Lukkyyy
27.10.10,20:04
Ahojte mal by som otázku ako je to zo zrušením poistenia ak napr uzavriem zmluvu 1.11.2010 ale o týždeň zistím že som sa trocha OJEKABÁTIL :) a chcem ju zrušiť. Tak ako je to môj prvotný vklad mi už nikto nevráti ? a su tam aj nejaké sankcie ?
bubkoch
27.10.10,18:19
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

§800 ods. 2 - poistovna vrati zaplatene poistne znizene o alikvotnu cast za obdobie od vzniku do zaniku poistenia

§802a - poistenie sa rusi od pociatku, poistovna vrati cele zaplatene poistne
bubkoch
27.10.10,18:21
pozri aj §803 ods. 4
Chobot
28.10.10,06:33
Ahojte mal by som otázku ako je to zo zrušením poistenia ak napr uzavriem zmluvu 1.11.2010 ale o týždeň zistím že som sa trocha OJEKABÁTIL :) a chcem ju zrušiť. Tak ako je to môj prvotný vklad mi už nikto nevráti ? a su tam aj nejaké sankcie ?

Nepíšeš, o akú poistku ide. Ak je to životné poistenie, tak pre teba je pozitívne, že v tomto roku sa menila legislatíva (Obč. zákonník) - bol pridaný ten spomenutý § 802a:
(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

podľa ktorého môžeš do 30 dní od uzavretia zmluvy od nej odstúpiť a dostaneš celé poistné naspäť.

Ak je to neživotné poistenie (napr. PZP, havarijné, úrazové poistenie), tak môžeš poistku zrušiť len v súlade s Obč. zákonníkom, prípadne podľa Všeobecných poistných podmienok.
Lukkyyy
24.11.10,09:53
Zdravým chcel by som sa spýtať či sa niekto nestretol z týmto Mal som poistenie poistná doba začala 28.10 ja som zaplatil prvý poplatok 27 a k 29 som tu poistku zrušil teda poslal som žiadosť o zrušenie z poisťovne mi poslali oznámenie že poistka zanikne k 11.11. a dnes mi prišiel šek že mi vracajú
1 Euro :mad: chcel by som vedie ako je to možné kedže ja som im zaplatil 50 eur
zdenka131
24.11.10,09:58
Lukkyyy
24.11.10,10:42
No hej to som tiež písal ja, ale
Chobot tam píše že ak od zmluvy odstúpim do 30 dni tak dostanem celé poistne naspäť a keďže ja som im dal 50 eur tak cele poistné je 1 euro ? lebo oni mi poslali šek na vrátenie 1 eura tak ako to je ?
Chobot
24.11.10,10:51
No hej to som tiež písal ja, ale
Chobot tam píše že ak od zmluvy odstúpim do 30 dni tak dostanem celé poistne naspäť a keďže ja som im dal 50 eur tak cele poistné je 1 euro ? lebo oni mi poslali šek na vrátenie 1 eura tak ako to je ?

Ale si nenapísal, o aké poistenie ide! Je to životné? Alebo neživotné (poistenie auta, domácnosti, úrazové)?

Ak je to životné, napíš reklamáciu alebo sťažnosť, kde sa odvoláš na ten § 802a, prípadne im ho odcituj a potom § 803 ods. 4:

(4) Ak zanikne poistenie odstúpením od zmluvy podľa § 802a, vráti poistiteľ osobe, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, bez zbytočného odkladu, najneskôr však do tridsať dní od odstúpenia, zaplatené poistné; pritom má právo si od zaplateného poistného odpočítať, čo už plnil. Ak poskytnuté poistné plnenie, presahuje výšku zaplateného poistného, vráti osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela zmluvu alebo poistený, poistiteľovi výšku poistného plnenia, ktorá presahuje zaplatené poistné.

