grammatika
28.10.10,08:35
Váš dopyt:

Dobrý deň,
Prosím Vás, zaujímalo by ma, či ak slovenská sro, neplatca DPH si zakúpi softwér = licenciu =prístup na internet z Poľska (dodávateľ je platca DPH), či:
1. sa to považuje za službu a pred prijatím sa musí registrovať podľa §7a zákona o DPH?
2. sa to považuje za príjem podľa §16 zákona o dani z príjmov, či slovenská sro musí vykonať zrážku dane podľa §43 odst.1 zákona o dani z príjmov, čiže ponížiť úhradu dodávateľovi o daň, ktorú mu zrazí a odvedie +oznámi ju daňovému úradu?

Odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K otázke č. 1:
Ak zdaniteľná osoba (pozri § 2 zákona o DPH napr. obchodná spoločnosť) príjme od zahraničnej osoby z iného členského štátu službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku, potom je povinná v zmysle § 69 ods. 3 zákona o DPH platiť daň (t.j. je povinná vykonať ?samozdanenie?). Medzi takéto služby patrí aj dodávka softvéru a jeho aktualizácia realizovaná prostredníctvom elektronických prostriedkov ? ide o službu dodanú elektronickými prostriedkami (§ 16 ods. 18 zákona o DPH). Predmetná zdaniteľná osoba je podľa § 78 ods. 3 zákona o DPH povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň. Príslušné sumy sa uvádzajú do riadku 11 a 12 daňového priznania k DPH. Skutočnosť, že táto osoba nie je platiteľom DPH v SR na tejto povinnosti nič nemení. Na predmetnú zdaniteľnú osobu sa ďalej vzťahuje i § 7a ods. 1 zákona o DPH. Podľa tohto ustanovenia ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom DPH, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7. Osoba registrovaná podľa § 7a zákona o DPH nemá postavenie platiteľa DPH.
Podrobné informácie k povinnostiam osôb registrovaných podľa § 7a zákona o DPH nájdete na www.drsr.sk, ?Daňové informácie? ?Pokyny a iné predpisy?, ? DR SR?, ? DPH? ?Metodický pokyn DR SR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.?

K otázke č. 2:
Na účely tohto stanoviska predpokladáme, že v predloženom prípade rezident Poľska poskytol rezidentovi SR službu spočívajúcu v zabezpečení prístupu do verejnej internetovej siete. Z predloženej žiadosti nie je zrejmé, či rezident vykonával predmetné služby na území SR alebo ich poskytoval z územia Poľska.
Ak neboli predmetné služby poskytované na území SR, ale poľský rezident ich vykonával na území Poľska, nie sú tieto považované za príjmy zo zdrojov na území SR a na tomto území zdaniteľné, pričom slovenský platiteľ príjmov ich vypláca v plnej výške bez povinnosti zraziť daň, resp. preddavok na daň. .
Ak predmetné služby boli poskytované na území SR, sú na tomto území zdaniteľné, ak boli posk

Na základe tejto odpovede z DRSR pozerám § 16 odst.18, ktorý ma ďalej posúva na odst. 14 a 17j).
odst. 14 sa ale mňa netýka, nakoľko služba je z EU a zdaniteľnej osobe
odst.17 j) = odst.16 =takisto sa ma netýka.
Takže by som postupovala podľa § 15 odst.1 - miestom dodania je SR a mala sa táto firma registrovať ešte pred dodaním licencie =nejakého kódu, ktorý umožňuje prístup na internete???