paaataaa
26.10.10,17:16
Ahojte....doma mam nejake tie vecicky zo zlata ako nausnice a prstene...ale chcem si z nich dat urobit nieco ine...konkretne z dvoch tenkych prstenov jeden hruby....a z nausnic okruhlych..nausnice vysiace....kolko to cca moze stat??? mate niekto skusenosti??
Tweety
26.10.10,15:31
Ahojte....doma mam nejake tie vecicky zo zlata ako nausnice a prstene...ale chcem si z nich dat urobit nieco ine...konkretne z dvoch tenkych prstenov jeden hruby....a z nausnic okruhlych..nausnice vysiace....kolko to cca moze stat??? mate niekto skusenosti??
Najrýchlejšia rada: zájdi do zlatníctva, čo sa venuje aj vlastnej výrobe a popýtaj sa. My tie šperky nevidíme, nevieme akej sú hmotnosti, koľko karátové, z akého zlata sú atď.
paaataaa
26.10.10,15:52
Najrýchlejšia rada: zájdi do zlatníctva, čo sa venuje aj vlastnej výrobe a popýtaj sa. My tie šperky nevidíme, nevieme akej sú hmotnosti, koľko karátové, z akého zlata sú atď.
a ved to je jedno ze z akeho su zlata a akej hmotnosti..ja to budem chciet len z toho co im dam....proste len za vyrobu chcem zaplatit...ale neviem ci sa to oplati vobec..neze za pracu pri vyrobe jedneho prstena budu chciet 50 eur....
durisovad
26.10.10,15:54
Dnes pracuju aj sukromni zlatnici, mne pred casom takto prerabali stare dolamane sperky na nove podla mojho nakresu pri Novych Zamkoch.
Tweety
26.10.10,15:54
a ved to je jedno ze z akeho su zlata a akej hmotnosti..ja to budem chciet len z toho co im dam....proste len za vyrobu chcem zaplatit...ale neviem ci sa to oplati vobec..neze za pracu pri vyrobe jedneho prstena budu chciet 50 eur....
Musíš počítať s tým, že vyrobia nový prsteň, takže to určite bude dosť stáť. Odrátajú tvoje zlato a rozdiel doplatíš.
arizona
26.10.10,16:32
a ved to je jedno ze z akeho su zlata a akej hmotnosti..ja to budem chciet len z toho co im dam....proste len za vyrobu chcem zaplatit...ale neviem ci sa to oplati vobec..neze za pracu pri vyrobe jedneho prstena budu chciet 50 eur....

Celkom jedno to nie je.
Veľa zlatníctiev Ti nevezme tzv. turecké zlato,ani nižšie ako 14 KT. (niektoré síce zoberú, ale prerátavajú dosť nevýhodne)
Ono sa síce hovorí, že Ti šperk urobia z tvojho prineseného zlata, ale nie je to tak. Zlatníci "pretavujú" vo veľkom, nie každý jeden kus...takže by bola ozaj náhoda, že sa Ti ujde práve z tvojho zlata.
Na výrobu si odrátaj cca 10% váhy na straty

Výroba šperkov je zväčša ručná práca, takže lacné to nie je.Ale záleží aký šperk si dáš urobiť,niekedy Ti povedia presne pri každom výrobku (podľa predlohy) koľko stojí práca, niekedy sa ráta podľa gramáže.
mazanova
26.10.10,17:41
Zlato prerába Zlatokov, žiaľ týchto obchodov ubúda, treba zistiť na internete kde ešte majú predajne. Žiaľ prerábka je nevýhodná. Oni zlato vykúpia ako zlomkové čo je nízka cena a výrobok predajú za predajnú cenu + započítajú cenu ručnej práce, čo nie je lacné.
