berry
28.10.10,11:29
Dobrý deň
Jeden známi je invalidný dôchodca. A zamestnali ho v jednej firme. Pracovná zmluva je na 4 hodiny denne 5 dní v týždni . Hrubá mzda za mesiac je 153,75 euro a čistá mzda je 33,90 euro (to dostáva). Nie je to málo? Nemá ani výplatné pásky , lebo ževraj im podpisuje iba prevzatie výplaty. už tam takto pracuje od apríla a zamestnávateľ mu povedal, že nemusí už nič platiť (čo je samozrejmosť ) že on všetko zaňho platí. Že nemusí ani odvádzať dane. Veď pri tejto sume by mu ani žiadna daň nevyšla . Alebo sa mýlim ?
veronikasad
28.10.10,09:32
Dobrý deň
Jeden známi je invalidný dôchodca. A zamestnali ho v jednej firme. Pracovná zmluva je na 4 hodiny denne 5 dní v týždni . Hrubá mzda za mesiac je 153,75 euro a čistá mzda je 33,90 euro (to dostáva). Nie je to málo? Nemá ani výplatné pásky , lebo ževraj im podpisuje iba prevzatie výplaty. už tam takto pracuje od apríla a zamestnávateľ mu povedal, že nemusí už nič platiť (čo je samozrejmosť ) že on všetko zaňho platí. Že nemusí ani odvádzať dane. Veď pri tejto sume by mu ani žiadna daň nevyšla . Alebo sa mýlim ?
nechýba ti v tej čistej mzde jedna číslica ?
berry
28.10.10,09:40
Nie v hrubom je to 153,75 a v čistom (to je to čo dostáva na výplatu) 33,90 euro (v prepočte na naše 1.021.27 SKK)
janaGT
28.10.10,09:42
Nie v hrubom je to 153,75 a v čistom (to je to čo dostáva na výplatu) 33,90 euro (v prepočte na naše 1.021.27 SKK)

to je nejaký blud, nie?
veronikasad
28.10.10,09:43
Nie v hrubom je to 153,75 a v čistom (to je to čo dostáva na výplatu) 33,90 euro (v prepočte na naše 1.021.27 SKK)
taký SW nepoznám, ktorý by vypočítal z hrubej mzdy 153,75 € čistú 33,90. Výpočet treba reklamovať u mzdárky, povinnosťou zamestnávatela je vydať (proti podpisu) výplatnú pásku.
berry
28.10.10,09:44
Nie to prišiel včera za mnou jeden známi aj mi ukázal tu pracovnú zmluvu. Ale neukazal mi výplatnú pásku (keďže nemal akú) ale tvrdil mi že dostáva toľko . a nemám dôvod mu neveriť.
janaGT
28.10.10,09:45
Nie to prišiel včera za mnou jeden známi aj mi ukázal tu pracovnú zmluvu. Ale neukazal mi výplatnú pásku (keďže nemal akú) ale tvrdil mi že dostáva toľko . a nemám dôvod mu neveriť.
tak nech si vypýta výplatné pásky a potom nech ti ich ukáže :) A potom ti poradíme, čo mu počítajú nesprávne :)
berry
28.10.10,09:46
Ja by som chcela aby ste mi napísali , že asi koľko by sa mu malo strhávať. A koľko by mal asi dostávať. Nemá žiadné iné zrážky (exekúcie, ani výživné ani nič podobné) . Neviem moc sa tomu nerozumiem ,možno sa invalidom ešte niečo strháva o čom neviem. Ale aj tak podľa mňa dostáva málo.
veronikasad
28.10.10,09:47
Ja by som chcela aby ste mi napísali , že asi koľko by sa mu malo strhávať. A koľko by mal asi dostávať. Nemá žiadné iné zrážky (exekúcie, ani výživné ani nič podobné) . Neviem moc sa tomu nerozumiem ,možno sa invalidom ešte niečo strháva o čom neviem. Ale aj tak podľa mňa dostáva málo.
doplň ešte prosím kolko % zdravotný postih má priznaný a či má u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a podstatná informácia - či má odpracovaný celý mesiac.
janaGT
28.10.10,09:47
Ja by som chcela aby ste mi napísali , že asi koľko by sa mu malo strhávať. A koľko by mal asi dostávať. Nemá žiadné iné zrážky (exekúcie, ani výživné ani nič podobné) . Neviem moc sa tomu nerozumiem ,možno sa invalidom ešte niečo strháva o čom neviem. Ale aj tak podľa mňa dostáva málo.

práveže sa invalidom strháva menej napr. platia polovičné zdravotné odvody.
janaGT
28.10.10,10:01
hrubá mzda 153,75
z toho odvody sú 11,4% t.j. cca 17,50
odpoč. položka je 335,47, takže daň mu vychádza 0,- - teda ak má podpísané vyhlásenie
čiže čistá mzda cca 136,25 eur

ak vyhlásenie nemá podpísané, tak ešte mínus cca 26 eur, takže zhruba 110 eur.
berry
28.10.10,11:35
No má priznaný 100 % invalidný. Ale ďakujem za všetky odpovede. Poviem tomu známemu nech sa spýta priamo zamestnávateľa prečo toľko dostáva. Lebo celý mesiac robiť za tisíc korún aj keď len na polovičný prac.pomer tak to je zdierstvo.
veronikasad
28.10.10,12:08
No má priznaný 100 % invalidný. Ale ďakujem za všetky odpovede. Poviem tomu známemu nech sa spýta priamo zamestnávateľa prečo toľko dostáva. Lebo celý mesiac robiť za tisíc korún aj keď len na polovičný prac.pomer tak to je zdierstvo.
100 % invalidný - to je málo pravdepodobné.
Plný ID je pri postihu viac ako 70 %.
MartinkoK
02.11.10,09:02
Dobrý deň,
prosím Vás má invalidný dôchodca nárok na odpočitateľnú časť zo základu dane?
ewita888
02.11.10,09:11
Dobrý deň,
prosím Vás má invalidný dôchodca nárok na odpočitateľnú časť zo základu dane?
áno, má