Composite
27.10.10,11:04
Jednou z jeho hlavných priorít v rámci pripravovanej veľkej novely Zákonníka práce je obmedziť firmám možnosť zamestnávať ľudí na živnosť a dohodu.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-47525240-mihal-vylepsi-tomanovu

Dúfam, že to bude aj prekonzultované, lebo firmu, ktorú zakladám, tak žije zo živnostníkov, lebo keby som ich mal mať zamestnaných, tak im nemôžem dať plat ako živnostníkom a nie vždy dokážete všetkým dať prácu. Max. viem živiť 5 stálych, ale býva robota aj pre 50, či pre 10,...
trisestri
27.10.10,10:32
Tažko sa vyjadrit k návrhom,respektíve k deklarovaným zámerom tejto vlady ktorá radikalne mení názory z hodiny na hodinu,treba tieto body pripomienkovat a potom čakat na definitivne schvalenú podobu novely zakonika,čím viac namietok,tým väčšia šanca že tieto zmeny prehodnotia,lebo základom pre nich je flexibilita pracovného pomeru a odburanie zamestnaneckých výhod.
mlisa
27.10.10,10:46
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-47525240-mihal-vylepsi-tomanovu

Dúfam, že to bude aj prekonzultované, lebo firmu, ktorú zakladám, tak žije zo živnostníkov, lebo keby som ich mal mať zamestnaných, tak im nemôžem dať plat ako živnostníkom a nie vždy dokážete všetkým dať prácu. Max. viem živiť 5 stálych, ale býva robota aj pre 50, či pre 10,...
prekonzultovane, resp. spripomienkovane to bude urcite, tazko povedat ci k tvojmu prospechu. Musis si uvedomit ze zaujmy zamestnavatelov a zamestnancov su a budu v tychto otazkach vzdy protikladne. Zamestnavatelia chcu mat co menej nakladov a co najflexibilnejsie podmienky, zamestnanci chcu mat co najvacsie socialne istoty. Kazdy kompromis je pre obe strany bolestivy.
JAJA11
27.10.10,10:56
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-47525240-mihal-vylepsi-tomanovu

Dúfam, že to bude aj prekonzultované, lebo firmu, ktorú zakladám, tak žije zo živnostníkov, lebo keby som ich mal mať zamestnaných, tak im nemôžem dať plat ako živnostníkom a nie vždy dokážete všetkým dať prácu. Max. viem živiť 5 stálych, ale býva robota aj pre 50, či pre 10,...

Myslím, že zámer je v tom, aby zamestnávatelia nemohli nútiť ľudí na prácu na živnosť. Pokiaľ je to ich dobrovoľné rozhodnutie a pri ohodnotení živnostníka podnikateľ zohľadní, že sa živnostník musí starať sám o seba a nedá mu smiešnu odmenu za vykonanú prácu, tak je to dobre.
V dnešnej dobe je veľa podnikateľov, ktorí zamestnávajú na živnosť (pritom živnostník súhlasí len preto, že nemá šancu inak nájsť zamestnanie) a odmena za prácu je pomaly rovnako vysoká ako hodinová mzda zamestnancov. Pritom tento podnikateľ nerobí odvody, nemusí zabezpečiť bezpečnosť, obedy, platenú dovolenku, pri úraze náhradu škody....
Takýto podnikateľ je vo výhode oproti slušnému zamestnávateľovi, ktorý zamestná na pracovný pomer. :o Tým sa krivý podnikateľské prostredie a postupne núti aj tých slušných podnikateľov na takéto riešenie. Problém je v tom, že sa to ešte stále nezatrhlo. Ono tí obyčajní ľudia si totiž nevedia ani spočítať, koľko pri takomto spôsobe zamestnávania stratia. :o
Pokiaľ zamestnávateľ má príležitostnú prácu, dá sa zamestnať aj na dobu určitú a pod.
canbo
27.10.10,18:16
Myslím, že zámer je v tom, aby zamestnávatelia nemohli nútiť ľudí na prácu na živnosť. Pokiaľ je to ich dobrovoľné rozhodnutie a pri ohodnotení živnostníka podnikateľ zohľadní, že sa živnostník musí starať sám o seba a nedá mu smiešnu odmenu za vykonanú prácu, tak je to dobre.
V dnešnej dobe je veľa podnikateľov, ktorí zamestnávajú na živnosť (pritom živnostník súhlasí len preto, že nemá šancu inak nájsť zamestnanie) a odmena za prácu je pomaly rovnako vysoká ako hodinová mzda zamestnancov. Pritom tento podnikateľ nerobí odvody, nemusí zabezpečiť bezpečnosť, obedy, platenú dovolenku, pri úraze náhradu škody....
Takýto podnikateľ je vo výhode oproti slušnému zamestnávateľovi, ktorý zamestná na pracovný pomer. :o Tým sa krivý podnikateľské prostredie a postupne núti aj tých slušných podnikateľov na takéto riešenie. Problém je v tom, že sa to ešte stále nezatrhlo. Ono tí obyčajní ľudia si totiž nevedia ani spočítať, koľko pri takomto spôsobe zamestnávania stratia. :o
Pokiaľ zamestnávateľ má príležitostnú prácu, dá sa zamestnať aj na dobu určitú a pod.
Presne vystihnuté, ale za stav si môže táto vláda sama , Niekoľko rokov masírovali mozgy na straníckych a svojich ekonomických stránkach mali kalkulačky výhodnosti práce na živnosť. Za pomoci "dobrých " podnikateľov vyhnali na živnosť niekoľko desiatok tisíc ľudí. Teraz im chýbajú peniaze vo fondoch sociálnej a zdravotnej poisťovní, teraz musia zmeniť zákonník práce.
Určite v "prospech" radových zamestnancov,alebo vykorisťovaných živnostníkov .Rýchlo zrušiť min. mzdu,alebo zaviesť regionálnu. Zrušiť odstupné, zaviesť opakované zamestnávanie na dobu určitú- najlepšie neobmedzene. Zrušiť obmedzenia v cez-časov.
Preberá sa Čínsky model - robotník je v práci stále, žije, je a spí pri stroji....
Composite
28.10.10,14:56
mlisa:
mne to je jasné, ale proste, raz bol návrh zákona, ktorý sa skoro schválil, že prácu kde beriem živnostníkov by som musel ich zamestnávať.

ale to sa proste nedá, vravím jeden mesiac je robota pre 5 ľudí, druhý mesiac pre 50 ľudí, potom pre nikoho a potom pre 5 a potom pre 50,...

