hubatá
27.10.10,20:35
Prečo sa dlžné výživné či už pre maloleté alebo dospelé dieťa, prípadne výživné pre rozvedenú manželku/la vymáha vždy bez úrokov. Nikdy som sa nestretla s tým, že by sa k dlžnému výživnému aj za niekoľko rokov dozadu pripočítavali nejaké úroky (mesačné, ročné) tak ako je to napr. v prípade vymáhania pôžičky.
Zdá sa mi to nespravodlivé pretože ak nepostačujú peniaze na výživu, tak bezúročne dnes nikto nepožičia.
Mária27
28.10.10,05:07
Zákon o rodine vyslovene úroky z omeškania neupravuje. V § 110 však odkazuje na očiansky zákonník, podľa ktorého možno úroky z omeškania žiadať.

Zák. 36/2005 o rodine

Spoločné ustanovenia
§ 110
Ak tento zákon neustanovuje inak, použijú sa ustanovenia Občianskeho zákonníka.

Zák. 40/1964 občiansky zákonník
Omeškanie dlžníka
§ 517
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.
hubatá
28.10.10,13:50
Ale na súde s týmto neuspeješ. Súdy, prokuratúra, exekútor vymáha dlžné výživné vždy len bez úrokov a neviem prísť na to, že prečo.
Mária27
28.10.10,17:28
Tak to by som rada vedela, ako to odôvodňujú.
willma
28.10.10,18:08
pár rokov dozadu, keď som riešila mesiac trvajúci platný zákon o náhradnom výživnom (platil od začiatku novembra až do konca - asi rekord platnosti zákona :D) Som sa pozastavila nad tým, že štát od povinného mohol vymáhať aj úroky tuším až do výšky 25 percent. Samozrejme na moju otázku na príslušných miestach prečo len štát? som pre istotu odpoveď nedostala a keď tak v tom zmysle, že ja nárok nemám. A bolo. A myslím si, že v konečnom dôsledku každá jedna, ktorá konečne nejakým spôsobom dosiahla platenie výživného nemá chuť a ani energiu riešiť aj úroky z omeškania, lebo je rada, že dostáva aspoň to čo bolo prisúdené.
hubatá
28.10.10,18:43
Willmuš pre teba: mala som taký prípad že matka poberala od ÚPaSV náhradné výživné na 3 deti, ona nejaké sociálne dávky a predstav si čo sa nestalo: ÚPaSV stačil vydať platobný rozkaz, otec samozrejme nezaplatil, nastúpil exekútor. Lenže otec zomrel a exekútor nárok štátu dal do pasív notárke v dedičskom konaní. Si predstav ten paradox: deti medzitým už zarábali a tak čo im bol otec dlžný po celé detstvo výživné si nakoniec museli sami sebe zaplatiť. Matka mala totiž so zomrelým t.j. bývalým manželom ešte nevysporiadané BSM do ktorého patril v 1/2 polovici 3-izbový byt v ktorom všetci bývali. A keď nechcela oň prísť, tak ona a deti nemohli odmietnuť dedičstvo ako celok, aj keď v ňom bolo aj to dlžné výživné z ÚPaSV.
Takže: štát dostal svoje, ale deti si sami sebe zaplatili výživné...... To je paradox že?
willma
29.10.10,08:41
to nie je paradox, to je smutná realita tohto štátu a vizitka zákonodarcov. Hlavne, že nezabudnú vydať veeeeľmo dôležitú vyhlášku na 112 strán o číselnej klasifikácii jednotlivých zamestnaní. :(
hubatá
30.10.10,10:46
Ale toto výživné ma fakt serká....... lebo obyčajnú pôžičku súd v uznesení ovenčí aj úrokami z omeškania a výživné je v uznesení uvedené len v čistej sume - bez úrokov. Tak isto ak dá žena trestné oznámenie, ani v trestnom rozkaze nie je uvedené že povinný je vrátiť dlžnú sumu na výživnom aj s úrokami. Bodaj by sa potom na to nevykašlali, keď im nenabiehajú úroky aj za niekoľko rokov !!!!
willma
30.10.10,11:52
žeby sme podali návrh zákona? a podpis: "obyčajná žena"
Mária27
30.10.10,12:22
Ale toto výživné ma fakt serká....... lebo obyčajnú pôžičku súd v uznesení ovenčí aj úrokami z omeškania a výživné je v uznesení uvedené len v čistej sume - bez úrokov. Tak isto ak dá žena trestné oznámenie, ani v trestnom rozkaze nie je uvedené že povinný je vrátiť dlžnú sumu na výživnom aj s úrokami. Bodaj by sa potom na to nevykašlali, keď im nenabiehajú úroky aj za niekoľko rokov !!!!
Úrokmi to bude ovenčené len vtedy, ak o úroky žiadaš. Ak budeš žiadať len splatenie dlhu, nik ti úroky z omeškania neprisúdi. Ak žiadaš úroky z omeškania a súd to zamietne, musí to zdôvodniť. Znovu sa pýtam, ako to odôvodňuje.
Úroky z omeškania sú predmetom samostatného peňažného záväzku. Majú akcesorický charakter k dlhu. Možno, že keď sa podáva žiadosť o splatenie dlhu, vzniká ďalší dlh a nevedia sa úroky vyčísliť. Ak podáš žiadosť exekútorovi, vyčísli aj úroky, on to musí predložiť súdu a súd odôvodniť. Potom sa dá odvolať, dovolať, či podať sťažnosť na Ústavný súd, ktorý zákon vyloží a povie, či to nie je protiústavné.
Niektoré krajiny v Európe vyrubujú s výživným aj úroky, niektoré nie. Teraz sa to rieši, aby vždy bolo rodinné právo prepojené na občianske. Keby sme nemali v zákone o rodine odkaz na občiansky zákonník, pochopila by som, že sa úroky nepriznajú. V § 110 však je veta:
Ak tento zákon neustanovuje inak, použijú sa ustanovenia Občianskeho zákonníka.
Táto veta by mala byť postačujúca, podobne je to aj v iných zákonoch (napr. § 3 v bytovom zákone).
hubatá
30.10.10,18:30
Ešte v žiadnom uznesení súdu, v platobnom rozkaze, trestnom rozkaze alebo v exekučnom príkaze som nevidela že by sa k výživnému pripočítavali aj úroky z omeškania.