Ono ale je možné, že poisťovňa si odpočítala náklady súvisiace s uzatvorením poistky, ale to by nemala. Uvidíš, čo ti odpovedia na reklamáciu.
Lukkyyy
24.11.10,10:53
životné poistenie Investičné
Chobot
24.11.10,10:56
životné poistenie Investičné

Tak hore máš postup.
bubkoch
24.11.10,11:00
Zdravým chcel by som sa spýtať či sa niekto nestretol z týmto Mal som poistenie poistná doba začala 28.10 ja som zaplatil prvý poplatok 27 a k 29 som tu poistku zrušil teda poslal som žiadosť o zrušenie z poisťovne mi poslali oznámenie že poistka zanikne k 11.11. a dnes mi prišiel šek že mi vracajú
1 Euro :mad: chcel by som vedie ako je to možné kedže ja som im zaplatil 50 eur

poistovna postupovala podla § 800 ods. 2
(2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.

akurat ze oni pocitali 8 pracovnych, nie kalendarnych dni ...

dolezite je ako si formuloval vypoved, ci ako a) vypoved do dvoch mesiacov, alebo ako b) odstupenie od zmluvy ... podla toho co pises chcel si b) ale urobil si a)
Lukkyyy
24.11.10,11:01
takže im mam poslať poštou to čo píšeš hore že sa odvolávam na
§ 802a a § 803 ods. 4 správne som to pochopil ?
Stanislav 1975
24.11.10,11:03
takže im mam poslať poštou to čo píšeš hore že sa odvolávam na
§ 802a a § 803 ods. 4 správne som to pochopil ?

Podľa mňa poisťovňa postupovala správne a už žiadny doplatok nedostaneš spať...
Lukkyyy
24.11.10,11:07
Správne ? to si nemyslím
ja som im napísal takto
Dole podpísaný XY, žiadam o zrušenie PZ č. xxxxxxxxxxxxxx
k dňu 29.10.2010
A ďalej, žiadam o vyplatenie hodnoty zmluvy poštovou poukážkou na
moju hore uvedenú adresu.

podotýkam že poistne začalo plinut 28.10.2010
Chobot
24.11.10,11:13
Podľa mňa poisťovňa postupovala správne a už žiadny doplatok nedostaneš spať...

Stano, mnohé poisťovne nepostrehli tú dôležitú zmenu v Občanovi, kde spotrebiteľovi umožnili odstúpiť od zmluvy do 30 dní od uzatvorenia. V tomto prípade sa nejedná ani o výpoveď ani o zánik, ale o odstúpenie od začiatku, preto poisťovne sú povinné vrátiť celé poistné.

Je to zrejmé aj zo samotného § 802a:

(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

(2) Prejav vôle osoby, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, urobený do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy a smerujúci k jej zrušeniu sa považuje za odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.

Takže je jedno, ako klient formuluje žiadosť, či už ako výpoveď, alebo ako žiadosť o zrušenie, ak tak urobí do 30 dní, má sa za to, že od začiatku odstupuje od zmluvy.

My to už máme zapracované vo VPP a dosť klientov už takto od zmluvy odstúpilo.
bubkoch
24.11.10,11:17
Správne ? to si nemyslím
ja som im napísal takto
Dole podpísaný XY, žiadam o zrušenie PZ č. xxxxxxxxxxxxxx
k dňu 29.10.2010
A ďalej, žiadam o vyplatenie hodnoty zmluvy poštovou poukážkou na
moju hore uvedenú adresu.

podotýkam že poistne začalo plinut 28.10.2010

ziadal si zrusenie zmluvy, nie odstupenie od pociatku ... keby si aspon datum uviedol "k 28.10." tak by sa to dalo vykladat tak ze si myslel odstupenie od pociatku ...
ale ty si napisal vypoved k datumu 1 den po zaciatku, takze ani nahodou to nemoze byt vykladane ako odstupenie od pociatku ...

jedine co mozes skusit je odvolat sa voci datumu zrusenia 11.11., kedze OZ hovori vseobecne o 8 dnoch, nie o pracovnych dnoch ... ale aj tak to nebude mat vplyv na vratene 1€, OZ hovori ze poistovna vrati "zvysujucu cast poistneho" ... a nikde sa nepise ako sa pocita ... takze poistovna si odpocitala vsetky naklady ktore mala s uzavretim poistky a vratila ti 1 €, ktore by ti vratila aj keby sa zmluva zrusila spravne k 6.11.
Lukkyyy
24.11.10,11:27
Takže podľa teba bubkoch som v Pr**li a už stým veľa nenarobím
alebo podľa teba chobot mám ešte nejakú nádej ?
Chobot
24.11.10,11:28
ziadal si zrusenie zmluvy, nie odstupenie od pociatku ... keby si aspon datum uviedol "k 28.10." tak by sa to dalo vykladat tak ze si myslel odstupenie od pociatku ...
ale ty si napisal vypoved k datumu 1 den po zaciatku, takze ani nahodou to nemoze byt vykladane ako odstupenie od pociatku ...

