sasika100
26.10.10,22:30
Dobry den, chcem uzavriet so svojim klientom Mandatnu zmluvu na vykonavanie Reklamnych a marketingovych cinnosti. Ja som zivnostnicka, klient je s.r.o. Zmluvu chcem dat na dobu urcitu od 1.11.2010 do 31.12.2010 s vypovednou lehotou 1 mesiac (po mesiaci, v ktorom bola dana vypoded). Moja otazka je, ci mu mam davat kazdy mesiac fakturu (so splatnostou do 10. v nasledujucom mesiaci). Alebo staci zmluva a na zaklade nej bude platit automaticky. Radsej by som mu davala faktury. Aby nezabudol:-) Zmluva ma byt uzavreta od 1.11.2010. Dakujem za odpoved!
blavaciko
27.10.10,07:56
Tak si dajte do zmluvy, ze odmena za vykonavanie sluzieb cini x € mesacne, je splatna na zaklade faktury vystavenej poskytovatelom sluzby, ci?
sasika100
27.10.10,07:58
dakujem, tak som to aj urobila, suma tam je, aj to, ze to bude na zaklade faktury so splatnostou xy, uz som si to stihla overit aj u znamej, ze ano, davaju sa faktury, prajem prijemny den
Economic
29.10.10,05:17
dakujem, tak som to aj urobila, suma tam je, aj to, ze to bude na zaklade faktury so splatnostou xy, uz som si to stihla overit aj u znamej, ze ano, davaju sa faktury, prajem prijemny den

Podľa mňa najčitateľnejšia pre daňovákov je taká zmluva kde sa dočítajú, že sa fakturovať bude pravidelne každý mesiac a keď faktúry budú pekne ladiť so zmluvou.... Nemajú čo vytknúť..
profesional
30.10.10,19:30
Fakturacia nie je nutna. Ale ak sa v zmluve tak dohodnete tak OK. Aj zmluva je plnohodnotny danovy doklad na zaklade ktorej je mozne uctovat o pohladavke. Ale je samozrejme nutne spravne urcovat datum dodania sluzby a to na zaklade prislusnych preberacich protokolov. Samotny rezim podpisovania preberacnych a akceptacnych protokolov odporucam upravit v zmluve. Je to dost dolezite.
Economic
31.10.10,07:48
Fakturacia nie je nutna. Ale ak sa v zmluve tak dohodnete tak OK. Aj zmluva je plnohodnotny danovy doklad na zaklade ktorej je mozne uctovat o pohladavke. Ale je samozrejme nutne spravne urcovat datum dodania sluzby a to na zaklade prislusnych preberacich protokolov. Samotny rezim podpisovania preberacnych a akceptacnych protokolov odporucam upravit v zmluve. Je to dost dolezite.

Podľa daňovej poradkyne sa aj zmluva považuje za faktúru, pokiaľ má všetky náležitosti faktúry.
blavaciko
31.10.10,08:54
Ano samozrejme, zmluva je plnohodnotny doklad, takisto ako faktura, len ja osobne kvoli prehladnosti aj tak vzdy vystavujem fakturu a toto je aj zakotvene v zmluve, ze odmena je splatna na zaklade faktury vystavenej poskytovatelom
pivko
21.01.13,11:15
Može firma na základe mandátne zmluvy faktúrovať práce ktoré nemá vo výpise?
pivko
21.01.13,11:46
Može firma na základe mandátne zmluvy faktúrovať práce ktoré nemá vo výpise?

posúvam...
Economic
21.01.13,12:11
Može firma na základe mandátne zmluvy faktúrovať práce ktoré nemá vo výpise?

Firma môže fakturovať služby a činnosti, ktoré má vo svojom predmete podnikania. Napríklad zmrzlinár nemôže fakturovať opravu vozidla, pokiaľ na to nemá oprávnenie. Ak má v živnosti aj predaj, aj opravy vozidiel tak však môže.
pivko
21.01.13,12:32
A ak vyfakturuje : citujem text : zabezpečenie prác ktoré nemá v o výpise v plnej sume a následne mu na tieto práce vystaví Fa firma ktorá to vo výpise má?
Economic
21.01.13,12:49
A ak vyfakturuje : citujem text : zabezpečenie prác ktoré nemá v o výpise v plnej sume a následne mu na tieto práce vystaví Fa firma ktorá to vo výpise má?

