inkognitta
28.10.10,13:26
Ahojte poraďáci,
mám na Vás jeden malý dotaz. Vie mi niekto konkretizovať zákon a paragraf, podľa ktorého je zamestnávateľ povinný posielať zamestnanca na preventívnu prehliadku pri práci so zobrazovacími jednotkami. Viem, že sa totýka zákona 276/2006, ale tam je odvolávka na § 19 ods. 3 a 4 zákona 126/2006, kde by malo byť napísané aká je periodicita týchto prehliadok. Ale, keď som si ten paragraf našla, tak tak bolo zrušenie zákonom 355/2007 a to som sa už nikde nevedela dočítať, ako často má zamestnávateľ posielať zamestnanca na preventícne prehliadky. Týka sa to zamestnancov, ktorý pracujú na počítači celých 8 hod. denne. ďakujem Vám za skorú odpoveď.:)
Mária27
28.10.10,18:00
Je to v tom zákone 355/2007, najmä čítaj § 30:
(1) Zamestnávateľ je povinný
b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa odseku 3,
c) predložiť lekárovi pracovnej zdravotnej služby35) zoznam zamestnancov, ktorí sa podrobia lekárskej preventívnej prehliadke podľa odsekov 4 a 5; v zozname zamestnancov sa uvádza meno a priezvisko zamestnanca, dátum narodenia, názov pracoviska, druh práce, dĺžka expozície, faktory práce a pracovného prostredia a výsledky posúdenia zdravotných rizík,
...

(3) Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.

(4) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8 u zamestnancov
a) pred nástupom do práce,
b) v súvislosti s výkonom práce,
c) pred zmenou pracovného zaradenia,
d) pri skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov,
e) po skončení pracovného pomeru.

(5) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 4 písm. b) vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8
a) jedenkrát za rok pri práci zaradenej do tretej a štvrtej kategórie a u pracovníkov kategórie A, 2)
b) jedenkrát za tri roky pri práci zaradenej do druhej kategórie.

(6) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 4 písm. e) vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8 raz za tri roky pri prácach s rizikovými faktormi s neskorými následkami na zdravie, zaradených do tretej a štvrtej kategórie.
oveckovam
23.01.12,08:01
Práca so zobrazovacími jednotkami nariadenie vlády SR č. 247/2001 Z.z.
Vestník minis. zdravotníctva z 01.03.2010 - pozrtie si periodicitu.
Práca spočíva, viac, ako 4 hodiny denne.
Do 40 rokov - nieje podmienka vyšetrenie očného lekára, nad 40 rokov je povinnosťm navštíviť očného lekára.
Prehliadka je spojená s odberom krvi - je to preventívna lekárska prehliadka.