vulxy
26.10.10,21:06
zdravim,mam taku mozno banalnu otazku,pocas roka som pracoval obcas pre jednu firmu ,boli to malickosti ,par € mesacne nic dramatickeho tak sme si to s majitelom vyrovnavaly pri pive v hotovosti ale chceme si to zauctovat ku koncu roku ako sa na dobrych podnikatelov patri a moja otazka znie ci si mozem cely rok vyuctovat na jednu fakturu napr:uctujem Vam za stavebne prace od 1.1.2010 do 31.12.2010 atd...vyplnime si VPD,PPD a bude to v poriadku?
veronikasad
26.10.10,19:13
Pri dotácii so bude dosť "okaté". Nemal by si mať príjmy len od jednej firmy (aby ti ju náhodou pri kontrole nedali vrátiť).
VieraPopluharova
26.10.10,19:37
Faktury by mali byt vystavovane v zmysle zakona o uctotvnictve :

Ak podnikateľ nie je platiteľom DPH, musí mať účtovný doklad náležitosti podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Podľa tohto zákona je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, musí byť vyhotovený do 15 dní od dátumu dodávky tovaru alebo služby a obsahuje:(ak podnikateľ nie je platcom DPH, tak pre neho platí zákon o účtovníctve , ktorý hovorí už vyššie citované ....)slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, celkovú cenu,
dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum dodania tovaru alebo služieb,
podpis osoby (vlastnoručný alebo v technickej forme) vystavujúcej daňový doklad a podpis osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje (táto podmienka sa týka podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva).


Ak podnikateľ je platiteľom DPH, musí vyhotoviť daňový doklad (faktúru) najneskoršie do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Faktúra obsahuje náležitosti podľa § 71 zákona č. 222/2004 o DPH:
meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho IČ DPH,
meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho IČ DPH, ak mu je pridelené,
poradové číslo faktúry, dátum vyhotovenia faktúry,
dátum dodania, množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene, uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
výšku dane spolu v eurách, celkovú sumu bez dane a s daňou.


Za faktúru sa považuje aj :
dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov,
cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho IČ DPH, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 660 eur, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou (zjednodušený daňový doklad), ktorý musí podľa vyhlášky č. 55/1994 Z. z. obsahovať najmenej:
daňový kód pokladnice, DIČ alebo IČ DPH (ak je subjekt platičom DPH),
meno a adresu sídla, či miesta podnikania,
poradové číslo dokladu od poslednej uzávierky a dátum vystavenia dokladu,
názov a množstvo tovaru, celkovú cenu,
základ dane a sadzbu dane (ak je subjekt platiteľom DPH), výšku dane spolu alebo údaj o oslobodení od dane.
Za faktúru sa považuje aj každý doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúru a výslovne a jednoznačne sa k nej vzťahuje (dobropisy, ťarchopisy - musia obsahovaťaj poradové číslo pôvodnej faktúry, súhrnné faktúry).

Doklady, ktoré neobsahujú predpísané náležitosti, nemôžu byť považované za faktúry podľa zákona o DPH, a preto nie je možné, aby si z takéhoto dokladu uplatňoval platiteľ dane odpočet.

Najčastejšie chyby pri vypĺňaní dokladov
nesplnenie požiadavky originálnej písomnosti,
nevyplnenie DIČ alebo niektorých ďalších identifikačných údajov,
absencia podpisu,
bloky z registračných pokladníc nemajú vyčíslený základ dane, chýba uvedené množstvo alebo druh tovaru,
účtovné doklady neobsahujú dostatočný opis obsahu účtovného prípadu,
často chýbajú dva podpisy – osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.
vulxy
26.10.10,21:01
Pri dotácii so bude dosť "okaté". Nemal by si mať príjmy len od jednej firmy (aby ti ju náhodou pri kontrole nedali vrátiť).

rozumiem ale budem mat j ine faktury len sa nam nechce to rozpisovat ,jedna sa dohromady o nakych 500€.
marjankaj
26.10.10,22:13
Faktury by mali byt vystavovane v zmysle zakona o uctotvnictve :

Ak podnikateľ nie je platiteľom DPH, musí mať účtovný doklad náležitosti podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve. Podľa tohto zákona je účtovný doklad preukázateľný účtovný záznam, musí byť vyhotovený do 15 dní od dátumu dodávky tovaru alebo služby a obsahuje:
slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, celkovú cenu,
dátum vyhotovenia účtovného dokladu, dátum dodania tovaru alebo služieb,
podpis osoby (vlastnoručný alebo v technickej forme) vystavujúcej daňový doklad a podpis osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje (táto podmienka sa týka podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva).


