miro24679
28.10.10,13:26
Dobrý deň,
chcem sa vás opýtať ako to je v súčasnosti s odstupným?

Viem, že pred pár rokmi to bolo tak, že ak zamestnávateľ potreboval dať z nadbytočnosti zamestnancovi výpoveď, tak mohol mu ponúknuť dvoj- trojmesačnú výpovednú lehotu, alebo mu mohol dať aj odstupné.
Avšak zamestnanec musel o odstupné písomne požiadať do konca mesiaca, v ktorom mu bola daná výpoveď. Aby zamestnávatelia nemuseli platiť odstupné zamestnancom, tak zvykli výpovede dávať posledný deň v mesiaci, aby zamestnanci nestihli dať písomnú žiadosť o odstupné.

Je dnes potrebné pri výpovedi z nadbytočnosti dať písomnú žiadosť o odstupné do konca mesiaca, v ktorom bola výpoveď daná ???????????????????

Ďakujem
janaGT
28.10.10,11:29
nie, nie je to potrebné, nárok vzniká automaticky

§ 76 Odstupné a odchodné


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Tweety
28.10.10,11:30
Dobrý deň,
chcem sa vás opýtať ako to je v súčasnosti s odstupným?

Viem, že pred pár rokmi to bolo tak, že ak zamestnávateľ potreboval dať z nadbytočnosti zamestnancovi výpoveď, tak mohol mu ponúknuť dvoj- trojmesačnú výpovednú lehotu, alebo mu mohol dať aj odstupné.
Avšak zamestnanec musel o odstupné písomne požiadať do konca mesiaca, v ktorom mu bola daná výpoveď. Aby zamestnávatelia nemuseli platiť odstupné zamestnancom, tak zvykli výpovede dávať posledný deň v mesiaci, aby zamestnanci nestihli dať písomnú žiadosť o odstupné.

Je dnes potrebné pri výpovedi z nadbytočnosti dať písomnú žiadosť o odstupné do konca mesiaca, v ktorom bola výpoveď daná ???????????????????

Ďakujem
Ani pred pár rokmi neplatilo, ani teraz neplatí, že sa o odstupné musí písomne požiadať.
drobeceva
28.10.10,11:32
neviem o tom, žeby to bolo niekedy platilo. Vyplýva to zo zákona
miro24679
28.10.10,11:51
Ani pred pár rokmi neplatilo, ani teraz neplatí, že sa o odstupné musí písomne požiadať.
zlezaradil



Platilo to! Viem to zo skúsenosti. O odstupné sa muselo písomne žiadať zamestnávateľa.
Tweety
28.10.10,11:57
zlezaradil



Platilo to! Viem to zo skúsenosti. O odstupné sa muselo písomne žiadať zamestnávateľa.
To, že sa niekde muselo žiadať, tak sa žiadalo, bol len výmysel zamestnávateľa a v rozpore so ZP. Možno si to mýliš s tým, že niekedy platilo, buď odstupné, alebo výpovedná doba.
miro24679
28.10.10,12:02
To, že sa niekde muselo žiadať, tak sa žiadalo, bol len výmysel zamestnávateľa a v rozpore so ZP. Možno si to mýliš s tým, že niekedy platilo, buď odstupné, alebo výpovedná doba.


A dnes to je ako?

Ak zamestnanec dostane z nadbytočnosti výpoveď, tak mu začína plynúť 2-3 mesačná výpovedná lehota a po nej má automaticky nárok na odstupné????
Tweety
28.10.10,12:05
A dnes to je ako?

Ak zamestnanec dostane z nadbytočnosti výpoveď, tak mu začína plynúť 2-3 mesačná výpovedná lehota a po nej má automaticky nárok na odstupné????
Áno a má aj vtedy, ak sa na odchode skôr( bez odpracov. VD, alebo jej časti) dohodnú.
miro24679
28.10.10,12:20
Áno a má aj vtedy, ak sa na odchode skôr( bez odpracov. VD, alebo jej časti) dohodnú.