Nech práce, ktoré nemôžeš ty fakturovať fakturuje firma priamo tej ktorej firme a ty fakturuj províziu. Teda sprostredkovanie obchodu.
pivko
21.01.13,13:09
Nech práce, ktoré nemôžeš ty fakturovať fakturuje firma priamo tej ktorej firme a ty fakturuj províziu. Teda sprostredkovanie obchodu.
Oni chcú Fa odo mňa , tak ako píšeš nie. Vraj podľa najnovšieho Živ. zákona je to možné.
blavaciko
21.01.13,20:11
nie, nie je to mozne...
pokial spolocnost vyfakturuje kopirovanie a nema ho v zapisane v zivnosti, riskuje pokutu (nedostava ju automaticky, len pri kontrole ju riskuje...)
pivko
21.01.13,23:08
nie, nie je to mozne...
pokial spolocnost vyfakturuje kopirovanie a nema ho v zapisane v zivnosti, riskuje pokutu (nedostava ju automaticky, len pri kontrole ju riskuje...)
Dal som ti uzitocne , ale pockame na nazor Economics
veronikasad
21.01.13,23:14
A ak vyfakturuje : citujem text : zabezpečenie prác ktoré nemá v o výpise v plnej sume a následne mu na tieto práce vystaví Fa firma ktorá to vo výpise má?
môžeš byť konkrétnejší - čo je v zmluve a čo faktúruje ?
Lucinka23
27.01.13,19:39
Ahojte poraďáci. Mám pred sebou papiere neporiadnej SZČO a v kope tých papierov som narazila tiež na mandátnu zmluvu. No vôbec mi to nesedí. Chcem sa uistiť, či uvažujem správne. Popíšem stav: SZČO má maloobchod s cyklo a zároveň vykonáva aj služby - opravy. Tieto dve činnosti má aj v ŽL. V r. 2012 uzatvoril mandátnu zmluvu s jednou organizáciou, pre ktorú vykonával činnosť člena komisie na hodnotenie projektov. Mand.zmluva je zatvorená so SZČO a následne bola vystavená faktúra. Môj názor je, že zmluva nemala byť uzatvorená so SZČO ale s FO a faktúra už vôbec nemôže byť vystavená nakoľko niečo také nemá v ŽL! Neviem, či uvažujem správne, prosím ak nie opravte ma. Ja by som tento príjem považovala za iný príjem zo závisl.činnosti.
A ešte jedna vec. Odmena mu bola vyplatená na podnikateľský účet. Ako ho zaúčtovať?

Ďakujem.
Mila123
27.01.13,19:44
hodnotenie projektov nebolo jednorázové, náhodilé, príležitostné?
Zita5
27.01.13,19:48
Ahojte poraďáci. Mám pred sebou papiere neporiadnej SZČO a v kope tých papierov som narazila tiež na mandátnu zmluvu. No vôbec mi to nesedí. Chcem sa uistiť, či uvažujem správne. Popíšem stav: SZČO má maloobchod s cyklo a zároveň vykonáva aj služby - opravy. Tieto dve činnosti má aj v ŽL. V r. 2012 uzatvoril mandátnu zmluvu s jednou organizáciou, pre ktorú vykonával činnosť člena komisie na hodnotenie projektov. Mand.zmluva je zatvorená so SZČO a následne bola vystavená faktúra. Môj názor je, že zmluva nemala byť uzatvorená so SZČO ale s FO a faktúra už vôbec nemôže byť vystavená nakoľko niečo také nemá v ŽL! Neviem, či uvažujem správne, prosím ak nie opravte ma. Ja by som tento príjem považovala za iný príjem zo závisl.činnosti.
A ešte jedna vec. Odmena mu bola vyplatená na podnikateľský účet. Ako ho zaúčtovať?

Ďakujem.

Istého času som sa venovala vyriešeniu istej záležitosti v súvislosti s mandátnou zmluvou .http://www.porada.sk/t157929-mandatne-zmluvy-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmu-sp-zp-v-roku-2011-a.html

Pokiaľ má živnosť i keď nie na činnosť na ktorú má uzatvorenú Mandátnu zmluvu a vystavil faktúru , tak by som mu to zaúčtovala do §6(nakoľko zmluvu uzatvoril ako SZČO) s tým, že zodpovednosť si nesie sám z dôvodu, že nemá taký predmet činnosti, ktorý vykonával .Mal sa s Vami poradiť , ešte pred uzatvorením mandátnej zmluvy .
Lucinka23
28.01.13,17:50
Ďakujem za reakcie, k príspevku 18: hodnotenie projektov bolo jednorázové, príležitostné privyrobenie si.
Zita5
28.01.13,17:54
Ďakujem za reakcie, k príspevku 18: hodnotenie projektov bolo jednorázové, príležitostné privyrobenie si.

