rastaman2000
27.10.10,14:26
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, ako je to s dedičstvom neplnoletých detí po rodičoch. Predpokladajme stav, že po poručiteľovi zostala manželka a neplnoletý syn (v čase smrti poručiteľa >15/<18-ročný). Nejakým spôsobom (synovi neznámym) došlo k tomu, že majetok poručiteľa (napr. byt v spoločnom vlastníctve) bol celý prepísaný na manželku.

Aké malo byť správne rozdelenie dedičstva? Mal neplnoletý dedič taktiež dostať svoj podiel dedičstva (1/2)? Mohla druhá dedička - manželka (ako súčasný zákonný zástupca neplnoletého dediča - matka) - nejakým spôsobom zabezpečiť prepis podielu syna na seba?

Predpokladajme, že od dedičského konania uplynulo už >10 rokov.
Pre posúdenie predpokladajme (ak je to možné) právny stav z roku 1995.

Vopred ďakujem za rady!
hanelie
27.10.10,12:45
pre upresnenie zistenia okolností dedičského konania je treba navštíviť miestne príslušný súd / v trvalom bydlisku poručiteľa / a nahliadnúť do spisu
matka nemohla byť v dedičskom konaní ustanovená zákonným zástupcom / stret záujmov/ súd v takomto prípade poveruje kolízneho opatrovníka
dedil mal samozrejme aj neplnoletý syn
Chobot
27.10.10,13:32
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, ako je to s dedičstvom neplnoletých detí po rodičoch. Predpokladajme stav, že po poručiteľovi zostala manželka a neplnoletý syn (v čase smrti poručiteľa >15/<18-ročný). Nejakým spôsobom (synovi neznámym) došlo k tomu, že majetok poručiteľa (napr. byt v spoločnom vlastníctve) bol celý prepísaný na manželku.

Aké malo byť správne rozdelenie dedičstva? Mal neplnoletý dedič taktiež dostať svoj podiel dedičstva (1/2)? Mohla druhá dedička - manželka (ako súčasný zákonný zástupca neplnoletého dediča - matka) - nejakým spôsobom zabezpečiť prepis podielu syna na seba?

Predpokladajme, že od dedičského konania uplynulo už >10 rokov.
Pre posúdenie predpokladajme (ak je to možné) právny stav z roku 1995.

Vopred ďakujem za rady!

Treba zohnať osvedčenie o dedičstve, tam bude uvedené, či aj maloletý bol účastníkom konania.Je možné, že ho druhý dedič zamlčal a dedičské konanie prebehlo akoby s jediným dedičom. Alebo je tiež možné, že bol spísaný závet. Bez toho, aby sme vedeli, ako sa dedilo, sa nepohneme.
rastaman2000
28.10.10,13:15
Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.
Petra Nová
28.10.10,13:38
Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.

Okolnosti dedenia neplnoletého dediča si síce môžeš zistiť, ale po toľkých rokoch rozhodnutie v konaní o dedičstve nedokážeš zmeniť . Treba sa s tým zmieriť. V zadaní témy si zabudol napísať, či neplnoleté dieťa bolo účastníkom konania a nededilo celkom nič, alebo jeho dedičský podiel bol vyrovnaný inými hodnotami z dedičstva.
hanelie
29.10.10,08:36
Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.
áno, ako bolo vyššie spomenuté, treba navštíviť súd v mieste trvalého bydliska poručiteľa,
rastaman2000
29.10.10,12:28
Dieťa VEDOME účastníkom konania nebolo.
Takisto dedičský podiel nebol vyrovnaný inými hodnotami, keďže sa dá povedať, že žiadny ďalší majetok (v konaní) ani (pravdepodobne) nebol - podľa dostupných informácií.

Bližšie okolnosti a podrobnosti upresním po zisteniach na príslušnom súde.

Zatiaľ predbežne ďakujem!
rastaman2000
20.07.11,09:27
Dobrý deň,

vraciam sa po dlhšej dobe k téme.

Ak dovolíte, doplnil by som informácie, ktoré sa mi podarilo medzičasom k téme zistiť:

1. Dedičské konanie neprebehlo (vôbec); otec dieťaťa zomrel mimo územia SR a tam bol aj pochovaný,

2. Otec (zosnulý) bol cudzí štátny občan, v SR však mal trvalý pobyt i zamestnanie (dlhodobo, ešte z čias ČSSR); mal podanú žiadosť o štátne občianstvo,

3. Byt bol v čase úmrtia ešte družstevný; členstvo v bytovom družstve bolo založené manželkou ešte za slobodna, byt však bol pridelený až v čase manželstva a až do smrti manžela (otca dieťaťa) ho užívali spoločne,

4. Matka sa pred niekoľkými rokmi opäť vydala.

Je možné aj po dlhšej dobe (od úmrtia uplynulo 16 rokov) podať návrh na začatie dedičského konania?