Ok. ďakujem za radu.
--------------------------------------------------

PS: Ja mám takú skúsenosť, že volakedy ešte v r. 2003 som dostal výpoveď z nadbytočnosti a dostal som 2 mesačnú výpovednú lehotu a potom som nedostal žiadne odstupné.

V podniku, v ktorom som pracoval, to bolo tak, že kto do konca mesiaca, v ktorom dostal výpoveď, dal písomne žiadosť o odstupné, tak mu odstupné bolo vyplatené a nemusel tam už pracovať vo výpovednej 2-3 mesačnej lehote. (myslel som si, že je to aj v ZP, ale mali to asi iba vo svoje kolektívnej zmluve,.... a málokto o tom vedel)

Zamestnávateľ účelovo dával výpovede v posledný prac. deň v mesiaci, aby zamestnanci nestihli požiadať o odstupné.

Podarilo sa to iba jednému kolegovi, ktorý v deň kedy mu bola daná výpoveď, zaniesol (bolo to niekedy pred polnocou toho dňa) žiadosť o dostupné na vrátnicu podniku.... a na základe tejto žiadosti mu podnik vyplatil odstupné a nemusel tam už pracovať vo výpovednej lehote.
Tweety
28.10.10,12:27
Ok. ďakujem za radu.
--------------------------------------------------

PS: Ja mám takú skúsenosť, že volakedy ešte v r. 2003 som dostal výpoveď z nadbytočnosti a dostal som 2 mesačnú výpovednú lehotu a potom som nedostal žiadne odstupné.

V podniku, v ktorom som pracoval, to bolo tak, že kto do konca mesiaca, v ktorom dostal výpoveď, dal písomne žiadosť o odstupné, tak mu odstupné bolo vyplatené a nemusel tam už pracovať vo výpovednej 2-3 mesačnej lehote. (myslel som si, že je to aj v ZP, ale mali to asi iba vo svoje kolektívnej zmluve,.... a málokto o tom vedel)

Zamestnávateľ účelovo dával výpovede v posledný prac. deň v mesiaci, aby zamestnanci nestihli požiadať o odstupné.

Podarilo sa to iba jednému kolegovi, ktorý v deň kedy mu bola daná výpoveď, zaniesol (bolo to niekedy pred polnocou toho dňa) žiadosť o dostupné na vrátnicu podniku.... a na základe tejto žiadosti mu podnik vyplatil odstupné a nemusel tam už pracovať vo výpovednej lehote.
To bolo to, čo som uviedla ja, ale nebola to žiadosť o odstupné, ale dohoda so zamestnáv., na skončení PP pred začiatkom VD, lebo ak chcel niekto ostať, ostal a odstupné už nemohol nárokovať.
miro24679
28.10.10,12:31
To bolo to, čo som uviedla ja, ale nebola to žiadosť o odstupné, ale dohoda so zamestnáv., na skončení PP pred začiatkom VD, lebo ak chcel niekto ostať, ostal a odstupné už nemohol nárokovať.

Takže opýtam sa ešte inak

Ak zamestnancovi plynie výpovedná doba, už nemá podla ZP nárok na odstupné?
Tweety
28.10.10,12:33
Takže opýtam sa ešte inak

