jelenka
28.10.10,09:35
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom doby odchodu do starobného dôchodku. Kolegyňa sa narodila 05.05.1954, má dve zaopatrené deti. Chcela by som vedieť termín odchodu do starobného dôchodku lebo z tabuľky na stránke soc.poisťovne sa neviem vysomáriť. Ešte by som chcela vedieť ktoré roky sa berú do úvahy pre ako príjem pre výpočet dôchodku. Ide mi o to, ak je to posledných päť, prípadne najlepšie roky-zárobkové, upraviť jej plat ešte pred nástupom do dôchodku aby mala lepší dôchodok. ďakujem za radu.
vieraaaa
28.10.10,07:48
Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom doby odchodu do starobného dôchodku. Kolegyňa sa narodila 05.05.1954, má dve zaopatrené deti. Chcela by som vedieť termín odchodu do starobného dôchodku lebo z tabuľky na stránke soc.poisťovne sa neviem vysomáriť. ...
Keď zadáš rok narodenia a počet detí, tak kalkulačka vypočíta, že do normálneho starobného dôchodku môže ísť, keď dosiahne vek 59 rokov aj 6 mesiacov, tj. 5. 11. 2013.
Viď http://www.socpoist.sk/vypocet-dochodkoveho-veku/15075s
veronikasad
28.10.10,07:48
Nárok na dôchodok jej pôvodne vznikol (pri dvoch deťoch) po dovršení veku 55 rokov - teda 5.5.2009. K tomuto dátumu treba pripočítať 54 kal. mesiacov.

Pri výpočte starobného dôchodku sa jej bude brať do úvahy priemerný osobný mzdový bod za obdobie od roku 1984 - ak bola dôchodkovo poistená.
jelenka
28.10.10,07:52
ďakujem ešte viete mi poradiť ohľadom toho príjmu,ktorý sa berie do úvahy? aby som jej pomohla s tým platom...
veronikasad
28.10.10,07:57
ďakujem ešte viete mi poradiť ohľadom toho príjmu,ktorý sa berie do úvahy? aby som jej pomohla s tým platom...
máš to v prísp. č. 3 - príjem od roku 1984. Pokial nepôjde o nejaké veľké zvýšenie mzdy, výpočet dôchodku jej to už moc neovplyvní.
Mária27
28.10.10,18:26
Ešte by si mohla zvýšiť priemerný osobný bod v rokoch 2011, 2012 a prípadne aj 2013 (ak by išla do dôchodku 2014). V tom roku, v ktorom chce začať poberať dôchodok, sa už príjmy/odvody do úvahy neberú.
Osobný bod sa dá zvýšiť aj dobrovolným poistením - možno by jej to vyšlo aj do koeficientu 3, ale výška poistného sa nedá presne vopred určiť. Dôchodok tiež dobre zvyšujú mesiace, ktoré pracuje bez poberania dôchodku po dátume nároku na dôchodok (teda po 5. 11. 2013).
Otázka je, či sa to všetko oplatí. Hovorí sa, že nezáleží ani tak na výške dôchodku, ale koľkokrát ho vezmeš. :)
veronikasad
29.10.10,07:26
Majka, súhlasím - tí čo zobrali predčasný starobný dôchodok skôr ako dva roky pred dovršením dôchodkového veku (pokial to bolo ešte možné), tvrdia, že sa im už dávno vrátilo krátenie ... (najmä keď odchádzali zo zamestnania s vysokými príjmami)
Kvaka
29.10.10,08:06
S tým vrátením kráteného na predčasnom dôchodku dĺžkou doby jeho poberania to nie je celkom tak, výpočet som niekedy v minulosti robila, no už po 6 až 8 rokoch dožitia taký dôchodca začne na tom strácať, on ten krátený dôchodok bude poberať až do konca života. Neviem, aký je teraz priemerný čas dožitia u mužov a u žien, ale myslím, že každé takéto tvrdenie by bolo dobré podložiť aj korektným výpočtom a analýzou. Ktovie však, ako budú vyzerať dôchodky o pár rokov, vrátane valorizácie, nič nie je isté. V tomto štáte naozaj chýba právna istota a človek mieni, vláda mení. Jeden fakt je pravdou, a to ten, že vo veľa prípadoch za rovnakých podmienok odvodov je výška priznaného dôchodku závislá aj na dni priznania dávky.
mimotemy
Teraz nemám čas to rozpisovať podrobnejšie, prídem až budúci týždeň.
Kvaka
29.10.10,08:11
Ešte by si mohla zvýšiť priemerný osobný bod v rokoch 2011, 2012 a prípadne aj 2013 (ak by išla do dôchodku 2014). V tom roku, v ktorom chce začať poberať dôchodok, sa už príjmy/odvody do úvahy neberú.
Osobný bod sa dá zvýšiť aj dobrovolným poistením - možno by jej to vyšlo aj do koeficientu 3, ale výška poistného sa nedá presne vopred určiť. Dôchodok tiež dobre zvyšujú mesiace, ktoré pracuje bez poberania dôchodku po dátume nároku na dôchodok (teda po 5. 11. 2013).
Otázka je, či sa to všetko oplatí. Hovorí sa, že nezáleží ani tak na výške dôchodku, ale koľkokrát ho vezmeš. :)
Presne tak. Príklad : Muž dostal predčasný dôchodok vo veku 56 rokov. Dožije sa napr. 76 rokov. 20 rokov bude poberať dôchodok nižší o 36%, keby nepožiadal, poberal by by 14 rokov dôchodok vyšší.
m.hladka
29.10.10,08:14
S tým vrátením kráteného na predčasnom dôchodku dĺžkou doby jeho poberania to nie je celkom tak, výpočet som niekedy v minulosti robila, no už po 6 až 8 rokoch dožitia taký dôchodca začne na tom strácať, on ten krátený dôchodok bude poberať až do konca života. Neviem, aký je teraz priemerný čas dožitia u mužov a u žien, ale myslím, že každé takéto tvrdenie by bolo dobré podložiť aj korektným výpočtom a analýzou. Ktovie však, ako budú vyzerať dôchodky o pár rokov, vrátane valorizácie, nič nie je isté. V tomto štáte naozaj chýba právna istota a človek mieni, vláda mení. Jeden fakt je pravdou, a to ten, že vo veľa prípadoch za rovnakých podmienok odvodov je výška priznaného dôchodku závislá aj na dni priznania dávky.
mimotemy
Teraz nemám čas to rozpisovať podrobnejšie, prídem až budúci týždeň.

