peter.petko
26.10.10,20:41
Dna 14.10.2010 som obdrzal list od mojej banky o otvoreni vinkulacneho poductu viazanych na exekucny prikaz c. EX 3059/10 BURI J Kooperativa. Najprv som si myslel ze som udal zly variabilny symbol pri platbe PZP na auto, tak som zacal patrat.

Volal som na infolinku Kooperativy 0800 120 000, tu mi vysvetlili ze mam dve poistky, jedna beziaca a druha este z roku 2004. Ale viac mi nevedeli povedat a tak ma prepli na prevadzku, tu mi povedali ze som neuhradil v 2004 PZP na auto, ale viac mi nevedeli povedat. Tak ma prepli na pravne, na pana doktora Hamraka a ten mi to vysvetlil... Ze som nezaplatil v 2004 poistku za jeden mesiac pri odhlaseni auta pri predaji... ale viac mi uz ani on nevedel povedat, len ze to to ma exekutor p. Buri z Levic tak som podakoval a patral som dalej. Pan exekutor Buri ma uviedol do obrazu, a to takto:
Nakolko som v 2004 nezaplatil poistku a poistovna ma o tomto informovala listom z 19.7.2004 tak Kooperativa dna 7.7.2010 (cca po 6 rokoch) podala navrh na sud (za 6 rokov som neobrzal ani jeden list od Kooperativy, ani ten z 19.7.2004 som nikdy neevidoval).

Nasledne prebehol sudny proces v okrese Ziar nad Hronom, ktoreho som nebol sucastou, ved ako by som mohol ked som o nom ani nevedel. Ale urcili mi opartrovnika, teda opatrovnicku pani Ivetu Kovacovu. Exekutor mi tvrdil ze ma hladali policajti a ze mi nemohli dorucit postu. Velmi divne, nakolko su rodiacia doma tak 24hodin denne - mamina je nezamestnana a otec je na dochodku. Tiez mi neprislo ziadne oznamenie o vysledku sudu a platobnom rozkaze na ktory sa exekutor odvolava. Samozrejme ze mi neprislo ani upovedomenie o zacati exekucie...

Ako dalej v takejto situacii? Ale este zlaty kliniec. Suma pozadovana od poistovne v 2004 bola 38,04 Eur. Exekutor pozaduje 24.10.2010 uz 461,75 Eur... Ale na margo dobrej vole, ak tuto sumu uhradim cca do 14 dni tak bude "len" 342,45 Eur. Co mam robit? A urok stanvil sud na 13% p.a.
dana9
26.10.10,18:42
mimotemy ... kooperativa je podla mojho nazoru najhorsia poistovna, aj co sa tyka pdomienok poistneho plnenia, aj celkovej komunikacie
Chobot
27.10.10,08:43
Dna 14.10.2010 som obdrzal list od mojej banky o otvoreni vinkulacneho poductu viazanych na exekucny prikaz c. EX 3059/10 BURI J Kooperativa. Najprv som si myslel ze som udal zly variabilny symbol pri platbe PZP na auto, tak som zacal patrat.

Volal som na infolinku Kooperativy 0800 120 000, tu mi vysvetlili ze mam dve poistky, jedna beziaca a druha este z roku 2004. Ale viac mi nevedeli povedat a tak ma prepli na prevadzku, tu mi povedali ze som neuhradil v 2004 PZP na auto, ale viac mi nevedeli povedat. Tak ma prepli na pravne, na pana doktora Hamraka a ten mi to vysvetlil... Ze som nezaplatil v 2004 poistku za jeden mesiac pri odhlaseni auta pri predaji... ale viac mi uz ani on nevedel povedat, len ze to to ma exekutor p. Buri z Levic tak som podakoval a patral som dalej. Pan exekutor Buri ma uviedol do obrazu, a to takto:
Nakolko som v 2004 nezaplatil poistku a poistovna ma o tomto informovala listom z 19.7.2004 tak Kooperativa dna 7.7.2010 (cca po 6 rokoch) podala navrh na sud (za 6 rokov som neobrzal ani jeden list od Kooperativy, ani ten z 19.7.2004 som nikdy neevidoval).

Nasledne prebehol sudny proces v okrese Ziar nad Hronom, ktoreho som nebol sucastou, ved ako by som mohol ked som o nom ani nevedel. Ale urcili mi opartrovnika, teda opatrovnicku pani Ivetu Kovacovu. Exekutor mi tvrdil ze ma hladali policajti a ze mi nemohli dorucit postu. Velmi divne, nakolko su rodiacia doma tak 24hodin denne - mamina je nezamestnana a otec je na dochodku. Tiez mi neprislo ziadne oznamenie o vysledku sudu a platobnom rozkaze na ktory sa exekutor odvolava. Samozrejme ze mi neprislo ani upovedomenie o zacati exekucie...

