Drakenhoffer
27.10.10,16:21
Dobrý deň všetkým,

mám jeden problém.

Som študentom strednej školy, a môj zárobok za rok 2010 je suma 5200 €.... zarábam si takto cez internet... všetky peniaze mi chodia na elektronickú peňaženky paypal.com v $ a z tamaď si ich posielam na BU v €... no problém je v tom, že firma ktorá mi peniaze posiela za mňa neodvádza nič... vôbec nič ... nie je to Slovenská firma ale firma z Číny....
Moja otázka znie ak som zarobil 5200 € čo si môžem odrátať pri platení dane ... viem že je tam niečo s 19,2 násobkom životného minima... som študent, bývam s rodičmi, ktorý sa o mňa starajú. Taktiež som počul niečo o 40% paušálnych výdavkou ...NA paypali nemám peniaze len z tejto firmy ale aj peniaze, ktoré mi posiela kamarát a priatelia.. musím aj tie daniť? Nemám žiadne zmluvy ani nič podobné

Vie mi niekto s touto situáciou pomôcť?
Drakenhoffer
27.10.10,14:22
toto je prvýkrát čo by som mal podať daňové priznanie
martinez
27.10.10,14:29
Dobrý deň všetkým,

mám jeden problém.

Som študentom strednej školy, a môj zárobok za rok 2010 je suma 5200 €.... zarábam si takto cez internet... všetky peniaze mi chodia na elektronickú peňaženky paypal.com v $ a z tamaď si ich posielam na BU v €... no problém je v tom, že firma ktorá mi peniaze posiela za mňa neodvádza nič... vôbec nič ... nie je to Slovenská firma ale firma z Číny....
Moja otázka znie ak som zarobil 5200 € čo si môžem odrátať pri platení dane ... viem že je tam niečo s 19,2 násobkom životného minima... som študent, bývam s rodičmi, ktorý sa o mňa starajú. Taktiež som počul niečo o 40% paušálnych výdavkou ...NA paypali nemám peniaze len z tejto firmy ale aj peniaze, ktoré mi posiela kamarát a priatelia.. musím aj tie daniť? Nemám žiadne zmluvy ani nič podobné

Vie mi niekto s touto situáciou pomôcť?

Ahoj, napisem svoj nazor : ak si zarabas cez internet, mozno to povazovat za sustavnu cinnost s cielom dosiahnutia zisku....

Obchodny zakonnik hovori v §2,1 hovori : Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Myslim si, ze tvoja zarobkova cinnost ma crty podnikania a mal by si sa stat SZCO-zivnostnikom. Nasledne si mozes uplatnovat pausalne vydavky, resp. viest danovu evidenciu... ano, mas narok na nezdanitelnu cast zakladu dane vo vyske 4025,70 eur za rok 2010. Zaroven by si mal platit odvody ako zivnostnik.
Drakenhoffer
27.10.10,14:36
No ale ide o to, že som študent ešte len v maturujúcom ročníku, takže na živnostnenský list nemám nárok ...
No to je len tento rok .. budúci rok už tak asi zarábať nebudem ... tento rok sa mi proste podaril ...
Odvody platiť aké? Do zdravotnej a sociálnej poisťovne? Prečo? Veď tto za mňa platí štát keďže som študent a otec na mňa poberá rodinné prídavky.

Ja už som z toho blbec.

Ďakujem za názor
veronikasad
27.10.10,14:37
No ale ide o to, že som študent ešte len v maturujúcom ročníku, takže na živnostnenský list nemám nárok ...
No to je len tento rok .. budúci rok už tak asi zarábať nebudem ... tento rok sa mi proste podaril ...
Odvody platiť aké? Do zdravotnej a sociálnej poisťovne? Prečo? Veď tto za mňa platí štát keďže som študent a otec na mňa poberá rodinné prídavky.

Ja už som z toho blbec.

Ďakujem za názor
máš už 18 rokov ?
Drakenhoffer
27.10.10,14:39
keďže maturujem tak áno :)
veronikasad
27.10.10,14:40
keďže maturujem tak áno :)
nezaujíma ma kedy maturuješ, ale či si dosiahol vek 18 rokov ?
Drakenhoffer
27.10.10,14:41
veď píšem, že áno ... tento rok mám 20
Katarína Cigánová
27.10.10,14:44
Dobrý deň všetkým,

mám jeden problém.