Veľmi zaujímavá téma, prosím potom rozpíš, pretože nik presne nenapíše ako sa to vypočítava a čo všetko ovplyvňuje tieto výpočty. Budem sledovať.
;) Ď.
veronikasad
29.10.10,08:24
S tým vrátením kráteného na predčasnom dôchodku dĺžkou doby jeho poberania to nie je celkom tak, výpočet som niekedy v minulosti robila, no už po 6 až 8 rokoch dožitia taký dôchodca začne na tom strácať, on ten krátený dôchodok bude poberať až do konca života. Neviem, aký je teraz priemerný čas dožitia u mužov a u žien, ale myslím, že každé takéto tvrdenie by bolo dobré podložiť aj korektným výpočtom a analýzou. Ktovie však, ako budú vyzerať dôchodky o pár rokov, vrátane valorizácie, nič nie je isté. V tomto štáte naozaj chýba právna istota a človek mieni, vláda mení. Jeden fakt je pravdou, a to ten, že vo veľa prípadoch za rovnakých podmienok odvodov je výška priznaného dôchodku závislá aj na dni priznania dávky.
mimotemy
Teraz nemám čas to rozpisovať podrobnejšie, prídem až budúci týždeň.
Kvaka - pozri na to z iného uhla. Zamestnanec s výborným platom dostane výpoveď - začne podnikaťv priebehu roka. V prvom roku podnikania odvody neplatí, v ďalšom začne platiť odvody od 1.7. z minima - platí ich do 30.6. nasl. roka (z minima). Potom možno zvýšené, ale nikdy nedosiahne vymeriavací základ zo zamestnania. Pokazí si tak osobný mzdový bod, že keď vezmeš do úvahy vyplatený dôchodok pred dovršením dôch.veku a nový prepočet - to krátenie je "malina".

