spacer
26.10.10,14:44
Ahojte,
chcel by som sa spytat, ci ma niekto skusenost s kombinaciou sro zalozenej na Slovensku, a trvalom pobyte jedineho majitela tejto sro v zahranici (Rakusku). Majitel je ale slovak. Je potrebne aby takyto majitel platil nieco aj v Rakusku (dane...), alebo sa vsetko riesi na Slovensku?

V pripade ze je potrebne platit aj nejake dane v Rakusku, da sa to nejakym sposobom obist (inym ako presunutim trvaleho pobytu na Slovensko)? Jeden moj znamy si napr. takto k sro na Slovensku hned zalozil aj komanditnu spolocnost. Vie to niekto vysvetlit, ako sa da takymto sposobom setrit?

Vdaka
KEJKA
26.10.10,15:18
ja mám klienta - je Slovák v UK, má sro v SR, nie je problém.
V súvislosti so sro nevznikajú povinnosti v UK, resp. u teba v Rakúsku. SRO je samostatný právny subjekt.
Môj klient však pracuje v UK a tam si z toho titulu samozrejme platí odvody, dane atp. nezávisle od sro.
Palibaci
29.10.10,15:30
No to nie je celkom pravda - ak ma ako konatel/spolocnik z tejto sro nejake prijmy musi ich udat/zdanit aj v zahranici, pricom sa samozrejme zohladnia zakony o zamedzeni dvojiteho zdanenia, ale kedze su dane v Rakusku 2x vyssie, tak tam stale nieco bude musiet doplacat. To iste pre UK. Cize "nie je problem" len dovtedy, dokedy ich v zahranici neuvedies v danovom priznani.
KEJKA
29.10.10,15:53
samozrejme, že tie podiely na zisku, alebo dividendy sa riešia podľa platnej legislatívy. Čo s tým robí môj klient v UK, nie je problém sro, ale jeho.
profesional
30.10.10,19:27
Subjekt je danovym rezidentom tam, kde sa zdrziava viac ako 183 dni v roku. Tvoj klient je pravdepodobne danovym rezidentom v Rakusku a teda podlieha tamojsej danovej legislative. Z hladiska medzinarodneho prava je mozne povedat, ze odvody si plati v Rakusku. A co sa tyka nejakych dani z dividend a pod. tak tie sa zdanuju podla medzinarodneho prava tam, kde sidli subjekt ktory ich vyplaca, resp. kde ich subjekt vyplatil. V tomto pripade dividendy na Slovensku nezdanujeme a preto sa prijem z dividend alebo z podielov na zisku vyplateny slovenskou s.r.o. povazuej aj v Rakusku za danovo vysporiadany. Nepoznam presne Rakusku legislativu, ale je mozne ze dividendy vyplatene hoc zo zahranicia mozu v Rakusku podliehat zahrnutiu do vymeriavacieho zakladu pre odvody. Odporucam sa obratit na nejakeho odbornika v Rakusku.

Ono je to ale este jedna moznost. Pises ze ide o Slovaka zijuceho v Rakusku. My sme do tej miery sibnuta krajina, ze aj ked je obcan SR danovym rezidentom inej krajiny, tak aj tak je danovym rezidentom SR kym ma Slovenske statne obcianstvo. Takze moze sa mu velmi lahko stat, ze bude spadat nie pod Rakusky, ale pod nas danovy rezim. Nastastie zmluva o dvojitom zdaneni nedovoluje oboje. Ono pravda je ze nas zakon o dani z prijmu prave v defincii danoveho rezidenta je v rozpore s medzinarodnym pravom. V kazdom pripade odvody bude platit v iba jednej krajine.