Ako sa vysporadúva (vysporadúvalo) dedičské právo k družstevným bytom?

Aká by mala byť deľba majetku, ak manželka zosnulého sa ešte pred začatím dedičského konania (napriek veľkému časovému odstupu) vydala?

Prípad sa trošku zamotáva. Verím, že riešenie nie je nedostupné.

Poradí niekto?

Predbežne vďaka!

S pozdravom
R.
ivka70
20.07.11,09:39
Ak clenom druzstva bola iba matka, tak byt patril iba jej a nebol predmetom dedicstva po otcovi..
Bol byt v case otcovej smrti odpredany do vlastnictva ?
ale ak by aj bol, mohla ho odkupit iba matka, lebo len ona bola clenom druzstva.

Otazne je, ci otec mal nejaky iny majetok, ktory by bol patril do dedicstva.
ak vsak bol cudzi statny prislusnik, predpokladam, ze jeho majetok by spadal do dedicskeho konania v tej krajine, kde bol cudzi st.prislusnik a riadil by sa jej zakonmi.


Ak by manzelia vlastnili spolu nejaky majetok, ktory by bol predmetom dedenia, tak najskor sa vysporiada BSM a oddeli sa matkina polovica.
Ta druha je predmetom dedicstva, a dedia ju matka a dieta rovnakym podielom - na polovicu.

Vysledny podiel na majetku by teda bol 3/4 matka a 1/4 syn.
Neskorsi matkin sobas by s tym nemal nic spolocne.
rastaman2000
20.07.11,10:32
Dobrý deň, Ivka,

ďakujem za odpovede!

Pokúsim sa zistiť okolnosti okolo členstva v družstve a aj splatenia základného vkladu, ktorý bol podmienkou pre získanie družstevného bytu (myslím, že v tom čase to bolo okolo 20.000 Kčs - 70' roky).

Je však isté, že nájomné (čiže aj anuitu družstevného bytu) platili spoločne.

Neuplatňuje sa v tomto prípade BSM (byt bol pridelený až po uzavretí manželstva!)?

Ešte raz úprimná vďaka!

S pozdravom
R.

Pozn.: Podľa dostupných informácií v čase úmrtia manžela (otca) ešte nebol prevod do osobného vlastníctva vysporiadaný. Avšak podľa mne známych faktov, právo na užívanie družstevného bytu spadalo do dedičstva (podľa vtedy platných zákonov). Alebo sa mýlim? Smutná udalosť sa stala v r. 1995.
ivka70
20.07.11,10:38
Ak si spravne pamatam, tak pri druzstevnych bytoch bol vlastnikom podielu aj odkupovat byt mohol len ten, kto splatil zakladny vklad.
Mozno v pripade rozvodu by si otec mohol narokovat nejaky podiel na zaplatenej anuite pocas manzelstva, napriek tomu by byt nebol predmetom BSM.
Kedze teda otec nebol vlastnikom bytu ani clenskeho podielu v druzstve, nebolo co po nom dedit tu na SK.
Najomne otec platit musel splu s matkou, kedze v byte byval.
Byt vsak vzdy patril aj patri matke, najskor jej patril clensky podiel v druzstve a neskor, ked byt odkupila, tak aj byt.
Aj keby bol byt v case umrtia otca odkupeny, odkupit by ho mohla len matka ako vlastnik clenskeho podielu. cize zasa by byt nespadal do dedicstva.
opica22
21.07.11,10:22
Dobry den, chcem sa spytat takto ze u neplnoletych deti prebera dedicstvo zakonny zastupca to celkom chapem ale ako mam postupovat po tom ked mam 22 rokov a moje dedicstvo po otcovi mi mama zablokovala? dakujem za odpoved
Barbara
21.07.11,10:28
čo máš na mysli tým , že ti zablokovala dedičstvo???