čo mi bude 45 ľudí stáť? zarobia veľmi dobre ako živnostníci.
ak ostane možnosť dobrovoľnosti, čo je často pod nátlakom OK, ale ak nebude možnosť, tak smola.

pracoval som ako zamestnanec a sťažovať som si nemusel, firma išla na nadštandard zákonníka, benefity, prémie,... výhody o ktorých sa môže aj v rakúsku snívať (rakúsky plat to nebol, ale výhody extrem).

ale zas čo je lepšie, sedieť doma na podpore, alebo pracovať na akýkoľvek spôsob?

Za minulej vlády sa dôležité zákony, ktoré mali byť na riadnu diskusiu prijímali v skrátenom konaní a teraz to aj tak vypadá.

Ked to pôjde rád zamestnám ľudí, ale na začiatok je to bez šance.
Resp,. aj tak si musíte držať aspoň 5 živnostníkov a hýčkať ich, dávať robotu a lepšie platiť.
mlisa
29.10.10,05:55
mlisa:
mne to je jasné, ale proste, raz bol návrh zákona, ktorý sa skoro schválil, že prácu kde beriem živnostníkov by som musel ich zamestnávať.

ale to sa proste nedá, vravím jeden mesiac je robota pre 5 ľudí, druhý mesiac pre 50 ľudí, potom pre nikoho a potom pre 5 a potom pre 50,...

čo mi bude 45 ľudí stáť? zarobia veľmi dobre ako živnostníci.
ak ostane možnosť dobrovoľnosti, čo je často pod nátlakom OK, ale ak nebude možnosť, tak smola.

pracoval som ako zamestnanec a sťažovať som si nemusel, firma išla na nadštandard zákonníka, benefity, prémie,... výhody o ktorých sa môže aj v rakúsku snívať (rakúsky plat to nebol, ale výhody extrem).

ale zas čo je lepšie, sedieť doma na podpore, alebo pracovať na akýkoľvek spôsob?

Za minulej vlády sa dôležité zákony, ktoré mali byť na riadnu diskusiu prijímali v skrátenom konaní a teraz to aj tak vypadá.

Ked to pôjde rád zamestnám ľudí, ale na začiatok je to bez šance.
Resp,. aj tak si musíte držať aspoň 5 živnostníkov a hýčkať ich, dávať robotu a lepšie platiť.
ja rozumiem ze pre teba je vyhodne mat zivnostnikov a platit podla toho ci ich potrebujes alebo nie.... na druhej strane, co ma robit tych 45 zivnostnikov v ten mesiac ked pre nich pracu nemas? Tazko najdu 3-4 ako si ty, pre ktorych budu robit sucasne, pricom ich potreby budu aktualne prave v tych mesiacoch, ked nemaju co robit. A pochybujem ze za ten jeden mesiac ich zaplatis tak, ze ten druhy nepotrebuju mat prijem.
Opakujem, v tomto sa neda dosiahnut optimalny stav pre obidve strany, bez ohladu na vladu.
m.hladka
29.10.10,06:48
Áno, ale pozri sa zo strany živnostníka?
Ak nemá on prácu pre zamestnancov-živnostníkov, tak vlastne nemá prácu ani pre seba. Príjem u živnostníka nie je pravidelný, ale náklady sú pravidelné (fondy, telefóny, mzdy ...).
To znamená, že nik nepozerá na živnostníka zamestnávateľa, či má alebo nemá prácu, a ak ju nemá, tak chovaj zamestnanca zo svojho a vykašli sa na rodinu, asi tak????

Prajem všetkým odborárom, aby si založili živnosť, zamestnali ľudí a potom nech štrajkujú?!
mlisa
29.10.10,07:12
pozeram sa na to zo strany zivnostnikov aj zamestnancov. preto tvrdim ze neexistuje stav, aby boli obaja spokojni, ich zaujmy su a budu protikladne.
Odborari no comment, to tiez nie je cesta
Composite
29.10.10,09:08
živnostník dostane prácu inde, nedám mu ja, dá mu ju fero, preto si musíš držať aspoň 5 ľudí.

oni majú roboty dosť hlavne v sezóne ked je problém zohnať kvalitných.

budem mať 30 ľudí.
1) mesiac práca pre 5, ale musím zaplatiť za 30, čiže všetkým dám min. mzdu
2) oni nemôžu ísť robiť inde, lebo sú zamestnaný u mňa na min. mzdu
3) ak bude robota pre nich, tak zarobia viac
4) ja nebudem mať príjem, ale ich musím stále platiť

čiže je to obojstranne výhodné, nedám im robotu idú inde, dám im robotu ostanú, alebo prídu, ked inde skončia, ak sú so mnou spokojní.
mlisa
29.10.10,09:39
živnostník dostane prácu inde, nedám mu ja, dá mu ju fero, preto si musíš držať aspoň 5 ľudí.