Ak niekto má nejaké také uznesenie ktoré obsahuje aj % z omeškania k výživnému, tak poprosím sem s tým !
lujza.j
30.10.10,19:12
toto ma teda nikdy nenapadlo, nejak som nato nikdy nemyslela, ja som sa hlavne vždy snažila v trestnom konaní z chlapa to dlžne výživné dostať. raz sa mi dokonca podarilo "vytiahnuť" výživné za 18rokov dozadu to by boli teda pekné úroky:)
profesional
30.10.10,19:13
Nevidim dovod preco by nemalo byt mozne k vyzivnemu priznat aj uroky z omeskania. To by som chcel vidiet toho sudcu na kraji alebo nebodaj na najvyssom ci ustavnom sude ktory by to v odvolani, dovolani alebo mimoriadnom dovolani dokazal ustat.
hubatá
31.10.10,02:46
Fakt ....opakujem, že ešte som nevidela v akomkoľvek rozsudku že by k dlžnej sume boli vyčíslené aj % úrokov z omeškania.....
hubatá
31.10.10,02:56
toto ma teda nikdy nenapadlo, nejak som nato nikdy nemyslela, ja som sa hlavne vždy snažila v trestnom konaní z chlapa to dlžne výživné dostať. raz sa mi dokonca podarilo "vytiahnuť" výživné za 18rokov dozadu to by boli teda pekné úroky:)

takéto odpovede sú časté: som rada že som dostala aspoň niečo z dlžnej sumy a že teraz mi načas platí, čo svedčí že dotyčná (ý) je už z toho vymáhania dobre vyčerpaná (ý).
Lenže teraz pribudlo nielen výživné na deti, ale aj výživné na rozvedeného manžela(ku), ba dokonca rodičia čo majú malé dôchodky pýtajú výživné od detí. A vždy sa určuje len "holá" suma bez % úrokov aj v exekučnom konaní. Za podanie návrhu na exekúciu sa platí tuším 6,50 €, na súde sa poplatky nevyrubujú.
hubatá
31.10.10,03:13
Takže môžem skúsiť poradiť takýto návrh petitu?

......navrhujem, aby YX zaplatil okrem bežného výživného aj zaostalé výživné od ...do.... v sume....... €, vrátane % úrokov od.......do........ podľa § 517 zák. č. 4O/1964 (Občianskeho zákonníka)?

(podľa úrokov vyhlásených NBS)

a uvidíme čo na to sudca heh !!!
pepsikova
31.10.10,04:20
..to je dobré s tými úrokmi..mne kedysi niekto povedal, že úroky sa nedajú vymáhať, lebo svoje dlhy si máme platiť načas a pohľadávky strážiť tak, aby neboli premlčané...ten zákon z roku 1964 je už taký starý, že nie je ani recyklovateľný, nie aby bol použiteľný!!!...
lujza.j
31.10.10,08:58
takéto odpovede sú časté: som rada že som dostala aspoň niečo z dlžnej sumy a že teraz mi načas platí, čo svedčí že dotyčná (ý) je už z toho vymáhania dobre vyčerpaná (ý).
Lenže teraz pribudlo nielen výživné na deti, ale aj výživné na rozvedeného manžela(ku), ba dokonca rodičia čo majú malé dôchodky pýtajú výživné od detí. A vždy sa určuje len "holá" suma bez % úrokov aj v exekučnom konaní. Za podanie návrhu na exekúciu sa platí tuším 6,50 €, na súde sa poplatky nevyrubujú.

právo na výživné iných ako sú deti/rodičia pribudlo preto, že ľudia sa o takej možnosti vôbec dozvedeli, myslím že keby to bolo viac "na očiach" bolo by takých podaní viac už dávno.ja som mala kauzu výživného rozv.manželka/ rozv. manželovi cca. 9rokov dozadu, ale to bolo preto že rozv.manželka bola dosť v obraze.
hubatá
06.11.10,00:29
Ja uzavriem tému s tým, že ak povinný nechce, tak výživné ho nikto nedonúti zaplatiť: čo z toho keď ho posadia do basy, tam ho pracovať nikto nedonúti, lebo roboty nie je. Akurát mu my všetci vrátane jeho manželky prispievame na spríjemnenie pobytu.
Kde sú tie časy, keď stačilo s platobným rozkazom ísť do učtárne, výživné sa zrážalo priamo z platu a posielalo do tých správnych rúk. A zrejme aj z tých dôb ešte zostalo to, že sa v rozsudkoch objavuje len "holé" výživné, bez vyčíslenia úrokov. Na malých deťoch, starých ľuďoch, nemajetných alebo chorých sa predsa najlepšie zarába !!!!
hubatá
06.11.10,00:40
Ešte na rozptýlenie pri tejto smutnej téme:
Raz mi jeden takýto tatko-neplatič na moju výčitku že z čoho majú tie jeho deti žiť povedal:
-"veď ich mama dostáva rodinné prídavky a toľko 5 ročné dieťa predsa neje, aby mu to nestačilo na stravu !!!"

Chudáčik on si pod pojmom "výživné" predstavoval že to sú peniaze len na jedlo, ostatné padá samé z neba.