a21
27.10.10,11:56
Potrebovala by som radu. Som zamestnaná na polovičný úväzok a od 1.11.2010 budem mať ešte dohodu o pracovnej činnosti. Kam všade má musí zamestnávateľ prihlásiť?
veronikasad
27.10.10,09:58
Potrebovala by som radu. Som zamestnaná na polovičný úväzok a od 1.11.2010 budem mať ešte dohodu o pracovnej činnosti. Kam všade má musí zamestnávateľ prihlásiť?
dohoda bude v tej istej firme ako pracovný pomer ?
a21
27.10.10,10:04
nie... dohoda bude v inej firme
terezamaria
27.10.10,10:08
Potrebovala by som radu. Som zamestnaná na polovičný úväzok a od 1.11.2010 budem mať ešte dohodu o pracovnej činnosti. Kam všade má musí zamestnávateľ prihlásiť?

Prihlasuje Ťa do Sociálnej poisťovne ako dohodára.
veronikasad
27.10.10,10:10
nie... dohoda bude v inej firme
Ak tento zamestnávatel nemá iných zamestnancov, musí sa registrovať v SP ako zamestnávatel na reg. liste zamestnávatela. Súčasne teba prihlási ako dohodára na reg. liste FO. Mesačne posiela Mesačný výkaz a platí úrazové a garančné poistenie.

Na daňovom úrade treba doplniť registráciu dane zo závislej činnosti, štvrťročne posiela Prehlad o zrazených preddavkoch a do konca marca nasl. kal. roka ročné Hlasenie.
sybila3
03.11.10,13:54
ahoj, kde by som podrobne našla informácie:koľko hodín, aká odmena a všetko o dohode o prac.činn., dohode o vykonaní práce a dohode o brig. práce študentov, aké sú tam rozdiely? dík
katka50
03.11.10,13:57
ahoj, kde by som podrobne našla informácie:koľko hodín, aká odmena a všetko o dohode o prac.činn., dohode o vykonaní práce a dohode o brig. práce študentov, aké sú tam rozdiely? dík

Zákonník práce § 223 až § 228a.
JankaO
03.11.10,14:00
ahoj, kde by som podrobne našla informácie:koľko hodín, aká odmena a všetko o dohode o prac.činn., dohode o vykonaní práce a dohode o brig. práce študentov, aké sú tam rozdiely? dík
Zákonník práce, Zákon o zamestnanosti, Zákon o zdravotnom poistení, Zákon o sociálnom poistení, Zákon o vysokých a stredných školách...
sybila3
04.11.10,07:50
no pozerala som v zákonníku práce, dohoda o pracovnej činnosti bol zrušený, takže už je len dohoda o vykonaní práce. Včera mi szčo dal údaje zamestnankyne, že nech ju do konca roka prihlásim na dohodu a potom asi na PP. Takže jej urobím dohodu o vyk. práce, je kuchárka, hodiny ako dám-spočítam do konca roka koľko vychádza? Keď môže mať najviac 300 h - to platí u jedného zaestnávateľa alebo spolu u všetkých? A suma nie je viazaná na min. mzdu, čiže odmena za mesiac by mohla byť 250? dík
veronikasad
04.11.10,07:52
no pozerala som v zákonníku práce, dohoda o pracovnej činnosti bol zrušený, takže už je len dohoda o vykonaní práce. Včera mi szčo dal údaje zamestnankyne, že nech ju do konca roka prihlásim na dohodu a potom asi na PP. Takže jej urobím dohodu o vyk. práce, je kuchárka, hodiny ako dám-spočítam do konca roka koľko vychádza? Keď môže mať najviac 300 h - to platí u jedného zaestnávateľa alebo spolu u všetkých? A suma nie je viazaná na min. mzdu, čiže odmena za mesiac by mohla byť 250? dík
naozaj si pozerala platné znenie Zákonníka práce ?
sybila3
04.11.10,08:02
no pozerala som tu čo je na porade. Na samom spodu Zákonník práce, tak tam by mal byť aktuálny? nie?
sybila3
04.11.10,08:04
no ešte raz som pozerala a § 226a Dohoda o pracovnej činnosti je napísané zrušený.
V Zákone o soc.poist. to neviem nájsť.
veronikasad
04.11.10,08:05
no ešte raz som pozerala a § 226a Dohoda o pracovnej činnosti je napísané zrušený.
V Zákone o soc.poist. to neviem nájsť.
pozerala si aj § 228a)

a § 226 si čítala pozorne - nevidím tam 300, ale 350 hod ?
sybila3
04.11.10,08:12
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.