Ty si tiez zivnostnik a pre seba nevychadzas z principu ked nemam objednavky od tohto, mam od ineho. U nich tiez nemusi fungovat princip - nedas pracu ty - da iny. Mozno to takto funguje v par konkretnych pripadoch a pracovnych poziciach, na 90% vsak nie. Keby to tak bolo, netreba to riesit zivnostami, agentury docasneho zamestnania by prekvitali. Ale dnes najst si kseft je tazke, pre teba zivnostnika, aj pre nich zivnostnikov - zamestnancov.
Ja nehovorim ze ako zivnostnik zamestnavatel to mas jednoduche, naopak, chce to obrovsku kopu odvahy a napriek vsetkemu usiliu nemusis najst to optimum ohladne poctu zamestnancov, zivnostnikov, dohodarov a ich miezd a popri tom uzivit aj svoju rodinu a platit svoju hypoteku.
Ale aj ten zivnostnik - zamestnanec chce vediet ze ma na splatku aj na buduci mesiac a ze nebude v obchode pocitat co nakupi za 5 eur, pretoze tento mesiac ty pre neho robotu nemas, a pruser - ani fero, ani jozo.
Kazda minca ma dve strany. Kto najde optimalne riesenie, zasluzi si nobelovku.
Composite
29.10.10,10:24
absolutne nevieš o čom hovoríš, takto funguje 90% stavebných, projekčných a dokonca aj časť strojárskych firiem.

Ano dostávaš objednávky, ale znova opakujem raz je to objednávka, kde zamestnáš 50 chlapov, raz len 5 chlapov, raz je 10 objednávok po 5 chlapov,...

Dnes živnostník stavbár nemá núdzu o prácu, ak to nie je fušer, pod 10€/hodina nejde ani jeden, ktoré poznám (to je bud od hodiny, alebo prepočítané od úkolu, kde to je ešte viac).

na 1 mesačnej zákazke, čo je už veľká zákazka sa živnostník nahrabe aj na ďalší mesiac, ak nie na Ďalšie 2 mesiace.
za týždeň si zarobí na celý mesiac priemeru v regione.

Stále nehovorím o fušeroch
mlisa
29.10.10,10:43
absolutne nevieš o čom hovoríš, takto funguje 90% stavebných, projekčných a dokonca aj časť strojárskych firiem.

Ano dostávaš objednávky, ale znova opakujem raz je to objednávka, kde zamestnáš 50 chlapov, raz len 5 chlapov, raz je 10 objednávok po 5 chlapov,...

Dnes živnostník stavbár nemá núdzu o prácu, ak to nie je fušer, pod 10€/hodina nejde ani jeden, ktoré poznám (to je bud od hodiny, alebo prepočítané od úkolu, kde to je ešte viac).

na 1 mesačnej zákazke, čo je už veľká zákazka sa živnostník nahrabe aj na ďalší mesiac, ak nie na Ďalšie 2 mesiace.
za týždeň si zarobí na celý mesiac priemeru v regione.

Stále nehovorím o fušeroch
prvykrat si spomenul stavebnictvo :rolleyes: A prave to je ta oblast kde to takto fungovat moze. A nevidim dovod preco by nefungovalo aj po pripadnej Mihalovej novele :) Mas zmluvy o dielo, mas dohody, mas konkretne zakazky. Ludia robia raz pre teba, raz pre joza, raz pre fera. Taketo fungovanie budes v pohode vediet obhajit aj potom.
Problemom je taketo "zamestnavanie" v uplne inych oblastiach, kde pomaly aj predvacka v obchode funguje na zivnost, co na tom ze 5 rokov pre jedneho "zamestnavatela", v jeho priestoroch, podla jeho pokynov, cela rada ze ma aspon nejaky prijem. A ver ze takychto podnkatelov je vela, staci pravidelne citat poradu.
Composite
29.10.10,11:04
ale takto to funguje aj v strojársky firmách napr. CNC, projekčných firmách, ...

A zas napr. v ťažkom priemysle môžeš mať zamestnancov, alebo zmluvy o servise s firmami, Niekdy je výhodná prvá variatna, niekedy nie.

Napr. vo firme kde som robili, boli všetci zamestnanci, až na obrábačov kovov a zváračov, ktorí boli na živnosť.

Ono dnes si málo kto otvorí hubu, je vysoká nezamestnanosť,...

Inak živnostník za to isté zarobil o 30% viac ako zamestnanec, ano živnostník nemá nárok na dovolenku, ale zarobí viac, čiže zarobí aj na dovolenku, odpisy, náklady, paušalné výdavky,... koniec koncov lepšie to má živnostník.

Ale určite je veľa roboty, kde je živnosť nevýhoda.
Composite
29.10.10,15:59
napíšem to ešte inak, počkajme si na zmenu toho čo platí zamestnanec a zamestnávateľ.
Lebo všetci vieme, že všetko platí zamestnanec, presne ako je to pri živnostníkoch.

a potom ľudia uvidia, že 44 po novom 45% z ich práce ide štátu a nie tomu zlému zamestnávateľovi živiteľovi.

