Kvietocek
27.10.10,07:13
Mam firmu, ktora posobi v KE a v BA mam svojich dodavatelov. Ked si v BA prenajmem byt, mozem tuto sumu za najom dat do nakladov firmy?
grammatika
27.10.10,09:29
Využíva tento byt firma výlučne na podnikateľské účely?
Kvietocek
27.10.10,11:38
Konatel ma v BA aj 10 stretnuti pracovnych do mesiaca a bude to to lacnejsie ked si prenajme byt akoby mal platit hotel. Ten byt ma vlastne len na prenocovanie.
Kvietocek
28.10.10,05:33
:confused:
Mária27
28.10.10,05:40
Do nákladov by sa to malo dať, otázka znie - ako?
Kvietocek
28.10.10,05:58
Ako najom??? :confused:
Tweety
28.10.10,06:35
Ako najom??? :confused:
Nájomné 518AE.
Kvietocek
28.10.10,09:18
Nájomné 518AE.


:) co vsetko potrebujem na to, aby to danovaci uznali? Potrebujem nejaku zmluvu, kde to bude presne specifikovane, alebo nejaky papier od majitela????
Kvietocek
28.10.10,11:22
:confused:
Lianka
28.10.10,11:25
:) co vsetko potrebujem na to, aby to danovaci uznali? Potrebujem nejaku zmluvu, kde to bude presne specifikovane, alebo nejaky papier od majitela????

Kvietocek, neda mi: Nie si ty nahodou uctovnik? Ako uctovnik predsa vies, co ma obsahovat uctovny ci danovy doklad (formalne aj obsahovo), aby bol preukazny na zauctovanie v uctovnictve.
Ivenka
28.10.10,11:34
mimotemy možno sa len hanbí povedať prenajímateľovi, že potrebuje daňový doklad. :(
Kvietocek
28.10.10,11:37
Kvietocek, neda mi: Nie si ty nahodou uctovnik? Ako uctovnik predsa vies, co ma obsahovat uctovny ci danovy doklad (formalne aj obsahovo), aby bol preukazny na zauctovanie v uctovnictve.

Som zaciatocnik v uctovnictve, nie poradak ako je to napisane pod mojim menom. Ak nie som si v niecom ista tak sa pytam. Ja som si pod meno poradak nedavala, priradil mi to pocitac :) clovek sa uci stale
Kvietocek
28.10.10,11:38
mimotemy možno sa len hanbí povedať prenajímateľovi, že potrebuje daňový doklad. :(

Mam zmluvu o najme, len neviem ci to staci ci nie a navyse je to FO-nepodnikatel
Lianka
28.10.10,11:42
Som zaciatocnik v uctovnictve, nie poradak ako je to napisane pod mojim menom. Ak nie som si v niecom ista tak sa pytam. Ja som si pod meno poradak nedavala, priradil mi to pocitac :) clovek sa uci stale

V porofile mas "uctovnik", z toho som vychadzala.
Ivenka
28.10.10,11:43
Nevadí, že nepodnikateľ. Prenajíma, zdaňuje.
Ak sú uvedené správne jeho údaje, Vaše údaje, cena, číslo LV, doba na akú sa prenajíma, nevidím v tom problém.
tweedle
28.10.10,11:47
Ivenka len či naozaj zdaňuje. Veľa prenajímateľov toto nariadenie porušuje, a potom môže byť problém pre firmu,,
Kvietocek
28.10.10,11:59
No dobre ale ako ja zistim, ci on si to zdanuje?
grammatika
28.10.10,13:16
každý občan, ak prenajíma nehnuteľnosť musí od 01.01.2010 byť registrovaný, čiže pridelené DIČ, viď príloha (príloha mi nejde priložiť)