(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.

(5) Ak zamestnanec zomrie pred splnením pracovnej úlohy a zamestnávateľ môže jej výsledky použiť, právo na odmenu primeranú vykonanej práci a právo na náhradu účelne vynaložených nákladov nezaniká a stáva sa súčasťou dedičstva.
§ 226a
Dohoda o pracovnej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

zrušený
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227

neviem či čítam niečo iné, ale dolu na spodu ako sú zákony a je tam to čo som prilepila a § 228 som tam nenašla, tak neviem.
Tweety
04.11.10,08:13
A čo je toto?
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
veronikasad
04.11.10,08:13
sybila3
04.11.10,08:14
no práve pozerám, ja som dolu klikla na zákonník práce, ale aj tam by mal byť aktuálny, ale potom som skúsila cez Zákony a je tam ZP platný od 1.3.09. Tak idem pozrieť.
dik
sybila3
04.11.10,08:20
no a teraz mi viete poradiť kuchárka bude na dohodu na 2 mesiace, takže akú dohodu o vykonaní práce-lenže tá je len na vykonanie určitej práce alebo pracovnej činnosti tá je zas obmedzená 10 hod.týždenne???
ewita888
04.11.10,08:24
kuchárka = dohoda o pracovnej činnosti
veronikasad
04.11.10,08:28
... alebo pracovný pomer na dobu určitú, ak sa výkon práce nezmestí do 10 hod týždenne ...
sybila3
04.11.10,08:28
ale tam je to obmedzené 10 hod.týžd.čiže 40 mesačne, to vychádza 2 hod. denne. nevadí? A plat môže mať aký určí zamestnávateľ, nemusí mať min.mzdu? dík
veronikasad
04.11.10,08:30
ale tam je to obmedzené 10 hod.týžd.čiže 40 mesačne, to vychádza 2 hod. denne. nevadí? A plat môže mať aký určí zamestnávateľ, nemusí mať min.mzdu? dík
Ak bude pracovať 2 hod. denne - nevadí.
sybila3
04.11.10,08:33
ešte poprosím tú mzdu či je viazaná na MM asi nie, ale keby jej dal MM 307,7/40*10=76,93. Mohlo by to tak byť? dík
veronikasad
04.11.10,08:35
ešte poprosím tú mzdu či je viazaná na MM asi nie, ale keby jej dal MM 307,7/40*10=76,93. Mohlo by to tak byť? dík
na hodinu ? To si ako počítala ? Min. mzda je pri fonde prac.času 174 hod. mesačne.
JankaO
04.11.10,08:37
ešte poprosím tú mzdu či je viazaná na MM asi nie, ale keby jej dal MM 307,7/40*10=76,93. Mohlo by to tak byť? dík
Odmena za výkon práce na základe dohôd nie je viazaná na MM. Je to vecou dohody medzi obidvomi stranami za aku sumu je ochotný zamestnávateľ zamestnať a pracovník pracovať.
veronikasad
04.11.10,08:38
ale 76,93€ na hod. je na kuchárku dosť ...
ewita888
04.11.10,08:38
dajte jej hodinovku, t.j. napr. 40 hod x 1,77 = 70,80
sybila3
04.11.10,08:40
No min. rok ked som také niečo robila, tak mi bol poradený takýto výpočet. nie na hodinu na celý mesiac na 40 hodín. Keďže môže robiť 10 hod. týždenne. 307,7/40(týžden.pr.č.)x10(jej pr.č.)=76,93 by malo byť na celý mesiac. ????
Tweety
04.11.10,08:41
No min. rok ked som také niečo robila, tak mi bol poradený takýto výpočet. nie na hodinu na celý mesiac na 40 hodín. Keďže môže robiť 10 hod. týždenne. 307,7/40(týžden.pr.č.)x10(jej pr.č.)=76,93 by malo byť na celý mesiac. ????
Už ti bolo písané, že práca, resp. odmena za prácu na základe dohody sa neráta z MM. Zákon o MM sa na práce vykonávané na základe dohôd nevzťahuje.
sybila3
04.11.10,08:42
aha, takže hodinovka by bola lepšie? Je tam nejaký limit? asi nie? Potom do SP sa platí 0,8 a 0,25 a do ZP nič?
áno už som si prečítala, že nie je viazané na MM, len som chcela vedieť, aby sme niečo neporušili. čiže mzda môže byť trebárs aj od 10 do 1000?
sybila3
04.11.10,19:35
ešte by som jej mala dať podpísať vyhlásenie, aby si mohla upl. nezd.č? môžem RL poslať aj bez toho, že tam uvediem stav-neviem, či je vydatá alebo nie a nemôžem sa jej dovolať. dík
sybila3
05.11.10,07:51
poradí mi niekto k predchádzajúcemu príspevku? Ešte sa opýtam, či môžem v jednej obálke poslať PN zamestnanca a RL iného alebo treba zvlášť aby sa to zas nestratilo ako mám skúsenosť, že výkaz mesačný pošlem doporučene a nemajú ho. dík
rodina1
05.11.10,08:20
ešte by som jej mala dať podpísať vyhlásenie, aby si mohla upl. nezd.č? môžem RL poslať aj bez toho, že tam uvediem stav-neviem, či je vydatá alebo nie a nemôžem sa jej dovolať. dík


