meldo1
21.11.05,13:21
Zdravim mam zopar otazok:

Od apríla 2006 by som si chcel založiť živnosť. Som študent VŠ a chcel by som vediet:
1: aké mesačné platby ma čakajú? (úplne všetky ktoré budem musieť platiť aj výšku resp. %)
predpokladám ročný obrat cca 350 000,--
2: záleží na tom, že som študent? mám nejaké zľavy/výhody
3: robím webovú stránku na zákazku a chcel by som s objednávateľom uzatvoriť zmluvu. Aká by to mala byť zmluva. (Zmluva o zhotovení veci na zákazku, zmluva o dielo?)
4: Zmluva o dielo. citujem OZ:
§ 536/2
Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

môže sa zmluva o dielo uzatvoriť aj na inú vec ako stavbu?

5: ak mám živnosť na Slovensku, môžem mať zákazky aj z Českej republiky?

díky moc.
meldo1
22.11.05,11:49
to mi naozaj nikto nechce odpovedat?
Jozef Mihál
22.11.05,12:24
1. Platby na SP a ZP žiadne, ZP až v zúčtovaní za rok 2006, daň až v daňovom priznaní za r.2006
2. Nemáte povinnosť platiť preddavky na ZP
3. Zmluva o dielo, autorská zmluva, príkazná zmluva, a najmä zmluvy podľa Obch.zákonníka, keďže budete mať živnosť.
4. Áno
5. Určite Áno, ak samotnú činnosť robíte na Slovensku.
Anonymka
23.11.05,12:02
A čo je v prípade začínajúceho živnostníka, ktorý pracuje aj na polovičný úväzok. Aké ovodové povinnosti má (SP,ZP,daňové...). Čo je výhodnejšie pre neho, začať podnikať v tomto, či v budúcom roku?
Anonymka
23.11.05,12:26
Vie mi niekto poradiť?
ajobs
23.11.05,21:06
A čo je v prípade začínajúceho živnostníka, ktorý pracuje aj na polovičný úväzok. Aké ovodové povinnosti má (SP,ZP,daňové...). Čo je výhodnejšie pre neho, začať podnikať v tomto, či v budúcom roku?

Viď príspevok č.3, začatie podnikania v roku 2005 alebo 2006 závisí od toho, čo bude robiť, aké bude mať príjmy apod. Rozpíš !;)
Anonymka
29.11.05,06:19
No je otázne, či je vhodnejšie si vybaviť živnosť už teraz na 1 mesiac, alebo byť zamestn.na dohodu o vyk.práce?????

Druhá moja otázka. Videla som príspevok č. 3 ale chcem sa opýtať, či je taká možnosť, a aký je to §, že zač.živnostník nemusí platiť odvody počas doby 6 mesiacov????



Viď príspevok č.3, začatie podnikania v roku 2005 alebo 2006 závisí od toho, čo bude robiť, aké bude mať príjmy apod. Rozpíš !;)
Jana Motyčková
29.11.05,07:40
No je otázne, či je vhodnejšie si vybaviť živnosť už teraz na 1 mesiac, alebo byť zamestn.na dohodu o vyk.práce?????

Keďže je to popri zamestnaní, je výhodnejšia dohoda.


Druhá moja otázka. Videla som príspevok č. 3 ale chcem sa opýtať, či je taká možnosť, a aký je to §, že zač.živnostník nemusí platiť odvody počas doby 6 mesiacov????

6 mesiacov neplatenia je len povera. Začínajúci živnostník nemusí platiť odvody na SP (môže dobrovoľne). Platiť začne až keď jeho ročný príjem (obrat) presiahne 12-násobok minimálnej mzdy - platiť začne od júla nasledujúceho roku. ZP musí platiť hneď, ale ak je to popri zamestnaní, môže si pre preddavky stanoviť vymeriavací základ 0. Po skončení roku zaplatí zo skutočného vymeriavacieho základu (doplatí rozdiel oproti zaplateným predavkom), minimálne z 12xminimálna mzda. Ak je SZČO popri zamestnaní, minimum 12x6900 (pre rok 2006) platí pre úhrn vymeriavacích základov zo zamestnania a SZČO.
sway
29.11.05,09:14
Keďže je to popri zamestnaní, je výhodnejšia dohoda.



6 mesiacov neplatenia je len povera. Začínajúci živnostník nemusí platiť odvody na SP (môže dobrovoľne). Platiť začne až keď jeho ročný príjem (obrat) presiahne 12-násobok minimálnej mzdy - platiť začne od júla nasledujúceho roku. ZP musí platiť hneď, ale ak je to popri zamestnaní, môže si pre preddavky stanoviť vymeriavací základ 0. Po skončení roku zaplatí zo skutočného vymeriavacieho základu (doplatí rozdiel oproti zaplateným predavkom), minimálne z 12xminimálna mzda. Ak je SZČO popri zamestnaní, minimum 12x6900 (pre rok 2006) platí pre úhrn vymeriavacích základov zo zamestnania a SZČO.

Prosím poradíte mi mám takýto príklad::confused: :confused: :confused:
SZČO začala podnikať 9/2004.
V Daňovom priznaní nedosiahla 12 násobok min.mzdy.za rok 2004
Od 1.7.2005 platí odvody iba nemocenské vo výške 440,-korún - aj to dobrovolne.(z určeného VZ 10 000,-)
Na SP jej povedali, že nemusí platiť odvody do SP.
Znamená to, že až po podaní DP za rok 2005 ak presiahne 12-nás.min.mzdy bude platiť odvody povinne???
Je to tak v poriadku?
Ďakujem moc !!!! za každú radu.;)
sway
29.11.05,09:55
Prosím poradíte mi mám takýto príklad::confused: :confused: :confused:
SZČO začala podnikať 9/2004.
V Daňovom priznaní nedosiahla 12 násobok min.mzdy.za rok 2004
Od 1.7.2005 platí odvody iba nemocenské vo výške 440,-korún - aj to dobrovolne.(z určeného VZ 10 000,-)
Na SP jej povedali, že nemusí platiť odvody do SP.
Znamená to, že až po podaní DP za rok 2005 ak presiahne 12-nás.min.mzdy bude platiť odvody povinne???
Je to tak v poriadku?
Ďakujem moc !!!! za každú radu.;)

;) Asi som to zle zaradila ;) - neporadíte mi?????

díííík:)
sway
29.11.05,11:05
Prosím poradíte mi mám takýto príklad::confused: :confused: :confused:
SZČO začala podnikať 9/2004.
V Daňovom priznaní nedosiahla 12 násobok min.mzdy.za rok 2004
Od 1.7.2005 platí odvody iba nemocenské vo výške 440,-korún - aj to dobrovolne.(z určeného VZ 10 000,-)
Na SP jej povedali, že nemusí platiť odvody do SP.
Znamená to, že až po podaní DP za rok 2005 ak presiahne 12-nás.min.mzdy bude platiť odvody povinne???
Je to tak v poriadku?
Ďakujem moc !!!! za každú radu.;)

ešte to posúvam - nič...????
ajobs
29.11.05,11:29
Áno, je to tak. Ak SZČO nedosiahla v roku 2004 príjem 78.000 Sk, neplatí povinne odvody do SP (môže dobrovoľne), do ZP platí preddavky vo výške 14%.
Ak v roku 2005 prekročí sumu 82.800 Sk, bude platiť povinné odvody do SP od 1.7.2006.