IvetaH
27.10.10,16:07
Dobrý večer, som vlastník bytu v spoločenstve a odkúpila som garáž v dome. Prosím vás, mám nejaké povinnosti voči spoločenstvu v súvislosti s kúpou tej garáže?
Ďakujem
Mária27
27.10.10,14:40
Garáž je nebytový priestor, budeš platiť do fondu opráv, prípadne sa podielať na úhrade spoločných energií. V niektorých domoch platia za garáže ako za byt od metra štvorcového. Niekde má každá garáž samostatnú elektriku, niekde platia do fondu nižšiu sadzbu ako byty. Záleží na dohode vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
IvetaH
27.10.10,18:35
No áno, to som si tiež myslela, ale mám odkup garáže nejako písomne oznámiť, alebo mi platby automaticky upraví spoločenstvo. To je také divné lebo bez spolupráce so spoločenstvom by som tú garáž nedostala, takže o tom vedia, ide mi o to, len či musím nejako oznámiť odkup garáže oficiálne.
Ďakujem
Halli
27.10.10,18:48
No áno, to som si tiež myslela, ale mám odkup garáže nejako písomne oznámiť, alebo mi platby automaticky upraví spoločenstvo. To je také divné lebo bez spolupráce so spoločenstvom by som tú garáž nedostala, takže o tom vedia, ide mi o to, len či musím nejako oznámiť odkup garáže oficiálne.
Ďakujem

Tak ako byt aj garáž je nehnuteľnosť, ktorú treba nahlásiť správcovi /SVB/...akosi nechápem, kto je predošlý vlastník? SVB ? Ak áno, tak o tom musí vedieť a stanoviť ti mesačný predpis na garáž.
Chobot
28.10.10,08:17
Dobrý večer, som vlastník bytu v spoločenstve a odkúpila som garáž v dome. Prosím vás, mám nejaké povinnosti voči spoločenstvu v súvislosti s kúpou tej garáže?
Ďakujem

Príliš málo informácií k tomu, aby sme ti niečo poradili.

Od koho si odkúpila tú garáž? Je to samostatný nebytový priestor, alebo je to súčasť bytu? (inak povedané - je tá garáž osobitne uvedená na LV?) Tie garáže sú súčasťou bytovky, alebo je to samostatná budova?

V závislosti od vyššie uvedeného potom možno povedať, či budeš mať väčšie hlasovacie práva (2 hlasy - 1 za byt a 1 za garáž), alebo či ti zostane hlasovanie len za byt.
IvetaH
28.10.10,12:18
Je to bytový dom s 5 vchodmi a pri každom vchode sú 2 garáže, pôvodne vo vlastníctve železníc. Byty sú na 99% v osobnom vlastníctve. Takže garáž som odkupovala od železníc, ale SVB dávalo na kataster nejaké prehlásenie, či čo. No a teraz predseda stále otravuje, on chce kúpno predajnú zmluvu a všelijaké sprostosti. Preto sa na to pýtam, čo mám oznámiť SVB alebo musím oznámiť. A platobný výmer musí urobiť on, veď predsa musel dostať vyrozumenie, že železnice už nebudú platiť. Na internete má listy vlastníctva. Ide mi ten chlap už dlhé roky príšerne na nervy, práve pre takéto obťažovačky, čo jeho po mojej kúpnopredajnej zmluve. Pomaly bude pýtať rodný list.
Ďakujem vám za ochotu.
Halli
28.10.10,13:54
Je to bytový dom s 5 vchodmi a pri každom vchode sú 2 garáže, pôvodne vo vlastníctve železníc. Byty sú na 99% v osobnom vlastníctve. Takže garáž som odkupovala od železníc, ale SVB dávalo na kataster nejaké prehlásenie, či čo. No a teraz predseda stále otravuje, on chce kúpno predajnú zmluvu a všelijaké sprostosti. Preto sa na to pýtam, čo mám oznámiť SVB alebo musím oznámiť. A platobný výmer musí urobiť on, veď predsa musel dostať vyrozumenie, že železnice už nebudú platiť. Na internete má listy vlastníctva. Ide mi ten chlap už dlhé roky príšerne na nervy, práve pre takéto obťažovačky, čo jeho po mojej kúpnopredajnej zmluve. Pomaly bude pýtať rodný list.
Ďakujem vám za ochotu.

Aj my sme tu predsedovia, aj my lezieme na nervy tým, čo niečo kúpia v dome a my o tom nevieme. V zákone 182/1993 si prečítaj čo je povinný vlastník bytu a nebytového priestoru. :o:)
Neviem či by ma zaujímala zrovna kúpna zmluva , ale iste by som žiadala LV a trvala na tom, aby prišiel predošlý vlastník ukončiť správu a nový vlastník si ju zabezpečiť...ona je zo zákona, ale všetky súvislosti by mal poznať ten , kto ti bude určovať výšku mesačného predpisu za služby spojené s užívaním.
Takže neviem, čo ťa privádza do vývrtky, ale zober LV a slušne sa ho opýtaj , čo potrebuje vedieť z kúpnej zmluvy. Na LV má popis nehnuteľnosti, vlastníka aj výmeru.;)
IvetaH
28.10.10,15:35
Aj švagra mám predsedu a je v baráku populárny, len teraz je v zahraničí. My máme takého akého sme si zvolili, sused nad nami sa kvôli nemu sťahuje. Ale to nie je podstatné, vytáča ma s tým, že žiada kúpnopredajnú zmluvu, doklad o úhrade ceny za garáž a doklad od elektrárni či čo. List vlastníctva chce ale spolu s kúpnopredajnou zmluvou. Tak som myslela, či neexistuje niečo o čom neviem, že musím tú zmluvu prikladať. Tak toto ma vytáča.
A poriadky s predošlým vlastníkom nech si robí s nimi, nie so mnou.
Pekný večer prajem
peton
03.11.10,12:16
Príslušné doklady nemá predseda právo požadovať. Nedával by som mu ani list vlastníctva. Ten si predsa môže stiahnuť na internete. Čo sa týka elektrární, ak je v garáži elektromer tak si mu mala nahlásiť stav elektromera - túto jeho požiadavku akceptujem. Ale kúpnu zmluvu a doklad o úhrade by som z rúk nepustil.