tomasi
27.10.10,18:05
Zdravim,
asi pred 3 rokmi sa nas byt maloval na oranzovo (vtedy sme ho este nevlastnili). Teraz som si vsimol ze na stene (hlavne v murov. jadre) vidno vyblednute ciary presne kadial vedu elekt. kable. Neviete niekto preco (zeby kable neboli v dostatocnej hlbke v stene)? Da sa s tym nieco robit ? Ked to namalujem, po case to znova vybledne ?
dakujem
220870
27.10.10,17:06
Vybledne väčšinou preto ,že sa maluje na čerstvú nedostatočne vyzretú omietku.Po ďalšom malovaní s veľkým časovým odstupom 2 roky sa už nemusíte obávať vyblednutia.Chemické procesy zretia omietky ,ktoré tento jav spôsobili, sú už dávno skončené.
canbo
27.10.10,17:50
Príčina : prechod prúdu cez kábel a zaťaž spotrebičov spôsobuje ,že kábel sa ohrieva a farba sa "vypaľuje" .
Príčina : Zle prevedená inštalácia - nedostatočné dimenzovanie káblu ,alebo počet rozvodov pre jadro,alebo porucha v rozvode až po zle istenie.Najčastejšie kombinácia všetkého.

Skontrolovať sa to dá priložením ruky/alebo infra kamerou/ na tú viditeľnú čiaru,ak je teplejšia ako okolitá omietka a o koľko zvoliť postup:
Najprv skontrolovať rozvod, dotiahnuť spoje...., zmerať zaťaž na vodiči a porovnať s prierezom vodiča.
/ Kontrola a meranie pri zapnutých spotrebičoch z daného okruhu/
tomasi
27.10.10,18:14
Príčina : prechod prúdu cez kábel a zaťaž spotrebičov spôsobuje ,že kábel sa ohrieva a farba sa "vypaľuje" .
Príčina : Zle prevedená inštalácia - nedostatočné dimenzovanie káblu ,alebo počet rozvodov pre jadro,alebo porucha v rozvode až po zle istenie.Najčastejšie kombinácia všetkého.

Skontrolovať sa to dá priložením ruky/alebo infra kamerou/ na tú viditeľnú čiaru,ak je teplejšia ako okolitá omietka a o koľko zvoliť postup:
Najprv skontrolovať rozvod, dotiahnuť spoje...., zmerať zaťaž na vodiči a porovnať s prierezom vodiča.
/ Kontrola a meranie pri zapnutých spotrebičoch z daného okruhu/

Asi to bude nieco z toho co si pisal, kedze malovane to bolo pravdepodobne na suchu omietku.
Ked mam pravdu povedat ani neviem ako to chlapik co prerabal byt potahal kedze v obyv., kupelni a kuchyni je podlahove (nejake elekt. rohoze 12 m) a to si vypyta svoj odber, aj ked to pouzivam ojedinele.

Ziadny iny problem s elekt. som zatial nemal, ani pri zapnutych viacerych spotr.
Skor ma seru tie ciary co vystupuju, blbo to vyzera. Keby sme aj dosli na to ze tam je nieco poddimenzovane, rozvody kvoli tomu menit nebudem a asi ani burat. Ten esteticky pohlad nie je dobry. Skusim tie ciary premalovat a uvidim ci pomoze....................

Na druhej strane jedna ciara vedie priamo k digestoru kt. nemoze mat velky odber, dalsia zase k vypinacu na wc, kde je tiez len jedna ziarovka.
Ruku som prikladal ale ziaden rozdiel necitim.
wegamizi
27.10.10,19:51
Canbo ma pravdu. My mame to iste ako pises, vyblednute ciary, pricina je v zlej elektroinstalacii. Treba len prerobit elektriku v byte, alebo steny malovat na bielo. Teplo na dotyk steny tiez ale necitime, ale sem-tam nam vyhodi poistky. Je to jasné.
tomasi
27.10.10,20:08
Canbo ma pravdu. My mame to iste ako pises, vyblednute ciary, pricina je v zlej elektroinstalacii. Treba len prerobit elektriku v byte, alebo steny malovat na bielo. Teplo na dotyk steny tiez ale necitime, ale sem-tam nam vyhodi poistky. Je to jasné.
a ako ste to vyriesili ?
Neskusala si to este raz pretriet ci to nepomoze ?
wegamizi
28.10.10,06:55
Uz sme to nepretierali, lebo ten odtien farby uz by nesedel. Predsa len po urcitom case tie tmave farby na stenach menia vplyvom svetla svoj odtien. Dnes uz viem, na ktorych stenach mam tento problem s ciarami od elektriky a nabuduce malovanie tie steny dam blede farby, alebo uplne biele. Nechce sa nam prerabat cela elektro v byte. Asi tak.