jedine co mozes skusit je odvolat sa voci datumu zrusenia 11.11., kedze OZ hovori vseobecne o 8 dnoch, nie o pracovnych dnoch ... ale aj tak to nebude mat vplyv na vratene 1€, OZ hovori ze poistovna vrati "zvysujucu cast poistneho" ... a nikde sa nepise ako sa pocita ... takze poistovna si odpocitala vsetky naklady ktore mala s uzavretim poistky a vratila ti 1 €, ktore by ti vratila aj keby sa zmluva zrusila spravne k 6.11.

bubkoch, spotrebiteľ nemusí vedieť, či ide o výpoveď odstúpenie alebo zrušenie. Prečítaj si ten druhý odstavec § 802a, je tam jasne napísané, že stačí prejav vôle smerujúci k zrušeniu poistky. A je jedno, ako to klient nazve.

Je to novinka v Obč.Z. od 1.1.2010, treba sa na zmeny prispôsobiť.
Chobot
24.11.10,11:31
Takže podľa teba bubkoch som v Pr**li a už stým veľa nenarobím
alebo podľa teba chobot mám ešte nejakú nádej ?

Ja by som to nevzdal. Ten list - sťažnosť ťa nebude stáť veľa, maximálne poštovné. A získať môžeš 49 EUR.
Stanislav 1975
24.11.10,11:32
Stano, mnohé poisťovne nepostrehli tú dôležitú zmenu v Občanovi, kde spotrebiteľovi umožnili odstúpiť od zmluvy do 30 dní od uzatvorenia. V tomto prípade sa nejedná ani o výpoveď ani o zánik, ale o odstúpenie od začiatku, preto poisťovne sú povinné vrátiť celé poistné.

Je to zrejmé aj zo samotného § 802a:

(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

(2) Prejav vôle osoby, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, urobený do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy a smerujúci k jej zrušeniu sa považuje za odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.

Takže je jedno, ako klient formuluje žiadosť, či už ako výpoveď, alebo ako žiadosť o zrušenie, ak tak urobí do 30 dní, má sa za to, že od začiatku odstupuje od zmluvy.

My to už máme zapracované vo VPP a dosť klientov už takto od zmluvy odstúpilo.

Tibor život nieje mojou prioritou( však vieš,že ja som predsa len na tie autá :)), ALE- si si istý,že sa to týka aj investičného poistenia? Totiž to nieje klasické poistenie,tak si myslím,že od investičného sa asi nedá odstúpiť od počiatku- ale nehádam sa- len si to myslím...
bubkoch
24.11.10,11:33
bubkoch, spotrebiteľ nemusí vedieť, či ide o výpoveď odstúpenie alebo zrušenie. Prečítaj si ten druhý odstavec § 802a, je tam jasne napísané, že stačí prejav vôle smerujúci k zrušeniu poistky. A je jedno, ako to klient nazve.

Je to novinka v Obč.Z. od 1.1.2010, treba sa na zmeny prispôsobiť.

ano mas pravdu, ale tu nie je problem v tom ze explicitne uviedol ze ziada zrusenie k 29.10. ? teda jasne uviedol ze nerusi od pociatku ...

keby neuviedol ziaden datum tak vtedy by sa mohlo aplikovat to co pises ...
potom naco by bolo ustanovenie o vypovedi do 2 mesiacov, keby sa to tykalo len vypovede presne v druhom mesiaci ?
Chobot
24.11.10,11:44
ano mas pravdu, ale tu nie je problem v tom ze explicitne uviedol ze ziada zrusenie k 29.10. ? teda jasne uviedol ze nerusi od pociatku ...

keby neuviedol ziaden datum tak vtedy by sa mohlo aplikovat to co pises ...
potom naco by bolo ustanovenie o vypovedi do 2 mesiacov, keby sa to tykalo len vypovede presne v druhom mesiaci ?

