swen
21.11.05,12:01
Nadmerný odpočet by mal vzniknúť vtedy ak je daň na vstupe vyššia ako daň na výstupe. Vie mi niekto povedať, kedy takáto situácia v praxi nastane?
Veď keď niečo kúpim, chcem to predať zo ziskom, alebo to chcem zhodnotiť a následne predať zo ziskom, čiže daň na výstupe bude vždy vyššia ako daň na vstupe. V opačnom prípade nemá podnikanie význam, alebo áno???

Fakt nechápem....
slnko
21.11.05,11:10
vysvetlenie je veľmi jednoduché, napr. v jednom zdaňovacom období som nakúpila tovar, ale v tomto istom zdaňovacom období som ho nestihla predať. Mám ho na sklade. Tak v tomto zdaňovacomm období mi vznikne nadmerný odpočet.
Katarína STR
21.11.05,11:11
S týmto jednoznačne súhlasím. Pokiaľ niekomu podnikanie ide tak ako by malo, mal by vždy DPH platiť.
Lenže, môže nastať situácia, kedy sa nakúpi množstvo tovaru, napríklad ku koncu 1/4 roka a nestihne sa predať, teda vyfaktúrovať. V takomto prípade v danom 1/4 roku vznikne odpočet.
Fany
21.11.05,11:13
Alebo nakúpiš kancelárske potreby, materiál, majetok (napr.PC...) ale príjmy máš nižšie, ako boli tieto výdavky. Vtedy máš nadmerný odpočet.
Nadmerný odpočet sa neráta na konkrétnu vec, ale vždy súhrnne za celé zdaňovacie obdobie (teda mesiac, alebo štvrťrok). Chápeš?
mlyn16
21.11.05,11:14
Napríklad kúpiš v tuzemsku materiál, DPH si uplatníš a výrobok vyvezieš mimo republiky, t.j. bez DPH. Nechcem rozpitvávať vývoz, čo všetko je potrebné spĺňať, aby bol vývoz bez DPH.
Ďalší príklad v októbri kúpiš materiál, za október si uplatníš DPH ale ešte nič nepredáš. Za október ti vznikni nadmerný odpočet. V novembri tovar predáš a tu už budeš platiť.
Ako učebnicové príklady stačí na vysvetlenie.
swen
21.11.05,11:19
OK, v danom 1/4 roku kúpim napr. tovar za 10 000,- Sk bez DPH, nestihnem ho predať, vznikne mi nadmerný odpočet, štát mi vráti DPH, t.j. 1 900,- Sk
Tento tovar však predám v ďalšom 1/4 roku za 15 000,- Sk bez DPH, teda štátu odvediem celú sumu DPH, t.j. 2 850,- Sk

Je to presne to isté, ako keď tovar kúpim aj predám v tom istom 1/4 roku...

V čom teda spočíva výhoda nedmerného odpočtu?
Katarína STR
21.11.05,11:26
swen, to je pravda.
Lenže žiadna firma nekupuje len to čo predá.
Napríklad sa kúpi aj počítač, tlačiareň, software, kancelársky nábytok, úžitkové vozidlo a pod. veci, ktoré potrebujeme na výkon práce, ale tieto veci sa nepredajú, len je z nich odpočet DPH.
swen
21.11.05,11:27
Okrem vývozu teda, tam je to jasné...
swen
21.11.05,11:29
OK, už mi je to jasné. Ďakujem Katke STR...
Ala100
28.11.05,09:12
Mozte mi poradit, na ucet mi prisiel mensi nadmerny odpocet ako som si narokovala. Stretli ste sa uz s touto situaciou?
beatap
28.11.05,09:20
Mozte mi poradit, na ucet mi prisiel mensi nadmerny odpocet ako som si narokovala. Stretli ste sa uz s touto situaciou?



a neprišiel Vám napríklad aj nejaký list z DÚ, že nadmerný odpočet alebo jeho časť započítavajú napr. k nezaplateným preddavkom na daň z príjmu PO, alebo niečo podobné? ...
accad
28.11.05,09:26
Mohla nastať situácia, že DU voči Vám eviduje daňový nedoplatok z titulu neuhradenia niektorej z daní alebo DU uložil pokutu podľa § 35 zákona o Správe daní, prípadne vyrubil sankčný úrok podľa § 35 b toho istého zákona. V takýchto prípadoch potom DU písomne oznámi daňovníkovi, že jeho nárok na vrátenie dane ponižuje o konkrétny nedoplatok, pokutu alebo sankčný úrok. Ak ste takéto písomné oznámenie nedostali treba sa skontaktovať so správcom dane.
jued
29.11.05,14:35
Mozte mi poradit, na ucet mi prisiel mensi nadmerny odpocet ako som si narokovala. Stretli ste sa uz s touto situaciou?

Ano. Napr. v 08/2005 mi vyšiel nadmerny odpocet 50.000,-Sk. V 09/2005 mi vysla danova povinnost 30000,-Sk. V DP za 09/2005 som si tuto danovu povinnost odpocita z nadmerneho odpoctu za 08/2005 a v 10/2005 mi Danovy urad poslal na ucet uz len ten rozdiel vo vyske 20000,-SK.