Ako dalej v takejto situacii? Ale este zlaty kliniec. Suma pozadovana od poistovne v 2004 bola 38,04 Eur. Exekutor pozaduje 24.10.2010 uz 461,75 Eur... Ale na margo dobrej vole, ak tuto sumu uhradim cca do 14 dni tak bude "len" 342,45 Eur. Co mam robit? A urok stanvil sud na 13% p.a.

Faktom je, že si neuhradil poistné, preto poisťovňa oprávnene požaduej zaplatiť poistné. Tá suma je oprávnená. Máš v tom zarátané súdny poplatok, odmenu notára a možno nejaký poplatok Kooperativy za vymáhanie.

Čo je v tvoj neprospech:
1. Kooperativa ťa nevedela nájsť na adrese - to znamená, že si sa presťahoval a neoznámil si poisťovni svoju novú (trvalú či prechodnú) adresu. Súd nehľadal tvojich rodičov, ale teba. Keby si poisťovni oznámil zmenu adresy, tak ťa nájdu alebo ti zásielku doručia.

2. Rozsudok už nadobudol právoplatnosť - teda je exekučne vymáhateľný. Ty si bol na súde zastúpený ex-offo. Bohužiaľ tvoj zástupca nepodal námietku premlčania dlhu. Poistné sa premlčí po 3 rokoch od jeho splatnosti. Ak to ale nebolo na súde namietnuté, tak dlh bol uznaný a na dodatočnú námietku premlčania sa neprihliada.

Čo je v tvoj prospech:
Nič pozitívne mi teraz nenapadá. Neviem, či nie je možné nejaké mimoriadne dovolanie obnoviť alebo namietnu rozsudok kvôli premlčaniu dlhu. To by si sa musel spýtať nejaké fundovaného právnika, ktorý má dobré skúsenosti s dovolaniami.

Ak to už má v ruke exekútor, tak si v dobrej kaši. Asi by bolo dobré zaplatiť aspoň tú nižšiu čiastku, inak exekútor skutočne začne vymáhať vyššiu sumu, lebo si do toho zaráta viac úkonov. Aj u nás raz "zaklopal" exekútor a zobral klientove peniaze, ktoré dlhoval práve Kooperatíve. Písal som o tom tu:

http://www.porada.sk/1430220-post9.html
Chobot
27.10.10,08:46
mimotemy ... kooperativa je podla mojho nazoru najhorsia poistovna, aj co sa tyka pdomienok poistneho plnenia, aj celkovej komunikacie

Ako trochu si dovolím ti oponovať, nie na Kooperativu, ale všeobecne. V úvode klient nezaplatí poisťovni poistné, a poisťovňa je tá zlá, čo si dovoľuje vymáhať dlžnú sumu... :rolleyes:. Ty by si od tvojho dlžníka nevymáhala dlh?

Či je KOOP dobrá alebo zlá, k tomu sa nevyjadrujem. Ja u nich pre istotu nemám žiadny produkt.
Martin Mocko
27.10.10,09:15
Či je KOOP dobrá alebo zlá, k tomu sa nevyjadrujem. Ja u nich pre istotu nemám žiadny produkt.

mimotemy Ktorá je tá dobrá? :rolleyes: Ja osobne som vyskúšal veľa poisťovní a iba jedna preplatila škodu (dokonca aj nad rámec poistného plnenia - čo ma totálne šokovalo). Škoda, že majú málo produktov.
FugAn
27.10.10,11:35
Mňa len zaráža fakt, že jediný kto Ťa dokázal nájsť je exekútor aj to až po rozhondutí o exekúcii. Ani súd ani polícia to nedokázali. Ak zaplatíš uznáš vinu a ťažko sa odvoláš. Ako je možné, že ťa Kooperatíva neupozornila pri podpise druhej zmluvy. Odporúčam nájsť právnika a podať dovolanie. Kooperatíva by mala dokázať akým spôsobom ti akože doručila oznámenie o dlžnej sume.
Flinstone
27.10.10,13:09
keď sa poisťovni vrátila pošta, s tým, že sa adresát odsťahoval neznámo kam... nič jednoduhšie... na zmluve mali dokonca aj rodné číslo. Stačilo poslať dožiadanie na evidenciu obyvateľov a za poplatok blbých 50 Sk by dostali aktuálne platnú adresu trvalého pobytu.
Tak isto ak by sa snažili doručiť policajti, overili by si adresu a zistili by že platná je nejaká iná...
Podľa mňa sa ani nepokúšali doručiť nejakú upomienku. Niekomu sa to odležalo na dne šuflíka a potom to riešili rovno exekútorom
expeeert
27.10.10,13:24
Mňa len zaráža fakt, že jediný kto Ťa dokázal nájsť je exekútor aj to až po rozhondutí o exekúcii. Ani súd ani polícia to nedokázali. Ak zaplatíš uznáš vinu a ťažko sa odvoláš. Ako je možné, že ťa Kooperatíva neupozornila pri podpise druhej zmluvy. Odporúčam nájsť právnika a podať dovolanie. Kooperatíva by mala dokázať akým spôsobom ti akože doručila oznámenie o dlžnej sume.