Je to nevýhodné, tiež mám doma nejaké dva malé prstene a z dvoch náušníc po jednej, lebo som stratila a vzdala som sa toho....
terezamaria
26.10.10,18:36
Robota teraz stojí viac, ako keď si kúpite v Klenotníctve napr. prsteň a Vaše prinesené zlato Vám odkúpia za 15 euro za gram. To je myslím najvyššia suma za gram, ktorú t.č. dávajú za prinesené zlato.
220870
26.10.10,19:56
Ja mám kamaráta zlatníka ktorý vyrába zlaté šperky či už pre zlatníctva alebo aj pre osoby ktoré si k nemu prídu dať opraviť prípadne vyrobiť nový šperk.Tiež sme zo zlata ktoré sme mali doma dali urobiť niečo iné .Bral to tak že cena zlata je momentálne taká ,ako je, odvážli prinesené zlato vyplatil mi príslušnú hotovosť a kúpili sme si niečo z jeho ponuky.To bolo najlacnejšie riešenie.Ak by sme si dávali vyrobiť niečo podľa katalógov alebo vlastného návrhu tak by to už bolo niečo iné.
ondrejvla
26.10.10,20:01
Tiež som si pred rokom dala z viacerých kúskov vlastného zlata vyrobiť náramok, zobrala mi to známa k nim do zlatníctva, kde aj vyrábajú šperky a bez doplatku za ich zlato, lebo som mala môjho dosť som platila 120,-€ za výrobu. Tak neviem, či by som sa znovu rozhodla dať si niečo vyrobiť z vlastného zlata...
durisovad
26.10.10,20:26
To teda riadne zdrazeli ti zlatnici. Pamatam sa, ze ked som pred rokmi davala prerabat, robota stala asi 300 korun a vratili mi este asi 2 gramy zlata. Povedali, ze jeden gram sa pocital na stratu pri spracovani. Cely tento obchod bol uskutocneny asi pred 15-timi rokmi.
zalobaba
26.10.10,20:36
To teda riadne zdrazeli ti zlatnici. Pamatam sa, ze ked som pred rokmi davala prerabat, robota stala asi 300 korun a vratili mi este asi 2 gramy zlata. Povedali, ze jeden gram sa pocital na stratu pri spracovani. Cely tento obchod bol uskutocneny asi pred 15-timi rokmi.

....pred 15-timi rokmi a bez dokladu....:D a bez puncu
Valcake
26.10.10,21:21
Nie tak dávno som zašla do klenotníctva, len tak sa popozerať. Uvidela som krásne visiace náušnice s malým zirkónikom. Veľmi sa mi zapáčili. Ja som mala svoje tiež pekné visiace, ale už ma omrzeli, tak som urobila výmenu. Oni mi moje odkúpili, a ja som za 19 € mala zas nové. Predtým som dala prerábať jedne z bieleho a druhé zo žltého zlata, lebo sa ľahko otvárali a zaplatila som oveľa viac. A prerábali len tú kvačku.
durisovad
27.10.10,04:57
....pred 15-timi rokmi a bez dokladu....:D a bez puncu
S dokladom a s puncom. Boli aj poctivi remeselnici.
ivantt
27.10.10,05:28
Tak ja som za s pocul, ze za prinesene zlato ti sice odpocitaju nejake peniaze ale len ako za zlomkové zlato a to je ovela lacnejsie ako hotové vyrobky. Chcel som dat spravit z obrucky retiazku na nakoniec som dopadol tak, ze som siel za kamaratom, co mal záložnu a vymenil som obrucku za retiazku.. odvazil obrucku a v tej vahe som si mohol vybrat retiazku,ale to bol kamarat. Kazdéí zlatníctvo sa k tomu asi inak stavia, niektore ani nevykupuju, len tie co sa zaoberaju aj vyrobou.