Ano zamestnávateľ je živiteľ, ano aj zamestnanec a bez zamestnanca by nezarobil.
Ale čo skôr zoženiete kšeft, kde zamestnáte ľudí, alebo zamestnancov?

samozrejme, že zamestnancov, živnostníkov,...
ludmilla
29.10.10,17:27
A kde je tu solidarita?!
Firma poskytuje priemernú mzdu a teda aj značné odvody. Ak pracovník ochorie, nemá problém, ide do dôchodku zasa nemá problém.
Živnostník však platí všetky odvody z minima, ak (vážnejšie) ochorie - už vznikne problém, ide do dôchodku napr. invalidného - je sociálny prípad.
Tu práve vystáva otázka "Kde je tu solidarita??" Nemali by sa odvody (poistenia) platiť z priemernej mzdy?? Nebolo by toto spravodlivejšie????
Príklad:
Do výberového konania sa prihlásia dve firmy: 1. so živnostníkmi, 2. so zamestnancami a normálnou mzdou, tá 2. firma zákonite nemá šancu a to je troška pokrivené.
Viem si ako živnostníka predstaviť obuvníka, murára - malého, ale nie výrobnú halu, v ktorej sú obuvníci, murári, pomocní robotníci pracujúci na veľkej zákazke - v počte 100 pracovníkov a z toho 90 živnostníkov = to už nie je živnosť ale firma a mala by mať zamestnancov.
Veľká firma so samými živnostníkmi už nie je firmou ale veľkým podvodom.
mzdarka renca
29.10.10,17:57
Marti, prepáč, ale nesúhlasím s tebou. Ak nie je živnostník schopný zamestnanť ľudí na PZ, len na živnosť, tak o čom to je? Pre niekoho takého by som ráno ani z postele nevstala, nenechám si so sebou robiť jojo, raz je robota raz nie. Ten živnostník - zamestnávateľ robí asi niekde chybu, alebo nemá na to. Prečo to inde ide a u neho nie? Ďaľšia vec, čo ma irituje je fakt, ako k tomu prídu tí, čo pre neho na živnosť pracujú? Nevadí, že oni tiež musia čosi platiť a živiť svoje rodiny?

PS: je choré, že v našej republike veľa ľudí nadáva na odbory, kdežto vo svete majú rešpekt a to majú iné požiadavky, oveľa vyššie ako u nás.
Composite
29.10.10,18:30
ľudmilla:
živnostník môže byť aj dobrovľne pripoistený, ale vieme opak, že oni legálne, alebo nelegálne neplatia SP,...
ďalej, ked táto vláda chcela dať z priemeru, tak sa búrili,...

takže živnostníci si vyberajú sami a majú možnosť si zabezpeči vyššie dôchodky, nemocenské,...

nemáš pravdu ani v príklade, ak sa jedná o obe kvalitné, tak vyrhá tá zo zamestnancami, lebo bude lacnejšia.
znova opakujem živnostníci berú v čistom o 30% viac ako zamestnanec v čistom za rovnakú prácu.

ludmilla tak prosím založ firmu a zamestnáva ľudí, dlh by ti to nevydržalo. To čo popisuješ si môžu dovliť firmy ako je váhostav, doprastav,... ale nie na všetkých pozíciach. Na robotnáícky a dodávateľských iba cez živnosť.

Vidíš to jednoducho ako všetci, ja som prešiel všetkým, a zo všetkých strán.

poznám firmy, ktoré majú 3 mesiace zákazky pre 500 živnostníkov, 6 mesiacov pre 150 živnostníkov a 3 mesiace, tak pre 5 živnostníkov

tak si uvedom, koľko papierovačiek a nákladov by to bolo. a nikto by nerobil za 1/3 platu, keby ako živnostník zarobil 2/3 viac.

renča:
nie vždy najdeš robotu pre všetkých, každý živnostník a firma sa snaží mať kmeňových zamestnancov, potom svoji živnostníkov, ktorý živí, ale ktorí, ak im nedáš dobrú robotu a dobrú platenú idú preč.
Dnes sa na 1 zákazu hlasí 10 firiem, tá čo vyhrá väčšinu zoberie ľudí iným firmám a zvyšné ich pustia inde, alebo zoženú niečo iné, takže čo 9 firiem bude dávať plat za nič?

odbory v SR tu nie sú pre ľudí, ale iba pre seba!
Braňo
29.10.10,18:44
absolutne nevieš o čom hovoríš, takto funguje 90% stavebných, projekčných a dokonca aj časť strojárskych firiem.

Ano dostávaš objednávky, ale znova opakujem raz je to objednávka, kde zamestnáš 50 chlapov, raz len 5 chlapov, raz je 10 objednávok po 5 chlapov,...

Dnes živnostník stavbár nemá núdzu o prácu, ak to nie je fušer, pod 10€/hodina nejde ani jeden, ktoré poznám (to je bud od hodiny, alebo prepočítané od úkolu, kde to je ešte viac).

na 1 mesačnej zákazke, čo je už veľká zákazka sa živnostník nahrabe aj na ďalší mesiac, ak nie na Ďalšie 2 mesiace.
za týždeň si zarobí na celý mesiac priemeru v regione.

Stále nehovorím o fušeroch


Keď to nehovoríš o fušeroch, tak potom nemáš problém zamestnať najlepších 10 ( na dve smeny napríklad) a prípadné nárázové výkyvy doplniť živnostníkmi. Aj so zamestnancami na pracovnú zmluvu sa dá dohodnúť flexibilná pracovná doba a podobne.
Heleč
29.10.10,18:56
Prepáč, ale nevieš o čom píšeš.
ludmilla
29.10.10,19:08
[QUOTE=Composite;1549397]ľudmilla:
živnostník môže byť aj dobrovľne pripoistený, ale vieme opak, že oni legálne, alebo nelegálne neplatia SP,...
ďalej, ked táto vláda chcela dať z priemeru, tak sa búrili,...
Búrili sa, ale prečo?! Zrejme preto, že si väčšie odvody neplatia, ...

takže živnostníci si vyberajú sami a majú možnosť si zabezpeči vyššie dôchodky, nemocenské,...
... ale oni teraz pracujú na dôchodky svojich rodičov ...

nemáš pravdu ani v príklade, ak sa jedná o obe kvalitné, tak vyrhá tá zo zamestnancami, lebo bude lacnejšia.
znova opakujem živnostníci berú v čistom o 30% viac ako zamestnanec v čistom za rovnakú prácu.
Keď má živnostník v čistom o 30% viac, náklady na zamestnanca sú ďaleko vyššie, okrem iného 48% odvody, 19% daň a kde sú OOPP, školenia, dovolenky a podobne. Cena práce zamestnanca sa pohybuje na inej úrovni a kde sú ďalšie náklady firmy a primeraný zisk cca 10%?!

ludmilla tak prosím založ firmu a zamestnáva ľudí, dlh by ti to nevydržalo. To čo popisuješ si môžu dovliť firmy ako je váhostav, doprastav,... ale nie na všetkých pozíciach. Na robotnáícky a dodávateľských iba cez živnosť.
Máme firmu, máme zamestnancov a máme aj legálne mzdy.