Neviem ako má postavenú zmluvu, ale vo väčšine máš tak že pošta aj v prípade neprevzatia je považovaná za doručenú. Stačí im ak nájdu nejakú poukážku, ovšem ako píše aj Flinstone ak nejakú majú, či to nehodili rovno exekútorovi.
A zrejme autor má trvalý pobyt u rodičov, keď ako tvrdí že rodičia sú doma a nikto ich ohľadom toho nenavštívil, samozrejme až na exekútora...
Chobot
27.10.10,13:41
keď sa poisťovni vrátila pošta, s tým, že sa adresát odsťahoval neznámo kam... nič jednoduhšie... na zmluve mali dokonca aj rodné číslo. Stačilo poslať dožiadanie na evidenciu obyvateľov a za poplatok blbých 50 Sk by dostali aktuálne platnú adresu trvalého pobytu.
Tak isto ak by sa snažili doručiť policajti, overili by si adresu a zistili by že platná je nejaká iná...
Podľa mňa sa ani nepokúšali doručiť nejakú upomienku. Niekomu sa to odležalo na dne šuflíka a potom to riešili rovno exekútorom

Flinstone, vieš koľko upomienok sa vracia poisťovniam z dôvodu, že je adresát neznámy? A keby poisťovne museli za 50 SKK zisťovať adresu poistníka, tak by to boli ďalšie zbytočné náklady. To sú stovky listov mesačne. A to nehovorím, koľko ľudí by trebalo na to prijať, aby vybavovali túto agendu. A ak je nejaká zásielka poslaná doporučene, tak mám skúsenosť, že tú často ľudia radšej ani neprevezmú. Keby bola odoslaná bežnou poštou, tak ju dostanú do schránky, ale doporučenej sa nám vracia viac.

Jasné, že exekútor si už nájde spôsob, ako dlžníka nájsť, veď si za to zoberie pekné peniaze. Všetko mu to zráta.

A v poistných podmienkach býva uvedené, že poistník je povinný nahlásiť každú zmenu poisťovni. Ak nehlási nemôže žiadať náhradu škody, ak mu nejaká v tejto súvislosti vznikne.
Flinstone
27.10.10,17:26
Flinstone, vieš koľko upomienok sa vracia poisťovniam z dôvodu, že je adresát neznámy? A keby poisťovne museli za 50 SKK zisťovať adresu poistníka, tak by to boli ďalšie zbytočné náklady. To sú stovky listov mesačne. A to nehovorím, koľko ľudí by trebalo na to prijať, aby vybavovali túto agendu. A ak je nejaká zásielka poslaná doporučene, tak mám skúsenosť, že tú často ľudia radšej ani neprevezmú. Keby bola odoslaná bežnou poštou, tak ju dostanú do schránky, ale doporučenej sa nám vracia viac.

Jasné, že exekútor si už nájde spôsob, ako dlžníka nájsť, veď si za to zoberie pekné peniaze. Všetko mu to zráta.

A v poistných podmienkach býva uvedené, že poistník je povinný nahlásiť každú zmenu poisťovni. Ak nehlási nemôže žiadať náhradu škody, ak mu nejaká v tejto súvislosti vznikne.
mimotemy aj u vás kašlú na to aby sa snažili doručiť?.... nože urob reklamu, v ktorej poisťovni to robíš, aby som sa vedel komu vyhnúť...:cool:
bubkoch
27.10.10,17:36
keď sa poisťovni vrátila pošta, s tým, že sa adresát odsťahoval neznámo kam... nič jednoduhšie... na zmluve mali dokonca aj rodné číslo. Stačilo poslať dožiadanie na evidenciu obyvateľov a za poplatok blbých 50 Sk by dostali aktuálne platnú adresu trvalého pobytu.
Tak isto ak by sa snažili doručiť policajti, overili by si adresu a zistili by že platná je nejaká iná...
Podľa mňa sa ani nepokúšali doručiť nejakú upomienku. Niekomu sa to odležalo na dne šuflíka a potom to riešili rovno exekútorom

