JTB
26.10.10,15:44
Dobrý deň.

Chcem Vás požiadať o vyjadenie k následujúcemu stavu:

Mal som zamestnanca pracujúceho na dohodu o vykonaní činnosti.
Dohoda bola na obdobie od 07/2010 do 09/2010. Výplatné termíny boli stanovené na mesiace 07/2010, 08/2010 a 09/2010.


Takže za vykonanú prácu za 07/2010 bola výplata 07/2010, za 08/2010 bola v 08/2010, za 09/2010 bola v 09/2010.
Výška mesačnej odmeny neumožnila vykonať zrážkovú daň, tak som uplatnil preddavkovú daň.

V štvrťročnom Prehľade o preddavkoch som uviedol v kolonke pre 7. mesiac výšku zaplateného preddavku zaplateného v 7. mesiaci.
Podobne to bolo aj pre ostatné mesiace.

Z daňového úradu mi dali vedieť, že prehľad je nesprávne vyplnený, aby som si ho opravil.
Išlo o to, že výplata môže byť realizovaná ako aj zaplatený preddavok za daň až následujúci mesiac po vykonaní práce. Ďalej, že suma odvedená napríklad za 08/2010 by mala byť v kolonke za 7.mesiac.

No ja to opraviť nemôžem, lebo odvedený preddavok v 07/2010 by som musel uviesť v v prehľade v 6. mesiaci a to je doba keď som nemal zamestnanca. Ak by som to urobil,dostal by som sa do rozporu so socialnou poisťovňou (depríhlasený zamestanec, neexistujúca dohoda).

Takže opravu vykonať nemôžem.
Napíšte ak viete, aký postih alebo pokutu môžem dostať ak som naozaj niečo porušil.


Zo znenia zákona si myslím, že som neurobil chybu nakoľko:


Znenie zákona o dani:
Paragraf č.35 zákona 595/2003.

(3) Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní,
alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi
k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa
táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ, ktorý
je platiteľom dane,122) vykonáva vyúčtovanie príjmov zo
závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri
vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny
mesiac.

moje kroky boli:

- za prácu vykonanú v 07/2010 som vyplatil mzdu v 07/2010, „zdaniteľnú mzdu“, u ktorej som zrazil preddavok na daň a do 5 dní v 07/2010 aj zaplatil, takže mzda bola vyplatená bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto mzda vyplatila, ako to umožňuje zákon,

Nevidím tam chybu. Pokiaľ mi viete poradiť, poskytnúť váš názor, prípadne usmerniť ma budem rád.

Ďakujem.
Lianka
26.10.10,14:31
V praxi sa nestavaju situace, ze by mzda bola vyplatena pred koncom mesiaca, zrejme preto sa to danovakom nezdalo.

V stvrtrocnom vykaze za III. Q uvadzas zrazenu preddavkovu dan za mesiace 7 - 9/2010, a uvedies datumy uhrady dane za tieto mesiace.
JTB
26.10.10,14:39
Je pravda, že v praxi, hlavne u zamestnancom so zmluvným vzťahom je výplata vyplácaná v následujúcom mesiaci. No v minulosti som mal aj ja dohodu o výkonaní práce, ktorá trvala 2 týždne v mesiaci a v danom mesiaci som mal zaplatenú výplatu.
Myslíš si, že je to v rozpore s legislatívou?
evina
26.10.10,14:47
Je pravda, že v praxi, hlavne u zamestnancom so zmluvným vzťahom je výplata vyplácaná v následujúcom mesiaci. No v minulosti som mal aj ja dohodu o výkonaní práce, ktorá trvala 2 týždne v mesiaci a v danom mesiaci som mal zaplatenú výplatu.
Myslíš si, že je to v rozpore s legislatívou?

Zákonník práce píše:


§ 129

Splatnosť mzdy
1/ Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.


§ 130

Výplata mzdy
1/ Vyplácaná mzda sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor, ak kolektívna zmluva alebo zamestnávateľ vo vnútornom predpise neustanovujú priaznivejšiu úpravu zaokrúhľovania mzdy v prospech zamestnanca. Mzda sa zamestnancovi vypláca v peniazoch; v inom druhu plnenia alebo v cudzej mene možno mzdu vyplácať, len ak to umožňuje tento zákon alebo osobitný predpis.
2/ Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. So zamestnancom vykonávajúcim domácku prácu možno dohodnúť výplatu mzdy aj za dodanie každej skompletizovanej pridelenej práce.
3/ Medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok na mzdu aj v inom termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodnú.

Prinajmenšom vyplatenie mzdy mimo výplatného termínu by mal byť vo zmluve...
Keď sa už tak stalo, tak nevieš prerobiť ten Výkaz, treba im to asi vysvetliť.....
JTB
26.10.10,15:05
Ďakujem Vám za informácie.

Ja uvádzam v dohode o vykonaní práce vždy konkrétny mesiac a výšku odmeny, v ktorom bude mzda vyplatená, čo som vždy dodržal.
Myslím si, že požiadavka Zákonníka prace bola dodržaná.