Vidíš to jednoducho ako všetci, ja som prešiel všetkým, a zo všetkých strán.
Práve, že to nie je vôbec jednoduché a preto by mal v odvodoch platiť základný štandard pre všetkých.

poznám firmy, ktoré majú 3 mesiace zákazky pre 500 živnostníkov, 6 mesiacov pre 150 živnostníkov a 3 mesiace, tak pre 5 živnostníkov
Prečo pre 500 živnostníkov, existujú aj iné formy - dohodári, brigádnici.

tak si uvedom, koľko papierovačiek a nákladov by to bolo. a nikto by nerobil za 1/3 platu, keby ako živnostník zarobil 2/3 viac.
Stále to točíš o terajšom zárobku, ale tu ide aj o generácie minulé, súčasné a budúce = naše deti, ich zdravie, ich vzdelávanie, nie každému je to zdravie dopriate. V čom tu potom vidíš solidaritu? Alebo je to snáď myslené tak, že ten kto na to ošetrenie mať nebude, zomrie na ulici?! - odvody slúžia práve k tomu, aby štát zabezpečil základné štandardy pre každého občana - vzdelanie, zdravie a sociálne zabezpečenie.

QUOTE]

Názory máš v texte.
Composite
29.10.10,19:47
Keď to nehovoríš o fušeroch, tak potom nemáš problém zamestnať najlepších 10 ( na dve smeny napríklad) a prípadné nárázové výkyvy doplniť živnostníkmi. Aj so zamestnancami na pracovnú zmluvu sa dá dohodnúť flexibilná pracovná doba a podobne.

To je riadna blbosť čo píšeš a nevieš o čom píšeš.

príklad:
Mám dôležitú zákazku, kde sa chcem ukázať, dám tam 5 najlepších živnostníkov a 10 zvyšných.
Potom mi príde ďalšia práca a dám tam 10 ďalších živnostníkov.

Ale musím rozmýšlať čo s tými 5 dobrými, ked skončia, musíš plánovať často sa stane, že sa to nedá, alebo sa niečo pokaká a zistíš, že nemáš pre svojich dobrých 5 ľudí robotu, okamžite ti po nich lapne konkurencia ako si to spravil aj ty.

Kamarát má takto 30 ľudí, priebežne zamestnáva 50-70 ľudí a stalo sa mu presne toto. Svojich 10 "kmeňových" musel presunuť na inú stavbu na opravy a dobehnutie sklzu, tým sa mu stalo, že nemal pre nich potom robotu, našťastie ho zachránil kamarát.

A neviem o akých 2 smenách hovoríš? Robí sa od úsvitu do západu.



ľudmilla:
živnostník môže byť aj dobrovľne pripoistený, ale vieme opak, že oni legálne, alebo nelegálne neplatia SP,...
ďalej, ked táto vláda chcela dať z priemeru, tak sa búrili,...
Búrili sa, ale prečo?! Zrejme preto, že si väčšie odvody neplatia, ...
Nie, lebo by museli viac platiť skoro ako zamestananec. Viac terajším dôchodcom, viac do budúcnosti.

takže živnostníci si vyberajú sami a majú možnosť si zabezpeči vyššie dôchodky, nemocenské,...
... ale oni teraz pracujú na dôchodky svojich rodičov ...
Ano to platia z min. a platia si na svoje budúce a pripoistením, si môže šetriť na súkromných účtoch, poisťovňách,... kúpiť v budúcnosti rentu, ale oni nechcú platiť SP nič.
Vid. zrušenie živnosti a znov založenie, ktoré mihál ide zmeniť.

nemáš pravdu ani v príklade, ak sa jedná o obe kvalitné, tak vyrhá tá zo zamestnancami, lebo bude lacnejšia.
znova opakujem živnostníci berú v čistom o 30% viac ako zamestnanec v čistom za rovnakú prácu.
Keď má živnostník v čistom o 30% viac, náklady na zamestnanca sú ďaleko vyššie, okrem iného 48% odvody, 19% daň a kde sú OOPP, školenia, dovolenky a podobne. Cena práce zamestnanca sa pohybuje na inej úrovni a kde sú ďalšie náklady firmy a primeraný zisk cca 10%?!
pracovala si niekedy ako zamestnanec v dobrej a zlej firme?
V dobrej sú náklady na živnotníka nížšie a živnostník zarobí viac. V nekvalitnej živnostníkov ani neberú, aj tak by tam nerobili a na zamestnancov majú len zákonné náklady. Vedia ako zabezpečiť to, aby si si školenia,.. platila sama, "na tvoje miesto čaká 50 ľudí"