uz som ta raz prosil aby si sa prestal vyjadrovat k veciam, ktorym vobec nerozumies ... pises nezmysly
bubkoch
27.10.10,18:12
mimotemy aj u vás kašlú na to aby sa snažili doručiť?.... nože urob reklamu, v ktorej poisťovni to robíš, aby som sa vedel komu vyhnúť...:cool:

je len dobre ze na to kaslu ... som proti tomu aby si poistovne zbytocne zvysovali svoje naklady kvoli nezodpovednym jedincom, ktorí si neplnia svoje povinnosti (nahlasenie zmeny udajov) ... a aby kvoli tomu zvysovali ostatnym poistne
dad111
28.10.10,05:11
Jasné, že exekútor si už nájde spôsob, ako dlžníka nájsť, veď si za to zoberie pekné peniaze. Všetko mu to zráta.

A v poistných podmienkach býva uvedené, že poistník je povinný nahlásiť každú zmenu poisťovni. Ak nehlási nemôže žiadať náhradu škody, ak mu nejaká v tejto súvislosti vznikne.
Je to možné. Ale. Nie je to náhodou tak, že neplatením poistného zmluva zaniká? Poisťovňa síce má ešte právo na poistné na nejaké obdobie, ale ak zmluva zanikne, má potom ešte poistník povinnosť hlásiť zmeny, ktoré nastanú už v čase neplatnosti vzťahu?
Chobot
28.10.10,06:53
mimotemy aj u vás kašlú na to aby sa snažili doručiť?.... nože urob reklamu, v ktorej poisťovni to robíš, aby som sa vedel komu vyhnúť...:cool:

Nekašleme na to, aby sme sa to snažili doručiť. Ak niekto dlhuje na poistnom, dostane výzvu na zaplatenie (tých výziev sa posiela mesačne od 1000 do 3000). Výzva sa posiela na adresu uvedenú klientom. Drvivá väčšina ľudí po výzve zaplatí, na zvyšných sa čaká ešte 2 mesiace. Potom sa poistka zruší a zašle sa doporučene oznámenie o ukončení poistenia ako aj o dlžnej sume. Mnohí si zásielku z princípu nepreberú (pošta uvedie, že uplynula odberná lehota). Po ďalších 2 mesiacoch sa posiela ešte jedna výzva plus regionálnemu poradcovi ide info, že ten a ten klient nezaplatil. Ak ani potom nezaplatí, ide suma na vymáhanie tretej strane.

Stále si myslíš, že nerobíme dosť pre klienta? Nemôžeme stovky klientov hľadať po slovensku, kde sa práve nachádzajú, aby sme im osobne doručili výzvu. AK raz uzavrie nejakú zmluvu, mal by si byť vedomý svojich povinností. A hádam za tých 5-6 mesiacov by si mal všimnúť, že neplatí poistné. A ak má chochmesa, tak mu asi dôjde, že je s tým nejaký problém. Ak sa ale zahraje na mŕtveho chrobáka, tak je to jeho problém, vráti sa mu to aj s úrokmi.
Chobot
28.10.10,07:09
Je to možné. Ale. Nie je to náhodou tak, že neplatením poistného zmluva zaniká? Poisťovňa síce má ešte právo na poistné na nejaké obdobie, ale ak zmluva zanikne, má potom ešte poistník povinnosť hlásiť zmeny, ktoré nastanú už v čase neplatnosti vzťahu?

Neplatením zmluva nezaniká automaticky. V obč. zákonníku je toto upravené nasledovne v § 801:

(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

(2) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva poisťovateľa obsahuje upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené. To isté platí, ak bola zaplatená len časť poistného.

(3) Lehoty podľa odsekov 1 a 2 možno dohodou predĺžiť.

Čiže ak neplatí, ako som napísal, ide výzva. Čaká sa 30 dní (my čakáme 2 mesiace) a potom poistku zrušíme. Poistka ale ešte trvala, preto mu vznikne dlh za 2 mesiace. Keby sme dlhšie čakali, tak by mu dlh mohol narásť aj na 5 či 6 mesiacov. Takže skoré zrušenie je v prospech klienta.