- § 129
Splatnosť mzdy
1/ Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

Je to tak?
KEJKA
26.10.10,15:12
podľa mňa v citovaných ustanoveniach sa jedná o mzdu pre HPP. Dohody sa uzatvárajú s dohodnutou odmenou a na určité obdobie, ktoré nemusí byť rovné kalendárnemu mesiacu.
Ak bola odmena spracovaná zdanená a vyplatená napr. 25.7., tak daň patrí do obdobia 07. Pri zrážkovej dani určite, pri preddavkovej mám vzhľadom na zadanie určité pochybnosti, kedže výkon práce bol v 07,08,09, čo sa mi javí, že práca bola vykonávaná minimálne do 31.7. 31.8. a možno do 15.9. - ukončenie nemusí byť nutne 30.9.
evina
26.10.10,16:30
Ja som tie ustanovenia zákonníka práce ani tak necitovala, preto, že by ich porušil, ale skôr preto, lebo si myslím, že z toho vychádzali na DÚ .
Myslím si, že ak nebolo uplatnené z prvej časti zákonníka práce - tie sa týkajú aj dohôd:

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

teda, ak nie je uvedený v DoVP alebo DOPČ presný iný termín vyplatenia odmeny za prácu, má sa vyplácať odmena podľa § 129, t.j. vo výplatnom termíne.
Takže nie je problém toto uviesť v dohode , a potom a v tom termíne
mzdu vyplatiť-teda ak dohoda končí 30.9., tak 30.9.

Ináč všeobecne pre dohody platí, že zamestnávateľ je povinný:

c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,

Tu teraz hovorím o DoPČ, lebo pri Dohode o VP tam môže byť odmena vyplatená po skončení práce, ale je to uvedené v tej dohode.

Myslím si, že žiadna tragédia sa však nestala a výkaz vyplň tak ako bola skutočnosť s vysvetlením, že išlo o dohody a dostali ich vyplatené vždy v danom mesiaci. Snáď Ti tie preddavky nevrátia :):)
evina
26.10.10,16:37
Ďakujem Vám za informácie.

Ja uvádzam v dohode o vykonaní práce vždy konkrétny mesiac a výšku odmeny, v ktorom bude mzda vyplatená, čo som vždy dodržal.
Myslím si, že požiadavka Zákonníka prace bola dodržaná.

- § 129
Splatnosť mzdy
1/ Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

Je to tak?

mesiac pozadu je práve napr. za 7. mesiac niektorý deň v 8. mesiaci, najneskôr 31.8.
Mária.K.
26.10.10,17:21
Dobrý deň.

Chcem Vás požiadať o vyjadenie k následujúcemu stavu:

Mal som zamestnanca pracujúceho na dohodu o vykonaní činnosti.
Dohoda bola na obdobie od 07/2010 do 09/2010. Výplatné termíny boli stanovené na mesiace 07/2010, 08/2010 a 09/2010.


Takže za vykonanú prácu za 07/2010 bola výplata 07/2010, za 08/2010 bola v 08/2010, za 09/2010 bola v 09/2010.
Výška mesačnej odmeny neumožnila vykonať zrážkovú daň, tak som uplatnil preddavkovú daň.

V štvrťročnom Prehľade o preddavkoch som uviedol v kolonke pre 7. mesiac výšku zaplateného preddavku zaplateného v 7. mesiaci.
Podobne to bolo aj pre ostatné mesiace.

Z daňového úradu mi dali vedieť, že prehľad je nesprávne vyplnený, aby som si ho opravil.
Išlo o to, že výplata môže byť realizovaná ako aj zaplatený preddavok za daň až následujúci mesiac po vykonaní práce. Ďalej, že suma odvedená napríklad za 08/2010 by mala byť v kolonke za 7.mesiac.

No ja to opraviť nemôžem, lebo odvedený preddavok v 07/2010 by som musel uviesť v v prehľade v 6. mesiaci a to je doba keď som nemal zamestnanca. Ak by som to urobil,dostal by som sa do rozporu so socialnou poisťovňou (depríhlasený zamestanec, neexistujúca dohoda).

Takže opravu vykonať nemôžem.
Napíšte ak viete, aký postih alebo pokutu môžem dostať ak som naozaj niečo porušil.


Zo znenia zákona si myslím, že som neurobil chybu nakoľko:


Znenie zákona o dani:
Paragraf č.35 zákona 595/2003.

(3) Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní,
alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi
k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa
táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ, ktorý
je platiteľom dane,122) vykonáva vyúčtovanie príjmov zo
závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri
vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny
mesiac.

moje kroky boli:

- za prácu vykonanú v 07/2010 som vyplatil mzdu v 07/2010, „zdaniteľnú mzdu“, u ktorej som zrazil preddavok na daň a do 5 dní v 07/2010 aj zaplatil, takže mzda bola vyplatená bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto mzda vyplatila, ako to umožňuje zákon,

Nevidím tam chybu. Pokiaľ mi viete poradiť, poskytnúť váš názor, prípadne usmerniť ma budem rád.

Ďakujem.

Myslím si, že by ste mali správcovi dane oznámiť, že dátumy zrazenia preddavku na daň a odvodu dane sú v prehľade uvedené správne.