Kamarátka rovnako stará ako ja robila v poisťovni, keď jej zrušili pracovné miesto - požiadala o predčasný SD. Keď som pozerala svoj vlaňajší výpočet ID ("pokazený" mojim podnikaním - a zďaleka neplatím odvody z minima) - je na tom podstatne lepšie ...
veronikasad
29.10.10,08:26
Presne tak. Príklad : Muž dostal predčasný dôchodok vo veku 56 rokov. Dožije sa napr. 76 rokov. 20 rokov bude poberať dôchodok nižší o 36%, keby nepožiadal, poberal by by 14 rokov dôchodok vyšší.
Brala si do úvahy aj čiastku vyplateného dôchodku pred dovršením dôch. veku ?
Mária27
29.10.10,09:43
Ja sa chcem dožiť vyššieho veku a nechcem byť deťom na krku (tie drahé penzióny v prípade potreby), tak som robila všetko preto, aby som mala dôchodok čo najvyšší.
Brat povedal, že muži to poberanie majú aj tak skrátené (dožívajú sa menej), že on má teraz ešte vysokoškoláka, potrebuje peniaze, a po sedemdesiatke mu budú stačiť tepláky.:D Tak išiel do predčasného. Samozrejme aj ďalej pracuje.
luja5
20.11.10,09:11
Ešte by si mohla zvýšiť priemerný osobný bod v rokoch 2011, 2012 a prípadne aj 2013 (ak by išla do dôchodku 2014). V tom roku, v ktorom chce začať poberať dôchodok, sa už príjmy/odvody do úvahy neberú.
Osobný bod sa dá zvýšiť aj dobrovolným poistením - možno by jej to vyšlo aj do koeficientu 3, ale výška poistného sa nedá presne vopred určiť. Dôchodok tiež dobre zvyšujú mesiace, ktoré pracuje bez poberania dôchodku po dátume nároku na dôchodok (teda po 5. 11. 2013).
Otázka je, či sa to všetko oplatí. Hovorí sa, že nezáleží ani tak na výške dôchodku, ale koľkokrát ho vezmeš. :)