Ak zamestnancovi plynie výpovedná doba, už nemá podla ZP nárok na odstupné?
Keby si čítal moje príspevky pozornejšie, odpoveď určite nájdeš v prísp. č.8.
Ivana 1511
29.10.10,07:29
No a čo robiť v prípade že dostanete výpoveď dohodou s tým že , máte nárok na odstupné, ktoré vám zamestnávateľ podpísal, ale nevyplatil vám ani mzdu za posledný mesiac ani odstupné a firma sa zrušila.
Ako teraz postupovať? Firma zanikla a peniaze sú v nedohladne.
veronikasad
29.10.10,07:32
No a čo robiť v prípade že dostanete výpoveď dohodou s tým že , máte nárok na odstupné, ktoré vám zamestnávateľ podpísal, ale nevyplatil vám ani mzdu za posledný mesiac ani odstupné a firma sa zrušila.
Ako teraz postupovať? Firma zanikla a peniaze sú v nedohladne.
to je aká výpoveď dohodou ? Tento pojem zákonník práce nepozná.
Ivana 1511
29.10.10,07:49
Dohoda o skončení PP podľa § 60 ods.1 s tým, že je v dohode uvedený § 63 ods.1 pís. a/. Toto skončenie PP by malo byť k 31.10.2010 / zamestnávateľ pripravuje tieto dohody/.
Zamestnancom vznikne týmto nárok na odstupné, ale už teraz je viac než isté že ho nebudú mať vyplatené preto že ešte dnes nedostali mzdu za september a tiež nedostanú ani za oktober. Hoci budú mať papier že nárok na odstupné majú kto im ho vyplatí keď zamestnávateľ už nebude fungovať?
veronikasad
29.10.10,07:54
Dohoda o skončení PP podľa § 60 ods.1 s tým, že je v dohode uvedený § 63 ods.1 pís. a/. Toto skončenie PP by malo byť k 31.10.2010 / zamestnávateľ pripravuje tieto dohody/.
Zamestnancom vznikne týmto nárok na odstupné, ale už teraz je viac než isté že ho nebudú mať vyplatené preto že ešte dnes nedostali mzdu za september a tiež nedostanú ani za oktober. Hoci budú mať papier že nárok na odstupné majú kto im ho vyplatí keď zamestnávateľ už nebude fungovať?
Podpísanie dohody môžu podmieniť vyplatením zálohy na mzdu (vo výške odstupného + časti mzdy) v zmysle ZP. Je to najúčinnejší spôsob ako sa brániť ...

Splatnosť mzdy
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
Ivana 1511
29.10.10,08:04
Toto všetko máme naštudované, viem že je to v zákonníku práce ale prex je bohužiaľ iná. Mohli dať výpoveď aj zamestnanci pre nevyplatenú mzdu ale nič by to neriešilo ak nemajú iné zamestnanie. Ak nepodpíšu pripravenú dohodu zamestnávateľ má pripravenú výpoveď s výpovednou dobou a doručí im ju cez poštu. Proste zamestnávateľ zaniká a nemá záujem pokračovať. Preto dostanú papier na ktorom bude uznaný nárok na vyplatenie mzdy aj odstupného ale v skupočnosti ho vyplatiť nemieni. Ak nepodpíšu dohodu nedostanú zápočnový list a bude problém prihlásiť sa aj na úrad práce. Zamestnávateľ je z iného regionu a dostať sa poň bude problém. A čo teraz? "Babo" raď , je to ako v začarovanom kruhu. Buď podpíšeš alebo nie.
veronikasad
29.10.10,08:08
Toto všetko máme naštudované, viem že je to v zákonníku práce ale prex je bohužiaľ iná. Mohli dať výpoveď aj zamestnanci pre nevyplatenú mzdu ale nič by to neriešilo ak nemajú iné zamestnanie. Ak nepodpíšu pripravenú dohodu zamestnávateľ má pripravenú výpoveď s výpovednou dobou a doručí im ju cez poštu. Proste zamestnávateľ zaniká a nemá záujem pokračovať. Preto dostanú papier na ktorom bude uznaný nárok na vyplatenie mzdy aj odstupného ale v skupočnosti ho vyplatiť nemieni. Ak nepodpíšu dohodu nedostanú zápočnový list a bude problém prihlásiť sa aj na úrad práce. Zamestnávateľ je z iného regionu a dostať sa poň bude problém. A čo teraz? "Babo" raď , je to ako v začarovanom kruhu. Buď podpíšeš alebo nie.
Netvrdím aby nepodpísali dohodu, len dávať im ju podpísať posledný deň pod nátlakom je nefér zo strany zamestnávatela.
Ak výpoveď pošle poštou, výpovedná doba začne plynúť až od 1.12.

V súčasnosti ešte pracujú, alebo už sú doma ?