Som študentom strednej školy, a môj zárobok za rok 2010 je suma 5200 €.... zarábam si takto cez internet... všetky peniaze mi chodia na elektronickú peňaženky paypal.com v $ a z tamaď si ich posielam na BU v €... no problém je v tom, že firma ktorá mi peniaze posiela za mňa neodvádza nič... vôbec nič ... nie je to Slovenská firma ale firma z Číny....
Moja otázka znie ak som zarobil 5200 € čo si môžem odrátať pri platení dane ... viem že je tam niečo s 19,2 násobkom životného minima... som študent, bývam s rodičmi, ktorý sa o mňa starajú. Taktiež som počul niečo o 40% paušálnych výdavkou ...NA paypali nemám peniaze len z tejto firmy ale aj peniaze, ktoré mi posiela kamarát a priatelia.. musím aj tie daniť? Nemám žiadne zmluvy ani nič podobné

Vie mi niekto s touto situáciou pomôcť?
DAňové priznanie musí podat každý , kto dosiahne príjem viac ako 1/2 nezdanitelnej časti - čiže viac ako 2012,85 € . Ty ako píšeš dosahuješ viac - tak ano musíš podat DP.
čo sa týka výdavkov - je potrebné si ujasnit o aké príjmy sa jedná . Zákon o dani z príjmov rozlišuje rôzne druhy príjmov a k tomu aj rôzne druhy výdavkov . Ak sú to príjmy podľa §6 - tak ano tam je mozné uplatnit paušálne výdavky až do výšky 40% - ale pozor ako vravím je potrebné si ujasnit o aký druh príjmu ide.
Ďalej máš nárok na odpočítatelnú položku vo výške 4025,70 € / v r.2010 - každý rok sa mení odpočítatelná položka /.
Z rozdielu potom zaplatíš daň .
veronikasad
27.10.10,14:46
veď píšem, že áno ... tento rok mám 20
po dovršení veku 18 rokov môžeš požiadať o vydanie živ. listu. Pre účely nároku rodičov na daňový bonus a prídavok na dieťa sa tvoj príjem nebude sledovať, naďalej budeš nezaopatreným dieťaťom.

Štát za teba bude platiť zdravotné poistenie, ak tvoj vymeriavací základ(VZ) nepresiahne VZ poistenca štátu.

Odvody do SP v prvom roku podnikania neplatíš, od 1.7.nasl. kal. roku len za predpokladu, že tvoj príjem = tržby presiahnu 12-násobok min. vymer.základu.
Drakenhoffer
27.10.10,14:46
Ďakujem, lenže neviem ktoré druhy zárobkov musím daniť ... musím daniť aj peniaze, ktoré mi poslal kamarát napríklad na účet a podobne?
Pozeral som si ten paragraf 6 ale z toho som nevyrozumel či mám nárok alebo nie :(
veronikasad
27.10.10,14:48
Ďakujem, lenže neviem ktoré druhy zárobkov musím daniť ... musím daniť aj peniaze, ktoré mi poslal kamarát napríklad na účet a podobne?
Pozeral som si ten paragraf 6 ale z toho som nevyrozumel či mám nárok alebo nie :(

Daniť budeš príjmy z podnikania.
Kamarát ti posiela za čo peniaze ?
Drakenhoffer
27.10.10,14:52
Tak to neviem pretože on mi ich posiela keď mu niečo pomôžem alebo niečo ... odkiaľ ich on má to neviem ale tuším že z toho istého čo ja
veronikasad
27.10.10,14:56
Tak to neviem pretože on mi ich posiela keď mu niečo pomôžem alebo niečo ... odkiaľ ich on má to neviem ale tuším že z toho istého čo ja
Ak si otvoríš živnosť, treba si založiť samostatný účet na príjmy z podnikania a nahlásiť ho na DU (nemusí to byť zrovna typu podnikatelský účet). Inak budeš vysvetlovať pri kontrole DU pôvod príjmov ...

mimotemyAj ja chcem takého kamaráta, čo mi občas - len tak - pošle na účet nejaké euráčiky ...
Drakenhoffer
27.10.10,14:59
nie len tak ... ide o to že ja mu pomáham s dosť vecami, ktoré s podnikaním nesúvisia ..tak či ich mám daniť alebo nie ...

ok ale dajme tomu ....

5200 € som zarobil ... a dajme tomu že mám nárok na tých 40% paušálnych nákladov a na 19,2 násobok životného minima .... tých 40% vyrátam z čoho?
veronikasad
27.10.10,15:01
nie len tak ... ide o to že ja mu pomáham s dosť vecami, ktoré s podnikaním nesúvisia ..tak či ich mám daniť alebo nie ...

ok ale dajme tomu ....