Tú prácu myslím z pozície technika, robotníka? určite nie.
Tak vo firme kde som robil ja, personalista a bežná účtarka brala toľko čo ja za to, že sedí a sem tam buchne nejaké čísla. Ja som držal chod výroby, mal pohotovosť, nadčasy, stresy, nervy, dupanie od šefov, ak niečo nešlo, aj ked som im popredu hovoril, že môže byť problém.
Ja som musel dupať 5 partií po 5 ľudí, čiže 25 ľudí, tovar, objednávky, ... oni brali polovicu môjho platu.
Skús im vysveliť, že účtarka, či personalistka, že berie 2 krát toľko čo ini a bez nich, by nemala čo zaúčtovať (stratu, bankrot) bez nich by nezarobila firma nič.
Spoločníci robili hlavné účto, personalistku a ekonomiku.


ludmilla tak prosím založ firmu a zamestnáva ľudí, dlh by ti to nevydržalo. To čo popisuješ si môžu dovliť firmy ako je váhostav, doprastav,... ale nie na všetkých pozíciach. Na robotnáícky a dodávateľských iba cez živnosť.
Máme firmu, máme zamestnancov a máme aj legálne mzdy.
A čo robíš? máš potraviny? krajčírstvo? robíš účtovníctvo?
Tak to rob v stavebníctve, v projekčných firmách, stavebných, ... no daj nejaké rady. Jaj mám im dať priemernú mzdu roka :-D, to by u mňa nikto nerobil, iba fušer

Vidíš to jednoducho ako všetci, ja som prešiel všetkým, a zo všetkých strán.
Práve, že to nie je vôbec jednoduché a preto by mal v odvodoch platiť základný štandard pre všetkých.
Preto by mala byť dobrovoľnosť, nemocníce súkromné, dôchodky,... všetko súkromné, len čo by robili ľudia na teplých miestach, ktoré platíme. Je historicky dokázané, že ak napr, zdravotníctov prešlo zo súkromného na štátne, tak za 10 rokov zvrástli náklady o cca. 40% a kvalita klesla o cca. 10%.
Ale, aby som nebol sviňa, II. povinný pre všetkých, výpadok dotovať z daní, pokiaľ nepôjdu prvý dôchodcovia z II, piliera, ktorý by bol zásluhovy a prvý solidárny. + zdravotné.

poznám firmy, ktoré majú 3 mesiace zákazky pre 500 živnostníkov, 6 mesiacov pre 150 živnostníkov a 3 mesiace, tak pre 5 živnostníkov
Prečo pre 500 živnostníkov, existujú aj iné formy - dohodári, brigádnici.
Pretože vykonavajú prácu, na ktorú musíš mať remeselnú, alebo viazanú živnosť, ked sa bavíme o legálnosti.

tak si uvedom, koľko papierovačiek a nákladov by to bolo. a nikto by nerobil za 1/3 platu, keby ako živnostník zarobil 2/3 viac.
Stále to točíš o terajšom zárobku, ale tu ide aj o generácie minulé, súčasné a budúce = naše deti, ich zdravie, ich vzdelávanie, nie každému je to zdravie dopriate. V čom tu potom vidíš solidaritu? Alebo je to snáď myslené tak, že ten kto na to ošetrenie mať nebude, zomrie na ulici?! - odvody slúžia práve k tomu, aby štát zabezpečil základné štandardy pre každého občana - vzdelanie, zdravie a sociálne zabezpečenie.
živnostník platí dane aj odovdy, tak neviem o čom hovoríš.
Tak inak, socializmus nikdy nefunguje, dnes štátu dáš 1 € a dostane 60 centov. Dnes štát pošle 1€ a príde 40 centov, preto tie odvody.
Zrušiť výnimky a platiť iba to čo treba.
švédsko zmeralo od roku 1870-2000 (posledný roky odkad) svoj výkon. V rokoch 1870-1970 malo voľný trh a kapitalizmus a bolo tam dobre a vola 6 najlepšia a najrýchlejšie rastúca krajina na svete. Potom dali prvy socalizmu a v roku 2000 boli už na 16 mieste a štátny aparát ich stál veľa peňazí, veľa bral a málo dával, efektívnosť asi 40%, spravili úpravy začali rušiť socialistické sračky a v roku 2010 patria zas k top ekonomikám a k najsociálnejšej krajiny na svete.
Socializmus je drahý.

Proste SR má skoro 60% vplyv na eknomiku a ľudí, brzdí rast ekonomiky, rast platov, rast životnej úrovne.
Na novom zéladne mali 70% vplyv pred 20-30 rokmi, dnes majú asi 17% vplyv štátu a ľudia už po 5 rokoch zarábali 3 krát viac ako ked ich vlastnil štát, ekonomika išla prudko hore, živnotná úroveň tiež,...



Názory máš v texte.
canbo
31.10.10,15:21
To je riadna blbosť čo píšeš a nevieš o čom píšeš.

príklad:
Mám dôležitú zákazku, kde sa chcem ukázať, dám tam 5 najlepších živnostníkov a 10 zvyšných.
Potom mi príde ďalšia práca a dám tam 10 ďalších živnostníkov.

Ale musím rozmýšlať čo s tými 5 dobrými, ked skončia, musíš plánovať často sa stane, že sa to nedá, alebo sa niečo pokaká a zistíš, že nemáš pre svojich dobrých 5 ľudí robotu, okamžite ti po nich lapne konkurencia ako si to spravil aj ty.

Kamarát má takto 30 ľudí, priebežne zamestnáva 50-70 ľudí a stalo sa mu presne toto. Svojich 10 "kmeňových" musel presunuť na inú stavbu na opravy a dobehnutie sklzu, tým sa mu stalo, že nemal pre nich potom robotu, našťastie ho zachránil kamarát.

A neviem o akých 2 smenách hovoríš? Robí sa od úsvitu do západu.

Nemusíte porušovať ZP , ale vytvorte s najlepšími združenie a podelte sa na zisku, nie iba s odrobinka-mi.
Veľmi zásadne zmeny sa neočakávajú,musia sa plniť medzinárodné dohody vrámci EU . Sú prísnejšie ako slovenské.
Composite
01.11.10,18:15
Dnes pri vysokej nezamestnanosti idú ľudia z úkolu aj na hodinovku, len aby mali isté peniaze, lebo veľa ľudí neplatí.