A klient má nahlásiť zmenu vtedy, keď zmena nastane. Ak nenahlási, poisťovňa považuje za správnu adresu tú, ktorú uviedol ako poslednú. Poisťovňa nemá povinnosť hľadať niekoho cez nejaké registre obyvateľstva
Flinstone
28.10.10,08:25
mne sa raz stalo, že mi uniklo nezaplatenie poistky za nehnuteľnosť... platím raz ročne z účtu... upomienka mi prišla po 11-tich mesiacoch! Telefonoval som tam a spýtal sa prečo neposlali skôr... Vraj nemajú zo zákona povinnosť posielať upomienky, že to je len dobrá vôľa... a hovorím, ak by došlo k poistnej udalosti? Vraj majú z dôvodu nezaplatenia poistného právo krátiť poistné, príp. zamietnuť plnenie... Fajn poisťovňa...
Pritom ak niekomu odchádza poistné z účtu napr. za auto, ani si nemusí všimnúť, že sa presťahoval a poisťovni nenahlásil zmenu adresy. Ale ak sa vráti pošta poisťovni, že adresát sa odsťahoval neznámo kam, načo by zisťovali... veď exekútor si to zistí....
radšej obídem takéto poisťovne...
Flinstone
28.10.10,08:30
uz som ta raz prosil aby si sa prestal vyjadrovat k veciam, ktorym vobec nerozumies ... pises nezmysly
vyjadril som sa k tomu, že nieje nič ľahšie ako zistiť adresu pobytu, ak je vôľa... postup ako to zistiť nieje vôbec nezmysel... no k flame ma nevyprovokuješ...
bubkoch
28.10.10,09:00
Vraj majú z dôvodu nezaplatenia poistného právo krátiť poistné, príp. zamietnuť plnenie...

asi si mal na mysli kratit plnenie ;)
nespochybnujem ze ti to povedali, pracovnici na call centre, alebo za prepazkou nemusia byt pravnici odbornici na poistne podmienky vsetkych produktov a velakrat sa vyjadruju nielen neodborne, ale zavádzajúco,

ale kvoli dlznemu poistnemu sa plnenie nezamieta ... jednoducho z poistneho plnenia si poistovna ma pravo zapocitat dlzne poistne a tak sa to aj robi
Flinstone
28.10.10,09:05
asi si mal na mysli kratit plnenie ;)
nespochybnujem ze ti to povedali, pracovnici na call centre, alebo za prepazkou nemusia byt pravnici odbornici na poistne podmienky vsetkych produktov a velakrat sa vyjadruju nielen neodborne, ale zavádzajúco,

ale kvoli dlznemu poistnemu sa plnenie nezamieta ... jednoducho z poistneho plnenia si poistovna ma pravo zapocitat dlzne poistne a tak sa to aj robi
mne to akurát z ich strany pripadá ako vypočítavosť... že sa hádam niečo stane a ušetria... Vyplatil som... a zrušil poistku v ich poisťovni.
dana9
28.10.10,09:27
Ako trochu si dovolím ti oponovať, nie na Kooperativu, ale všeobecne. V úvode klient nezaplatí poisťovni poistné, a poisťovňa je tá zlá, čo si dovoľuje vymáhať dlžnú sumu... :rolleyes:. Ty by si od tvojho dlžníka nevymáhala dlh?

Či je KOOP dobrá alebo zlá, k tomu sa nevyjadrujem. Ja u nich pre istotu nemám žiadny produkt.

ahoj :-)

nemyslela som to v kontexte k tomuto konkretnemu pripadu, dala som to mimo temy, moj nazor vychadza z dlhorocnych skusenosti a porovnani roznych poistovni (poistne udalosti na OMV), co sa tyka rychlosti plnenia a komuniakcie s klientom

podla mojich skusenosti, kooperativa, (aj vo vztahu ku klientom, ktori pravidelne a vcas platia), vychadza najhorsie, najma co sa tyka komunikacie s klientom, pristupu likvidatora, zdrzovania, rozporovania uplne jednoznacnych veci...
Najhorsie je, ze sa tam casto vobec neda dovolat, ani kvoli vseobecnej informacii, ako ma klient dalej postupovat, (v pripade skodovej udalosti), neda sa nic urgovat, da sa komunikovat len pisomne a na to ti zase neodpovedaju ..

no, som sa rozpisala, mam z nich proste traumu :rolleyes:
yenefer
28.10.10,09:54
Flinstone, vieš koľko upomienok sa vracia poisťovniam z dôvodu, že je adresát neznámy? A keby poisťovne museli za 50 SKK zisťovať adresu poistníka, tak by to boli ďalšie zbytočné náklady. To sú stovky listov mesačne. A to nehovorím, koľko ľudí by trebalo na to prijať, aby vybavovali túto agendu. A ak je nejaká zásielka poslaná doporučene, tak mám skúsenosť, že tú často ľudia radšej ani neprevezmú. Keby bola odoslaná bežnou poštou, tak ju dostanú do schránky, ale doporučenej sa nám vracia viac.
.