poradí mi niekto k predchádzajúcemu príspevku? Ešte sa opýtam, či môžem v jednej obálke poslať PN zamestnanca a RL iného alebo treba zvlášť aby sa to zas nestratilo ako mám skúsenosť, že výkaz mesačný pošlem doporučene a nemajú ho. dík
Ak potrebuješ prihlásiť nového zamestnanca, mala by si si zistiť všetky potrebné údaje ešte pred prihlásením. Ak nevieš rodinný stav, tak napíš napr. slobodná, a keď sa to dozvieš, tak zmenou nahlásiš stav aký v skutočnosti je. Potom si niekde do poznámky k RLFO napíš, že ti bolo telefonicky oznámené a dátum.
Ak u iného zamestnávateľa nemá podpísané vyhlásenie, tak jej ho môžeš dať podpísať.
V jednej obálke môžeš poslať obidva doklady. Napíš k tomu sprievodný list, a kópiu si prilož ku kópiám dokladov, ktoré zasielaš. Pošli to doporučene.
sybila3
08.11.10,08:37
Prosím ešte poradiť, syn bol na dohodu u zamestnávateľa, ktorý po dvoch mesiacoch mu nepredlžil zmluvu, on to tak bežne robí aby neplatil odvody, ale chcem sa opýtať, odpracoval 350 hod. to bola asi dohoda o vykonaní práce, zatiaľ nemá žiadne papiere, teraz keby ho manžel zamestnal na dohodu, môžem mu urobiť dohodu o pracovnej činnosti, čiže 10 h. týždenne a sumu mu môže určiť trebárs 500 eur? Potrebujem aj papiere z predchádzajúcej dohody, zaujíma ma či 350 h z DoVP sa nezapočítava do dohody o PČ? dík
katka50
08.11.10,08:45
Prosím ešte poradiť, syn bol na dohodu u zamestnávateľa, ktorý po dvoch mesiacoch mu nepredlžil zmluvu, on to tak bežne robí aby neplatil odvody, ale chcem sa opýtať, odpracoval 350 hod. to bola asi dohoda o vykonaní práce, zatiaľ nemá žiadne papiere, teraz keby ho manžel zamestnal na dohodu, môžem mu urobiť dohodu o pracovnej činnosti, čiže 10 h. týždenne a sumu mu môže určiť trebárs 500 eur? ÁnoPotrebujem aj papiere z predchádzajúcej dohody, zaujíma ma či 350 h z DoVP sa nezapočítava do dohody o PČ?Niedík
350 hodín ročne je pri Dohode o vykonaní práce u jedného zamestnávateľa. Čiže aj u manžela môže mať Dohodu o vykonaní práce a z nej odpracovať 350 hodín za kalend. rok. Záleží o akú prácu ide. Či je to jednorázová práca, alebo opakujúca sa činnosť-potom je vhodná Dohoda o pracovnej činnosti.
sybila3
08.11.10,08:50
Aha, takže u každého zamestnávateľa môže odpracovať 350 h na DoVP? Ale vyhlásenie môže mať podpísané len u jedného, asi nemal, papiere som nevidela a asi ani neuvidím. Takže ho prihlásim dnešným dátumom na DoPČ, môže mať 10 h týždenne aj celý rok a sumu 500 eur a z toho sa platí do SP 0,25 a 0,8. Do ZP neprihlasujem. Ak nepresiahne sumu teraz neviem presne cez 2000 za rok tak nemusí robiť DP, ale keďže mu ten prvý zam. nedal určite podpísať vyhlásenie, tak kvôli vrátenie dane by som mu mala urobiť, až sa dostanem k papierom. Je to takto dobre? díky moc
katka50
08.11.10,08:55
Aha, takže u každého zamestnávateľa môže odpracovať 350 h na DoVP? Ale vyhlásenie môže mať podpísané len u jedného, asi nemal, papiere som nevidela a asi ani neuvidím. Takže ho prihlásim dnešným dátumom na DoPČ, môže mať 10 h týždenne aj celý rok a sumu 500 eur a z toho sa platí do SP 0,25 a 0,8. Do ZP neprihlasujem. Ak nepresiahne sumu teraz neviem presne cez 2000 za rok tak nemusí robiť DP, ale keďže mu ten prvý zam. nedal určite podpísať vyhlásenie, tak kvôli vrátenie dane by som mu mala urobiť, až sa dostanem k papierom. Je to takto dobre? díky moc
Vyžiada si potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa, u Teba požiada o RZ do 15.2.2011, doloží Ti všetky potvrdenia/ak mal aj iných/ a ak nepresiahne za r.2010 príjem 4025,70 €, tak zrazená daň sa mu vráti.
sybila3
08.11.10,09:25
díky, to viem, len či sa k tým potvrdeniam dostane to neviem. zatiaľ ďakujem,idem urobiť tie RL. keď budem robiť tie dohody, tak sa určite ozvem.
sybila3
09.11.10,09:27
je nejaký limit na prihlásenie z dohody do ZP? a ešte ma zaujíma, že ak mal syn dohodu o VP odpracoval u jedného zam. 350 h teraz by opracoval u manžela 350 h do konca roka, treba dohodárov na konci roka odhlásiť? A od januára keby som mu dala dohodu o vykonaní PČ, tak môže celý rok pracovať, nie je to obmedzené len musí odrobiť 10 h týždenne? dík
katka50
09.11.10,09:41
je nejaký limit na prihlásenie z dohody do ZP? Do ZP sa dohody nehlásia. a ešte ma zaujíma, že ak mal syn dohodu o VP odpracoval u jedného zam. 350 h teraz by opracoval u manžela 350 h do konca roka, treba dohodárov na konci roka odhlásiť? Záleží, na akú dobu je uzatvorená dohoda. Ak do konca roka-tak treba odhlásiť.A od januára keby som mu dala dohodu o vykonaní PČ, tak môže celý rok pracovať, nie je to obmedzené len musí odrobiť 10 h týždenne? díkÁno-môže celý rok a nemusí odpracovať 10 hod. týždenne-to je maximum, ktoré môže odpracovať za týždeň.