to akože s peniazmi nemôžeš disponovať, či??:rolleyes:

si plnoletá a ona nemá právo kecať ti do tvojho dedičstva:rolleyes: lebo to dedičstvo je tvoje a nie jej
opica22
21.07.11,10:58
ja som si tiez myslela ze nema nato pravo ale spravila to tak nejak ze ona si z toho peniaze moze brat a ja s nimi do 25 rokov nemozem disponovat..... nevies nahodou ci to mozem sama zrusit ak som o ziadnom odklade nic nepodpisovala?
Barbara
21.07.11,11:07
ja som si tiez myslela ze nema nato pravo ale spravila to tak nejak ze ona si z toho peniaze moze brat a ja s nimi do 25 rokov nemozem disponovat..... nevies nahodou ci to mozem sama zrusit ak som o ziadnom odklade nic nepodpisovala?

akože spravila to tak? ty si nebola na dedičskom konaní? musela si tam byť predsa, alebo si vtedy ešte bola neplnoletá?

ale aj tak keby to tak bolo, že do 25 rokov nemôžeš s nimi disponovať, ona predsa nemá právo z tých penazí vyberať.
keď o tom nie je žiadny úradný papier, tak ju môžeš dať na súd. Tu na Porade sú aj právnici, oni Ti určite fundovane poradia
opica22
21.07.11,11:18
ako sa mam s tym pravnikom spojit ?
ivka70
21.07.11,11:22
ako sa mam s tym pravnikom spojit ?

No nejakeho si najdes, spytas sa ho, ci ta bude zastupovat, nachystas peniazky (lebo zadarmo to nerobia) ....
Barbara
21.07.11,11:49
ako sa mam s tym pravnikom spojit ?


máš málo príspevkov, takže asi sa s ním takto cez Poradu nespojíš, ale napíšem mu, aby sa ti ozval oki?;) už aj mu píšem
rastaman2000
22.07.11,11:13
ja som si tiez myslela ze nema nato pravo ale spravila to tak nejak ze ona si z toho peniaze moze brat a ja s nimi do 25 rokov nemozem disponovat..... nevies nahodou ci to mozem sama zrusit ak som o ziadnom odklade nic nepodpisovala?

Niekto mi tu vyššie (pozri 1. stranu, začiatok diskusie) písal, že v dedičskom konaní nemôže neplnoleté dieťa zastupovať rodič (ktorý je tiež dedičom), pretože sa jedná o stret záujmov; údajne je dieťaťu pre tento účel pridelený náhradný opatrovník (súdom).

Keďže už si plnoletá, určite by si mala zájsť na súd, na ktorom prebiehalo dedičské konanie a nazrieť do spisu (o dedičskom konaní). Tam by malo byť všetko zaznačené.

S tým "odkladom" do 25 rokov by to nemohlo súvisieť napr. s tým, že ešte študuješ a bývaš u matky, teda si "plnoleté zaopatrené dieťa"? Tento pojem (spolu s vekom 25 r.) sa spomína napr. pri životnom minime (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=429) (< klikni).

Tiež si myslím, že zákonný zástupca nemá právo nakladať s dedičstvom maloletého (napr. čerpať z neho) - výnimkou by snáď mohlo byť pokrývanie nákladov na vzdelávanie, ale to je len môj laický názor.

Chcelo by to podrobnejšie naštudovať legislatívu, ktorá tieto otázky rieši (žeby Občiansky zákonník?)
opica22
26.07.11,12:58
ja uz nestudujem ...pracujem a sice u mamy byvam ale na vzdelanie ani na nic mi neprispieva ..... neviem si s tym poradit
ivka70
26.07.11,15:56
ja uz nestudujem ...pracujem a sice u mamy byvam ale na vzdelanie ani na nic mi neprispieva ..... neviem si s tym poradit

Ja stale nerozumiem tomu, co to znamena, ze mas zablokovane dedicstvo.

co je tvojim dedicstvom?
Nehnutelnost, peniaze, ....?
a ako to mas zablokovane?
Mária27
26.07.11,16:59
Ak si spravne pamatam, tak pri druzstevnych bytoch bol vlastnikom podielu aj odkupovat byt mohol len ten, kto splatil zakladny vklad.
Aj keby bol byt v case umrtia otca odkupeny, odkupit by ho mohla len matka ako vlastnik clenskeho podielu. cize zasa by byt nespadal do dedicstva.
Ak bola za slobodna družstevníčkou, ale byt bol pridelený až počas manžestva, stali sa obaja manželia nielen nájomcami ale aj družstevníkmi a byt patrí do BSM.
Po smrti jedného manžela - družstevníka prechádza členstvo a nájom družstevného bytu na druhéhomanžela.

