Janka Marková
28.10.10,12:35
Zdravím všetkých ktorý mi pomôžu,:)

potrebujem zistiť, či zamestnávateľ môže poskytnuť svojim zamestnancom ochrannú pomôcku preplatenie dioptrických okuliarov. Ide o ludí, ktorý pracujú s počítačmi.
Sú a do akej výšky tieto pomôcky daňovo uznané? je niekde dané zákonom, že môže prispieť len dovýšky napr. 40 EUR?
V NV SR č.395/2006 Z.z. som sice našla ochranu tváre a očí, ale konkrétne dioptrické okuliare tam nespadajú.
Ako je to najlepšie ošetriť, ak zamestnávateľ chce preplatiť napr.vyšetrenie zraku a násladne kúpenie okuliarov?
Stačí čisto zmluva o poskytnutí služieb a následne "vybratie" tých služieb konkretnymi zamestnancami?
Asi tu mám v jedne otazke viacej "účtovných foriem" ale ďakujem všetkým za odpovede:):)
Stanislav 1975
28.10.10,10:37
Zdravím všetkých ktorý mi pomôžu,:)

potrebujem zistiť, či zamestnávateľ môže poskytnuť svojim zamestnancom ochrannú pomôcku preplatenie dioptrických okuliarov. Ide o ludí, ktorý pracujú s počítačmi.
Sú a do akej výšky tieto pomôcky daňovo uznané? je niekde dané zákonom, že môže prispieť len dovýšky napr. 40 EUR?
V NV SR č.395/2006 Z.z. som sice našla ochranu tváre a očí, ale konkrétne dioptrické okuliare tam nespadajú.
Ako je to najlepšie ošetriť, ak zamestnávateľ chce preplatiť napr.vyšetrenie zraku a násladne kúpenie okuliarov?
Stačí čisto zmluva o poskytnutí služieb a následne "vybratie" tých služieb konkretnymi zamestnancami?
Asi tu mám v jedne otazke viacej "účtovných foriem" ale ďakujem všetkým za odpovede:):)

No neviem,ale nemyslím si,že dioptrické okuliare by si si obhájila ako daňový náklad-veľmi silne pochybujem...
Stanislav 1975
28.10.10,10:39
a celkovo je to čudné- dio okuliare predsa niesú na ochranu zraku ale slúžia na to, aby korigovali chyby,poruchy zraku,takže ako ochrannnú pomocku by som to nenazval...
Janka Marková
28.10.10,10:43
Čiže potom to riešiť "normálne" ako benefit, že zamestnávateľ kúpi v dákej hodnote poukažky v optike a rozdá ich svojim zamestnancom ako darček?
Čiže buď nedaňové náklady, alebo použitie SF?

Díky moc....:)
Janka Marková
28.10.10,10:45
a ešte jeden dotaz, takže keď sedím 8 hodím za PC, nemám od zamestnávateľa nárok na nejaký príspevok pri vyšetrení zraku a následného zakúpenie okuliarov...aj keď dioptrických? Podľa zákona?:):)
veronikasad
28.10.10,10:48
[QUOTE=Janka Marková;1548173]Čiže potom to riešiť "normálne" ako benefit, že zamestnávateľ kúpi v dákej hodnote poukažky v optike a rozdá ich svojim zamestnancom ako darček?
Čiže buď nedaňové náklady, alebo použitie SF?

Díky moc....:)[/QUOTE
Zamestnávatel môže svojim zamestnancom kúpiť darčekové poukažky, musí ich však zdaniť ako nepeňažný príjem a zaplatiť odvody do ZP.
Stanislav 1975
28.10.10,10:49
a ešte jeden dotaz, takže keď sedím 8 hodím za PC, nemám od zamestnávateľa nárok na nejaký príspevok pri vyšetrení zraku a následného zakúpenie okuliarov...aj keď dioptrických? Podľa zákona?:):)

dioptrických,podľa mňa nie...
veronikasad
28.10.10,10:49
a ešte jeden dotaz, takže keď sedím 8 hodím za PC, nemám od zamestnávateľa nárok na nejaký príspevok pri vyšetrení zraku a následného zakúpenie okuliarov...aj keď dioptrických? Podľa zákona?:):)
Vyšetrenie zraku by ste mali dohodnúť s pracovnou zdravotnou službou v rámci preventívnych prehliadok, ktoré hradí zamestnávatel.
Janka Marková
28.10.10,10:57
Ale odvody sa budú platiť z benefitou až po 01.01.2011, momentálne sa len zdaňujú? Či nie? Ale keď použijem na to SF?
Stefan2005
28.10.10,11:01
Otázka a odpoveď DRSR:

Otázka:
Môže si dať zamestnávateľ do nákladov spoločnosti výdavky na zakúpenie okuliarov zamestnancom pri práci so zobrazovacími jednotkami (napr. počítačmi)?