Naozaj?
Ja som tam nenašiel zmienku o 15 dňovej lehote.:eek:


(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


Dokonca podľa zákona o DPH ani nemusí vystavovať faktúru.


§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
onical
26.10.10,22:37
Ja mám niečo podobné v jednej firme tak 15-25€ mesačne.Fakturujem im v decembri všetko spolu a myslím,že keď používam 40% náklady tak nie som účtovná jednotka.Už som mal 2 kontroly a nikdy mi to nevytkli.Neviem ako to je pri jednoduchom účtovníctve.Prikláňam sa k tomu,že faktúra by mala byť pri účtovníctve vyhotovená bez zbytočného odkladu.
marjankaj
26.10.10,22:49
Ja mám niečo podobné v jednej firme tak 15-25€ mesačne.Fakturujem im v decembri všetko spolu a myslím,že keď používam 40% náklady tak nie som účtovná jednotka.Už som mal 2 kontroly a nikdy mi to nevytkli.Neviem ako to je pri jednoduchom účtovníctve.Prikláňam sa k tomu,že faktúra by mala byť pri účtovníctve vyhotovená bez zbytočného odkladu.

Čo znamená bez zbytočného odkladu?

Zákon o účtovníctve

§ 3

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.
VieraPopluharova
26.10.10,23:15
Naozaj?
Ja som tam nenašiel zmienku o 15 dňovej lehote.:eek:




Dokonca podľa zákona o DPH ani nemusí vystavovať faktúru.

Nuž keď tu fakturu obhaji pred DU, že zdanitelne plnenie nastalo až na konci roka a nie je platca DPH , nie je problem, je na každom ako to vie obhájiť pred DU, ja som len dala do pozornosti zakon o uctovnictve ako by to malo byt podla neho už som presne špecifikovala i ročné platby, treba hladat:a neviem ci je zrovna idealne si vybavovať ucty v zmysle zakona o uctovnictve pri pive a potom na konci roka vystavovať doklady i keď ide o tzv. banalne sumy.
Môj názor.

A najdolezitejsie on sa nepytal ci to moze urobit pri pouzití paušálu ale ci može fakturovať, cit. ci si mozem cely rok vyuctovat na jednu fakturu , samozrejme, že ak používam paušál tak nie som povinná fakturovať, potom bola zadaná zle otázka a nie odpoveď.
VieraPopluharova
26.10.10,23:51
Naozaj?
Ja som tam nenašiel zmienku o 15 dňovej lehote.:eek:




Dokonca podľa zákona o DPH ani nemusí vystavovať faktúru.

Podľa zakona o DPH sa myslim nerozlišuje ci ide o JU alebo PU, zakon o DPH v § 3 jasne hovorí, kto je zdaniteľna osoba :