Hmmm, koľko by museli poisťovne zaplatiť... Na margo toho pripomienka:
Súdy pri fyzických osobách nepodnikateľoch tieto lustrácie pobytu robia vždy. Pobyt sa zisťuje cez REGO, cez obec, políciu, Sociálnu poisťovňu, lustruje sa či nie je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody, dokonca sa spravidla dotazujú aj rodinný príslušníci, ak sa nejaký nájdu, príp. aj iné. Sú to obrovské finančné náklady pre štát ( teda pre každého z nás) a more práce. A pokiaľ konkrétna osoba zmenu trvalého pobytu nikde neohlási, čo je veľká väčšina, sú to peniaze vyhodené do koša a robota úplne zbytočná. Nehovoriac o tom, že to každé konanie neskutočne predlžuje. A je úplným pravidlom, že ak už ľuďom zaklope na dvere exekútor, odrazu sú hrozne prekvapení. Ale že si nesplnili svoje povinnosti ( napr. zaplatiť dlhy, oznámiť zmenu adresy v ohlasovni pobytu, príp. iné) to už ide akosi mimo nich.

Exekútor si ľudí nájsť dokáže, ak sa posnaží. Má na to personál.
abm
10.01.11,12:00
Pridám sa aj ja so svojou skúsenosťou. Kúpili sme auto poistené pôvodným majiteľom v Kooperatíve. Ešte pred prepisom sme mali malú škodovú udalosť - škrabnutý blatník - my sme boli vinníkom. Nahlásili sme to v poisťovni - nežiadali účasť majiteľa vozidla, všetko bolo v poriadku. Auto sa medzičasom predalo - na polícii prepísalo a po skoro roku prišiel list zo slovenskej kancelárie poisťovateľov, že máme preukázať poistku, lebo v čase nehody auto poistené nebolo. Pôvodný majiteľ zaplatil poistku neskôr - po uplynutí 1 mesiaca po splatnosti a poisťovňa presne po tomto období zrušila poistku. Ale podotýkam, keď som bola na poisťovni nehodu nahlásiť poistka bola v poriadku a to akože bolo mesiac po zrušení. Mne to príde - zaplatili neskôr, mali nehodu tak im rýchlo spätne zrušíme poistku. A skôr než to niekto prijme ako urážku uznám, že mali plné právo to urobiť, ale ide presne o tú komunikáciu, lebo keby mi v poisťovni hneď povedali, že je poistka zrušená. tak to riešim úplne ináč a dohodnem sa s poškodeným mimo poisťovne. Ale takto?
bubkoch
10.01.11,12:23
Pridám sa aj ja so svojou skúsenosťou. Kúpili sme auto poistené pôvodným majiteľom v Kooperatíve. Ešte pred prepisom sme mali malú škodovú udalosť - škrabnutý blatník - my sme boli vinníkom. Nahlásili sme to v poisťovni - nežiadali účasť majiteľa vozidla, všetko bolo v poriadku. Auto sa medzičasom predalo - na polícii prepísalo a po skoro roku prišiel list zo slovenskej kancelárie poisťovateľov, že máme preukázať poistku, lebo v čase nehody auto poistené nebolo. Pôvodný majiteľ zaplatil poistku neskôr - po uplynutí 1 mesiaca po splatnosti a poisťovňa presne po tomto období zrušila poistku. Ale podotýkam, keď som bola na poisťovni nehodu nahlásiť poistka bola v poriadku a to akože bolo mesiac po zrušení. Mne to príde - zaplatili neskôr, mali nehodu tak im rýchlo spätne zrušíme poistku. A skôr než to niekto prijme ako urážku uznám, že mali plné právo to urobiť, ale ide presne o tú komunikáciu, lebo keby mi v poisťovni hneď povedali, že je poistka zrušená. tak to riešim úplne ináč a dohodnem sa s poškodeným mimo poisťovne. Ale takto?