Zákonník práce § 228a ods.1
§*228a
Dohoda o*pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
sybila3
09.11.10,10:00
takže aj keď odpracoval u toho predch. zamt. 350 h , trebárs teraz keby som mu dala DoPČ tak najviac 10 h týžd. a sumu mu dám nie na hodinu ale mesačnú. Len by som chcela vedieť píšete že do ZP sa dohody nehlásia, či tam je najaký finančný limit, kedy treba platiť, aby sme niečo neprešvihli. A potrebujem aj nejaké výstupné papiere z dohody od predch.zamt.? asi nie, nie je to ako keď pýtam z trvalého PP? neviem moc o dohodách, tak si všetko zisťujem aby som neurobila chybu? Aha ešte hore čítam, keď uzatvoríme dohodu na dobu neurčitú, tak neodhlasujem na konci roka?dík
ewita888
09.11.10,10:24
takže aj keď odpracoval u toho predch. zamt. 350 h , trebárs teraz keby som mu dala DoPČ tak najviac 10 h týžd.áno a sumu mu dám nie na hodinu ale mesačnú.môžeš Len by som chcela vedieť píšete že do ZP sa dohody nehlásia, či tam je najaký finančný limit, kedy treba platiť, aby sme niečo neprešvihli.dohody nehlásiš, odvody nerobíš.. A potrebujem aj nejaké výstupné papiere z dohody od predch.zamt.? nie asi nie, nie je to ako keď pýtam z trvalého PP? neviem moc o dohodách, tak si všetko zisťujem aby som neurobila chybu? Aha ešte hore čítam, keď uzatvoríme dohodu na dobu neurčitú, tak neodhlasujem na konci roka?díkneodhlasuješ