ahoj Mária27
rôzne dôchodkové otázky sú pre mňa nanajvýš aktuálne, tak si zisťujem informácie, kde a ako sa dá, aj tu na Porade, ktorá mi už veľakrát pomohla
pri prvej časti Tvojho príspevku (pre mňa objavenom a aktuálnom už bohužiaľ "ex po...") nie som si však teraz istá, ako to je
pokiaľ som dobre pochopila, ak by daná pani, ktorej vznikne nárok na dôchodok v novembri 2013, išla do dôchodku v roku 2014, mohla by si zvýšiť priemerný osobný mzdový bod ešte aj v roku 2013, lebo príjmy/odvody sa už neberú do úvahy v tom roku, v ktorom chce začať poberať dôchodok (t.j. v roku 2014)
toto zaujímalo aj mňa, v máji t.r. som sa obrátila na soc.posiťovňu a dostala som o.i. odpoveď (týkajúcu sa môjho konkrétneho prípadu pri splnení podmienok nároku na starobný dôchodok v roku 2010):
- na určenie sumy starobného dôchodku majú vplyv len osobné mzdové body dosiahnuté v rozhodujúcom období, pričom rozhodujúcim obdobím podľa § 63 ods. 7 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov v súčasnosti sú kalendárne roky od roku 1984 do kalendárneho roku, ktorý predchádza roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok
- skutočnosť, že by osoba, ktorá splní podmienky nároku na starobný dôchodok v roku 2010, pracovala až do konca kalendárneho roka 2010 a o starobný dôchodok požiadala (napr.) od januára 2011, nebude mať žiaden vplyv na to, aby sa osobný mzdový bod za rok 2010 zohľadnil pri výpočte priemerného osobného mzdového bodu, pretože kalendárny rok 2010 nepatrí do rozhodujúceho obdobia na určenie priemerného osobného mzdového bodu
odpoveď soc.poisťovne som si vysvetlila tak, že moje príjmy/odvody za rok 2010 by sa už v súčasnosti pre môj priemerný osobný mzdový bod nebrali do úvahy, aj keby som požiadala o dôchodok až v roku 2011 a podľa toho som sa rozhodla, ale možno som bola vedľa jak tá jedľa :confused: , no čo už teraz
Kvaka
20.11.10,12:32
ahoj Mária27
rôzne dôchodkové otázky sú pre mňa nanajvýš aktuálne, tak si zisťujem informácie, kde a ako sa dá, aj tu na Porade, ktorá mi už veľakrát pomohla
pri prvej časti Tvojho príspevku (pre mňa objavenom a aktuálnom už bohužiaľ "ex po...") nie som si však teraz istá, ako to je
pokiaľ som dobre pochopila, ak by daná pani, ktorej vznikne nárok na dôchodok v novembri 2013, išla do dôchodku v roku 2014, mohla by si zvýšiť priemerný osobný mzdový bod ešte aj v roku 2013, lebo príjmy/odvody sa už neberú do úvahy v tom roku, v ktorom chce začať poberať dôchodok (t.j. v roku 2014)
toto zaujímalo aj mňa, v máji t.r. som sa obrátila na soc.posiťovňu a dostala som o.i. odpoveď (týkajúcu sa môjho konkrétneho prípadu pri splnení podmienok nároku na starobný dôchodok v roku 2010):
- na určenie sumy starobného dôchodku majú vplyv len osobné mzdové body dosiahnuté v rozhodujúcom období, pričom rozhodujúcim obdobím podľa § 63 ods. 7 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov v súčasnosti sú kalendárne roky od roku 1984 do kalendárneho roku, ktorý predchádza roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok
- skutočnosť, že by osoba, ktorá splní podmienky nároku na starobný dôchodok v roku 2010, pracovala až do konca kalendárneho roka 2010 a o starobný dôchodok požiadala (napr.) od januára 2011, nebude mať žiaden vplyv na to, aby sa osobný mzdový bod za rok 2010 zohľadnil pri výpočte priemerného osobného mzdového bodu, pretože kalendárny rok 2010 nepatrí do rozhodujúceho obdobia na určenie priemerného osobného mzdového bodu
odpoveď soc.poisťovne som si vysvetlila tak, že moje príjmy/odvody za rok 2010 by sa už v súčasnosti pre môj priemerný osobný mzdový bod nebrali do úvahy, aj keby som požiadala o dôchodok až v roku 2011 a podľa toho som sa rozhodla, ale možno som bola vedľa jak tá jedľa :confused: , no čo už teraz
Bude sa brať do úvahy celý rok, ale inak, ako si to napísala. Ak splní niekto dôchodkový vek napr. 1.7.2010, k tomuto dňu mu vypočítajú riadny starobný dôchodok, aj keď oň požiada neskôr, aj napr. v roku 2011 (vtedy použijú ADH pre rok 2011). Do výpočtu tohoto dôchodku na zistenie POMB sa berie obdobie od 1984 do 2009. Obdobie od 1.1.2010 do 30.6.2010 tam do výpočtu vstupuje len ako obdobie poistenia, teda tomuto obdobiu prináleží rovnako POMB, ktorý bol zistený tak, ako ti povedali. Je teda pravda, že príjmy v roku vzniku dôchodkového veku za obdobie od 1.1. do dátumu narodenia, kedy bol dovŕšený dôchodkový vek, vôbec neovplyvnia výšku dôchodku.
Ak o dôchodok nepožiadaš, ale budeš ďalej pracovať, tak za prácu navyše ti k dôchodku pripočítajú sumu, zistenú ako súčin neupraveného OMB a obdobia poistenia, ktoré ti prináležia za obdobie práce po dovŕšení dôchodkového veku až do ukončenia poistenia. V takomto prípade ti ale za každých 30 dní poistenia bez poberania dôchodku zvýšia vypočítaný dôchodok 0,5%, za ten polrok by to boli cca 3%.
luja5
20.11.10,18:34
Bude sa brať do úvahy celý rok, ale inak, ako si to napísala. Ak splní niekto dôchodkový vek napr. 1.7.2010, k tomuto dňu mu vypočítajú riadny starobný dôchodok, aj keď oň požiada neskôr, aj napr. v roku 2011 (vtedy použijú ADH pre rok 2011). Do výpočtu tohoto dôchodku na zistenie POMB sa berie obdobie od 1984 do 2009. Obdobie od 1.1.2010 do 30.6.2010 tam do výpočtu vstupuje len ako obdobie poistenia, teda tomuto obdobiu prináleží rovnako POMB, ktorý bol zistený tak, ako ti povedali. Je teda pravda, že príjmy v roku vzniku dôchodkového veku za obdobie od 1.1. do dátumu narodenia, kedy bol dovŕšený dôchodkový vek, vôbec neovplyvnia výšku dôchodku.
Ak o dôchodok nepožiadaš, ale budeš ďalej pracovať, tak za prácu navyše ti k dôchodku pripočítajú sumu, zistenú ako súčin neupraveného OMB a obdobia poistenia, ktoré ti prináležia za obdobie práce po dovŕšení dôchodkového veku až do ukončenia poistenia. V takomto prípade ti ale za každých 30 dní poistenia bez poberania dôchodku zvýšia vypočítaný dôchodok 0,5%, za ten polrok by to boli cca 3%.