Odpoveď:
Nariadenie vlády č. 276/2006 Z.z. ustanovuje minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci so zobrazovacími jednotkami. V § 7 ods. 1 až 5 citovaného nariadenia vlády sú stanovené povinnosti zamestnávateľa pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Ak výsledky vyšetrenia zamestnanca preukážu, že je nevyhnutné poskytnúť zamestnancovi špeciálne korekčné prostriedky na prácu so zobrazovacou jednotkou, zamestnávateľ je povinný ich poskytnúť.
Výraz „špeciálne korekčné pomôcky“ znamená okuliare prispôsobené na prácu so zobrazovacou jednotkou, ktoré sú považované za pracovnú pomôcku (definované Národným inšpektorátom práce).

Z uvedeného vyplýva, ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na prácu so zobrazovacou jednotkou takéto špeciálne korekčné pomôcky, potom sú výdavky spojené s poskytnutím týchto pracovných pomôcok daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. c) zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
veronikasad
28.10.10,11:07
Štefan, myslíš, že toto opatrenie sa týka aj živnostníka?
Mám špeciálne dioptrické sklá na prácu s PC - na iný účel ich nemôžem používať, lebo cez ne vidím len do určitej vzdialenosti. Doplácala som za ne dosť ...
JankaO
28.10.10,11:15
Štefan, myslíš, že toto opatrenie sa týka aj živnostníka?
Mám špeciálne dioptrické sklá na prácu s PC - na iný účel ich nemôžem používať, lebo cez ne vidím len do určitej vzdialenosti. Doplácala som za ne dosť ...
Aj keď nie som Štefan, ale myslím, že áno. DRSR uvádza v odpovedi § 19 odst 2 písm c., pričom odsek 1 sa netýka len zamestnancov:
....
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na

1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk,
Stefan2005
28.10.10,11:16
Štefan, myslíš, že toto opatrenie sa týka aj živnostníka?
Mám špeciálne dioptrické sklá na prácu s PC - na iný účel ich nemôžem používať, lebo cez ne vidím len do určitej vzdialenosti. Doplácala som za ne dosť ...

... pokiaľ to doložíš potvrdením od lekára - BOZP sa vzťahuje aj na SZCO.
Ale stálo by za pokus dať dotaz i na DRSR - vyslovene na SZCO. Mailom je to raz dva, a nestojí to ani cent...
Martin Mocko
28.10.10,11:19
Štefan, myslíš, že toto opatrenie sa týka aj živnostníka?
Mám špeciálne dioptrické sklá na prácu s PC - na iný účel ich nemôžem používať, lebo cez ne vidím len do určitej vzdialenosti. Doplácala som za ne dosť ...

Ja si myslím Veronika, že vždy je to o ukecaní kontrolóra. Ak mu preukážeš, že ich používať iba v súvislosti so svojou živnosťou, nemôže mať poroblém.
Nám podobný prípad ilustroval na školení metodik z DRSR. Ak televízny moderátor-SZČO potrebuje laserovú korekciu očí (okuliare znižujú jeho predateľnosť pred kamerou a bez nich nevidí na čítačku - popri tom môže dokázať, že napr. kontaktné šošovky nie sú pre jeho oči vhodné) - tak nie je problém.
veronikasad
28.10.10,11:20
Aj keď nie som Štefan, ale myslím, že áno. DRSR uvádza v odpovedi § 19 odst 2 písm c., pričom odsek 1 sa netýka len zamestnancov:
....
c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na