ZP ani iné zákony nemôžem porušovať aj keby som vedel, lebo po prebratí pár zákazok konkurencií na nás okamžite pošlú kontrolu.
To mi už bolo povedané, nech čakám kontrolu za kontrolovou zo všetkých možných úradov, takže snažím sa vydupať všetko typ top, čo tiež stojí čas a peniaze a na začiatok je to dosť.

Ale nad tým združením porozmýšľam dík
canbo
03.11.10,04:44
[QUOTE=Composite;1551020]Dnes pri vysokej nezamestnanosti idú ľudia z úkolu aj na hodinovku, len aby mali isté peniaze, lebo veľa ľudí neplatí.

ZP ani iné zákony nemôžem porušovať aj keby som vedel, lebo po prebratí pár zákazok konkurencií na nás okamžite pošlú kontrolu.

A teraz tú o červenej karkulke.

Pri "najímaní" živnostníkov mimo zákoníka práce sa porušuje (obchádza) hlavne zákon o bezpečnosti práce.
Braňo
11.11.10,07:10
[QUOTE=Composite;1549429]To je riadna blbosť čo píšeš a nevieš o čom píšeš.

príklad:
Mám dôležitú zákazku, kde sa chcem ukázať, dám tam 5 najlepších živnostníkov a 10 zvyšných.
Potom mi príde ďalšia práca a dám tam 10 ďalších živnostníkov.

Ale musím rozmýšlať čo s tými 5 dobrými, ked skončia, musíš plánovať často sa stane, že sa to nedá, alebo sa niečo pokaká a zistíš, že nemáš pre svojich dobrých 5 ľudí robotu, okamžite ti po nich lapne konkurencia ako si to spravil aj ty.

Composite je to iba o Tvojom systéme uvažovania-máš prácu pre pätnástich a mal by si zamestnaných 10, neviem kde je problém, pretože 10 stálych zamestnancov by malo prácu a približne 5 živnostníkov by si doplnil. Avšak Ty dáš na zákazku piatich a doplníš živnostníkmi. A päť je doma? Samozrejme je jednoduché povedať, že neviem o čom rozprávam - viem to až veľmi dobre - poznám niekoľko takých firiem, avšak argument, že živnostníkov pošlem preč rýchlejšie neobstojí. Aj výkyvy v zákazkach sa dajú zvládnuť so stálymi zamestnancami.
Krtko
23.01.11,22:34
A kde je tu solidarita?!
Firma poskytuje priemernú mzdu a teda aj značné odvody. Ak pracovník ochorie, nemá problém, ide do dôchodku zasa nemá problém.
Živnostník však platí všetky odvody z minima, ak (vážnejšie) ochorie - už vznikne problém, ide do dôchodku napr. invalidného - je sociálny prípad.
Tu práve vystáva otázka "Kde je tu solidarita??" Nemali by sa odvody (poistenia) platiť z priemernej mzdy?? Nebolo by toto spravodlivejšie????
Príklad:
Do výberového konania sa prihlásia dve firmy: 1. so živnostníkmi, 2. so zamestnancami a normálnou mzdou, tá 2. firma zákonite nemá šancu a to je troška pokrivené.
Viem si ako živnostníka predstaviť obuvníka, murára - malého, ale nie výrobnú halu, v ktorej sú obuvníci, murári, pomocní robotníci pracujúci na veľkej zákazke - v počte 100 pracovníkov a z toho 90 živnostníkov = to už nie je živnosť ale firma a mala by mať zamestnancov.
Veľká firma so samými živnostníkmi už nie je firmou ale veľkým podvodom.

a fungujú tak strojárne, automobilky - chlap stojí za pásom a v živn.liste má napísané: Kontrola kvality automobilových dielov. Automobilka je z obliga lebo onišiel dokonca cez agentúru!!!!!
Indeed
24.01.11,07:36
a fungujú tak strojárne, automobilky - chlap stojí za pásom a v živn.liste má napísané: Kontrola kvality automobilových dielov. Automobilka je z obliga lebo onišiel dokonca cez agentúru!!!!!

Treba pripomenúť , že živnostník,pracujúci v pracovnom pomere vo firme, aj keď formálne krytý Zmluvou o Dielo,

je FENOMEN slovenskej ekonomiky posledných 10-15 rokov.

V inych štátoch to nie je až tak vypuklý problém.

A treba pripomenúť aj to,že táto deformácia trhu práce nevznikla z vole živnostníkov.

Vobec nie , ide tu o to,že hrstka vychytralcov nehanebne VYKORISŤUJE

masu pracujúcich , a to ako zamestnancov , tak aj vyššie spomenutých tiež-živnostníkov !
Composite
24.01.11,12:29
Composite je to iba o Tvojom systéme uvažovania-máš prácu pre pätnástich a mal by si zamestnaných 10, neviem kde je problém, pretože 10 stálych zamestnancov by malo prácu a približne 5 živnostníkov by si doplnil. Avšak Ty dáš na zákazku piatich a doplníš živnostníkmi. A päť je doma? Samozrejme je jednoduché povedať, že neviem o čom rozprávam - viem to až veľmi dobre - poznám niekoľko takých firiem, avšak argument, že živnostníkov pošlem preč rýchlejšie neobstojí. Aj výkyvy v zákazkach sa dajú zvládnuť so stálymi zamestnancami.