ďakujem za ďalšie informácie
pochemi
23.11.10,08:52
Dobrý deň,
potrebujem poradiť kamoške.K31.12.2010 dostala výpoveď ,má 53 rokov a dve deti.Do dôchodku pôjde ako 61 ročná. poraďte je lepšie byť do odchodu do dôchodku dobrovoľne nezamestnaná,alebo po ÚP založiť živnosť a po prvom roku platiť min.odvody. Ďakujem pekne a prajem pekný deň,
Kvaka
02.12.10,12:11
Veľmi zaujímavá téma, prosím potom rozpíš, pretože nik presne nenapíše ako sa to vypočítava a čo všetko ovplyvňuje tieto výpočty. Budem sledovať.
;) Ď.
Našla som článok o zvyšovaní dôchodkov. Prikladám odkaz, snáď to niekomu pomôže.
http://peniaze.pravda.sk/pracujuci-penzisti-si-budu-moct-dochodky-zvysovat-aj-nadalej-pt6-/sk_dochodky.asp?c=A101129_152938_sk_dochodky_p59

Mňa len mrzí, že s predčasnými dôchodkami je to tak, ako som písala. Novela zákona naozaj nikde nerieši kompenzáciu krátenia dôchodku, keď bude musieť predčasný dôchodca pracovať bez poberania predčasného dôchodku. Citujem slová z článku:
Zvýšenie predčasného dôchodku
Na zvýšenie dôchodku za obdobie, kedy pracoval a platil odvody, má nárok aj predčasný penzista. Ak bol poistený a súčasne poberal predčasnú penziu, dávka sa zvýši až odo dňa, keď skončil zárobkovú činnosť. Zvýši sa rovnakým spôsobom ako riadne starobné dôchodky pracujúcich penzistov.
Aj poberateľ predčasného dôchodku môže dnes požiadať o zastavenie jeho výplaty. Od budúceho roka sa to však navrhuje zrušiť. "Ani po zastavení výplaty, ani po získaní ďalších období dôchodkového poistenia sa však nemení suma pôvodne priznaného predčasného dôchodku, keď sa za každých 30 dní, ktoré chýbali do dovŕšenia dôchodkového veku, znižovala o pol percenta," upozorňuje Výborná. "Pôvodne vymeraný predčasný dôchodok sa len zvýši za obdobie ďalšieho poistenia, či už z dôvodu pracovného pomeru, alebo podnikania, alebo dobrovoľného dôchodkového poistenia."
ivka70
02.12.10,12:48
Presne tak. Príklad : Muž dostal predčasný dôchodok vo veku 56 rokov. Dožije sa napr. 76 rokov. 20 rokov bude poberať dôchodok nižší o 36%, keby nepožiadal, poberal by by 14 rokov dôchodok vyšší.

Ten priklad je ale zavadzajuci, poziadat o predcasny starobny dochodok je mozne najskor 2 roky pred odchodom do riadneho star. dochodku.

Takze max. moze poberat 14 rokov vyssi a 16 rokov nizsi / v opisanom pripade.
Kvaka
02.12.10,13:02
Ten priklad je ale zavadzajuci, poziadat o predcasny starobny dochodok je mozne najskor 2 roky pred odchodom do riadneho star. dochodku.

Takze max. moze poberat 14 rokov vyssi a 16 rokov nizsi / v opisanom pripade.
Teraz áno, dva roky pred dôchodkovým vekom, ale pozri si zákon v staršom znení, napr. v roku 2005 až 2006 to bolo možné v prípade, ak mu vyšiel minimálny dôchodok. Nie je zavádzajúci takýto príklad, poznám osobne človeka, ktorý dostal takýto predčasný dôchodok.
pivko
14.12.10,05:38
Koľko rokov musí mať človek odrobené aby dostal starobný dochodok? /niekto tvrdí 15:confused: niekto 25:confused:/ a aký by bol rozdiel v dochodku ak budúci dochodca má odrobených 15 rokov /odvádzane minimálne odvody/ alebo napr. 30 rokov:/odvádzane odvody tiež z min./
Kvaka
14.12.10,07:46
Koľko rokov musí mať človek odrobené aby dostal starobný dochodok? /niekto tvrdí 15:confused: niekto 25:confused:/ a aký by bol rozdiel v dochodku ak budúci dochodca má odrobených 15 rokov /odvádzane minimálne odvody/ alebo napr. 30 rokov:/odvádzane odvody tiež z min./
Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek.
Dôchodok sa vypočíta ako ADHxpočet rokov poisteniaxPOMB

ADH v roku 2010 je 9,2246.