http://www.seminare.sfera.sk/seminare/data/legislativa/reg_cast10.pdf
Kvietocek
29.10.10,09:07
...ale aj učtovník sa musí stále učiť... a ak ma niekto v profile uctovnik, nemusi to hned znamenat, ze je expert na uctovnictvo...ja sa stale ucim
Kvietocek
29.10.10,09:08
:)
tweedle
02.11.10,09:12
ja tiež bývam v podnájme a môj prenajímateľ registrovaný nie je, dá sa to obísť ako skoro všetky zákony na slovensku,,,ja napr, vystupujem ako jeho neter, ktorá v byte býva zadarmo :)
KEJKA
02.11.10,09:17
Nevadí, že nepodnikateľ. Prenajíma, zdaňuje.
Ak sú uvedené správne jeho údaje, Vaše údaje, cena, číslo LV, doba na akú sa prenajíma, nevidím v tom problém.


Ivenka len či naozaj zdaňuje. Veľa prenajímateľov toto nariadenie porušuje, a potom môže byť problém pre firmu,,prečo?
==============================================
nájomná zmluva je na firmu, áno? teda je tam IČO.
Tiež sa zadáva účel nájmu, bolo by vhodné tam uviesť tvoj účel - občasné prenocovanie v rámci podnikateľskej činnosti.
Tiež nevidím problém.
tweedle
02.11.10,14:03
jasné firme môže byť jedno čo robí druhá strana, oni to majú v poriadku,,,
s-bosorka
21.03.11,17:29
Ja by som sa chcela pripojiť k tejto téme. Ak živnostník ktorý má ako miesto podnikania svoje bydlisko v RV ale momentálne vykonáva živnosť v BA, môže si dať nájom bytu v BA, v ktorom prakticky teraz býva do nákladov?? Alebo aspoň určité percento z nájmu??
WIDDA
26.05.11,10:39
Ja by som sa chcela pripojiť k tejto téme. Ak živnostník ktorý má ako miesto podnikania svoje bydlisko v RV ale momentálne vykonáva živnosť v BA, môže si dať nájom bytu v BA, v ktorom prakticky teraz býva do nákladov?? Alebo aspoň určité percento z nájmu??
Tiež mám tento problém. 2 spoločníci a jeden z nich je zároveň aj konateľ, sú zo Stredného Slovenska, sídlo s.r.o. je v BA, kde majú prenajatý dom ako administratívne priestory (zároveň je aj sídlom firmy), nemyslim, ze má zmenu účelu a zároveň majú prenajatý byt, v ktorom sa zdržiavajú mimo pracovnej doby tak 3 dni do týždňa, keď vybavujú obchodné záležitosti v BA. Pravnik im urobil klasicke zmluvy o nájme,k domu chýba výpis z katastra, na aké účely je dom zapísaný. Je možné aj v takom prípade, že nie je administratívny účel, dať do nákladov a tiež aj ten byt?
lenka_bodorova
06.06.11,15:44
Chceli by sme prenajať byt zamestnancom, ktorý majú bydlisko mimo sídla firmy (50-100km) je to nedaňový náklad? A musí sa to zdaniť zamestnancovi? našla som viac príspevkov, ale všade je to tak neisto, neurčito... :) Ďakujem
lenka_bodorova
08.06.11,06:21
Našla som takýto príspevok v publikácii Daňový výdavky, ak Vám to pomôže. Konateľ slovenskej spoločnosti je český občan. Občas prichádza na Slovensko a ubytuje sa v meste, kde je dídlo slovenskej spoločnosti. Je úhradu dokladu (vystavený na slovesnskú s.r.o.) za jeho ubytovaie v meste sídla spoločnosti daňovo uznateľným výdavkom pre slovenskú s.r.o.? je dôlžité, či tento kontateľ parcuje pre spoločnosť na základe pracovnej zmluvy, alebo nie?
ODPOVEĎ:
