frederica
27.10.10,13:57
Moja mamicka zdedila po rodicoch na dedine ciastky /kusky pozemkov/. Aby som vysvetlila ide o viac parciel, ktoré mozno nie su zavratne velke a ani same o sebe nemaju velku hodnotu. Na jednom velkom pozemku je viac vlastnikov a teda aby sa vyskladal nejaky stavebny pozemok je potrebne dat dokopy viac malych od viacerych vlastnikov. Na jednom takomto pozemku si postavila neopravnene chatu /pod lesom je to pomerne lukrativna cast/ osoba, ktora nemala povolenie od vsetkych vlastnikov jednotlivych pozemkov. Podpis mojej mamicky na suhlase s vystavbou sfalsovali aby sa mohlo zacat stavat. Mam kopiu suhlasu kde su vsetky podpisy. Mamicka pred nedavnom zomrela a mne ostalo „toto“ nedoriesene. Dost zle je to ze vyzera ze jej podpis sfalsoval jej brat bohuzial /uz neviem akym cinom alebo tlakom ci slubom sa tak rozhodol/. Zistila som si kontakt na dotycnu osobu a povedala jej ze po dedicskom konani mienim vec doriesit a ozvem sa. Vlastne on volala prva mojmu ockovi zrejme s nadejou ze zas niekoho oblbne neratala stym ze to prevezmem ja a urcite nebudem pocuvat recicky ze boli s mamickou kamosky. Je po dedicskom a akosi sa mi nedari kontakt s touto pani, hoc mam cislo, ktore teraz patri jej druhovi a ten je vzdy mimo a odkazy, aby mi zavolala ignoruje. Ja som sa vlastne chcela dohodnut co dalej , lebo kedze je v tom namoceny aj mamickin brat, ktorý je stary a ma zdravotne problemy, nemam chut vlacit sa po sudoch.Mam taky pocit, ze pani natahuje cielene cas, existuje tu nejaka doba premlcania?? Neviem odkial mam zacat a co mam robit. Nemam zatial ani list vlastnictva na tieto ciastky, ale mozno by som mohla konat aj so zapisnicou zo sudneho konania. kde su parcely zapisane??. Aky zakon si mam nastudovat alebo cim jej mozem pohrozit?? Chcem to dotiahnut kvoli mamicke, hoc z toho uz nic mat nebude. Dakujem za kazdu radu.
kaco11
11.11.10,13:24
no ja by som sa spýtala ako dlho tam to už je postavené. Ako dlho už o tomto viete? lehota by mala začať plynúť momentom zistenia skutku,prietupku, trestného činu. Je jedno ako to nazveme. Lehota sa v priemere pohybuje okolo troch rokov.
profesional
11.11.10,13:44
Podaj trestne oznamenie.
arizona
11.11.10,18:07
Podobný problém mal môj dedko. Tiež sfalšovali jeho podpis,aby mohli predať nejaké pozemky.
Dedko to riešil žalobou.Zistilo sa aj,kto podpis sfalšoval, tá osoba sa odvolávala,robili sa znovu a znovu grafologické testy atd.
Súd sa ťahal asi 7 nekonečných rokov.Možno by sa to ťahalo doteraz,ale dedko zomrel a nik z dedičov nemal záujem v tom pokračovať, takže nevieme ako by to nakoniec dopadlo...
Akurát minul kopec času,dosť peńazí za právnika, nejaké poplatky na súde a pod.

Preto si zrátajte, či tie pozemky stoja za to,ak sa chcete pustiť do podobného boja...
Mária27
11.11.10,19:32
Najprv napíš, čo vlastne chceš na konci riešenia dosiahnuť. Myslím tým : odškodnenie, návrat do pôvodného stavu ...
frederica
15.11.10,10:28
Ďakujem za odpoveď. Vzhľadom k tomu, čo som uviedla budeme chceieť odškodné. Podľa poslednej komunikácie /po viacerých urgenciách/ aj dotyčná pani sa chce dohodnúť na finančnej kompenzácii. Pevne verí, že sa dohodneme, ak nie má právnika. Čo je dosť odvážne, že sa oháňa právnikom, keď sme poškodení my. Nezabudla podotknúť, źe je dochodkyňa a preto by malo byť odškodnenie v rámci normy lebo zas nema tolko peňazí ...ale stavia chatu....Vlastne neviem, ako na ňu resp. s čím, čo si mám naštudovať alebo to dať právnikovi? Ona je spoluúčastníčka pri falšovaní /podpis sfalšoval zrejme brat mojej maminy/. Veľmi pekne ďakujem za každú radu.
Mária27
15.11.10,19:47
Občiansky zákonník
§ 123
Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
§ 126
(1) Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.


Na základe týchto paragrafov môžeš konať. Odporúčam ti spísať dohodu s ňou o urovnaní a zriadení odplatného bremena.

V dohode žiadaj odškodné za to, že bez vedomia vlastníka začali stavať na jeho pozemku, že nebudete žiadať odstránenie stavby ... Právo sa premlčuje v subjektívnej dobe 2 roky (odkedy sa dozvieš) a objektívnej 3 roky (max úhrada dozadu od požiadania).

Keďže si stále vlastníčka obmedzovaná vo svojom práve, zriadite vecné bremeno za odplatu - ako nájomné.
frederica
19.11.10,10:27
ďakujem za odpoveď, chcela by som poprosiť o vysvetlenie, čo je to odplatné bremeno, jeho urovnanie a zriadenie.

V poslednej vete spomínaš vecné bremeno za odplatu, to je to isté ako odplatné.
Mária27
19.11.10,10:45
Je to to isté. Do zmluvy napíšete, že zriaďujete vecné bremeno - že má právo užívať ten pozemok (ona alebo vlastník chaty), ale nie zadarmo: bude ti za to platiť (dávať nejakú odplatu) a napíšete sumu mesačne či ročne ... ako keby to bolo nájomné, len sa to nebude dať vypovedať tak ľahko. Ešte je dobré dať tam spôsob úpravy - zvýšenie o infláciu a pod.