Občiansky zákonník
Spoločný nájom bytu manželmi
§ 703



(2) Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.
§ 707



(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.
(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.
Mária27
26.07.11,17:07
Dobry den, chcem sa spytat takto ze u neplnoletych deti prebera dedicstvo zakonny zastupca to celkom chapem ale ako mam postupovat po tom ked mam 22 rokov a moje dedicstvo po otcovi mi mama zablokovala? dakujem za odpoved

Treba zistiť, čo si vlastne zdedila. Bola si účastníčkou konania, alebo mala splnomocnenie matka? V takom prípade si možno ani nič nezdedila (dedičská dohoda).
Kedysi mohol dať poručiteľ podmienku dosiahnutia veku na disponovanie s dedičstvom, dnes sa už podmienka nedáva. Možno ste zdedili peniaze a matka nechce, aby si ich minula. Možno ťa má vyplatiť do určitého dátumu. Musíš to však vedieť presne, aby si sa mohla domáhať svojich práv.
Barbara
27.07.11,04:05
ja uz nestudujem ...pracujem a sice u mamy byvam ale na vzdelanie ani na nic mi neprispieva ..... neviem si s tym poradit

opica, ozvi sa Michalovi, t.č. 0949504090, nemohla som Ti poslať SS, lebo máš málo príspevkov.
rastaman2000
27.07.11,09:32
ja uz nestudujem ...pracujem a sice u mamy byvam ale na vzdelanie ani na nic mi neprispieva ..... neviem si s tym poradit

Určite, a to v prvom rade, zájdi na súd, na ktorom prebiehalo dedičské konanie a žiadaj o možnosť nahliadnuť do spisu. Ako účastník konania máš na to právo.

Až potom budeš múdrejšia a budeš sa ďalej vedieť 'odpichnúť'.

Zatiaľ, usudzujúc z Tvojich príspevkov, vychádzaš len z informácií, ktoré Ti poskytuje matka. A priznajme si, že tie môžu byť skreslené. Môže Ťa pokojne len zavádzať; možno prístup k dedičstvu nijako 'zablokovaný' nemáš - si plnoletá a zaopatrená.

Možno ona koná naozaj len v dobrej viere v Tvoje dobro :) (ako tu už niekto napísal), ale ani to (podľa mňa) nemá oporu v práve.

Takže v prvom rade ten súd a keď budeš mať bližšie podrobnosti, tak Ti tunajší právnici určite poradia, ako ďalej... ;)

P.S. Definície pojmu "(ne)zaopatrené dieťa" nájdeš napr. tu:
Kto je zaopatrené dieťa pre účely sociálnych dávok? (http://moje.hnonline.sk/node/2817) (HN)
(Ne)zaopatrené dieťa (http://www.porada.sk/t88529-ne-zaopatrene-dieta.html) (Porada)
rastaman2000
27.07.11,10:51
Ak bola za slobodna družstevníčkou, ale byt bol pridelený až počas manžestva, stali sa obaja manželia nielen nájomcami ale aj družstevníkmi a byt patrí do BSM.
Po smrti jedného manžela - družstevníka prechádza členstvo a nájom družstevného bytu na druhéhomanžela.

Občiansky zákonník
Spoločný nájom bytu manželmi
§ 703



(2) Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.

§ 707



(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel.
(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov spoločný nájom bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne súd v konaní o dedičstve. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a nájom družstevného bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel. Ak ide o viac predmetov nájmu, môže členstvo poručiteľa prejsť na viacerých dedičov.



Mária,

ďakujem za odpoveď a informáciu! Nevedel som, že je to riešené v občianskom zákonníku; predpokladal som, že na družstevné byty bol nejaký zvláštny zákon (ktorý riešil aj dedičské právo).

Ak tomu teda správne rozumiem, všetky práva k družstevnému bytu prešli na manželku a maloletý syn nemá nárok na žiaden podiel. Správne tomu rozumiem?

Je 100%-né, že aj v rokoch 1994/95 bola úprava rovnaká? Prešiel som všetky novely, dostupné v Jaspi (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm) a nenašiel som žiadnu úpravu predmetných paragrafov. Ale predsa len...

Aj keď, zdá sa, že už som našiel odpoveď na svoju otázku - pôvodné znenie Občianskeho zákonníka (Zákon 40/1967 Zb.):

Smrť užívateľa
§ 179


(1) Ak užívateľ zomrie a ak nejde o byt v spoločnom užívaní manželov, stávajú sa užívateľmi jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Užívateľmi sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého užívateľa alebo boli na neho odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň po dobu jedného roku pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.

