Mirka PB
27.10.10,10:54
Dobrý deň, poraďáci. Manžel má s.r.o., dováža tovar z EU a predáva ho. Od 6.9.2010 sme registrovaný na DPH na daňovom úrade ako nadobúdateľ tovaru z krajín EU podľa §7. Neskôr sa chceme registrovať aj ako platca DPH podľa §4, ale až keď dosiahneme obrat povinný na registráciu. Teraz sme sa registrovali len preto, aby nám mohli fakturovať tovar bez DPH, ale my sme zatiaľ nechceli platiť DPH z tovaru, ktorý predáme. Prvý tovar nám bol dodaný až v októbri, preto za september sme daňové priznanie nepodali. Teraz bol manžel na daňovom úrade prihlásiť auto, ktoré sme kúpili a pracovníčke na úrade sa moc nepáčila tá naša registrácia, vraj nevie, či je možné sa najskôr registrovať len podľa §7 a až potom podľa §4, vraj podľa §7 sa väčšinou registrujú len neziskové organizácie, nie s.r.o. Predtým ako sme sa registrovali som študovala poradu a myslela som si, že konáme správne, teraz ma ale trochu zneistili. Mohli by ste mi prosím napísať, či bol náš postup správny. Moc, moc vopred ďakujem.
Lianka
27.10.10,09:10
Pokial ste sa registrovali podla § 7, kupu tovaru z CR zdanite slovenskou DPH a tuto uhradite danovemu uradu (podate DP DPH, ako pisete). Zaroven vsak nemate narok na odpocet dane ani pri kupe tovaru, ani pri kupe auta - vobec.

Mozete sa registrovat za platitela dane podla § 4 bez ohladu na to, ze ste v sucasnosti registrovani podla § 7. Mozete sa registrovat dobrovolne alebo povinne po dosiahnuti obratu.

Ja sa preto radsej ustne na uradoch len zriedkavo nieco spytam, lebo zvacsa uradnicky ani nevedia reagovat a pisomne mi tu informaciu aj tak nedaju, tak sa nemam v buducnosti o co opriet.
Mirka PB
27.10.10,09:29
Ďakujem za odpoveď, to viem, že si nemôžem uplatniť žiadnu DPH pri nákupe, len sme nechceli platiť ani DPH z tovaru, ktorý predávame teraz. Na DU sme sa ani nič nepýtali, to len tá pracovníčka hned, že či máme podané DP na DPH, ked sme registrovaný. Museli sme podávať to DP aj za september, ked nám ešte žiadny tovar nebol dodaný?
Mária.K.
27.10.10,09:48
Ďakujem za odpoveď, to viem, že si nemôžem uplatniť žiadnu DPH pri nákupe, len sme nechceli platiť ani DPH z tovaru, ktorý predávame teraz. Na DU sme sa ani nič nepýtali, to len tá pracovníčka hned, že či máme podané DP na DPH, ked sme registrovaný. Museli sme podávať to DP aj za september, ked nám ešte žiadny tovar nebol dodaný?
Nemuseli.
Podávate priznanie podľa § 78 ods. 3 zákona o DPH.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.
(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.