v texte
sybila3
09.11.10,10:44
ďakujem, takže ZP-nič aj keby mal 1000 euro? ani on by si nemal do ZP platiť? ešte toto ma zaujíma aby sme na niečo nezabudli. Ešte ma zaujíma, že keď bol zamt. odhlásení zo SP, nezamestnával, tak teraz ho znova zaregistrujem, potom vypíšem RL-dohoda ale neviem aké IČZ mám uviesť, aké mal predtým, alebo nevyplním? dík
sybila3
09.11.10,12:29
vie mi niekto poradiť ešte k predchádzajúcemu? a prosím vás to číslo zamestnávateľa uvediem čo mali niekedy alebo nič? kde by som našla editovateľné tlačivo RL zamestnávateľa? dík
rodina1
09.11.10,12:40
vie mi niekto poradiť ešte k predchádzajúcemu? a prosím vás to číslo zamestnávateľa uvediem čo mali niekedy alebo nič? kde by som našla editovateľné tlačivo RL zamestnávateľa? dík
Editovateľné tlačivo RL tu:
http://www.socpoist.sk/616/1567s
Ak si zamestnávateľa odhlásila zo SP, nie som si istá, ale keď ho znova prihlásiš, zrejme mu SP pridelí iné IČZ.
sybila3
10.11.10,07:58
takže vypíšem RLZ a RL dohodárov, kde neuvediem číslo zamestnávateľa?
Treba zamestnávateľa zaregistrovať na DU aj ked má len dohodárov, stačí len listom? Potom treba zasielať štvrťr.prehľady aj hásenie?
Vypisujem aj zip kod?dík
ewita888
10.11.10,08:06
keď si zamestnávateľa odhlásila, musíš ho znova prihlásiť, SP ti dá IČZ a to vpíšeš do RLFO..
áno, prehľady a hlásenia podávať treba
sybila3
10.11.10,08:27
prosím Vás ešte z pohľadu dohodára, má povinnosť platiť do ZP a kedy? Ked zamestnávateľ za neho neodvádza do ZP?
ešte k predch. viem, že vpíšem do RL FO ale keď prihlasujem zamestávateľa a zároveň dohodárov, tak ho neviem?dík
veronikasad
10.11.10,08:30
prosím Vás ešte z pohľadu dohodára, má povinnosť platiť do ZP a kedy? Ked zamestnávateľ za neho neodvádza do ZP?
ešte k predch. viem, že vpíšem do RL FO ale keď prihlasujem zamestávateľa a zároveň dohodárov, tak ho neviem?dík
kto je dohodár a akú má výšku príjmu z dohody ?
ewita888
10.11.10,08:33
tak zober vypísané tlačivá, choď na SP, tam ti dajú IČZ a dopíšeš to tam..
do ZP sa za dohodárov odvody n e r o b i a !
sybila3
10.11.10,08:39
no SP máme v inom meste, takže nemám možnosť tam ísť. viem, že do zp sa odvody za dohodárov nerobia, ale či nemajú dohodári za seba povinnosť platiť do ZP?
Stačí na DU napísať len list na registráciu dane zo závislej činnosti, zamestnávateľ bol odhlásený, ako by mal vyzerať a do kedy treba podať? díky moc
sybila3
10.11.10,08:40
kto je dohodár a akú má výšku príjmu z dohody ?
veď to práve zisťujem prihlasujem syna na dohodu a ak by mal trebárs 500 eur, je povinný odvádzať do ZP?
veronikasad
10.11.10,08:40
no SP máme v inom meste, takže nemám možnosť tam ísť. viem, že do zp sa odvody za dohodárov nerobia, ale či nemajú dohodári za seba povinnosť platiť do ZP?
Stačí na DU napísať len list na registráciu dane zo závislej činnosti, zamestnávateľ bol odhlásený, ako by mal vyzerať a do kedy treba podať? díky moc
ešte raz - kto je dohodár , evidovaný na UP, samoplatitel, zamestnanec v inej firme, SZČO ? Každý sa posudzuje inak.
sybila3
10.11.10,08:54
asi by mal byť samoplatiteľ, takže ak by si platil ako samoplatiteľ ak má len dohodu, tak zarátava sa tam aj príjem z dohody?
sybila3
10.11.10,09:01
ešte opravím, jeden by mal byť samoplatiteľ a jeden študent. čo majú aké povinnosti voči ZP?
Na dú stačí napísať list na registráciu dane zo závislej činnosti? dík
mzdarka renca
10.11.10,09:27
ešte opravím, jeden by mal byť samoplatiteľ a jeden študent. čo majú aké povinnosti voči ZP?
samoplatiteľ si platí ZP sám a za študenta štát
Na dú stačí napísať list na registráciu dane zo závislej činnosti? áno dík
odpoveď v texte
Ivenka
10.11.10,09:30
Či stačí na písať len list na DÚ by som si radšej overila. Posledná skúsenosť z minul.týždňa - v KE stačí oznámenie listom, v Moldave chcú vypísať ešte reaz reg.list - prvé dve strany.Pani bola ochotná a zavolala mi našťastie.
veronikasad
10.11.10,09:31
ešte opravím, jeden by mal byť samoplatiteľ a jeden študent. čo majú aké povinnosti voči ZP?
Na dú stačí napísať list na registráciu dane zo závislej činnosti? dík
Zamestnávatel neodvádza z dohody preddavky na ZP ani u jedného. U študenta výška príjmov z dohody nie je obmedzená.