(2) Ak zomrie užívateľ družstevného bytu a ak nejde o byt v spoločnom užívaní manželov, prechádza smrťou užívateľa jeho členstvo v družstve a právo užívať byt na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel.

§ 180


(1) Ak zomrie jeden z manželov, ktorým patrilo právo spoločného užívania bytu, spoločné užívanie zanikne a jediným užívateľom bytu sa stane pozostalý manžel.

(2) Ak ide o družstevný byt, zanikne smrťou jedného z manželov právo spoločného užívania bytu manželmi. Ak sa právo na družstevný byt nadobudlo za trvania manželstva, zostáva členom družstva pozostalý manžel a jemu patrí členský podiel; na to prihliadne štátne notárstvo pri vyporiadaní medzi dedičmi a pozostalým manželom. Ak zomrel manžel, ktorý nadobudol právo na družstevný byt pred uzavretím manželstva, prechádza jeho smrťou členstvo v družstve a právo užívať byt na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel.

Tak je to asi stratené... :(
rastaman2000
27.07.11,10:59
Predsa len sa tu ale natíska ešte jeden otáznik.

Ak NEprebehlo dedičské konanie (údajne podľa matky/manželky nebolo čo dediť), mohla manželka získať výlučné užívacie právo k družstevnému bytu? Stačí na tento úkon (preukázanie smrti nájomcu bytovému družstvu) len úmrtný list, nie je nevyhnutné aj potvrdenie o dedičstve od súdu?

Mohla potom tento byt vôbec odkúpiť (sama)?

Nemal mať nejaké predkupné právo aj neplnoletý syn?
Mária27
27.07.11,15:23
Na JASPI si môžeš nájsť úplné znenie každého zákona k hociktorému dátumu - zmeň si dnešný dátum v tabuľke napravo.
Tieto ustanovenia o bytoch sa nemenili,hoci niektoré by sa už žiadali zmeniť.

Členský podiel pripadne automaticky manželke. V zákone vidíš, že pri nej ani nie je solovo "prechádza" ako pri iných dedičoch, ale jej "patrí" členský podiel. V dnešnej dobe by sa žiadalo, aby sa synov nárok (1/4 hodnoty členského podielu), ktorý tiež pripadol matke, aspoň započítal pri dedení. Tak je to pri ostatných dedičoch, členský podiel sa počíta do hodnoty dedičstva, hoci členstvo môže zdediť len jeden.

Stačilo predložiť družstvu ten úmrtný list a zo zákona zostala manželka jedinou nájomníčkou družstevného bytu a patril jej aj členský podiel. Mohla teda byt odkúpiť. Mimochodom, keby zomrel manžel v štátnom byte pred jeho odkúpením, bolo by to tak isto.
rastaman2000
02.08.11,09:07
Ďakujem za odpovede, Mária!

Aj keď viem, že by to bolo na samostatnú tému, predsa len sa spýtam v tomto vlákne.

Ak nový manžel matky sa pokúša syna "vydediť" napr. tým, že donútil manželku, aby mu podpísala pred notárom právo doživotného užívania bytu v prípade jej smrti, nie je to protiprávne? Neobchádza sa tým dedičské a vlastnícke právo?

Ak mu (synovi) tiež napr. argumentuje (údajne po porade s právnikmi), že tým, že v byte nebýva >5 rokov, stratil všetky užívacie práva?

Alebo že mu (synovi) poškodzuje veci, ktoré on ešte v byte má a vyhráža sa muž, že ak si ich neodnesie, "skončia v kontajneri"?

Pozn.: Syn má v rodičovskom byte i naďalej trvalý pobyt.

Vopred vďaka!
ivka70
02.08.11,09:44
Ďakujem za odpovede, Mária!

Aj keď viem, že by to bolo na samostatnú tému, predsa len sa spýtam v tomto vlákne.

Ak nový manžel matky sa pokúša syna "vydediť" napr. tým, že donútil manželku, aby mu podpísala pred notárom právo doživotného užívania bytu v prípade jej smrti, nie je to protiprávne? Neobchádza sa tým dedičské a vlastnícke právo?
Pravo dozivotneho uzivania bytu nie je vydedenie.

Ak mu (synovi) tiež napr. argumentuje (údajne po porade s právnikmi), že tým, že v byte nebýva >5 rokov, stratil všetky užívacie práva?
A kvoli comu riesia uzivacie prava?
Je ten byt vo vlastnictve matky, syna alebo je to statny ci obecny byt?

