JUDr.Niko
27.10.10,21:10
Pri hľadaní bytu do nájmu som sa stretol s tým, že žiaden prenajímateľ mi nevedel povedať koľko budem platiť za energie zálohové platby a koľko za nájom a myslím si, že by sa to malo nejako zjednotiť, aby nájomca vedel do čoho ide.
Nakoniec som podpísal zmluvu, kde budem platiť zálohovú platbu za
elektrinu 20 EUR
plyn 3 EUR
Dodávka tepla pre ústredné kúrenie 50 EUR
Dodávka tepla pre ohrev TÚV 30 EUR
ostatné platby 57 EUR

Chcem sa opýtať, či by mi vedel niekto vypočítať, hoci aj približne koľko za tie preddavkové platby si môžem dovoliť spotrebovať.

Na meračoch zn. Techem mi zobrazuje 3 čísla, ktoré vôbec nemám šajnu, čo znamenajú:
1. 77-46 preblikne na 381 a potom 1168
2. 21-47 554 1463
vie mi to niekto vysvetliť?
Ak už je podobná téma, tak sa ospravedlňujem, fakt som dlho hľadal a nikde som to nenašiel. Ak mi niekto pomôže budem šťastný a určite to pomôže aj ďalším nájomcom a neprekvapia ich hrozivé nedoplatky.
Halli
27.10.10,19:24
Pri hľadaní bytu do nájmu som sa stretol s tým, že žiaden prenajímateľ mi nevedel povedať koľko budem platiť za energie zálohové platby a koľko za nájom a myslím si, že by sa to malo nejako zjednotiť, aby nájomca vedel do čoho ide.
Nakoniec som podpísal zmluvu, kde budem platiť zálohovú platbu za
elektrinu 20 EUR
plyn 3 EUR
Dodávka tepla pre ústredné kúrenie 50 EUR
Dodávka tepla pre ohrev TÚV 30 EUR
ostatné platby 57 EUR

Chcem sa opýtať, či by mi vedel niekto vypočítať, hoci aj približne koľko za tie preddavkové platby si môžem dovoliť spotrebovať.

Na meračoch zn. Techem mi zobrazuje 3 čísla, ktoré vôbec nemám šajnu, čo znamenajú:
1. 77-46 preblikne na 381 a potom 1168
2. 21-47 554 1463
vie mi to niekto vysvetliť?
Ak už je podobná téma, tak sa ospravedlňujem, fakt som dlho hľadal a nikde som to nenašiel. Ak mi niekto pomôže budem šťastný a určite to pomôže aj ďalším nájomcom a neprekvapia ich hrozivé nedoplatky.

:D vydrž Judr. Niko , ťažko ti my napíšeme ako často sa umývaš, koľko elektriny spotrebuješ, ako si prikuruješ radiatormi, ako často si varíš...ty si nebýval nikdy na byte? :D...ak nie byt tak dom...každé bývanie odráža spotrebu bývajúceho. Ale asi na byte nie predpokladám, lebo merač Techem ukazuje aktuálnu spotrebu, ta sa stále mení a spotrebu minulého roka -tá stojí a je pri nej taká malá ceruzka ;)...ale o spotrebe ti veľmi nepovie, lebo to je trošku zložitejší prepočet. Iste je to ak chceš platiť čo najmenej:

- sprchuj sa krátko
- var v tlakáči, alebo minutky
- pri odchode z bytu nechávaj radiatory na 2-3 stupni


ak chceš šetriť viac :

- nesprchuj sa
- nevar si
- seď v deke pri telke

takže to je moja prednáška a teraz len čakaj čo bude :D, pa

ale 160€ je primerane...len neviem v akom byte, koľko osôb...atď. atď
verkaz
28.10.10,07:52
Najlepšie by bolo keby si si sledoval týždenný alebo mesačný odber na meračoch : elektrika, plyn. teplá voda, studená voda a spotrebu tepla na radiátoroch. Po mesiaci si budeš vedieť spotrebu vypočítať ( rozdiel je na spotrebe tepla v zimných a letných mesiacoch). Pri preberaní do nájmu si odpíš stavy. Ak si to neurobil, tak si to odpíš teraz a sleduj.
Záloha za elektriku a plyn sa mi zdá v norme - určite máš základné spotrebiče. Neuviedol si o aký byt ide. Myslím rozmery, lebo podľa toho sa platí za dodávku tepla a počet osôb na výťah a spoločné osvetlenie. Neviem tiež čo myslíš pod tým ostatné - mal by to asi byť výťah, spoločné osvetlenie, upratovanie, príspevok do FO a poplatok za správu. Nech ti to prenajímateľ rozpíše. Ale tých 16,00 Eur ako píše Halli je v pohode.Maj sa
JUDr.Niko
28.10.10,13:21
Asi sme sa trosku nepochopili. Ja som čakal odpoveď na moju otázku v číslach :rolleyes:
Takže keď za elektrinu platím teraz zálohovú platbu 20 EUR, tak by som chcel vedieť koľko kW si môžem dovoliť natočiť, aby mi nevznikol nedoplatok. Napísal by som si to na papierik, nalepil na merač a vedel by som presne kedy som to prešvihol. A tak isto so všetkým :)