V uvedenom prípade je zrejmé, že zabezpečenie ubytovania nie je predmetom cestovných náhrad konateľa, ale ide o priamy výdavok spoločnosti, ktorá toto ubytovanie pre konateľa zabezpečila. Z ObchZ je zrejmé, aké je postvenie konateľa a aké sú jeho úlohy pri vedení spoločnosti (!133 a nasl. ObchZ). Zároveň možno konštatovať, že zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ktorý rieši problematiku daňovej uznateľnosti výdavkov, považuje konateľa za zamestnanca. Na základe uvudeného možno konštatovať, že úhrada ubytovania samotnou spoločnosťou pre konateľa - zahraničného občana, ktorý príde do SR vykonávať svoju činnosť, určite spĺňa definíciu daňovýho výdavku podľa §2. Tento výdavok je vynaložerný na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov spoločnosti a teda možno takýto výdavok na ubytovanie konateľa považovať za výdavok daňový. V danom prípade nie je podstatné, či konateľ má uzavrtetú aj pracovnú zmluvu.
dobrava
16.06.11,12:05
Dobrý deň, môžete poradiť aj mne? Manželia bývajú spoločne v jednom byte, kde majú obaja trvalé bydlisko. Tento byt však na LV má iba manželka, keďže ho získala ešte pred uzatvorením manželstva. Manžel je SZČO a jednu miestnosť v uvedenom byte užíva ako svoju kanceláriu. Otázky:
1. Môže si dať nájom za uvedenú miestnosť SZČO do nákladov?
2. V akej výške, keďže manželka je momentálne nezamestnaná, aby nemusela platiť daň z príjmu a podávať daňové priznanie?
3. Musí sa manželka zaregistrovať na DÚ ako prenajímateľ bytu?
4. Bude mať manželka nejaké "povinnosti" voči DÚ, zdrav. poisťovni, atď., ak sa rozhodne túto miestnosť "prenajať" manželovi?
Ďakujem za odpovede.
dobrava
20.06.11,11:53
Dobrý deň, môžete poradiť aj mne? Manželia bývajú spoločne v jednom byte, kde majú obaja trvalé bydlisko. Tento byt však na LV má iba manželka, keďže ho získala ešte pred uzatvorením manželstva. Manžel je SZČO a jednu miestnosť v uvedenom byte užíva ako svoju kanceláriu. Otázky:
1. Môže si dať nájom za uvedenú miestnosť SZČO do nákladov?
2. V akej výške, keďže manželka je momentálne nezamestnaná, aby nemusela platiť daň z príjmu a podávať daňové priznanie?
3. Musí sa manželka zaregistrovať na DÚ ako prenajímateľ bytu?
4. Bude mať manželka nejaké "povinnosti" voči DÚ, zdrav. poisťovni, atď., ak sa rozhodne túto miestnosť "prenajať" manželovi?
Ďakujem za odpovede.
Prosím, prosím, nechcem zadávať duplicitne tú istú tému v ďalších príspevkoch, môže mi niekto odpovedať? Ďakujem pekne.
dobrava
12.07.11,21:29
Prosím, prosím, môže niekto zareagovať na príspevok č. 28 ???
Mila123
12.07.11,21:33
Dobrý deň, môžete poradiť aj mne? Manželia bývajú spoločne v jednom byte, kde majú obaja trvalé bydlisko. Tento byt však na LV má iba manželka, keďže ho získala ešte pred uzatvorením manželstva. Manžel je SZČO a jednu miestnosť v uvedenom byte užíva ako svoju kanceláriu. Otázky:
1. Môže si dať nájom za uvedenú miestnosť SZČO do nákladov?
2. V akej výške, keďže manželka je momentálne nezamestnaná, aby nemusela platiť daň z príjmu a podávať daňové priznanie?
3. Musí sa manželka zaregistrovať na DÚ ako prenajímateľ bytu?
4. Bude mať manželka nejaké "povinnosti" voči DÚ, zdrav. poisťovni, atď., ak sa rozhodne túto miestnosť "prenajať" manželovi?
Ďakujem za odpovede.
1. musí byť tá miestnosť vyňatá z byt. fondu....
2. manželka by nezdaňovala nič, predsa nemajú nájomnú zmluvu...
do nákladov by si dával iba energie......?????