1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk,
Janka, neviem či moja vada zraku súvisí s bezpečnosťou a hygienickým vybavením pracovísk ... Nie sú to ochranné sklá, okuliare do dialky nosím trvale ...
JankaO
28.10.10,11:23
Janka, neviem či moja vada zraku súvisí s bezpečnosťou a hygienickým vybavením pracovísk ... Nie sú to ochranné sklá, okuliare do dialky nosím trvale ...
Ale máš špeciálne dioptrické okuliare na prácu s PC, ktorá súvisí so živnosťou... A ich používaním si chrániš zrak - čiže zdravie pri práci.
Inak Štefan vyhrabal perfektný článok...
veronikasad
28.10.10,11:27
Ale máš špeciálne dioptrické okuliare na prácu s PC, ktorá súvisí so živnosťou... A ich používaním si chrániš zrak - čiže zdravie pri práci.
Skúsim napísať dotaz na drsr - sama som zvedavá na výsledok. Aj keď je to pre mňa neaktuálne - uplatňujem si paušálne výdavky. Možno pomôže niekomu inému ...
JankaO
28.10.10,11:31
Skúsim napísať dotaz na drsr - sama som zvedavá na výsledok. Aj keď je to pre mňa neaktuálne - uplatňujem si paušálne výdavky. Možno pomôže niekomu inému ...
Potom to pricap sem:D. Mne určite pomôže, pôjdem k očnému až to tu bude čierne na bielom. Dúfam, že dlho slepá neostanem:D.
veronikasad
28.10.10,12:09
dotaz na DR SR som odoslala ...
Llívia
28.10.10,12:43
Štefan, myslíš, že toto opatrenie sa týka aj živnostníka?
Mám špeciálne dioptrické sklá na prácu s PC - na iný účel ich nemôžem používať, lebo cez ne vidím len do určitej vzdialenosti. Doplácala som za ne dosť ...
V čom sú špeciálne? Mám okuliare, tiež ich potrebujem viac-menej len kvôli PC a jediné, čo je na nich špeciálne, je antireflexná úprava, ktorá stála 5 EUR/1 sklo.
Podľa mňa, ak by zamestnávateľ uhradil zamestnancovi pracujúcemu s PC antireflexnú úpravu na okuliaroch (aj dioptrických), tak si to môže dať do nákladov. (Ale asi by mu v prípade kontroly z DÚ kontrolóri "otrieskavali" o hlavu, že takto upravené okuliare môže využívať zamestnanec aj doma - potom by to bolo už na zamestnávateľovi, aby ich "ukecal".)
Martin Mocko
28.10.10,12:48
V čom sú špeciálne? Mám okuliare, tiež ich potrebujem viac-menej len kvôli PC a jediné, čo je na nich špeciálne, je antireflexná úprava, ktorá stála 5 EUR/1 sklo.
Podľa mňa, ak by zamestnávateľ uhradil zamestnancovi pracujúcemu s PC antireflexnú úpravu na okuliaroch (aj dioptrických), tak si to môže dať do nákladov. (Ale asi by mu v prípade kontroly z DÚ kontrolóri "otrieskavali" o hlavu, že takto upravené okuliare môže využívať zamestnanec aj doma - potom by to bolo už na zamestnávateľovi, aby ich "ukecal".)

Ak by to očný lekár správne naformuloval, nemali byť mať problém. Ak ešte preukážeš, že máš dvoje okuliare..to by stálo za úvahu.
Lubo44
28.10.10,13:16
U nás vo firme je povinnosť nosenia ochrnných okuliarov vo výrobe. Ľudia vo výrobe, ktorý majú problémy so zrakom dostali dioptrické ochranné okuliare. Ale také isté dostali aj manažéri, ktorý do výroby chodia raz za čas. Všetkých vyšetril lekár a výdavky za vyšetrenie aj za okuliare sme si uplatnili ako daňový náklad. Daňový audit nám na to nepovedal nič. Schválil to.

Viem, že je to iný prípad, lebo ide o ochranné okuliare. Chcem tým povedať, že princíp je podobný. Ak zobrazovacia jednotka ohrozuje zrak, tak je prirodzené, že sa človek proti tomu musí nejak chrániť.
veronikasad
28.10.10,13:22
V čom sú špeciálne? Mám okuliare, tiež ich potrebujem viac-menej len kvôli PC a jediné, čo je na nich špeciálne, je antireflexná úprava, ktorá stála 5 EUR/1 sklo.
Podľa mňa, ak by zamestnávateľ uhradil zamestnancovi pracujúcemu s PC antireflexnú úpravu na okuliaroch (aj dioptrických), tak si to môže dať do nákladov. (Ale asi by mu v prípade kontroly z DÚ kontrolóri "otrieskavali" o hlavu, že takto upravené okuliare môže využívať zamestnanec aj doma - potom by to bolo už na zamestnávateľovi, aby ich "ukecal".)
V čom sú špeciálne - neviem to odborne posúdiť. Okuliare do dialky nosím dlhú dobu, používala som ich aj pri práci na PC. Videla som s nimi na obrazovku, ale zle na klávesnicu (na klávesnicu som lepšie videla bez nich).. Bolievala ma hlava. Tieto majú nejaký plynulý prechod (nie je v dolnej časti skla ten trojuholník. Majú odľahčené sklá a pri rozbití nejakú úpravu skla zabraňujúcu poranenie. Vybavovala som si ich pred pár rokmi a už vtedy bol doplatok za sklá vysoký. Ale to pohodlie pri práci s PC stojí za to ...

Na pozeranie televízie ich využiť nemôžem - nie sú "nastavené" na takú vzdialenosť ...