branuska
27.10.10,20:40
Ahojte,

chcem sa spytat - zamestnanec musi dostat v TPP minimalnu mzdu? Alebo moze mat v zmluve napriklad napisane, ze dostane 1,50 na hodinu a mdzu bude mat podla poctu odpracovanych hodin, cize je mozne, ze dostane menej ako je minimalna mzda? ( islo by o zamestnanca v pohostinstve)

Dakujem krasne
mzdarka renca
27.10.10,19:03
Ahojte,

chcem sa spytat - zamestnanec musi dostat v TPP minimalnu mzdu? Alebo moze mat v zmluve napriklad napisane, ze dostane 1,50 na hodinu a mdzu bude mat podla poctu odpracovanych hodin, cize je mozne, ze dostane menej ako je minimalna mzda? ( islo by o zamestnanca v pohostinstve)

Dakujem krasne

nemôže byť hodinová mzda 1,50 eur, minimálna hod. mzda platná od 1.1.2010 - 31.12.2010 je 1,768 eur.

Zamestnanca môžeš zamestnanť aj na skrátený úväzok.
branuska
27.10.10,19:06
Dakujem, to som si chcela overit :-)
A ako to je v pripade casnicky, ktora robi ako jej vyjde smena a nema nejak pravidelne hodiny? Cize napriklad niekedy odpracuje viac ako 40 hod tyzdenne a niekedy menej :-(
mzdarka renca
27.10.10,19:18
Dakujem, to som si chcela overit :-)
A ako to je v pripade casnicky, ktora robi ako jej vyjde smena a nema nejak pravidelne hodiny? Cize napriklad niekedy odpracuje viac ako 40 hod tyzdenne a niekedy menej :-(

to by si jej mala spraviť pracovný kalendár a pre teba najjednoduchšie by bolo, aby bol dodržaný mesačný pracovný fond. napr. september mal 20 + 2 sviatky = 22. 22dní x 8 = 176 hod. toľko by mala mať odpracované v septembri vrátane sviatkov.
branuska
27.10.10,19:25
Dakujem, super :-)
Lianka
28.10.10,06:39
nemôže byť hodinová mzda 1,50 eur, minimálna hod. mzda platná od 1.1.2010 - 31.12.2010 je 1,768 eur.

Hmm, a co koeficienty min. mzdy?
ewita888
28.10.10,06:42
Hmm, a co koeficienty min. mzdy?
Súhlasím, zamestnanec v pohostinstve zodpovedá najmenej druhému stupňu..
veronikasad
28.10.10,06:44
Lianka, v máloktorej dedinskej krčme by si našla čiašníčku zaradenú do vyššieho ako 1. stupňa náročnosti. Majitelia automaticky počítajú so sprepitným ...
ewita888
28.10.10,06:50
Majitelia môžu počítať s hocičím, ale aj s kontrolou z inšp. práce...
Ivenka
28.10.10,06:59
V čase krízy sme položili otázku Inšp.práce, či je možné dať zamestnancovi min.mzdu bez koeficientu. Odpoveď: Ak to podpíše ZC, že s tým súhlasi tak oni to nemôžu napadnúť. Ale na papieri to nemáme.
Lianka
28.10.10,10:06
Veronika, ja svojim klientom nikdy neodporucim, aby porusili zakon, napr. aj ak ide o min. mzdu a koeficienty. Skor mam pocit, ze mnoho zamestnavatelov o existencii koeficientov ani nevie, preto si myslim, ze aj Porada je tu od toho, aby im vedomosti v tomto smere rozsirila a aby sa nehovorilo len A, ale povedalo sa aj B. Samozrejme, ako bude zamestnavatel postupovat v reale, je jeho rozhodnutie, ale musi si byt vedomi aj zodpovednosti za neho.

