jarka.st
26.10.10,23:07
Mam zivnost uzavretu pred cca siestimi rokmi, kedy bola moznost na jeden zivnostensky list pridat viacero druhov volnych zivnosti. Manzel je momentalne v zahranici dlhsiu dobu a ja by som rada isla za nim a pracovala tam. Preto by som chcela vediet, ci je lepsie zivnost zrusit alebo iba prerusit. Pretoze s pracou je vsade problem, nemam iste ci pracu budem mat hned v zahranici a ci sa nebudem musiet aj tam zaregistrovat najprv na urade prace. Nechcem prist o ten zivnostensky list, zrusim ho iba ak by to bol vazny problem z nejakeho dovodu. Som tu len obcasny citatel, tak prosim prepacte ak by tato tema bola niekde rozobrata. Je to dost surne. Musim sa rozhodnut do konca tohto tyzdna. Ide mi o to ci v pripade, ze zivnost prerusim, ci sa mozem evidovat na urade prace napriklad aj u nas na Slovensku.
veronikasad
27.10.10,05:12
Mam zivnost uzavretu pred cca siestimi rokmi, kedy bola moznost na jeden zivnostensky list pridat viacero druhov volnych zivnosti. Manzel je momentalne v zahranici dlhsiu dobu a ja by som rada isla za nim a pracovala tam. Preto by som chcela vediet, ci je lepsie zivnost zrusit alebo iba prerusit. Pretoze s pracou je vsade problem, nemam iste ci pracu budem mat hned v zahranici a ci sa nebudem musiet aj tam zaregistrovat najprv na urade prace. Nechcem prist o ten zivnostensky list, zrusim ho iba ak by to bol vazny problem z nejakeho dovodu. Som tu len obcasny citatel, tak prosim prepacte ak by tato tema bola niekde rozobrata. Je to dost surne. Musim sa rozhodnut do konca tohto tyzdna. Ide mi o to ci v pripade, ze zivnost prerusim, ci sa mozem evidovat na urade prace napriklad aj u nas na Slovensku.
Počas prerušenej aj zrušenej živnosti sa môžeš evidovať na úrade práce, ale ak si si neplatila poistenie v nezamestnanosti ako dobrovolne poistená osoba, nebudeš mať nárok na dávku v nezamestnanosti. PvN nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka.

Či sa rozhodneš pre zrušenie alebo prerušenie podnikania záleží od doby, na ktorú to potrebuješ urobiť. Pretože :

1. ak živnosť zrušíš, novú si môžeš založiť hocikedy - aj na druhý deň
2. prerušiť živnosť môžeš najmenej na obdobie 6 mesiacov.
veronikasad
27.10.10,05:38
Laco, nechceš si svoju skúsenosť s UP nechať pre seba ?
Katyschka
25.05.11,13:40
Vie mi prosim niekto poradit? Prerusila som zivnost k 1,maju 2010 na jeden rok a odisla som na studijny pobyt do zahranicia. Vratila som sa az teraz a neviem, ci ta zivnost zanikla, alebo sa mi automaticky obnovila. zabudla som totiz na to, ze som ju prerusila len na jeden rok a teraz je koniec maja, tak by som rada vedela, ci som nieco nezbabrala. vie mi niekto k tomuto poradit: pripadne co mam urobit? Dakujem. K
jakubko2003
27.05.11,07:56
Skús pohľadať doklad o pozastavení, alebo pozri na www.zrsr.sk, naťukaj si svoje údaje a tam budeš mať uvedené dokedy máš prevádzkovanie živnosti pozastavené.
Ak to máš pozastavené napr. do 31.05.2011, tak najneskôr 31.05.2011 musíš ísť na živnostenský úrad a požiadať o zmenu obdobia pozastavenia prevádzkovania živnosti na nejakú inú dobu, max. však 3 roky (potrebuješ kolok 4 €) - ak to ešte chceš mať pozastavené ďalej.
Ak si to mala pozastavené napr. do 30.04.2011 a chceš to opäť pozastaviť, tak si musíš živnosť pozastaviť nanovo, min. na 6 mesiacov, max. na 3 roky - a v tom si podnikateľka od doby uplynutia pozastavenia do doby nového pozastavenia.
Živnosť sa po uplynutí doby pozastavenia obnovuje automaticky. Určite Ti nezanikla, ak si o to nepožiadala.
anicka8030
10.06.11,10:42
Pekný deň. Nevie mi niekto poradiť, koľko krát sa môže zrušiť živnosť ? Vopred ďakujem za odpoveď !
Economic
10.06.11,10:50
Pekný deň. Nevie mi niekto poradiť, koľko krát sa môže zrušiť živnosť ? Vopred ďakujem za odpoveď !