To je podľa občana len možnosť dohodnúť výpoveď poistenia zo strany klienta aj poisťovne do 2 mesiacov. To bolo v občanovi už dávno. Je to tam kvôli tomu (teda pôvodne to tam bolo dané), aby aj poisťovňa mala právo v životnom poistení vypovedať poistku, napr. ak počas šetrenia zistí, že klient je kvôli vysokému zdravotnému riziku nepoistiteľný, alebo ak nedodá nejaký dôležitý dokument (napr. zdravotný dotazník). Lebo p uplynutí 2 mesiacov poisťovňa nemôže vypovedať životnú poistku. Má na to šancu len počas 2 mesiacov.

Koncom minulého roka NBS avizovala túto zmenu, že sa má transponovať Smernica EU o 30 dňovej možnosti odstúpenia od poistky. Poisťovne aj mali možnosť s k tomu vyjadriť. Návrhy boli také, že aby sa tá 2 mesačná doba na výpoveď premenila na možnosť odstúpiť do 2 mesiacov, aby nebolo toľko variant skončenia poistky. Ale M Financií nakoniec všetkým vytrela zraky a len natvrdo vložila do Obč. zákonníka § 802a a zaviedla tú 30 dňovú lehotu.

Takže teraz sa život poisťovní skomplikoval, lebo je:

1. 30 dňová lehota na odstúpenie

2. 2 mesačná lehota na výpoveď s 8 dennou výp. lehotou, ak je to dohodnuté v zmluve. Ak ale dá klient výpoveď do 30 dňa, tak sa to považuje ako odstúpenie podľa bodu 1. (pre poisťovne platí stále výpoveď). Výpoveď je teda pre klienta aplikovateľná, ak dá výpoveď od 31. dňa od podpisu do 2 mesiacov.

3. normálna výpoveď so 6 týždňovou výp. lehotou.
Chobot
24.11.10,11:47
Tibor život nieje mojou prioritou( však vieš,že ja som predsa len na tie autá :)), ALE- si si istý,že sa to týka aj investičného poistenia? Totiž to nieje klasické poistenie,tak si myslím,že od investičného sa asi nedá odstúpiť od počiatku- ale nehádam sa- len si to myslím...

Stano, podľa klasifikácie poistných odvetví, zákon č. 8/2008 príloha č. 1 patrí aj investičko medzi život:

Časť A - odvetvia životného poistenia

1. Poistenie pre prípad smrti, poistenie pre prípad dožitia alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
2. Poistenie vena alebo prostriedkov na výživu detí.
3. Poistenie spojené s kapitalizačnými zmluvami.
4. Poistenie podľa bodov 1 a 3 spojené s investičným fondom.
5. Dôchodkové poistenie.
6. Poistenie pre prípad úrazu alebo choroby, ak je pripoistením niektorého poistného odvetvia uvedeného v bodoch 1 až 5.
bubkoch
24.11.10,12:23
To je podľa občana len možnosť dohodnúť výpoveď poistenia zo strany klienta aj poisťovne do 2 mesiacov. To bolo v občanovi už dávno. Je to tam kvôli tomu (teda pôvodne to tam bolo dané), aby aj poisťovňa mala právo v životnom poistení vypovedať poistku, napr. ak počas šetrenia zistí, že klient je kvôli vysokému zdravotnému riziku nepoistiteľný, alebo ak nedodá nejaký dôležitý dokument (napr. zdravotný dotazník). Lebo p uplynutí 2 mesiacov poisťovňa nemôže vypovedať životnú poistku. Má na to šancu len počas 2 mesiacov.



nie tak celkom ... za splnenia podmienok ma poistovna pravo vypovedat zivotnu poistku kedykolvek:

§ 793
(1) Kto s poistiteľom uzaviera poistnú zmluvu, je povinný odpovedať pravdivo a úplne na všetky písomné otázky poistiteľa týkajúce sa dojednávaného poistenia. To platí tiež, ak ide o zmenu poistenia.

