swen
21.11.05,12:25
Potrebujem pls objasniť niečo ohľadne finančného lízingu...

Príklad:
Lízing osob. automobilu
Doba lízingu: 36 mesiacov
OC bez DPH 1 000 000,- Sk
Lízing. koeficient: 1,20
Akontácia 20%, t.j. 200 000,- Sk
Mesačná splátka: 27 777,- Sk

Ako bude odpisovať predmet lízingu nájomca?
Ročne 333 333,- Sk ???? (1 000 000/36*12)

Akú časť nájomného si bude môcť nájomca dať do daň. výdavkov?Len tú časť, ktorá v danom roku prevyšuje odpis? (Ako to vypočítať???)

Ďakujem za každú radu...
slnko
21.11.05,11:44
Výpočet pre odpis je správny z OC 1 mil., ale pokiaľ tam bol aj poplatok za uzatvorenie lízingovej zmluvy, aj tento sa započítava do OC vozidla. A treba zobrať do úvahy aj dátum obstarania lízingu, lebo ak bol obstaraný napr. v 10./2005, tak potom v r. 2005 možno započítať odpis len za 3 mesiace.
Výška nájomného tzv. úrok je daňový náklad podľa splátkového kalendára.
swen
21.11.05,12:10
Nerozumiem tomu, prepáč...

Chcel by som vedieť ako sa mi lízing prejaví v účt. výkazoch na konci účt. obdobia. Súvaha (strana pasív) tam sa mi znížia Ostat.dlhodobé záväzky (OC - akontácia - lízing. splátky za prísluš. obdobie). Výsledovka, daňový odpis je jasný, ročne (OC/36*12). Neviem však aká čiastka pôjde do finančných nákladov (mesačná lízing. splátka *12 ) ????

Dík.
Katarína STR
21.11.05,12:13
swen účtuješ v JU ?
swen
21.11.05,12:16
nie Katka, otázka sa viaže na PÚ...
Nie som účtovník, ale potrebujem sa zorietovať v niektorých veciach...
Katarína STR
21.11.05,12:22
takže :

auto zaradíš do majetku vo výške istiny podľa splátkového kalendára + spracovateľský poplatok + odkúpna cena auta po skončení leasingu.
Odpisovať to budeš 1,000.000,- / 36 = 27.777,78 mesačne do nákladov.

Potom budeš podľa splátkového kalendára mesačne dávať do nákladov :
-DPH /ak nie je národ na odpočet a
-finančnú prirážku /úroky/.

Mesačné splátky nie sú nákladová položka, ale len položka znižujúca záväzok
Akontácia tiež nie je nákladová položka, ale len položka znižujúca záväzok.
Tweety
21.11.05,12:28
takže :
auto zaradíš do majetku vo výške istiny podľa splátkového kalendára + spracovateľský poplatok + odkúpna cena auta po skončení leasingu.
Odpisovať to budeš 1,000.000,- / 36 = 27.777,78 mesačne do nákladov.
Potom budeš podľa splátkového kalendára mesačne dávať do nákladov :
-DPH /ak nie je národ na odpočet a
-finančnú prirážku /úroky/.
Mesačné splátky nie sú nákladová položka, ale len položka znižujúca záväzok
Akontácia tiež nie je nákladová položka, ale len položka znižujúca záväzok.
Iba doplním, že úroky potom na konci roka časovo rozlíšiť.
Katarína STR
21.11.05,12:30
Áno samozrejme, Tweety má pravdu, ak by na konci roka bol úrok na splátkovom kalendári 15.12.2005 napr 5000,- to by znamenalo, že ten úrok je zaplatený do 14.1.2006. Preto ho treba časovo rozlíšiť na sumu do 31.12.
swen
21.11.05,12:32
Mňa by hlavne zaujímalo ako sa lízing prejaví na konci účt. obdobia vo výkazoch. Súvaha je jasná. Výsledovka, tam neviem, či bude úrok z lízingu súčasťou nákladových úrokov alebo ostat. nákladov na fin. činnosť? Neviem, ako mám zistiť, akú časť mesač. lízing. splátky bude tvoriť úrok? Mám podklady z lízing. spoločnosti a tam je uvedená len celková mesačná splátka...
Tweety
21.11.05,12:36
Mňa by hlavne zaujímalo ako sa lízing prejaví na konci účt. obdobia vo výkazoch. Súvaha je jasná. Výsledovka, tam neviem, či bude úrok z lízingu súčasťou nákladových úrokov alebo ostat. nákladov na fin. činnosť? Neviem, ako mám zistiť, akú časť mesač. lízing. splátky bude tvoriť úrok? Mám podklady z lízing. spoločnosti a tam je uvedená len celková mesačná splátka...
Úrok z lízingu účtujeme na 562.:cool: :eek:
V splátkovom kalendári by mal byť rozpis, úrok, daň a celková splátka.
Katarína STR
21.11.05,12:38
swen,
úroky z leasingu zaúčtuješ ako 562- úroky.
Na splátkovom kalendári musíš mať niekoľko stĺpcov a mali by to byť :
Istina bez DPH, leasingový úrok, základ DPH spolu, sadzba DPH, suma DPH, Leasingová splátka, prípadne úhrada poistného, Celkom na úhradu.