§ 3
Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov,1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.
(4) Štátne orgány a ich rozpočtové organizácie, štátne fondy, orgány územnej samosprávy a ich rozpočtové organizácie a iné právnické osoby, ktoré sú orgánmi verejnej moci, sa nepovažujú za zdaniteľné osoby, keď konajú v rozsahu svojej hlavnej činnosti, a to ani v prípade, ak prijímajú v súvislosti s touto činnosťou platby, s výnimkou, ak táto činnosť výrazne narušuje alebo môže výrazne narušiť hospodársku súťaž, a s výnimkou, ak vykonávajú činnosti uvedené v prílohe č. 8 a tieto činnosti nevykonávajú v zanedbateľnom rozsahu. Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky2) je zdaniteľnou osobou v rozsahu nákupu a predaja štátnych hmotných rezerv.
(5) Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok (§ 11 ods. 12) z tuzemska do iného členského štátu a tento nový dopravný prostriedok je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, je na tento účel zdaniteľnou osobou.
a následne :§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
(3) Za faktúru sa považuje aj
a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
ale to uz je nad ramec zadavatela otazky
220870
27.10.10,04:53
Prečo na tú faktúru nenapíšete fakturujem vám za stavebné práce vykonané tam a tam (bez dátumu)v množstve tom a tom za tú a tú cenu.
Je v tom nejaký problém musí tam byť ten dátum.Predpokladám ,že vy ten dátum nepotrebujete a jemu je faktúra len do daní,a zrejme mu je jedno či to bude mať dátum január alebo december.
veronikasad
27.10.10,06:17
vulxy dostal dotáciu z UP a zrejme je popri tom zamestnaný. Ak má niekto skúsenosť z kontroly čerpania dotácie pri takejto fakturácii, bolo by dobré podeliť sa o skúsenosti ...
vulxy
27.10.10,07:15
vulxy dostal dotáciu z UP a zrejme je popri tom zamestnaný. Ak má niekto skúsenosť z kontroly čerpania dotácie pri takejto fakturácii, bolo by dobré podeliť sa o skúsenosti ...

ako pise veronika, no v podstate o nic nejde, mozem vyfakturovat za 1mesiac napr:december ide o malu sumu ,som len zvedavy ci sa to da aj ako som to pisal ....na rok.
veronikasad
27.10.10,07:23
ako pise veronika, no v podstate o nic nejde, mozem vyfakturovat za 1mesiac napr:december ide o malu sumu ,som len zvedavy ci sa to da aj ako som to pisal ....na rok.
ak by si nemal dotáciu, nevidím v tom väčší problém ... DU pri kontrole u teba ani odberatela by to vadiť nemalo.
Neviem ako bude "obdobie prevádzkovania živnosti" posudzovať UP pri kontrole dotácie.
vulxy
27.10.10,07:29
[QUOTE=neviem ci je zrovna idealne si vybavovať ucty v zmysle zakona o uctovnictve pri pive a potom na konci roka vystavovať doklady i keď ide o tzv. banalne sumy.
Môj názor.

A najdolezitejsie on sa nepytal ci to moze urobit pri pouzití paušálu ale ci može fakturovať, cit. ci si mozem cely rok vyuctovat na jednu fakturu , samozrejme, že ak používam paušál tak nie som povinná fakturovať, potom bola zadaná zle otázka a nie odpoveď.[/QUOTE]

viem ze nie je idelne uctovnictvo robit pri pive ale kazdy pozna system"teraz nie je cas...potom,potom"
vlani som mal JU tento rok tiez tak planujem lebo tety na UP nam tvrdily ze musime v JU ked uz dostavame tu dotaciu,ja nemam proti nim ziadne argumenty....
veronikasad
27.10.10,07:34
viem ze nie je idelne uctovnictvo robit pri pive ale kazdy pozna system"teraz nie je cas...potom,potom"
vlani som mal JU tento rok tiez tak planujem lebo tety na UP nam tvrdily ze musime v JU ked uz dostavame tu dotaciu,ja nemam proti nim ziadne argumenty....
Faktúru môžeš vystaviť aj v krčme pri pive, je len rozdiel, či pre urad práce ju musíš každý mesiac, alebo stačí jedna za rok ...
marjankaj
27.10.10,12:25
Faktúru môžeš vystaviť aj v krčme pri pive, je len rozdiel, či pre urad práce ju musíš každý mesiac, alebo stačí jedna za rok ...

Veronika ak mi úrad práce zabezpečí odberateľov, tak budem faktúrovať aj každý týždeň. Ako ma môže nútiť niečo faktúrovať každý mesiac ak nie je komu.:eek:
Stefan2005
27.10.10,13:37
vulxy dostal dotáciu z UP a zrejme je popri tom zamestnaný....


ako pise veronika...

... pomaly ale iste začínam byť zo smerovania porady "out". To aby si človek predtým, než odpovie na založenú tému, preštudoval všetky príspevky zadávateľa, naštudoval informácie z profilu, ... pospájal ich do logického celku a potom odpovedal na otázku, na ktorú možno odpovedať jedným slovom ?

