Benko
26.10.10,16:50
Ahoj, zasa neviem "kudy-kam". Plátca DPH vystavil faktúru 28.9., dátum dodania 28.9. splatnosť 28.9.2010 základ 10000; 1900 DPH za nájom rok 2010. Odberateľ neplátca DPH uhradil len 8000 dňa 28.9.2010. A teraz neviem, aká povinnosť mi z toho vyplýva. Prosím, poraďte mi, či nechať do 9/2010 celú dph alebo rozdeliť podľa došlej platby. Ďakujem.
durisovad
26.10.10,15:00
Ak bola vystavena faktura, je povinnost odviest celu fakturovanu DPH. Som ale na pochybach, ci sa neplatcovi DPH nemalo uctovat bez DPH.
Zoltán Kovács
26.10.10,15:04
Neplatiteľovi nie je možné účtovať nájomné s DPH, len bez.
durisovad
26.10.10,15:14
Takze fakturu treba prerobit a potom pocitat odpocet DPH s koeficientom.
Mária.K.
26.10.10,16:08
Neplatiteľovi nie je možné účtovať nájomné s DPH, len bez.
Nesúhlasím. Zdaniteľnej osobe, ktorá nie je platiteľom DPH, je s účinnosťou od 1.4.2009 možné nájomné fakturovať s DPH. Pre možnosť rozhodovania sa o fakturácii nájomného nehnuteľnosti (alebo jej časti) s DPH je v súčasnosti postačujúce, ak nájomca je zdaniteľná osoba. Táto zdaniteľná osoba nemusí byť registrovaná za platiteľa DPH.

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, /19/ na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.
Lotarka
26.10.10,16:22
Ahoj, zasa neviem "kudy-kam". Plátca DPH vystavil faktúru 28.9., dátum dodania 28.9. splatnosť 28.9.2010 základ 10000; 1900 DPH za nájom rok 2010. Odberateľ neplátca DPH uhradil len 8000 dňa 28.9.2010. A teraz neviem, aká povinnosť mi z toho vyplýva. Prosím, poraďte mi, či nechať do 9/2010 celú dph alebo rozdeliť podľa došlej platby. Ďakujem.

V 09/2010 je povinnosť odviesť DPH iba zo sumy 8000,- na základe prijatej platby. Zostatok má zatial dátum dodania 31.12.2010, ak nepríde skorej jeho úhrada.

V niektorej téme už bolo síce napísané, že ten kto postupoval pri vystavovaní faktúr podľa starej verzii zákona (so slovom najneskôr z pred 1.1.2010), tak sa nič nedeje a nemala by to byť chyba.

Našla som to - Príspevok č. 571:
http://www.porada.sk/t121957-p58-opakovane-dodania-vznik-danovej-povinnosti-od-1-1-2010-a.html

A ako je vlastne napísaná zmluva, že ako sa bude platiť za aké obdobie?
Adiks
27.10.10,10:21
V 09/2010 je povinnosť odviesť DPH iba zo sumy 8000,- na základe prijatej platby. Zostatok má zatial dátum dodania 31.12.2010, ak nepríde skorej jeho úhrada.

V niektorej téme už bolo síce napísané, že ten kto postupoval pri vystavovaní faktúr podľa starej verzii zákona (so slovom najneskôr z pred 1.1.2010), tak sa nič nedeje a nemala by to byť chyba.

Našla som to - Príspevok č. 571:
http://www.porada.sk/t121957-p58-opakovane-dodania-vznik-danovej-povinnosti-od-1-1-2010-a.html

A ako je vlastne napísaná zmluva, že ako sa bude platiť za aké obdobie?
Nesúhlasím, ak bola vystavená faktúra v 9/2010 je povinnosť odviesť DPH z celej fakturovanej sumy bez DPH 10000,- EUR, bez ohľadu na to, že nebola uhradená v plnej výške. To čo píšeš, by bola pravda, ak by namiesto faktúry bola vystavená predfaktúra a potom by vznikla povinnosť odviesť DPH iba z uhradenej časti predfaktúry.
Lotarka
29.10.10,09:48
Nesúhlasím, ak bola vystavená faktúra v 9/2010 je povinnosť odviesť DPH z celej fakturovanej sumy bez DPH 10000,- EUR, bez ohľadu na to, že nebola uhradená v plnej výške. To čo píšeš, by bola pravda, ak by namiesto faktúry bola vystavená predfaktúra a potom by vznikla povinnosť odviesť DPH iba z uhradenej časti predfaktúry.

Súhlasím. Pri odvedený DPH len zo sumy 8000,- by sa musela faktúra zmeniť.