Radu, ktorú som ti dala som využila u posledného zamestnávatela. Treba to nazvať zálohou, aby nemohol špekulovať, že nemá ešte vypočítané mzdy.
Ivana 1511
29.10.10,08:24
V súčasnosti majú dovolenky a kto nemá je doma na 60% ktoré
nikdy neuvidí. Proste je vo firme len vrátnik, ktorý nikoho dnu nepustí. Ak aj bude výpovedná doba plynúť od 1.12. zbytočne budú chodiť do práce lebo mzdu nedostanú, nechajú ich doma i tak a viac sa nezhľadajú zo žiadnymi dokladmi. A to tam niektorý pracujú aj 30 rokov. ´Väčšinou sú to ľudia okolo 50 rokov, do dôchodku ďaleko a ponuka práce pre ních nič moc.
veronikasad
29.10.10,08:28
V súčasnosti majú dovolenky a kto nemá je doma na 60% ktoré
nikdy neuvidí. Proste je vo firme len vrátnik, ktorý nikoho dnu nepustí. Ak aj bude výpovedná doba plynúť od 1.12. zbytočne budú chodiť do práce lebo mzdu nedostanú, nechajú ich doma i tak a viac sa nezhľadajú zo žiadnymi dokladmi. A to tam niektorý pracujú aj 30 rokov. ´Väčšinou sú to ľudia okolo 50 rokov, do dôchodku ďaleko a ponuka práce pre ních nič moc.
Písala si o dátume 31.10. - ako potom chce zamestnávatel zabezpečiť podpísanie dohody so zamestnancom ? Veď najneskôr v utorok ich musí odhlásiť zo SP ?
Ivana 1511
29.10.10,08:35
Dohody vyhotovuje s dátumom 31.10. s tým, že zamestnanci sú doma do 2.11. a 2.11. prídu do roboty a podpíšu mu výpovede kde im všetko sľúbi a nič nedodrží. SP je mu asi ukradnutá. Teraz som sa dozvedela, že im neodoslal ani strhuté príspevky na DDP od 6/2010. Vraj ho môžu žalovať. A tak isto aj za nevyplatenú mzdu a odstupné. Môžu sa s ním súdiť. Je to bezcharakterné.
veronikasad
29.10.10,08:41
Dohody vyhotovuje s dátumom 31.10. s tým, že zamestnanci sú doma do 2.11. a 2.11. prídu do roboty a podpíšu mu výpovede kde im všetko sľúbi a nič nedodrží. SP je mu asi ukradnutá. Teraz som sa dozvedela, že im neodoslal ani strhuté príspevky na DDP od 6/2010. Vraj ho môžu žalovať. A tak isto aj za nevyplatenú mzdu a odstupné. Môžu sa s ním súdiť. Je to bezcharakterné.
Je to naozaj zložitá situácia. Ak v utorok podpíšu dohody, aspoň by mali mať pripravené všetky podklady potrebné k evidencii na UP. Inak budú v rovnakej situácii ako keby pracovný pomer trval. Bez zápočtových listov a potvrdenia o príjme dávku v nezamestnanosti nedostanú.
Nevyplatenú mzdu a odstupné si zrejme potom budú môcť žiadať z garančného fondu SP. Ak ich je takto postihnutých viac - mali by sa spojiť a riešiť to jednotne - možno aj cez schopného právnika. lebo inak sa svojich práv zrejme nedovolajú.

Bohužial - aj takíto ch...i zamestnávatelia sú medzi nami.
Ivana 1511
29.10.10,09:37
Je to naozaj tak, je ich 48. je to hromadné prepúšťanie, ale ani to sa neunúvali nahlásiť na úrad práce. Sú rozhodnutí, že dohody podpíšu kvôli potvrdeniam a zápočtovým listom. Inak ich nedostanú. Či sa dohodnú a budú sa súdiť teraz neviem povedať. Je to na nich. Ani z GF to nie je asi ľahké dostať neviem ešte som sa s tým nestretla. V každom prípade ti ďakujem za tvoj čas
ktorý si venovala tejto problematike. Ale mi to nijako nevyriešime.
Len mi je ľúto zamestnancov, ktorí strávili 30 a viac rokov u jedného zamestnávateľa a ten ich teraz odmení tým, že im nevyplatí ani mzdu ktorú si zaslúžili. Ešte raz vďaka.