Zo zadania témy my nič nie je známe o uvádzaných skutočnostiach; Veronika sa stretla podľa všetkého s viacerými príspevkami zadávateľa, takže bola "in".
Ale zoberme si účtovníka, ktorý má 30 klientov a zadáva otázku - odkiaľ mám vedieť že táto otázka súvisí s predchádzajúcou v inej téme, keď problém sa môže týkať úplne iného klienta, len zadávateľ je rovnaký :confused:
vulxy
27.10.10,21:21
... pomaly ale iste začínam byť zo smerovania porady "out". To aby si človek predtým, než odpovie na založenú tému, preštudoval všetky príspevky zadávateľa, naštudoval informácie z profilu, ... pospájal ich do logického celku a potom odpovedal na otázku, na ktorú možno odpovedať jedným slovom ?

Zo zadania témy my nič nie je známe o uvádzaných skutočnostiach; Veronika sa stretla podľa všetkého s viacerými príspevkami zadávateľa, takže bola "in".
Ale zoberme si účtovníka, ktorý má 30 klientov a zadáva otázku - odkiaľ mám vedieť že táto otázka súvisí s predchádzajúcou v inej téme, keď problém sa môže týkať úplne iného klienta, len zadávateľ je rovnaký :confused:

preco ti vadi ze je niekto "in"? a este si pameta o com sme sa spolu debatovaly pred rokom.keby som vedel ze su tie veci dolezite tak ich hned napisem.
veronikasad
27.10.10,21:36
Veronika ak mi úrad práce zabezpečí odberateľov, tak budem faktúrovať aj každý týždeň. Ako ma môže nútiť niečo faktúrovať každý mesiac ak nie je komu.:eek:
Janko, vulxy dostal dotáciu a krátko na to sa mu naskytla možnosť zamestnať sa. Nečítala som včera všetky jeho príspevky, viem to, lebo sme to rozoberali ...
Aby nemusel dotáciu vracať, musí prevádzkovať živnosť dva roky - tak to má v zmluve. Preto som hodila "do placu", aby sa vyjadrili tí čo už majú za sebou kontroly čerpania dotácie, či jedna faktúra za rok (od jedného odberatela) sa považuje - v súbehu so zamestnaním - za prevádzkovanie živnosti, aby nemusel dotáciu vracať.

ÚP žiadnemu živnostníkovi odberatelov nezabezpečí - to je jasné nielen nám dvom ...
Leila2006
28.10.10,07:04
Janko, vulxy dostal dotáciu a krátko na to sa mu naskytla možnosť zamestnať sa. Nečítala som včera všetky jeho príspevky, viem to, lebo sme to rozoberali ...
Aby nemusel dotáciu vracať, musí prevádzkovať živnosť dva roky - tak to má v zmluve. Preto som hodila "do placu", aby sa vyjadrili tí čo už majú za sebou kontroly čerpania dotácie, či jedna faktúra za rok (od jedného odberatela) sa považuje - v súbehu so zamestnaním - za prevádzkovanie živnosti, aby nemusel dotáciu vracať.

ÚP žiadnemu živnostníkovi odberatelov nezabezpečí - to je jasné nielen nám dvom ...
S kontrolou čerpania dotácie z UP som sa ešte nestretla, ale videla som tie zmluvy s UP, podmienkou je prevádzkovanie živnosti min. 2 roky, je jedno, či je niekto popritom zamestnaný alebo nie. Dôležité je vyčerpanie dotácie na stanovený účel, inak by musel tie peniaze vrátiť. A ďalej si myslím, že ak to bude mať zmluvne ošetrené, kľudne môže vystaviť aj jednu faktúru za celý rok...s tým už úrad práce nič nemá.
m.hladka
28.10.10,07:19
Je to zaujímavá téma, ale tu ide hlavne o to, že sa niekomu nechce robiť účtovníctvo a chce to čonajjednoduchšie, najlacnejšie a bez papierovačiek (bez odbornej pracovníčky -účtovníčky) urobiť.