5200 € som zarobil ... a dajme tomu že mám nárok na tých 40% paušálnych nákladov a na 19,2 násobok životného minima .... tých 40% vyrátam z čoho?
ak nemáš živnosť, nemáš nárok na paušálne výdavky.

Neviem ti poradiť pod aký § by si teraz mal tieto príjmy zaradiť, ak ich chceš priznať v DP. V každom prípade máš nárok na odpoč. položku od základu dane, ktorá je u každého daňovníka pre rok 2010 vo výške 4025.70€ ročne
Drakenhoffer
27.10.10,15:05
nie náhodou ročne ? :P
čiže vôbec nemám na to nárok ako fyzická osoba ? tak to je škoda ..čiže si vezmime napr.
(5200-4025,7) x 0,19 ?? čiže daň by som mal zaplatiť niečo okolo 225 € ?
veronikasad
27.10.10,15:07
jasne, ročne - opravujem ...
Drakenhoffer
27.10.10,15:11
môžeš mi prosím ťa odpovedať či som správne pochopil ten výpočet ? na nič iné už nemám nárok ?
veronikasad
27.10.10,15:15
môžeš mi prosím ťa odpovedať či som správne pochopil ten výpočet ? na nič iné už nemám nárok ?
výpočet si pochopil správne. Skús sa ešte poradiť s nejakým daňovým poradcom, či tento príjem nie je možné zaradiť do § 8 (keďže si nemal živnosť), kde je možné zníženie vo výške 5-násobku životného minima ...
Drakenhoffer
27.10.10,15:19
počkaj čiže ešte k tomu 5 násobok alebo ako ? prosím ťa vysvetli mi to keby mi to bolo hodnotene do par. 8 ...akú sumu by som si potom vedel odrátať? dokopy
veronikasad
27.10.10,15:20
počkaj čiže ešte k tomu 5 násobok alebo ako ? prosím ťa vysvetli mi to keby mi to bolo hodnotene do par. 8 ...akú sumu by som si potom vedel odrátať? dokopy
najskôr musíš zistiť, či tento príjem tam môžeš zaradiť. Nemám s tým skúsenosti, nechcem ťa mýliť ...
Drakenhoffer
27.10.10,15:22
dajme tomu žeby tam patril ;-)
veronikasad
27.10.10,15:27
VIII. ODDIEL-VÝPOČET ZÁKLADU DANE (čiastkového základu dane) Z*OSTATNÝCH PRÍJMOV
V tabuľke č. 3 sa uvádzajú ostatné príjmy. Nejde o príjmy podľa § 5 až 7 zákona. Každý jednotlivý druh príjmov sa uvádza na riadkoch 1 až 10 tejto tabuľky. Na riadku 11 sa uvádza príjem neuvedený na riadkoch 1 až 10, a*to ak ide o*viac druhov príjmov, tak úhrnom. Preukázateľne vynaložené výdavky do 31. decembra 2008 v slovenských korunách na dosiahnutie zdaniteľného príjmu podľa § 8 zákona, o ktoré sa znižuje príjem v zdaňovacích obdobiach končiacich po 1. januári 2009, sa prepočítajú konverzným kurzom na eurá a zaokrúhlia sa na eurocenty nahor. Ak sú výdavky v stĺ. 2 na jednotlivých riadkoch vyššie ako príjem na týchto riadkoch, uvedú sa tieto výdavky len do výšky príjmov. Na riadku 11 sa uvádzajú výdavky len do výšky každého jednotlivého druhu príjmu, ak ide o*príjem neuvedený na riadkoch 1 až 10, napr. daňovník dosiahne okrem príjmov uvedených na riadkoch 1 až 10 dva druhy príjmov úhrnom 330 eur (250 eur + 80 eur), pričom výdavky k*príjmom 250 eur preukázateľne vynaložil v*sume 150 eur a*100 eur vynaložil k*príjmom 80 eur. Výdavky v*stĺ. 2 budú spolu 230 eur (150 eur + 80 eur). Na riadku 1 stĺ. 1 sa uvádza kladný rozdiel medzi príjmami podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona a päťnásobkom sumy platného životného minima podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona. Výdavky priraďované k príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona zahrnovaným do základu dane sa na riadku 1 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer týchto príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona]. Napríklad: daňovník v roku 2009 dosiahol len príjmy z príležitostnej poľnohospodárskej výroby [§ 8 ods. 1 písm. a) zákona] vo výške 1000 eur, výdavky podľa § 8 ods. 9 zákona sú vo výške 250 eur (25 %). Na riadku 1 stĺ. 1 sa uvedie suma 105,4 eur [1000 – 894,6 (čo je v roku 2009 päťnásobok sumy platného životného minima)]. Na riadku 1 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku vo výške 26,35 eur [(105,4 : 1000) x 750]. Na riadkoch 4, 5 a 6 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. j) zákona kladný rozdiel medzi príjmami uvádzanými na týchto riadkoch zníženými o výdavky podľa § 8 ods. 5 a 7 zákona a päťnásobkom sumy platného životného minima. Napríklad daňovník dosiahol v roku 2009 len príjmy z predaja cenných papierov [§ 8 ods. 1 písm. e) zákona] v sume 3000 eur, ktoré nadobudol v*roku 2007 za 1200 eur; na riadku 5 stĺ. 1 sa podľa § 9 ods. 1 písm. j) zákona uvádza sumu 905,4 eur [3000 – 1200 – 894,6] a*na riadku 5 stĺ. 2 sa neuvádza žiadna suma. Na riadkoch 49 až 51 sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane) z ostatných príjmov.
Drakenhoffer
27.10.10,15:32
prepáč ale tomuto fakt nerozumiem preto sa o tom radím tu ... to akokeby to bolo napísané hebrejsky :-D
marjankaj
27.10.10,18:10
prepáč ale tomuto fakt nerozumiem preto sa o tom radím tu ... to akokeby to bolo napísané hebrejsky :-D