U samoplatitela, ak jeho mesačný príjem z dohody presiahne vymer. základ samoplatitela, musí podať RZZP a vznikne mu nedoplatok na zdr. poistení. Počas výkonu práce na dohodu samoplatitel nič nenahlasuje v ZP.
sybila3
10.11.10,10:45
ďakujem, a štipendiu študentam sa dúfam nezarátava do príjmu,v RL zamt. vypisujem aj dátum výplaty pri dohode? Je nejaké tlačivo na registráciu tej dane zo záv.činnosti. volala som do sociálky ohľadom toho IČZ, povedali ak už boli registrovaní, tak uvádzam to číslo, ktoré mali predtým. dík
sybila3
10.11.10,11:49
vie mi niekto poradiť v predch.príspevku? V RL zamt. treba vypísať aj adresu zamestnávateľa aj korešpondenč. adresu alebo ak sú rovnaké iba adresu zmt? dík
rodina1
10.11.10,12:35
vie mi niekto poradiť v predch.príspevku? V RL zamt. treba vypísať aj adresu zamestnávateľa aj korešpondenč. adresu alebo ak sú rovnaké iba adresu zmt? dík
Ja som vypísala aj adresu zamestnávateľa aj korešpondenčnú adresu,aj keď boli rovnaké, a na SP nič nepovedali. Treba vypísať aj SK NICE (OKEČ), kód právnej formy a tiež kód vlastníctva.
sybila3
10.11.10,19:57
ešte potrebujem vybaviť ten DU-registráciu dane závislej činnosti, stačí listom ako by to malo vyzerať? dík
SLAVKA.H
15.11.10,13:59
Ahojte, mám taký dotaz.
V 4/2009 sme s revíznym technikom uzavreli DoPČ a v ten mesiac mu aj na základe odpracovaných hodín bola vyplatená odmena. Od toho času doteraz však už nič pre nás nerobil a uvedená dohoda nie je ukončená. Každý mesiac ho mám vo výkazoch s 0 mzdou. Je to v poriadku, môžem tohto človeka evidovať v stave bez mzdy neobmedzený čas?
Ide o to, že spoločnosť potrebuje vykazovať že má v stave aj revízneho technika.
Ďakujem za pomoc. :)
sybila3
17.12.10,08:47
v dohode o PČ píšem dohodnutý prac. čas som dala 10 h/týždeň a čo píšem dohodnutá maximálna dlžka prac.času?
sybila3
17.12.10,09:15
a ešte jedna otázka, môže sa dohoda po mesiaci zmeniť? teda suma na dohode?
lilly1210
17.12.10,13:20
ako je to s dohodarom, ktory si podpise Vyhlasenie? odvadzam za neho preddavkovu dan tak, ze mu od mzdy odratavam nezdanitelnu cast (335,47 eur) a az potom vyratam dan (ako u bezneho zamestnanca)? alebo je to to iste ako pri zrazkovej dani (strhnem len 19%), ale poslem pod konstatnym symbolom pre preddavkovu dan nie pre zrazkovu?