v tvojom prispevku je plno nepresnych info, ktore treba uviest na spravnu mieru ...
1. poistovna mohla zrusit poistku len k datumu prepisu auta na policii, t.j. ku dnu uvedenom v technickom preukaze ... poistovna si nemohla vybrat ani zmenit datum zrusenia
2. ak v den nehody (pred prepisom auta na policii) bol povodny majitel v omeskani s poistnym, poistne plnenie ma poistovna vymahat od neho, nie od vas, predsa vy ste v case nehody s poistkou nemali nic spolocne ...
abm
10.01.11,12:49
Poistku zrušili na základe neplatenia, tj. v čase nehody bola neplatná už skoro mesiac, lebo ju zaplatil pôvodný majiteľ neskôr, ale keď som bola na poisťovni hlásiť nehodu - ja som ju spôsobila, tak pani povedala, že je všetko v poriadku. Poistka bola zaplatená po uplynutí mesiaca po splatnosti, ale v poisťovni nevedeli o tom, že je zrušená. Určite, keď prídem nahlásiť udalosť a povedia mi, že zmluva je zrušená, tak to cez nich ani neriešim a nečakám skoro rok mysliac si, že je všetko v poriadku. Tú políciu som spomenula len preto, že tam sa preukazovalo pzp takže zaplatené bolo, len neskôr. Povedali mi, že poisťovňa je veľký kolos a že to trvá kým v systéme prebehnú zmeny. Mobilný operátori majú tiež spústu údajov a keď nezaplatím za telefón vedia, to hneď a vypnú ma. S dátumami to bude jasnejšie:
6.8.2009 - splatnosť poistky
6.9.2009 - prešiel mesiac a poistka zaplatená nebola až koncom mesiaca
10.10.2009 sme auto kúpili, ale ešte neprepísali
16.10.2009 škodová udalosť
21.10.2009 hlásenie v poisťovni
ticho
11.8.2010 list od SKP aby sme preukázali poistku, následne som zistila, že poistka 6.9.2009 zanikla pre neplatenie
bubkoch
10.01.11,13:03
Poistku zrušili na základe neplatenia, tj. v čase nehody bola neplatná už skoro mesiac, lebo ju zaplatil pôvodný majiteľ neskôr, ale keď som bola na poisťovni hlásiť nehodu - ja som ju spôsobila, tak pani povedala, že je všetko v poriadku. Poistka bola zaplatená po uplynutí mesiaca po splatnosti, ale v poisťovni nevedeli o tom, že je zrušená. Určite, keď prídem nahlásiť udalosť a povedia mi, že zmluva je zrušená, tak to cez nich ani neriešim a nečakám skoro rok mysliac si, že je všetko v poriadku. Tú políciu som spomenula len preto, že tam sa preukazovalo pzp takže zaplatené bolo, len neskôr. Povedali mi, že poisťovňa je veľký kolos a že to trvá kým v systéme prebehnú zmeny. Mobilný operátori majú tiež spústu údajov a keď nezaplatím za telefón vedia, to hneď a vypnú ma. S dátumami to bude jasnejšie:
6.8.2009 - splatnosť poistky
6.9.2009 - prešiel mesiac a poistka zaplatená nebola až koncom mesiaca
10.10.2009 sme auto kúpili, ale ešte neprepísali
16.10.2009 škodová udalosť
21.10.2009 hlásenie v poisťovni
ticho
11.8.2010 list od SKP aby sme preukázali poistku, následne som zistila, že poistka 6.9.2009 zanikla pre neplatenie

aha, takze poistka bola zrusena pre neplatenie este pred nehodou a pred prepisom ...
predpokladam ze prepis bol robeny po 16.10.2009 ... stale to vychadza ze problem ma byvaly majitel, nie vy ... vy predsa nemozte za to ze neplatil a ze nemal platnu poistku ... vy ste mohli svoju poistku uzavriet az v den prepisu na policii, skor nie
abm
10.01.11,13:21
Ten pôvodný majiteľ to auto nepoužíval a keď my sme ho išli kúpiť, asi rýchlo zaplatil poistku a pravdepodobne ani nevedel, že je zrušená, veď aj neskôr na poisťovni mi hovorili, že je všetko ok. S ním sa budeme mudsieť dohodnúť. Chcela som len prispieť svojou skúsenosťou v oblasti komunikácie poisťovne. Bola to veľká skúsenosť pre mňa, teraz si priebežne kontrolujem na stránke skp.sk či mi ešte platí poistka, ale ktovie ako čerstvé sú informácie aj tam?
Katy a R
10.01.11,13:59
Ten pôvodný majiteľ to auto nepoužíval a keď my sme ho išli kúpiť, asi rýchlo zaplatil poistku a pravdepodobne ani nevedel, že je zrušená, veď aj neskôr na poisťovni mi hovorili, že je všetko ok. S ním sa budeme mudsieť dohodnúť. Chcela som len prispieť svojou skúsenosťou v oblasti komunikácie poisťovne. Bola to veľká skúsenosť pre mňa, teraz si priebežne kontrolujem na stránke skp.sk či mi ešte platí poistka, ale ktovie ako čerstvé sú informácie aj tam?