Ivenke: To je to, ze na papieri to nemate. Neviem o tom, ze by existoval nejaky predpis o tom, ze v case "krizy" je mozne Zakonnik prace obchadzat. A problem pri pripadnej kontrole budete mat vy - urad, ktory Vam ustnu onformaciu poskytol, za to zodpovedny nebude.
veronikasad
28.10.10,10:09
Lianka, porušenie zákona nikomu neradím ani ja, ale mnohí si napriek tomu urobia "po svojom" aj keď o tarifných stupňoch vedia. Samozrejme potom musia niesť za to aj dôsledky ... Preto to píšem ako poznámky mimo témy.
Ivenka
28.10.10,10:13
Ja to nerobím tiež. V bývalej firme to tak urobili čo sa mi tiež zdalo čudné, ale zavolala som na Inšp.že či taká blbosť sa dá dať na papier a pani povedala to čo som napísala. :)
Ak niekedy poruším zákon tak z nevedomosti ale úmyselne to nerobím, vždy musí existovať nejaké riešenie.
expeeert
28.10.10,11:17
mimotemy A nechceli by ste aby zamestnanec ešte aj platil vstupné, zato že tam môže pracovať...???
Lianka
29.10.10,05:50
mimotemy A nechceli by ste aby zamestnanec ešte aj platil vstupné, zato že tam môže pracovať...???

Poradaci ani uctovnicky, zial, o zneni Zakonnika prace nerozhoduju - zial alebo na nanestastie ho vsak mame nastudovany a pozname prava a povinnosti z neho vyplyvajuce. Zakonnik prace je pristupny na uvodnej stranke Porady, ja na kazdom, kto ma zaujem svoje prava a povinnosti poznat - ci uz ako zamestnanec alebo zamestnavatel, - aby si ho prestudoval.
expeeert
29.10.10,07:14
Ten dotaz skôr patril na zadávateľku otázky, aj keď samozrejme nič proti nej nemám, len niekedy sú zvláštne tie požiadavky, poniektorí by chceli aby človek robil už zadarmo...
Inak s tým čo ste napísali vo všetkom samozrejme súhlasím, každý má poznať svoje práva a povinnosti a tiež že účtovníci v podstate zato nemôžu :rolleyes:
Adiks
29.10.10,07:33
Podľa par.17 ods.1 Zákonníka práce právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdá svojich práv, je neplatný. Takže zamestnávateľ ani nemá možnosť vyplatiť zamestnancovi menej ako minimálna mzda, aj keby s tým zamestnanec súhlasil.
SAIVI
11.11.10,11:48
Zmeny v minimálnej mzde a minimálnych mzdových nárokoch od 1.1.2011


S účinnosťou od 1.1.2011 sa zrušuje nariadenie č. 441/2009 Z.z.

Od 1.1.2011 suma minimálnej mzdy na rok 2011 bude:

- 317,00 eur za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,

- 1,822 eura za každú hodinu odpracovanú zamestnancom.

Zvýšenie minimálnej mzdy bude mať dopad aj na zvýšenie minimálnych mzdových nárokov podľa Zákonníka práce, pretože sa zmení základ, z ktorého sa vypočítavajú ... http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=2&cid=41131&wa=W1044ENPM21&uid=36689658&e=326881&odkial=EPM
ladyrs
07.01.11,14:27
Chcela by som sa spýtať,či treba robiť dodatky k prac. zmluvám pri zmene minimálnej mzdy? Myslím pre ZC, ktorí majú ako hodinovú mzdu minimálnu v zmluve. Ďakujem.
misoft
07.01.11,14:31
Čo takto poslať im platový výmer? (Blbý nápad :( )
ladyrs
07.01.11,14:37
Nejde mi o formu, či už dodatkom alebo platovým výmerom, ale či je to vôbec potrebné. Mzdové náležitosti dávam priamo do prac. zmluvy a doteraz som pri zmene min. mzdy robila dodatky. Teda mňa zaujíma, či je to potrebné riešiť písomne, keď zvýšenie min. mzdy vyplýva zo zákona. Toľko je tých vypisovačiek, že si to chcem zjednodušiť :-)), ale keď treba, tak treba....
Timka1
07.01.11,14:38
Nejde mi o formu, či už dodatkom alebo platovým výmerom, ale či je to vôbec potrebné. Mzdové náležitosti dávam priamo do prac. zmluvy a doteraz som pri zmene min. mzdy robila dodatky. Teda mňa zaujíma, či je to potrebné riešiť písomne, keď zvýšenie min. mzdy vyplýva zo zákona. Toľko je toho vypisovačiek, že si to chcem zjednodušiť :-)), ale keď treba, tak treba....

ja robím dodatky aj keď je to dané zákonom, Inšpektorát práce pri kontrole si ich vyžadoval
ladyrs
07.01.11,14:40
Ďakujem krásne.