 2)

§ 152
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

Odseky hovoria presne o tom, kedy je mozne financny prispevok namiesto stravnych listkov poskytnut. Som toho nazoru, ze toto by malo byt osetrene aj v Pracovnom poriadku, aby bolo jasne, ktory zamestnanec ma narok na stravne listky a ktor ma narok na financny prispevok. Mam za to, ze nakolko ti zamestnavatel do isteho casu poskytoval stravne listky, neuznaval ta tymto ako zamestanca, na ktoreho by sa podla tychto odsekov mala vztahovat moznost vyplacania financneho prispevku. Som toho nazoru, ze otazka nestoji tak: ked mi nedal stravne listky, nech mi da aspon peniaze.

3. Ak zamestnavatel svoje zaväzky voci tebe neplni, mozes si ich vymahat sudnou cestou.

4. Nesuhlasim. Ako som spominala, zamestnanec ma pravo jest dnes. V praxi sa to deje tak, ze zamestnanec dostane stravne listky dopredu tak, aby uz prvy pracovny den v mesiaci a nasledujuce mal stravny listok k dispozicii. Stravne listky dostane podla predpokladaneho poctu odpracovanych dni - ak vie dopredu ze bude cerpat dovolenku, dostane o to menej. Kludne moze dostat listky aj za cely mesiac dopredu bez odpocitania predpokladanej dovolenky a skutocny narok sa zuctuje v dalsom mesiaci (dostane o to menej listkov). Robim to tak vo svojich firmach a u klientov, zazila som tento postup aj u prechadzjucich zamestnavatelov a povazujem to za korektne pre zamestnanca a spravne z pohladu dodrziavania zakona zamestnavatelom. Ak ma zamestnavatel pocit, ze tymto postupom bude mat zmätok vo vydavani stravnych listkov, potom zrejme zlyhava evidencia prijmu a vydaja stravnych listkov vo firme.

5. Ok.