Ono je ťažké poradiť, keď nepovieš za čo si tie peniaze zarobil.:eek:
marjankaj
27.10.10,20:40
DAňové priznanie musí podat každý , kto dosiahne zdaniteľný príjem viac ako 1/2 nezdanitelnej časti - čiže viac ako 2012,85 € . Ty ako píšeš dosahuješ viac - tak ano musíš podat DP.
čo sa týka výdavkov - je potrebné si ujasnit o aké príjmy sa jedná . Zákon o dani z príjmov rozlišuje rôzne druhy príjmov a k tomu aj rôzne druhy výdavkov . Ak sú to príjmy podľa §6 ods (1)-(3) - tak ano tam je mozné uplatnit paušálne výdavky až do výšky 40% - ale pozor ako vravím je potrebné si ujasnit o aký druh príjmu ide.
Ďalej máš nárok na odpočítatelnú položku vo výške 4025,70 € / v r.2010 - každý rok sa mení odpočítatelná položka /.
Z rozdielu potom zaplatíš daň .

Upresním podľa zákona.
veronikasad
27.10.10,20:42
prepáč ale tomuto fakt nerozumiem preto sa o tom radím tu ... to akokeby to bolo napísané hebrejsky :-D
Priložila som ti poučenie na vyplnenie DP - k § 8 ZoDzP
marjankaj
27.10.10,21:06
Ahoj, napisem svoj nazor : ak si zarabas cez internet, mozno to povazovat za sustavnu cinnost s cielom dosiahnutia zisku....

Obchodny zakonnik hovori v §2,1 hovori : Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Myslim si, ze tvoja zarobkova cinnost ma crty podnikania a mal by si sa stat SZCO-zivnostnikom. Nasledne si mozes uplatnovat pausalne vydavky, resp. viest danovu evidenciu... ano, mas narok na nezdanitelnu cast zakladu dane vo vyske 4025,70 eur za rok 2010. Zaroven by si mal platit odvody ako zivnostnik.

Veď nespĺňa ani jeden bod(aspoň si to myslím), takže o podnikanie nepôjde.


(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

A ak nepovedal konktétne čo robí, tak to nemusí byť ani živnosť.

Napríklad §3 živnostenského zákona.


(3) Živnosťou nie je ani činnosť, ktorá svojou povahou spĺňa znaky živnosti podľa § 2, ale je v rozpore s dobrými mravmi.

Takže je veľmi nejasné či sa to bude zdaňovať podľa §6(napríklad podnikanie), §7(napríklad burza) alebo §8 (ostatné príjmy):eek:
Drakenhoffer
28.10.10,13:47
Ahojte ide o zdielanie súborov na internete a o klikačky a cpm a ptp projekty ... ako napriklad filesonic.com, neobux.com a podobne....
Ja som z toho už blbec ... do SP nemusím platiť nič však keďže som študent ?
Drakenhoffer
28.10.10,13:53
A ide tu aj to, že nemám k tomu žiadne faktúry ani nič podobné ...