POMB sa upravuje. Ak je nižší ako 1, upravuje sa nahor tak, že k POMB v hodnote nižšej ako 1, 0 sa pripočíta 20% z rozdielu medzi hodnotou 1,0 a POMB. Ak by mal odvody z minimálnej mzdy, tak POMB by bol odhadujem 0,42. Po úprave 0,536.

Rozdiel v dôchodku, ak niekto odrobil 15 rokov a niekto 30 rokov je z výpočtu zrejmý, bude to pri výpočte v roku 2010 asi takto:
15x9,2246x0,536=74,2€.

Tu je kalkulačka, treba dosadiť vymeriavacie základy, ale z minimálnych odvodov bude veľmi nízky dôchodok.

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s?
Katija
14.12.10,07:47
Koľko rokov musí mať človek odrobené aby dostal starobný dochodok? /niekto tvrdí 15:confused: niekto 25:confused:/ a aký by bol rozdiel v dochodku ak budúci dochodca má odrobených 15 rokov /odvádzane minimálne odvody/ alebo napr. 30 rokov:/odvádzane odvody tiež z min./
Kto chce dostať dôchodok musí mať 15 rokov dôchodkového poistenia.
:D Netreba za každú cenu robiť. Dá sa to platiť aj dobrovoľne - ale je to drahé poistenie.
Ak by mali dve osoby rovnaký POMB a jedna by mala odrobených len 15 rokov a druhá 30 rokov, tak prvá osoba by dostala polovičný dôchodok ako druhá.
pivko
14.12.10,09:54
Kto chce dostať dôchodok musí mať 15 rokov dôchodkového poistenia.
:D Netreba za každú cenu robiť. Dá sa to platiť aj dobrovoľne - ale je to drahé poistenie.
Ak by mali dve osoby rovnaký POMB a jedna by mala odrobených len 15 rokov a druhá 30 rokov, tak prvá osoba by dostala polovičný dôchodok ako druhá.
Tak kto má teraz pravdu? Kvaka alebo ty? Kvaka vypočítala rozdiel cca 74 EUR a ty tvrdíš že dvojnásobok.
Kvaka
14.12.10,10:17
Tak kto má teraz pravdu? Kvaka alebo ty? Kvaka vypočítala rozdiel cca 74 EUR a ty tvrdíš že dvojnásobok.
To je vypočítaný rozdiel, ktorý odpovedá rozdielu 15 rokov.
Ale doba celkového poistenia zahŕňa aj prípravu na školu a podľa starších predpisov sme boli všetci poistení od 15 rokov veku až do začiatku zamestnania. Takže to závisí aj od toho, kedy ten človek začal pracovať.
Ak v 15 rokoch obaja, tak ten, čo robil 30 rokov, bude mať dôchodok dvojnásobný, ako ten, čo robil 15 rokov, ak mali obidvaja rovnaké VZ.

Približné údaje o počte rokov poistenia:
VŠ 8 rokov + doba poistenia z práce
SŠ - 4 roky + doba poistenia z práce
vyučený: 2 roky + doba poistenia z práce
pivko
14.12.10,10:34
Tak že ten ktorý má odrobených len 15 rokov dostane min. dochodok/koľko je to teraz?existuje nejaká štátom určená suma? / a ten ktorý má odrobených 30 dostane 2x toľko? / odvody stále z min. mzdy/
ivka70
14.12.10,11:12
Tak že ten ktorý má odrobených len 15 rokov dostane min. dochodok/koľko je to teraz?existuje nejaká štátom určená suma? / a ten ktorý má odrobených 30 dostane 2x toľko? / odvody stále z min. mzdy/