Alebo že mu (synovi) poškodzuje veci, ktoré on ešte v byte má a vyhráža sa muž, že ak si ich neodnesie, "skončia v kontajneri"?
Ak mu syn dokaze poskodzovanie veci, ktore ma v byte urcite so suhlasom matky, moze od neho ziadat nahradu skody za ne.

Pozn.: Syn má v rodičovskom byte i naďalej trvalý pobyt.
Trvaly pobyt ma len evidencny charakter.
ak je syn plnolety, matka, ak je vlastnicka bytu, mu ho moze kedykolvek zrusit.

Vopred vďaka!

v texte
rastaman2000
02.08.11,10:26
Dobrý deň, Ivka,

vďaka za odpovede!

Schválne som dal to "vydedenie" do úvodzoviek. V praxi totiž, podľa mňa, nastáva taký právny stav, že druhý dedič nemôže so svojím dedičstvom nakladať - nemôže žiadať vyplatenie dedičského podielu, nemôže ponúknuť vyplatenie dedičského podielu, nemôže v byte bývať, nemôže byt prenajímať, nemôže svoj podiel predať atď. Nie je to sporné? Nie je možné to nejako napadnúť?

Byt je v osobnom vlastníctve matky. Užívacie práva "rieši" nový manžel, ktorý prišiel do manželstva s "holým zadkom", nezamestnaný, prakticky ako bezdomovec (a k tomu aj alkoholik). Môže sa za tým skrývať pokus o obohatenie sa a toto je len jedna z foriem. V reále to nový manžel použil ako nástroj výsmechu - doslova.

Zatiaľ vďaka!
rudopp
02.08.11,11:06
Ďakujem Vám predbežne za odpovede!

Pokúsim sa zistiť podrobnejšie okolnosti, ale na 99,9% som si istý, že závet spísaný nebol.

To osvedčenie o dedičskom konaní je možné zohnať na súde, ako píšete?
Ak by sa preukázali nejaké pochybenia, bude možné aj po povedzme 15 rokoch zjednať nápravu, alebo je to už premlčané?

Zatiaľ
R.

Podľa toho v akom vzťahu si k tomu konaniu
rudopp
02.08.11,11:09
Ak clenom druzstva bola iba matka, tak byt patril iba jej a nebol predmetom dedicstva po otcovi..
Bol byt v case otcovej smrti odpredany do vlastnictva ?
ale ak by aj bol, mohla ho odkupit iba matka, lebo len ona bola clenom druzstva.

Otazne je, ci otec mal nejaky iny majetok, ktory by bol patril do dedicstva.
ak vsak bol cudzi statny prislusnik, predpokladam, ze jeho majetok by spadal do dedicskeho konania v tej krajine, kde bol cudzi st.prislusnik a riadil by sa jej zakonmi.


Ak by manzelia vlastnili spolu nejaky majetok, ktory by bol predmetom dedenia, tak najskor sa vysporiada BSM a oddeli sa matkina polovica.
Ta druha je predmetom dedicstva, a dedia ju matka a dieta rovnakym podielom - na polovicu.

Vysledny podiel na majetku by teda bol 3/4 matka a 1/4 syn.
Neskorsi matkin sobas by s tym nemal nic spolocne.

Nepatril, lebo bol majetkom družstva.
rudopp
02.08.11,11:13
akože spravila to tak? ty si nebola na dedičskom konaní? musela si tam byť predsa, alebo si vtedy ešte bola neplnoletá?

ale aj tak keby to tak bolo, že do 25 rokov nemôžeš s nimi disponovať, ona predsa nemá právo z tých penazí vyberať.
keď o tom nie je žiadny úradný papier, tak ju môžeš dať na súd. Tu na Porade sú aj právnici, oni Ti určite fundovane poradia

Teoreticky mohol byť takto postavený testament :
dedí mladá, ale disponuje stará (do 25. roku mladej)
rastaman2000
02.08.11,11:43
RUDOPP,

ide o syna, čiže dediča. Ako však už bolo spomenuté, dedičské konanie vôbec neprebehlo, keďže manželka/matka (vtedy jediná potenciálna plnoletá dedička) nepodala návrh na dedičské konanie a súd/notár z vlastnej iniciatívy nekonal (otec/manžel zomrel mimo SR a nebol občanom SR, i keď mal o občianstvo zažiadané).

Ako už bolo vyššie spomenuté, byty bytových družstiev boli a sú predmetom dedičstva - presnejšie členský podiel v bytovom družstve a užívacie právo na príslušný družstevný byt (podľa OZ).