a ako je to s dohodarom, ktory nema podpisane vyhlasenie, odvadzame za neho len zrazkovu dan (ma prijem do 140 Eur), ale s odmenami v tomto mesiaci prekroci 165 eur. odvedieme za neho preddavkovu dan a tiez treba odratat nezdanitelnu cast?
katka50
17.12.10,13:23
ako je to s dohodarom, ktory si podpise Vyhlasenie? odvadzam za neho preddavkovu dan tak, ze mu od mzdy odratavam nezdanitelnu cast (335,47 eur) a az potom vyratam dan (ako u bezneho zamestnanca)? Áno. alebo je to to iste ako pri zrazkovej dani (strhnem len 19%), ale poslem pod konstatnym symbolom pre preddavkovu dan nie pre zrazkovu?
Ak má podpísané Vyhlásenie, tak je to vždy preddavková daň.
rodina1
17.12.10,13:27
v dohode o PČ píšem dohodnutý prac. čas som dala 10 h/týždeň a čo píšem dohodnutá maximálna dlžka prac.času?
nemusíš písať nič, stačí maximálny týždenný pracovný čas


a ešte jedna otázka, môže sa dohoda po mesiaci zmeniť? teda suma na dohode?

Sumu na dohode môžeš zmeniť len dodatkom k už uzatvorenej dohode.
lilly1210
17.12.10,14:07
Ak má podpísané Vyhlásenie, tak je to vždy preddavková daň.

Dakujem za odpoved.
A ako je to este s tym dohodarom, ktory nema podpisane vyhlasenie, ale s odmenami sa v mesiaci dostane nad hranicu 165,.. Eur (bude to cca 200 eur)?
Mala by som mu urobit preddavkovu dan. A tiez pri nej brat do uvahy nezdanitelnu cast, hoci vyhlasenie podpisane nema?
Lebo poradca na DU mi povedal, ze nie. Ze to staci poslat iba pod konstatnym symbolom pre preddavkovu dan, ale vyratat ako zrazkovu (len 19% dole). Ale ako tu citam, vychadza mi, ze by som asi mala odpocitat najprv nezdanitelnu cast (hoci vyhlasenie podpisane nema) a az potom ratat preddavkovu dan.
Som z toho zmatena.
veronikasad
17.12.10,14:10
Dakujem za odpoved.
A ako je to este s tym dohodarom, ktory nema podpisane vyhlasenie, ale s odmenami sa v mesiaci dostane nad hranicu 165,.. Eur (bude to cca 200 eur)?
Mala by som mu urobit preddavkovu dan. A tiez pri nej brat do uvahy nezdanitelnu cast, hoci vyhlasenie podpisane nema?
Lebo poradca na DU mi povedal, ze nie. Ze to staci poslat iba pod konstatnym symbolom pre preddavkovu dan, ale vyratat ako zrazkovu (len 19% dole). Ale ako tu citam, vychadza mi, ze by som asi mala odpocitat najprv nezdanitelnu cast (hoci vyhlasenie podpisane nema) a az potom ratat preddavkovu dan.
Som z toho zmatena.
Pri príjme nad 165€ ide vždy o zrážkovú daň, aj keď nemá podpísané vyhlásenie. Spôsob zdaňovania zrážkovej aj preddavkovej dane je úplne rovnaký, len na DU ju odvádzaš s iným KS. A v inom riadku ju uvádzaš v mesačnom prehlade.