A koľkokrát si zakladala a rušila do teraz ? Vždy môžeš zrušiť tú, ktorú máš otvorenú.
Economic
10.06.11,10:51
Vie mi prosim niekto poradit? Prerusila som zivnost k 1,maju 2010 na jeden rok a odisla som na studijny pobyt do zahranicia. Vratila som sa az teraz a neviem, ci ta zivnost zanikla, alebo sa mi automaticky obnovila. zabudla som totiz na to, ze som ju prerusila len na jeden rok a teraz je koniec maja, tak by som rada vedela, ci som nieco nezbabrala. vie mi niekto k tomuto poradit: pripadne co mam urobit? Dakujem. K


Určite sa automaticky obnovila. Pozor na ZP a SP odvody !!! V prvom rade rýchlo prerušiť živnosť na ďalšie obdobie alebo radšej zrušiť !
evula303
30.06.11,13:32
Dobrý deň. Mám na Vás tu otázku. Manžel má prerušenú živnosť od 13.06.2011 na dobu 6 mesiacov, pretože sa zamestnal na pracovnú zmluvu. No teraz vysvytlo že firma má finančné problémy. Dá sa zrušiť prerušenie živnosti? Prípadne môže založiť novú živnosť ak má jednu prerušenú? A aké sú poplatky pri novej živnosti?
Economic
30.06.11,13:45
Dobrý deň. Mám na Vás tu otázku. Manžel má prerušenú živnosť od 13.06.2011 na dobu 6 mesiacov, pretože sa zamestnal na pracovnú zmluvu. No teraz vysvytlo že firma má finančné problémy. Dá sa zrušiť prerušenie živnosti? Prípadne môže založiť novú živnosť ak má jednu prerušenú? A aké sú poplatky pri novej živnosti?

Živnosť sa prerušuje minim. na 6 mesiacov. Zájdi na živnostenské, tam ti poradia najlepšie.
Economic
30.06.11,14:03
Živnosť sa prerušuje minim. na 6 mesiacov. Zájdi na živnostenské, tam ti poradia najlepšie. Zabudla som dodať že každý voľný predmet je 5.- Eur, remeselný alebo viazaný 15.- Eur.
seda
01.08.11,09:37
Neviete mi poradiť, je možné zrušiť živnosť k 31.8.11, ak je prerušená od 1.6.11. Nie je dodržaná doba prerušenia min. 6 mesiacov. Ďakujem.
Katarina
01.08.11,09:40
Treba zájsť na živnostenský, ako píše aj Economic, alebo hľadať informáciu na ich vebovej stránke.
seda
01.08.11,10:45
Dovolala som sa na jednotné kontaktné miesto a tam mi povedali, že zrušiť živnosť je možné aj počas minimálnej doby prerušenia (6 mesiacov). Info aj pre ostatných.
Economic
01.08.11,11:32
áno zrušenie je možné aj v lehote, kedy je živnosť prerušená.
anicka8030
11.02.12,13:28
Pekný deň. Prosím, nevie mi niekto poradiť ?
Manžel má prerušenú živnosť ... chce si ju obnoviť niekedy počas tohto roka. Prišla nám faktúra, s jeho IČO. Keďže teraz nepodniká, je to problém ? Je jasné, že on si túto faktúru, nikde uplatňovať nebude.
Tiež som si všimla, že jeho IČO figuruje aj na faktúre za mobil. Boli sme u mobilného operátora, ale tam nám povedali, že to nevadí. Prosím, poraďte .
Ďakujem krásne. Anka
jacekova
11.02.12,14:11
Pekný deň. Prosím, nevie mi niekto poradiť ?
Manžel má prerušenú živnosť ... chce si ju obnoviť niekedy počas tohto roka. Prišla nám faktúra, s jeho IČO. Keďže teraz nepodniká, je to problém ? Je jasné, že on si túto faktúru, nikde uplatňovať nebude.
Tiež som si všimla, že jeho IČO figuruje aj na faktúre za mobil. Boli sme u mobilného operátora, ale tam nám povedali, že to nevadí. Prosím, poraďte .
Ďakujem krásne. Anka

Ziaden stres. Fakt to nevadi
Economic
11.02.12,15:14
Pekný deň. Prosím, nevie mi niekto poradiť ?
Manžel má prerušenú živnosť ... chce si ju obnoviť niekedy počas tohto roka. Prišla nám faktúra, s jeho IČO. Keďže teraz nepodniká, je to problém ? Je jasné, že on si túto faktúru, nikde uplatňovať nebude.
Tiež som si všimla, že jeho IČO figuruje aj na faktúre za mobil. Boli sme u mobilného operátora, ale tam nám povedali, že to nevadí. Prosím, poraďte .
Ďakujem krásne. Anka

Do nákladov si ju nemôžeš dať, keď je živnosť pozastavená. Operátorovi je to jedno, pre neho je dôležité že bude uhradená. Nebudeš o nej ani účtovať.