Je to len môj ppoznatok a nemusi byt pravdivy, pravdiva je len ta moja skusenost..
lujza.j
28.10.10,08:15
jak keby som nemala kamaráta zlatníka /cena kamarátska-vyrobí mi čo si nakreslím:D/ určite by som volila prácu u zlatníka-Slováka, ale by som si kúpila nejaký zaujímavý kúsok v záložni. minulý rok som po "100"rokoch bola v zlatníctvach-obchodníci balkánskeho typu v BA keď som zbadala tie ceny tak som vyzerala doslova takto :eek::eek::eek::eek::eek: mala som okruhliny tak mi rodičia chceli kúpiť šperk chcela som veľký alebo zaujímavý prsteň z bieleho zlata, te ktorý mi nakoniec rodičia kúpili stál 280e:eek::eek::eek: a to som dostala akože 70e zľavu cena na ňom bola 350e:eek::eek: s majiteľom obchodu-balkáncom-Chorvátom sme si pokecali on bol z toho happy dali sme si fr.koňak moja matka kukala:eek::eek::eek: a potom kešla 280e, keď sme odchádzali zaželal som mu Steran Božić a on bol v siedmom nebi:D:D takže už určite nie v klasickom balkánskom zlatníctve;)
mariquita
23.05.15,19:38
Zlatníci (remeselníci -nie predajcovia)ale tí ktorí su registrovaný na puncovom úrade, ktorí šperky vlastnoručne vyrábajú a majú aj prídelené výrobné punce,tak tí nevyrábajú presne z toho istého dodaného zlata od zakáznika ale dajú si to staviť -urobiť zliatok a presnú jeho analýzu (kolko ma to karatov) v predajniach na to určených (safina,Agno, Zlata huta....) kde v danej váhovej hodnote dostanú čistý prepracovaný material (karate, ktorú zákaznik na nový šperk požaduje) čiže buď v 585,750 atd....takže je to úplne jedno, čo k zlatníkovi donesieš, či sú to staré šperky do tavby,zubné mostiky alebo nové šperky, ako náhle to chceš staviť je to už zlomok. A prečo to tak robia? je to preto,že zlomky alebo šperky ktoré chce človek dať staviť,možu mať rôznu frebnosť,kombináciuu alebo aj karát a keď by sa to stavilo nevyšla by pekná farba zlata, poprípade rýdzosť alebo by sa nemusel odliať kvalitný materiál (porozny-to znamena laicky povedané ,,dierkovany,,) ako keď sa robí šperk z čistého prepracovaného materiálu, ktorý je už kvalitne odliaty vo veľkovýrobe. A tam sa učtuje potom na hotový šperk ešte 10% strata na materiál navše (je to zo zákona,nie výmysel zlatníka)A cena práce na 1g sa pohybuje cca od 10-30eur na 1g záleži od vybráteho šperku,keď dodáš na to zlato-zlomky. ale vyjde to aj tak lacnejšie lebo keď si zrataš aj tých napr. aj 30eur na 1g za prácu + 15-20eur za vlastné zlato (cena za ktore sa vykupuje od zakaznikov alebo zakaznici kupuju zlomky) je to ešte vždy do 50eur na 1g čo momentalne sa hotove nove šperky z dovozu predávajú cca za 55-70eur za 1g a možno aj viac. (obchodníci to iba vykupia za zlomok a odrataju z hotovej ceny, čo je už rozdiel medzi obchodníkom a remeselníkom) A prečo to toľko stojí u poctivého zlatníka-remeselníka, ktorý vyrába na slovensku? Lebo ten zlatník musí platiť okrem nájomneho,plynu atd. aj slovenské poplatky za prepracovanie zlata,analýzu zliatku, poplatok za dany material,popripade polotovar (zapinanie,patenty...atd...),puncovy urad,a poplatky za povrchove úpravy a náradie na výrobu tiež nestoji 5korún. A keď na tom šperku strávy ešte nejaký ten čas,tak niekedy to nieje ani zaplatená robota. A to všetko veľmi skresľuje to, že slovenský zlatnícky trh zaplavili šperky z turecka,činy,juhoslavie a všetkých tých ostatných krajín, kde poplatky na výrobu nemajú slovenský remeselníci šancu ani dosiahnúť a už vôbec nie tomu konkurovať.