NČZD môžeš odpočítať len dohodárovi, ktorý má podpísané vyhlásenie.
Tweety
17.12.10,14:11
Dakujem za odpoved.
A ako je to este s tym dohodarom, ktory nema podpisane vyhlasenie, ale s odmenami sa v mesiaci dostane nad hranicu 165,.. Eur (bude to cca 200 eur)?
Mala by som mu urobit preddavkovu dan. A tiez pri nej brat do uvahy nezdanitelnu cast, hoci vyhlasenie podpisane nema? Nie, NČ neuplatníš, celý príjem bude mať zdanený.
Lebo poradca na DU mi povedal, ze nie. Ze to staci poslat iba pod konstatnym symbolom pre preddavkovu dan, ale vyratat ako zrazkovu (len 19% dole). Ale ako tu citam, vychadza mi, ze by som asi mala odpocitat najprv nezdanitelnu cast (hoci vyhlasenie podpisane nema) a az potom ratat preddavkovu dan.
Som z toho zmatena.
Odpoveď v texte.
lilly1210
17.12.10,14:25
Pri príjme nad 165€ ide vždy o zrážkovú daň, aj keď nemá podpísané vyhlásenie. Spôsob zdaňovania zrážkovej aj preddavkovej dane je úplne rovnaký, len na DU ju odvádzaš s iným KS. A v inom riadku ju uvádzaš v mesačnom prehlade.

NČZD môžeš odpočítať len dohodárovi, ktorý má podpísané vyhlásenie.

Dakujem velmi pekne za urovnanie informacii.
lilly1210
17.12.10,14:27
Odpoveď v texte.

Dakujem.
zuzanna
18.12.10,19:48
prosím vas ked sme prijali zamestnanca na dohodu musime robit pre neho BOZP alebo len pre zamestnancov na pracovnu zmluvu???
sybila3
20.12.10,16:04
ako sa rátajú-alebo nerátajú pri dohode sviatky? pri mesačnej mzde sú sviatky ako odrobený deň. Pri dohode je to suma odmeny a skutočne odpracované hodiny?
mirkoooo
28.12.10,05:53
Ak spoločník bude v novom roku 2011 pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, dočítala som sa tu, že sa vtedy považuje za zamestnanca - pre zdravotné poistenie - teda 4% za neho, 10% za zamestnávateľa. Na sociálne poistenie zatiaľ za zamestnanca sa neplatí nič, ale zamestnávateľ platí UP a GP - 1,05 %. Opravte ma ak sa mýlim.
Tento spoločník bude aj konateľom ale bez odmeny, iba na konci roka dostanu spoločníci podiely na zisku. Tu na porade sa písalo, že ak osoba nie je zamestnancom, szčo alebo poistencom štátu, tak si musí platiť dobrovolne zdravotné poistenie. Tento môj spoločník nemá nijakú pracovnú zmluvu, iba tu dohodu (podľa ktorej by sa už mal považovať za zamestnanca),tak nemusí ešte raz odvádzať zdravotné poistenie ako dobrovolný?
Ďakujem za odpoveď
mirkoooo
29.12.10,06:19
prosím poraďte...
dasasopi
06.01.11,11:57
Ak spoločník bude v novom roku 2011 pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, dočítala som sa tu, že sa vtedy považuje za zamestnanca - pre zdravotné poistenie - teda 4% za neho, 10% za zamestnávateľa. Na sociálne poistenie zatiaľ za zamestnanca sa neplatí nič, ale zamestnávateľ platí UP a GP - 1,05 %. Opravte ma ak sa mýlim.
Tento spoločník bude aj konateľom ale bez odmeny, iba na konci roka dostanu spoločníci podiely na zisku. Tu na porade sa písalo, že ak osoba nie je zamestnancom, szčo alebo poistencom štátu, tak si musí platiť dobrovolne zdravotné poistenie. Tento môj spoločník nemá nijakú pracovnú zmluvu, iba tu dohodu (podľa ktorej by sa už mal považovať za zamestnanca),tak nemusí ešte raz odvádzať zdravotné poistenie ako dobrovolný?
Ďakujem za odpoveď


To by zaujímalo aj mňa. Mám spoločníka, ktorý je aj konateľom aj zamestnancom. Mal minimálnu mzdu na HPP a vyplácal si podiely na zisku, ktoré už nezdaňoval a neplatil z nich zp. Ak by som sa chcela vyhnúť plateniu zp z podielu na zisku, mohla by som ho prijať ešte dohodu o pracovnej činnosti na výkon nejakej inej funkie ako má v HPP, alebo je tam ešte nejaká podmienka na platenie zp????
Vopred vďaka za odpoveď.