Nie je stanovena minimalna hranica dochodku.
dochodca, ktory nedosahuje zivotne minimum dochodkom, ma narok na socialne davky.
pivko
14.12.10,11:17
Nie je stanovena minimalna hranica dochodku.
dochodca, ktory nedosahuje zivotne minimum dochodkom, ma narok na socialne davky.
Dostane tie dávky aj keď je finančne dosť dobre zabezpečený?
pivko
14.12.10,11:48
Ide mi hlavne o to že ma kamarát ma nahovára/ zatiaľ sa to tak dá/ že si mam dať výpoveď ako konateľ sro a neplatiť socialku. Do dochodku mám cca 17 rokov. Teraz platím odvody z min.mzdy a bolo by to predpokladám aj naďalej.
Kvaka
14.12.10,12:44
Ide mi hlavne o to že ma kamarát ma nahovára/ zatiaľ sa to tak dá/ že si mam dať výpoveď ako konateľ sro a neplatiť socialku. Do dochodku mám cca 17 rokov. Teraz platím odvody z min.mzdy a bolo by to predpokladám aj naďalej.
Tak to je vo hviezdach, ako sa bude počítať dôchodok za 17 rokov, nikto ti nepovie, čo máš urobiť.
Stefan2005
14.12.10,13:19
Dostane tie dávky aj keď je finančne dosť dobre zabezpečený?

... to myslíš akože z vilky ako na Pereši prísť na BMW X7-čke na úrad pre dávku v hmotnej núdzi :rolleyes:?
pivko
14.12.10,14:55
... to myslíš akože z vilky ako na Pereši prísť na BMW X7-čke na úrad pre dávku v hmotnej núdzi :rolleyes:?
Áno;) a majú X5
Katija
14.12.10,19:00
Tak kto má teraz pravdu? Kvaka alebo ty? Kvaka vypočítala rozdiel cca 74 EUR a ty tvrdíš že dvojnásobok.
:) Áno a tvám na tom dvojnásobku.
veronikasad
14.12.10,19:27
Ide mi hlavne o to že ma kamarát ma nahovára/ zatiaľ sa to tak dá/ že si mam dať výpoveď ako konateľ sro a neplatiť socialku. Do dochodku mám cca 17 rokov. Teraz platím odvody z min.mzdy a bolo by to predpokladám aj naďalej.
ako konatel budeš v budúcom roku poberať nejakú odmenu ?
pivko
15.12.10,05:16
ako konatel budeš v budúcom roku poberať nejakú odmenu ?
Nebudem , preto sa mi zdá zbytočné platiť min.odvody do soc.poisťovne.
levandule
26.01.11,17:54
V apríli 2011 chcem požiadať o riadný starobný dôchodok. Chcela by som sa opýtať z akého príjmu sa mi bude vypočítavať dôchodok či sa mi bude brať do výpočtu aj príjem do marca 2011 alebo iba do 31.12.201O. Ďakujem za odpoveď. lena
drobeceva
26.01.11,17:54
V apríli 2011 chcem požiadať o riadný starobný dôchodok. Chcela by som sa opýtať z akého príjmu sa mi bude vypočítavať dôchodok či sa mi bude brať do výpočtu aj príjem do marca 2011 alebo iba do 31.12.201O. Ďakujem za odpoveď. lena
do 31.12.2010
levandule
26.01.11,19:11
do 31.12.2010
Milá droboceva :) veľmi pekne ďakujem,možem sa ešte opýtať keď budem robiť do apríla 2O11 tak budem mať 1 rok naviac odpracovaný lebo som mala ísť do dôchodku už v apríli 2O1O, tak potom by som mala mať 12 mesiacov po O,5% za každý naviac odpracovaný mesiac. Takže teraz už môžem pracovať aj za nižší plat tie mesiace do apríla. AKO TO PROSíM JE, VEľMI PEKNE ĎAKUJEM ZA RADU.
Kvaka
26.01.11,19:19
Milá droboceva :) veľmi pekne ďakujem,možem sa ešte opýtať keď budem robiť do apríla 2O11 tak budem mať 1 rok naviac odpracovaný lebo som mala ísť do dôchodku už v apríli 2O1O, tak potom by som mala mať 12 mesiacov po O,5% za každý naviac odpracovaný mesiac. Takže teraz už môžem pracovať aj za nižší plat tie mesiace do apríla. AKO TO PROSíM JE, VEľMI PEKNE ĎAKUJEM ZA RADU.
Áno, pri výpočte ti dôchodok navýšia o 6%. Je to zvýšenie o 0,5% za každých 30 dní poistenia navyše od dovŕšenia dôchodkového veku.