(2) Túto povinnosť má aj ten, na ktorého majetok, život alebo zdravie alebo zodpovednosť za škody sa má poistenie vzťahovať, aj keď poistnú zmluvu sám neuzaviera.

§ 802
(1) Pri vedomom porušení povinností uvedených v ustanoveniach § 793 môže poistiteľ od poistnej zmluvy odstúpiť, ak pri pravdivom a úplnom zodpovedaní otázok by poistnú zmluvu neuzavrel. Toto právo môže poistiteľ uplatniť do troch mesiacov odo dňa, keď takú skutočnosť zistil; inak právo zanikne.

(2) Ak sa poistiteľ dozvie až po poistnej udalosti, že jej príčinou je skutočnosť, ktorú pre vedome nepravdivé alebo neúplné odpovede nemohol zistiť pri dojednávaní poistenia a ktorá pre uzavretie poistnej zmluvy bola podstatná, je oprávnený plnenie z poistnej zmluvy odmietnuť; odmietnutím plnenia poistenie zanikne.
Chobot
24.11.10,13:29
nie tak celkom ... za splnenia podmienok ma poistovna pravo vypovedat zivotnu poistku kedykolvek:

§ 793
(1) Kto s poistiteľom uzaviera poistnú zmluvu, je povinný odpovedať pravdivo a úplne na všetky písomné otázky poistiteľa týkajúce sa dojednávaného poistenia. To platí tiež, ak ide o zmenu poistenia.

(2) Túto povinnosť má aj ten, na ktorého majetok, život alebo zdravie alebo zodpovednosť za škody sa má poistenie vzťahovať, aj keď poistnú zmluvu sám neuzaviera.

§ 802
(1) Pri vedomom porušení povinností uvedených v ustanoveniach § 793 môže poistiteľ od poistnej zmluvy odstúpiť, ak pri pravdivom a úplnom zodpovedaní otázok by poistnú zmluvu neuzavrel. Toto právo môže poistiteľ uplatniť do troch mesiacov odo dňa, keď takú skutočnosť zistil; inak právo zanikne.

(2) Ak sa poistiteľ dozvie až po poistnej udalosti, že jej príčinou je skutočnosť, ktorú pre vedome nepravdivé alebo neúplné odpovede nemohol zistiť pri dojednávaní poistenia a ktorá pre uzavretie poistnej zmluvy bola podstatná, je oprávnený plnenie z poistnej zmluvy odmietnuť; odmietnutím plnenia poistenie zanikne.




HEj, v tom máš pravdu. Ale tam už existujú iné dôvody. Ja som mal na mysli zrušenie či odstúpenie od poistenia bez uvedenia dôvodu. Zrušiť možno napr. aj pre neplatenie.
Lukkyyy
24.11.10,15:45
no takže chobot mal by som to poisťovni poslať ako žiadosť alebo ako sťažnosť alebo ako čo vlastne ?
Chobot
25.11.10,06:39
no takže chobot mal by som to poisťovni poslať ako žiadosť alebo ako sťažnosť alebo ako čo vlastne ?

Daj to ako reklamáciu nevráteného poistného. A potom popíš tie ustanovenia Obč. z.
Lukkyyy
08.01.11,14:28
Takže dámy a páni vyšlo to
Chobot tebe ďakujem najviac, že si mi pomohol a vyplatilo sa minulí týždeň som dostal telefonát od poisťovne v ktorom mi oznámili že "áno naozaj spravili chybu a bla bla bla... a tento týždeň mi prišiel šek na vyplatenie celej sumy a vrátili mi všetko do posledného centu
Reklamácia sa oplatila vďaka CHOBOT a vďaka celá PORADA.SK ;)
Chobot
08.01.11,21:26
Takže dámy a páni vyšlo to
Chobot tebe ďakujem najviac, že si mi pomohol a vyplatilo sa minulí týždeň som dostal telefonát od poisťovne v ktorom mi oznámili že "áno naozaj spravili chybu a bla bla bla... a tento týždeň mi prišiel šek na vyplatenie celej sumy a vrátili mi všetko do posledného centu
Reklamácia sa oplatila vďaka CHOBOT a vďaka celá PORADA.SK ;)

Tak gratulujem a som rád, že sme ti pomohli. A ušetril si 49 EUR...;)