Ty ich poznáš, ale nerobíš, ja ano.
teraz nie sú zákazky, čiže všetkých zamestnancov by som musel prepustiť, všetkým odstupné,... papierovačky byrokracia,...

výkyvy v zákazkach? Hej a ked nemám pre nich prácu od novembra do marca? To je 4-5 mesiacov to ide z mojeho vrecka.

Nevyjadruj sa k tomu čomu sa nerozumieš. To čo píšeš ty, funguje u veľkých zabehnutých firiem, čo robia čokoľvek.

Ale agendu a papierovačky spravím sám, mne stačia robotníci. čiže živnostníci.

Zákazka pre 15 nie je každý mesiac, dá sa to spraviť s 15 ľudmi, za min. alebo žiadny zisk za 2 týždne, ale čo potom? Dá sa to spraviť s 5 ľudmi za mesiac a 10 živnostníkov máš na ďalšie kšefty.

Proste si úplne mimo a vôbec a nerozumieš poblematike, len si niečo niekde počul, videl,... ale nevieš ako to chodí, čo to stojí firmu, ako si udržať ľudí,... na 2 týždne sa ti všetci vprdnú.
jar88
25.01.11,11:32
Inak tato vláda je žiarivý príklad, ako fungujú takzvaní odborníci.
Napríklad taký pán Mihál má v malíčku zákony, ktoré súvisia so sociálnymi a zdravotnými odvodmi, ale nič účinné nevymyslí.
Pani Radičová je tiež "odborník" na sociálne veci, ale skutek utek. Mikloš detto a Lipšic....? S tým jeho rušením Mečiarových amnestií a pohľadom na dvojité občianstvo je prinajmenšom úsmevný.
-------------------------------------
Keď som ich volil, vedel som že sú neschopní a zatiaľ ma nepresvedčili, že nie sú neschopáci.
trisestri
25.01.11,13:47
a už vrcholom ich genialnej snahy všetko menit je myšlienka do budúcnosti,aby sa všetky platby štátu,čiže aj dochodky vyplacali cez e-pay karty,ciganom socialky nech vyplacajú ako chcú,ale ako dochodca ked mám účet v banke, prečo by ma mali obmedzovat, nejakými štatom určenými kartami?liberali až strach./hlavne že podnikatelia si platia faktúry cez milionové kufríky,také finty kvoli vyhybaniu sa danovým a iným povinostiam nikomu nevadia,tam poriadky robit netreba,načo prikazat milonové úhrady cez banky?/
Inak čo sa týka zmien v odvodoch,podla mna zavadzajú do toho ešte vetší bordel ako bol,vraj pripravujú systemové a koncepčné zmeny v odvodoch,nuž ak pojdú súčasným štýlom,tak zbohom a amen./odvodový bonus,zjednotenie daní a odvodov,takže kto doteraz neplatil dane,tak potom po novom sa vyhne aj plateniu odvodov,suprové ale tak iba pre podvodníkov/
Krtko
29.01.11,20:56
a už vrcholom ich genialnej snahy všetko menit je myšlienka do budúcnosti,aby sa všetky platby štátu,čiže aj dochodky vyplacali cez e-pay karty,ciganom socialky nech vyplacajú ako chcú,ale ako dochodca ked mám účet v banke, prečo by ma mali obmedzovat, nejakými štatom určenými kartami?liberali až strach./hlavne že podnikatelia si platia faktúry cez milionové kufríky,také finty kvoli vyhybaniu sa danovým a iným povinostiam nikomu nevadia,tam poriadky robit netreba,načo prikazat milonové úhrady cez banky?/
Inak čo sa týka zmien v odvodoch,podla mna zavadzajú do toho ešte vetší bordel ako bol,vraj pripravujú systemové a koncepčné zmeny v odvodoch,nuž ak pojdú súčasným štýlom,tak zbohom a amen./odvodový bonus,zjednotenie daní a odvodov,takže kto doteraz neplatil dane,tak potom po novom sa vyhne aj plateniu odvodov,suprové ale tak iba pre podvodníkov/


keď sa mi nepáči jedna vec, neznamená to, že všetky musia byť zlé alebo nekoncepčné..............ale to sa treba presvedčiť na vlastnej koži, keď argumenty nestačia....držím palce.
trisestri
30.01.11,09:55
keď sa mi nepáči jedna vec, neznamená to, že všetky musia byť zlé alebo nekoncepčné..............ale to sa treba presvedčiť na vlastnej koži, keď argumenty nestačia....držím palce.

Nejde o jednú vec,ale súbor veci,pričom sa nerieši podstata a to milardové úniky cez rozne podvody,finty a triky /ich popis bol aj tu,aj mediach a kadetade/,ešte k tomu sa ide zjednodušovat a rozširovat podvodníkom priestor cez radikalné zníženu vkladu pri založení s.r.o,cez ktoré sa deje najviac podvodov číže na jednej strane sa tým čo majú malo a poctivo platia,tým sa utahuje a tam kde sú najvetšie úniky,tam sa vytvara priestor ešte na vetšie úniky,čo povedie k dalším reštrikciam na poctivcov,časom-nie všetko je zlé,tak toho dobrého je dost malo,jedine tak elektronické aukcie v štatných zakazkach a zvyšenie materských dávok.
canbo
30.01.11,10:23
Aj to pozitívne platí iba pre niekoho a výhovorky sa nájdu aj bez nástenky npr:ekonomika.sme.sk" Hewlett-Packard získal zákazku za 5 miliónov bez súťaže
Ministerstvo financií vybralo Hewlett-Packard priamo s odôvodnením, že dodávky tovarov a služieb môže z dôvodov vyplývajúcich z ochrany výhradných práv poskytnúť len určitý dodávateľ."
A mamičky majú možnosť pracovať , ale nemá kto ,nechcú ich zamestnať. A tie čo pracovali aj predtým tak si prilepšili, alebo aj nie.