Ale je tu súvislosť ...mandátna zmluva...SZČO ...fakturácia , takže tu sa nedá povedať , že jednorazové a príležitostné pokiaľ by ste mysleli na §8.
Lucinka23
28.01.13,18:53
Zitka, ja mám tom veľký chaos a neviem ako s tým ďalej, ja som tým myslela že bol oslovený náhodne ako FO, pričom mohla byť na to kľudne dohoda, čo tá organizácia s ostatnými urobila, len on keďže je SZČO tak si myslel že nemôže a natiahli ho na mandátnu zmluvu, som si istá, že vystavili v jeho mene aj faktúru a on ju iba podpísal a neuvažoval nad tým resp. sa neporadil či vôbec takú faktúru môže vystaviť.

Chcela by som to nejako vyriešiť aby nemal s tým v budúcnosti problém. No neviem ako????
Zita5
28.01.13,19:21
Zitka, ja mám tom veľký chaos a neviem ako s tým ďalej, ja som tým myslela že bol oslovený náhodne ako FO, pričom mohla byť na to kľudne dohoda, čo tá organizácia s ostatnými urobila, len on keďže je SZČO tak si myslel že nemôže a natiahli ho na mandátnu zmluvu, som si istá, že vystavili v jeho mene aj faktúru a on ju iba podpísal a neuvažoval nad tým resp. sa neporadil či vôbec takú faktúru môže vystaviť.

Chcela by som to nejako vyriešiť aby nemal s tým v budúcnosti problém. No neviem ako????

Lucinka, teraz som zostala v pomykove. Vyššie som čítala , že mandátnu zmluvu podpísal ako SZČO a aj si odmenu vyfakturoval.Lenže teraz píšete niečo iné ...správne tomu chápem ?

Čiže ešte raz :
- mandátna zmluva bola uzatvorená medzi zmluvnými stranami organizácia a SZČO ?
- SZČO vystavil faktúru ?
Lucinka23
29.01.13,07:32
Áno zmluva bola uzatvorená ako SZČO a vystavená bola aj faktúra. No ja si myslím, že keďže nemá takúto činnosť v ŽL tak ju nemohol fakturovať.
Zita5
29.01.13,07:41
Áno zmluva bola uzatvorená ako SZČO a vystavená bola aj faktúra. No ja si myslím, že keďže nemá takúto činnosť v ŽL tak ju nemohol fakturovať.

Lucinka , áno , správne si myslíte , lenže faktúra bola vystavená , peniaze prišli na podnikateľský účet , zmluva bola uzatvorená na podnikateľské údaje . Takže ja som sa už zmienila vyššie a vychádzam zo skutočností a ja by som mu to zaúčtovala do §6 s tým, že zodpovednosť si nesie sám .
Inak by som to nespravila.
Skutočnosť je taká ako je a to zmeniť nemôžete .

To čo píšem, že zodpovednosť si nesie sám, tak mám na mysli, že fakturoval niečo , na čo nemá povolenie .Môžu mu na to prísť aj nemusia .Ak neprídu na to , vtedy si môže gratulovať a byť opatrný v budúcnosti.
Vy by ste Vaším konaním zmenila celú skutočnosť a aj tak by to nebolo dobre, lebo skutočnosti sú skontrolovateľné v účtovníctve SZČO a sú jasne dané.
Ja by som to riadne účtovala , ako úhradu faktúry a teda príjem patriaci do §6 .
A do budúcna nech sa dá pozor na tieto záležitosti .

Napíšte mi postup, ako by ste to chceli riešiť ? Čo vymažete faktúru ? Zmeníte zmluvu ?Čo bankový výpis ? To nie snáď .
Ja viem, že mu chcete pomôcť, ale do rizika ja osobne by som nešla, že by som mu menila niečo čo je deklarované na účtovných dokladoch .
Zita5
29.01.13,07:49
Ešte chcem dodať , je jasné, že organizácia sa vlastne vyhla ich povinnostiam a hodila to na živnostníka. Inak z tej mandátnej zmluvy by im vyplývali povinnosti a výdavky naviac .
Lucinka23
29.01.13,07:49
Teraz keď to čítam, vlastne máte pravdu, nebudem sa vystavovať riziku. On je zodpovedný, tak nech sa do budúcna poučí.

Ja som myslela, že faktúru zrušiť - mal iba túto jednu za celý rok (no viem čo na to tá organizácia), zmluvu prepracovať na FO. No ale s úhradou na účet by sme už nepohli.

Urobím to radšej ako mi radíte, zaúčtujem ako príjem podľa § 6 a dôrazne ho upozorním, nech do budúcna všetko konzultuje. :-)

Ešte raz ďakujem za cenné rady a prajem pekný deň.