ivetkaslivka
28.10.10,11:36
Táto stránka je super vec, prečítala som si tu viaceré témy a doposial som ešte nenašla ani slov na vyjadrenie obdivu kolko ludí tu poradí niekomu v problémoch. Verím, že aj mne pomožete...
Spracúvavam účtovníctvo jednému živnostníkovi, ktorý je platcom DPH, pracuje v oblasti stavebníctva. " Začal pracovat" aj s Avonom /predtým s tým pracovala jeho manželka, ale s dovodov opatrovania rodičov, dalej s tým pracuje jej manžel/, dal zaregistrovat aj dalších ludí a teraz by mal z toho dostat nejakú províziu /na základe zmluvy s leadrom oblastného manažéra §269 ods.2/.
Ako ja mám teraz o tom účtovať? On ako živnostník v oblasti stavebníctva je platcom DPH. V tej zmluve bolo niečo také napísané, že ak dostane províziu, tak ak je povinný vystavit faktúru s DPH .
Nerozumiem tomu, ako to vlastne funguje s tým nákupom výrobkov a zlavami, kedy vystavovat faktúry....
Nebolo by jednoduchšie, ak by jeho manželka dala namiesto seba ako manažéra nie manžela, ale nejakého trebars dochodcu, nie živostníka a platcu DPH?
Prosím poradte mi, lebo ja fakt neviem, s takým sýstémom obchodovania nemám skúsenost a nechcem niečo zlé urobit.... a neviem ako im mám poradit ....
Velmi pekne dakujem
ivetkaslivka
28.10.10,14:32
Viete mi poradit?
Lianka
28.10.10,14:47
Provizia podlieha DPH, spravne teda pisete, ze vystavena faktura na proviziu bude s DPH. Neviem, o com uvazujete. Ak je podnikatel platitelom DPH, vztahuje sa jeho povinnost fakturovat s DPH na vsetky jeho cinnosti okrem oslobodenych, vid. zakon o DPH.
ivetkaslivka
29.10.10,07:34
Dakujem za odpoved. Trápi ma len to, že doteraz vystavoval len faktúry za poskytnuté služby, ale teraz ked sa v jeho mene bude robit s Avonom, tak by mal mat aj registračnú pokladnu? /lebo bude predávat výrobky/.
Z Avonu doteraz vraj objednávali výrobky tak maximálne do 50,-€/ za mesiac, tak to sa mu určite neoplatí investovat aj do reg.pokladne.
Prosím usmernite ma, neviem ako im mám poradit, lebo nemám skúsenosti s takýmto predajom.
Ďakujem
Lianka
02.11.10,08:04
Podnikatelsky subjekt, ktory predava tovar a inkasuje za neho uhradu v hotovosti, je povinny pouzivat ERP.

Ak by predaval tovar na fakturu, nemusi do 31.12.2010 pouzzivat pri uhradach v hotovosti ERP. Po 1.1.2011 sa vsak tento stav menim a akakolvek uhrada za tovar (ci na fakturu alebo bez) bude musiet byt nablokovana v ERP.
magdalenaa
11.01.11,08:12
mám podobný prípad, ako je uvedený vyššie, prosím Vás, ak je živnostník /platca DPH v inej oblasti/ nemože pri takom malom objeme predaja výrobkov vačšinou pre vlastnú potrebu predávat tieto výrobky ako obyčajná FO? Príjmy priemerne mesačne predstavujú okolo 20 EUR a provízia raz za štvrtrok- polrok okolo 5-30 EUR. Musí aj v takomto prípade mat ERP? Ved nezarobí ani na jej kúpu....
Bol by velký problém, ak by podpísal zmluvu s Avonom ako FO a nie ako živnostník?
Prosím, nie sú v takomto prípade nejaké výnimky?
Ďakujem
Rozalka
16.04.11,08:59
Nemôže vykonávať ako obyčajná FO:


§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.