.. poisťovňa takto musí ukončiť poistenie (pre neplatenie).. vyplýva to priamo zo zákona.
Takže toto - "Mne to príde - zaplatili neskôr, mali nehodu tak im rýchlo spätne zrušíme poistku." - ozaj nie !!!;)
verkaz
10.01.11,14:00
Je len na tebe ako sa rozhodneš. Ale ak sa rozhodneš súdiť, môže sa stať, že prehráš a bude ta to stáť oveľa viac. Čo sa týka poisťovní, tak je to čert alebo diabol.
Poisťovňa nemala povinnosť ta hľadať. Upomienky zasielali na adresu, ktorú si u nich uviedol. Bola ich chyba, že ti neposielali doporučene, lebo môžeš tvrdiť, že si nič nedostal a myslel si si, že máš všetko uhradené a je to v poriadku.
abm
10.01.11,15:04
To bolo len obrazne formulované, ale ak sa pozrieš na dátumy, tak je to aj tak podozrivé, lebo keď bola udalosť hlásená, tak každopádne to bolo jeden a pol mesiaca po zrušení a oni o tom nevedeli. Čisto teoreticky ak sa omylom zle zaradí platba (zlý VS, číslo účtu...) tak sa poisťovňa ani neozve, že zmluva je zrušená. A zaujímalo by ma, keby nedošlo ku škodovej udalosti, či by bola zmluva tiež ukončená, keďže splátka,aj keď neskôr, uhradená bola. Šek som videla na vlastné oči, lebo som ho mala pri kartičke. Ale to už zachádzam ďaleko. Je mi tiež jasné, že najlepšie je platiť všetko pekne na čas a tým sa vyhnúť problémom, len som chcela poukázať na jeden z možných problémov, ktorý sa môže stať ako varovanie aj pre ostatných, a to, že niekedy ani poisťovňa nevie presne povedať, či zmluva platí, alebo nie. A to mi najviac vadilo na celej udalosti.
Katy a R
10.01.11,17:24
z minulého roku prípad známeho ... poisťovňa (a nebola to tu spomínaná Koop;)) sa ozvala po piatich mesiacoch od zrušenia - žiadali doplatiť poistné. (našťastie žiadna nehoda nebola)
miriamma
02.04.13,09:22
Zdravím vás! Potrebujem informáciu o tom, či je zákonom stanovená lehota na vrátenie čiastky poistného PZP v prípade, že auto bolo predané a poistná zmluva PZP zrušená stanoveným spôsobom, pretože sme "poistku" zrušili cca pred 3 mesiacmi a doteraz nám nebola vrátená čiastka poistného a s poisťovňou stále komunikujeme, ale dostaneme vždy odpoveď, že žiadosť bola zaslaná a že máme čakať. Ďakujem
wirgi
02.04.13,12:59
Ja som odhlásila auto 11.04.2012 a peniaze mi poslali po urgenciach až teraz v marci, čiže skoro celý rok.
Žabinka
02.04.13,13:34
Zdravím vás! Potrebujem informáciu o tom, či je zákonom stanovená lehota na vrátenie čiastky poistného PZP v prípade, že auto bolo predané a poistná zmluva PZP zrušená stanoveným spôsobom, pretože sme "poistku" zrušili cca pred 3 mesiacmi a doteraz nám nebola vrátená čiastka poistného a s poisťovňou stále komunikujeme, ale dostaneme vždy odpoveď, že žiadosť bola zaslaná a že máme čakať. Ďakujem
Pozri si Všeobecné poistné podmienky PZP- http://www.koop.sk/downloads/Vseobecne_poistne_podmienky_k_PZP_MV.pdf -konkrétne Článok VII-Povinnosti poisťovne, ods.2. Je tam jasne uvedená doba -15 dní- dokedy má poisťovňa zaslať doklad o škodovom priebehu, a ods.4/ písm.j - vrátiť poistníkovi zostávajúcu časť poistného v prípade, ak zanikne poistenie zodpovednosti pred koncom poist. obdobia za ktoré bolo zaplatené poistné v sume nad 1,66€.
Ja som nedávno tiež bombardovala kooperativu mailami, a niektoré už naozaj neboli pekné, keď mi zadržiavali zostávajúce poistné za predané autá cca 4 mesiace po zániku poistenia. Operovala som ale nedodržaním Všeobecných podmienok -nezaslaním dokladu o škodovom priebehu, len tam sa totiž dá argumentovať dákou nimi určenou lehotou. Nerieš to ale s pracovníkom miestnej kancelárie, treba sa obrátiť na vyššie miesta.
miriamma
02.04.13,14:50
Ďakujem za odpoveď. Práve píšem sťažnosť priamo do Bratislavy s odvolaním sa na zákon o PZP a doplním tam aj tie ich všeobecné podmienky. Ešte raz, ďakujem.