S tým radiátorom nemám vôbec šajnu a nikde som ani nenašiel, čo tie čísla znamenajú. Zdá sa mi, že to stredové číslo sú nejaké jednotky.
A tým všetkým som chcel povedať to, že by bolo super, keby Vám každý prenajímateľ povedal, že za cenu 300EUR platíte mne 150 za nájom a 150 za preddavkové platby za energie a dal by vám zoznam, že koľko môžte spotrebovať kubíkov vody, plynu..... a koľko jednotiek na radiátore a tak by nikoho neprekvapili nedoplatky ;)
Takže nájde sa tu nejaký počtár? :o
Halli
28.10.10,13:29
Asi sme sa trosku nepochopili. Ja som čakal odpoveď na moju otázku v číslach :rolleyes:
Takže keď za elektrinu platím teraz zálohovú platbu 20 EUR, tak by som chcel vedieť koľko kW si môžem dovoliť natočiť, aby mi nevznikol nedoplatok. Napísal by som si to na papierik, nalepil na merač a vedel by som presne kedy som to prešvihol. A tak isto so všetkým :)

S tým radiátorom nemám vôbec šajnu a nikde som ani nenašiel, čo tie čísla znamenajú. Zdá sa mi, že to stredové číslo sú nejaké jednotky.
A tým všetkým som chcel povedať to, že by bolo super, keby Vám každý prenajímateľ povedal, že za cenu 300EUR platíte mne 150 za nájom a 150 za preddavkové platby za energie a dal by vám zoznam, že koľko môžte spotrebovať kubíkov vody, plynu..... a koľko jednotiek na radiátore a tak by nikoho neprekvapili nedoplatky ;)
Takže nájde sa tu nejaký počtár? :o

:rolleyes: ty budeš ťažký prípad...
JUDr.Niko
28.10.10,14:23
Sadzba DD1 ZSE, a.s. SSE, a.s. VSE, a.s.
Sadzba za dodávku elektriny
Mes. platba za odberné miesto (€/mes.) 0,7000 0,7000 0,5137
Cena za elektrinu (komodita) (€/kWh) 0,0574 0,0654456 0,0649
Sadzba za distribúciu elektriny
Pevná mes. zložka tarify za odberné miesto (€/mes.)1,3179 1,1200 0,0100
Variabilná zložka tarify za distribúciu elektriny (€/kWh)0,040320 0,0739395 0,0654
Ďalšie zložky ceny elektriny
Tarifa za straty pri distribúcii elektriny (€/kWh) 0,011377 0,0104542 0,011108
Tarifa za prevádzkovanie systému (€/kWh) 0,0063 0,0063 0,0063
Tarifa za systémové služby (€/kWh) 0,0096 0,0096 0,0096
Súhrn jednotlivých zložiek ceny (integrovaná cena)
Mesačná platba za odberné miesto (€/mes.) 2,0179 1,8200 0,5237
Cena za spotrebu elektriny (€/kWh) 0,124997 0,1657393 0,157308


Takže môj plán bude asi ťažko zrealizovať.
JUDr.Niko
28.10.10,14:27
Paskov mi napísal odkaz. Myslím, že má úplnú pravdu:
Otazka je rozumna a logicka, bohuzel energeticke monopoly maji zajem na co nejmensi srozumitelnosti.

Nejvetsi polozka za najem je teplo.

Pouzite indikatory topnych nakladu fy
TECHEM nejsou meridly ve smyslu
metrologie o dokonce softver na rozpocitani nakladu je jejich tajemstvim.

Nemaji zhodu v smysle zakona 264/1999.
Prepocet dilku na mnozstvi tepla v kWh opravdu neni mozny.

Je mnoho otazniku okolo indikatoru topnych nakladu a bez smysluplne odovedi viz:

Informacni zpravodaj energetickych auditoru 2/3 2008 Ing. Ladislav Cerny

artav.cz
Lianka
28.10.10,14:33
Je dobre si zistit od majitela, aku mas zmluvne dohodnutu tarifu za odber elektriny a prislusnu cenu za spotrebu najdes na webe.