Takže si spočítaš ten úrok za rok 2005 a to budeš mať na účte 562

Inak to nezistíš, len podľa splátkového kalendára, kde to musí byť vyčíslené.
swen
21.11.05,12:55
Ok, diky. Takže mesačná splátka obsahuje splátku istiny, úrok, poistné a DPH? A kde sa účtuje poistné?
Katarína STR
21.11.05,12:57
Presne tak toto všetko by mal obsahovať splátkový kalendár na leasing.

Čo sa týka poistného na auto, aj to účtujem na 568 a DPHčku na 548.
swen
21.11.05,13:12
Ešte k tej splátke istiny. Hovoríš, že to nie je nákladová položka, že iba znižuje záväzok. Teda potom splátka nie je zachytená vo výsledovke. Je to obdobné ako napr. splátka úveru (znižuje cash flow ale nie je nákladovou položkou)?
Katarína STR
21.11.05,13:16
1. Keď budeš účtovať istinu auta, zaúčtuješ ju ako 042/474 = obstaranie HM / záväzok z prenájmu

2. Budeš účtovať mesačne cez interné doklady :
poistné 568/474
DPH 548/474
úrok 562/474

3. mesačná splátka 474/221 - zníženie záväzku/ banka
swen
21.11.05,13:42
Nejak sa v tom zamotávam. Nie som účtovník, ale potrebujem vedieť ako sa mi to celé premietne do koncoročných účt. výkazov.

Všetkému rozumiem, až na splátku istiny. To je v podstate nájomné platené lízing. spoločnosti. Hovoríš, že to nie je nákladová položka, takže by sa nemala objaviť vo výsledovke. Ale vo výkaze cash flow ju musím uviesť, podobne ako pri splátkach úveru, ktoré síce znižujú záväzok, ale nie sú nákladovými položkami. Uvažujem správne?
Katarína STR
22.11.05,09:06
Ja osobne si nemyslím, žeby istina bola nájomné platené leasingovej spoločnosti.
Istina je podľa mňa len cena auta bez DPH.
Proste si len splácať auto + úroky leasingovke.
Cash flow ja osobne nerobím, takže ti neporadím.
swen
22.11.05,09:13
OK, už mi je to jasné... Máš pravdu, splátka istiny je splátka OC auta bez DPH...

Ešte raz vďaka !
slnko
22.11.05,09:41
Všetkému rozumiem, až na splátku istiny. To je v podstate nájomné platené lízing. spoločnosti. Hovoríš, že to nie je nákladová položka, takže by sa nemala objaviť vo výsledovke. Ale vo výkaze cash flow ju musím uviesť, podobne ako pri splátkach úveru, ktoré síce znižujú záväzok, ale nie sú nákladovými položkami. Uvažujem správne?

Možno Ti pomôže ešte toto: Tak ako píšeš vo výkaze Cash flow sa musí premietnuť splátka lízingu. A tak ako už predo mnou popisovali z čoho sa skladá lízingová splátka:
- istina - hodnota automobilu, pri účtovaní predpisu splátky o nej síce neúčtujeme, ale účtujeme ju do nákladov ako odpis 551/082, takže sa mi do výsledovky dostane (cez interný doklad spolu s inými odpismi majetku),
- úrok - pri účtovaní predpisu splátky o ňom účtujeme 562/474 - dostane sa do výsledovky
- poistné - pri účtovaní predpisu splátky o ňom účtujeme 568/474 - dostane sa do výsledovky
- DPH - pri účtovaní predpisu splátky o nej účtujeme 548/474 - dostane sa do výsledovky
Ak to zhrnieme, tak medzi Cash flow a výsledovkou bude iba nepatrný rozdiel a to z toho dôvodu, že odpis je rovnomerný, každý mesiac 1/36-ina obst. ceny a istina v splátkovom kalendári sa každý mesiac mení (zvyšuje).
swen
22.11.05,10:15
To je síce pravda, že istina, t.j. OC automobilu sa cez odpisy dostane do vysledovky, ale odpis nie je peňažný výdavok...
Je to to isté, ako keď kúpiš nejaký majetok v hotovosti. Zaradíš ho do používania a začneš ho odpisovať, čiže cez odpisy sa Ti dostane do výsledovky. Ale to, že za ten majetok zaplatíš cash, to musíš uviesť samostatne aj vo výkaze CF ako novú investíciu (peňažný úbytok)...
Pri lízingu Ti rovanko každá splátka istiny zníži jednak záväzok 474 ale aj stav peň. prostriedkov na 221, čiže to musíš zachytiť vo výkaze CF....
JarkaL
22.11.05,16:12
Nemáte niekto vzor zmluvy o postúpení leasingu? S.r.o. postúpi leasing inej s.r.o., splátky už platí nová s.r.o., majú nový splátkový kalendár, ibaže si pomernú časť zvýšenej splátky nevysporiadali s.r.o.čky medzi sebou. Ďakujem.