Jedná z možností je aj tá, že môže urobiť zmluvu o dielo, v ktorej budú uvedené okrem iného aj termíny úhrad atď., ale tu by bolo tiež viac roboty s vypísovaním mesačných bločkov.
marjankaj
28.10.10,08:24
Podľa zakona o DPH sa myslim nerozlišuje ci ide o JU alebo PU, zakon o DPH v § 3 jasne hovorí, kto je zdaniteľna osoba :


Zadávateľ je síce zdaniteľná osoba, ale nie je platiteľ DPH.(§4 ods(5) zákona o DPH) Teda nemusí vystavovať faktúry podľa §71 zákona o DPH, lebo z jeho faktúry aj tak nie je možný odpočet DPH.
marjankaj
28.10.10,08:52
Janko, vulxy dostal dotáciu a krátko na to sa mu naskytla možnosť zamestnať sa. Nečítala som včera všetky jeho príspevky, viem to, lebo sme to rozoberali ...
Aby nemusel dotáciu vracať, musí prevádzkovať živnosť dva roky - tak to má v zmluve. Preto som hodila "do placu", aby sa vyjadrili tí čo už majú za sebou kontroly čerpania dotácie, či jedna faktúra za rok (od jedného odberatela) sa považuje - v súbehu so zamestnaním - za prevádzkovanie živnosti, aby nemusel dotáciu vracať. Chcel by som vidieť taký zákon.
ÚP žiadnemu živnostníkovi odberatelov nezabezpečí - to je jasné nielen nám dvom ...
Veronika, ja som to tiež nečítal všetko.
Ak ide o dotáciu, tak by mal mať všetko uvedené v zmluve s úradom práce. Myslím, že tam neuvádzajú či nesmie byť aj zamestnaný. To si musí pozrieť sám. Musí si iba platiť odvody do poisťovní tak, ako keby zamestnaný nebol. A nemusí mať ani faktúry. Môže predávať cez RP, prípaden iba príjmový pokladničný blok, alebo byť vyplácaný na základe zmluvy.
veronikasad
28.10.10,08:56
Ak ide o dotáciu, tak by mal mať všetko uvedené v zmluve s úradom práce. Myslím, že tam neuvádzajú či nesmie byť aj zamestnaný. To si musí pozrieť sám. Musí si iba platiť odvody do poisťovní tak, ako keby zamestnaný nebol. A nemusí mať ani faktúry. Môže predávať cez RP, prípaden iba príjmový pokladničný blok, alebo byť vyplácaný na základe zmluvy.
Janko, môže byť zamestnaný, ale musí súčasne prevádzkovať živnosť po dobu 2 rokov.

A ak nemá vystavenú faktúru (príjem), neviem ako to UP posudzuje... Nič nepredáva cez ERP, ide o stavebné práce.
marjankaj
28.10.10,08:58
Janko, môže byť zamestnaný, ale musí súčasne prevádzkovať živnosť po dobu 2 rokov.

A ak nemá vystavenú faktúru (príjem), neviem ako to UP posudzuje... Nič nepredáva cez ERP, ide o stavebné práce.

Úrad práce predsa nemôže nič také nariadiť. Veď to by sme vôbec nemali nazamestnaných.

Že nebude mať príjmy je jeho problém. Ale bude si platiť odvody sám, a štát tým nebude zaťažovaný. Úrad práce môže iba zisťovať, či bola dotácia použitá na určený účel.
vulxy
28.10.10,10:00
Úrad práce predsa nemôže nič také nariadiť. Veď to by sme vôbec nemali nazamestnaných.

Že nebude mať príjmy je jeho problém. Ale bude si platiť odvody sám, a štát tým nebude zaťažovaný. Úrad práce môže iba zisťovať, či bola dotácia použitá na určený účel.

to by bolo idealne ale UP je dolezity "organ" :D a verim ze budu mat pripomienky
najlepsie by to vedel povedat niekto co uz prekonal taku kontrolu
vulxy
28.10.10,10:05
Je to zaujímavá téma, ale tu ide hlavne o to, že sa niekomu nechce robiť účtovníctvo a chce to čonajjednoduchšie, najlacnejšie a bez papierovačiek (bez odbornej pracovníčky -účtovníčky)

uplne suhlasim,ved kto si chce komplikovat zivot:)