Vacsina energii je meratelna, naozaj to zavisi od poctu osob v domacnosti a intenzity pouzivania spotrebicov, svietenia, vana/sprcha, teplota v miestostiach 18-20 stupnov alebo "trenkova" 30 stupnov.
sito
28.10.10,21:14
Chceš trošku moc. To by niekto na začiatku roka musel vedieť ako všetko dopadne na konci roka. A za päť mesiacov dostane vlastník ročné vyúčtovanie. Až potom sa vie koľko stojí, príklad, jeden m3 teplej a studenej vody, tepla. Potom je môže vypočítať koľko môže čoho minúť oproti zálohe na služby. Alebo sa opýtať Hanusena. Ten radil ...

Poviem, v roku sa vymenia traja podnájomníci, ak vznikne v ročnom vyúčtovaní nedoplatok, doplatí ho posledný podnájomník. Ak je preplatok, nechá si ho vlastník, prenajímateľ.

Iné je to pri dlhodobom nájme bytu.

Podstatná je zmluva o prenájme bytu a to, čo je v nej napísané. Ústna dohoda, to je ako vietor, všetko odveje.
verkaz
29.10.10,08:56
Ťažko ti je poradiť, keď nemáš prvotné údaje. Ceny energií, vody,TÚ a tepla sú rôzne. Elektriku, plyn, vodné a stočné si môžeš zistiť u dodávateľa priamo na internete. Čo sa týka tepla je stanovená maximálna cena ale každý dodávateľ má inú výslednú cenu, ktorá ešte záleží aj od oblasti. Sám si časom svojím sledovaním zistíš, či je suma dohodnutá s vlastníkom bytu adekvátna odberu a aj sa naučíš koľko energií môžeš za tú cenu spotrebovať.
Orim
29.10.10,15:02
Aby som ta ešte viac vydesil.
K tej vode ti určite vyskočí rozdielový koeficient, ktorý je väčšinou v neprospech odoberateľov v bytoch.
Julian
29.10.10,16:53
Asi sme sa trosku nepochopili. Ja som čakal odpoveď na moju otázku v číslach :rolleyes:
Takže keď za elektrinu platím teraz zálohovú platbu 20 EUR, tak by som chcel vedieť koľko kW si môžem dovoliť natočiť, aby mi nevznikol nedoplatok. Napísal by som si to na papierik, nalepil na merač a vedel by som presne kedy som to prešvihol. A tak isto so všetkým :)
:o

1. S el. energiou to môžeš zistiť asi takto: odpíš si číslo elektromera (prípadne aj veľkosť hlavného ističa) a v zákaznickom el. centre v tomto meste Ti povedia dosť presne to, čo čo chceš vedieť.

2.PLYN: mesačne sa platí za plynomer 1,7427 € plus 0,0491 €/kWh pre tarifu D1. Spálne teplo plynu je premenlivá hodnota a je okolo 10,6 kWh/m3. Teda 1 m3 plynu stoji približne 0,5205 € (ovplyvňuje to aj nadmorská výška tej ktorej obce).

3. ÚK: To presne nezistíš, ale orientačne by to mohlo byť: priemerne 0,35 GJ/m2 plochy bytu čiže 97,22 kWh/m2 (pri zateplenom menej). Zistí si, koľko € je za 1 GJ resp. kWh u CDT v tomto meste (zhruba fix.+spotrebná zložka môže byť okolo 26,5 €/GJ; ale to si zistí).

4. TÚV: Vodné-stočné: opäť zistiť cenu u dodávateľa-vodárne v tom meste (cca 2 €/m3) plus
teplo na ohrev vody (okolo 0,32 GJ/m3 (88 kWh/m3) x m3 x cena za teplo (ako pri ÚK).

Plyn a el. môžeš zistiť dosť presne, ale ÚK a TÚV je len orientačné. Presne sa to dozvieš pri vyúčtovaní.
sito
29.10.10,21:43
Pri hľadaní bytu do nájmu som sa stretol s tým, že žiaden prenajímateľ mi nevedel povedať koľko budem platiť za energie zálohové platby a koľko za nájom

Vedel, ale nie je v jeho záujme, aby si aj ty vedel. Človek, ktorý vie, rozumie, takého nájomca nepotrebuje. Nájomca potrebuje človeka, ktorý platí, nerozmýšľa.

a myslím si, že by sa to malo nejako zjednotiť, aby nájomca vedel do čoho ide.

Čo chceš zjednotiť, aby si vedel do čoho ideš? Chceš uniformitu, alebo uniformu? Prihlás sa do armády!

Nakoniec som podpísal zmluvu, kde budem platiť zálohovú platbu za
elektrinu 20 EUR
plyn 3 EUR
Dodávka tepla pre ústredné kúrenie 50 EUR
Dodávka tepla pre ohrev TÚV 30 EUR
ostatné platby 57 EUR

Jedná sa o aké platby? Mesačné? :confused: Kde je ten byt, aký, výmerou? To je v zmluve o nájme, alebo ti nájomca predložil predpis zálohových úhrad správcovi domu, elektrárňam, plynárom?

Ako vlastník bytu Za rok 2009, teplo, záloha 190, náklady 260, nedoplatok -70 euro. Tepla voda, záloha 213, náklady 166, preplatok 47 Euro.

To sú najdrahšie služby, teoreticky som si vypočítal, ale v dome nebývam sám. Všetko spolu súvisí, úhrady jednotlivých bytov.

Chcem sa opýtať, či by mi vedel niekto vypočítať, hoci aj približne koľko za tie preddavkové platby si môžem dovoliť spotrebovať.

Bez záruky sa dá, môže kde kto. Skutočné úhrady sa dozvie vlastník raz za rok od správcu domu, elektrikárov a plynárov.

Vlastníkovi sa napočítavajú zálohové platby podľa skutočných spotrieb a nákladov v predošlom roku. Jedna dvanástina na mesiac. Možno najjednoduchšie by to bolo, keby si videl spotreby za predošlý rok, prenájomca, vlastník ich má, ale nedá. To by musel mať charakter.

Na meračoch zn. Techem mi zobrazuje 3 čísla, ktoré vôbec nemám šajnu, čo znamenajú:
1. 77-46 preblikne na 381 a potom 1168
2. 21-47 554 1463
vie mi to niekto vysvetliť?

Ale predsa vlastník dostal návod, ale tebe ho nepredloží. Tie čísla majú svoj význam. Lenže každá firma si chráni svoj spôsob. No základné údaje je povinná oznámiť vlastníkom bytov.

Ak už je podobná téma, tak sa ospravedlňujem, fakt som dlho hľadal a nikde som to nenašiel. Ak mi niekto pomôže budem šťastný a určite to pomôže aj ďalším nájomcom a neprekvapia ich hrozivé nedoplatky.

No, napísalo sa tu už o nájmoch bytov hromady, aj dobré rady. Myslíš s platením? Alebo radou? Hrozivé nedoplatky bude mať vlastník, ale isto je v zmluve o nájme, že nedoplatky uhradí podnájomník.
Halli
30.10.10,13:17
Asi sme sa trosku nepochopili. Ja som čakal odpoveď na moju otázku v číslach :rolleyes:
Takže keď za elektrinu platím teraz zálohovú platbu 20 EUR, tak by som chcel vedieť koľko kW si môžem dovoliť natočiť, aby mi nevznikol nedoplatok. Napísal by som si to na papierik, nalepil na merač a vedel by som presne kedy som to prešvihol. A tak isto so všetkým :)

S tým radiátorom nemám vôbec šajnu a nikde som ani nenašiel, čo tie čísla znamenajú. Zdá sa mi, že to stredové číslo sú nejaké jednotky.
A tým všetkým som chcel povedať to, že by bolo super, keby Vám každý prenajímateľ povedal, že za cenu 300EUR platíte mne 150 za nájom a 150 za preddavkové platby za energie a dal by vám zoznam, že koľko môžte spotrebovať kubíkov vody, plynu..... a koľko jednotiek na radiátore a tak by nikoho neprekvapili nedoplatky ;)
Takže nájde sa tu nejaký počtár? :o

Mne sa najviac páči ten právnikov vynález s nalepenými papierikmi na meračoch...to nemá chybu ...sorry pán právnik , zožen si ty len čo najskôr ten pozemok, čo riešiš a začni stavať ako máš v pláne, potom budeš na svojom a papieriky nebudeš potrebovať.
sito
30.10.10,13:34
JUDr. - amatér. :) :D:D:D :--- Jeden sa tu poneviera.
pucciny
02.12.10,19:19
Ja vypocitavam zalohove platby z vyuctovania z predchadzajuceho obdobia a to takym sposobom,ze skutocne naklady za danu polozku prenasobim koeficientom,zohladnujucim rezervu na prekrocenie spotreby,inflaciu,zvysenie cien... 1,2xnaklady za rok / 12mesiacov a ziskam danu polozku... Tolko si vypytam od kazdeho najomnika. Pokiaľ je niekto v byte novy,predpoklada sa neznama tendencia spotreby a preto,je aj mesacny vklad za kazdu polozku individualny a tvori "u mna" 80percent z priemeru danej polozky pre cely dom,deleno pocet bytov...
mrobo
08.12.10,04:54
1. 77-46 preblikne na 381 a potom 1168
2. 21-47 554 1463
to nizsie cislo je aktualna namerana spotreba tepla v danom roku
a to vacsie cislo zobrazuje minulorocnu spotrebu tepla
toto sa automaticke prepne pri dalsom vykurovacom obdobi
technik moze vytiahnut udaje z meraca spatne aj za niekolko rokov dozadu