Diesel084
28.10.10,18:12
Dobry den, chcel by som sa opytat ako to je stym ako vyvazam tovar vonku.

Sme mala firma ktora funguje na trhu uz skoro 3 roky, ale kedze doba bola aka bola, tak sa nam velmi nedarilo, teraz konecne sa trosku zacalo darit a maly sme moznost vyvies zopar produktov do zahranicia - Rumunsko, Bulhrasko, samozrejme ze dosla kontrola a chcela od nas vsetko mozne, myslia si ze ako kazda firma fungujuca v KE musime robit podvody na daniach tak chcu od nas aj nejake papiere od zahranicnich firiem, samozrejme ze tie firmy po dodani svojho produktu maju nas na "haku" kedze oni si svoje zaplatili a nechce sa im nic riesit z DU zo slovenska.

Pre istotu sme pri dodani produktu podpisovali aj zmluvu + faktura, ale sa im to nepozdava nijak raz nasim kontrolorom.

A narazaju aj na to, ze preco nam davali predavako a platili v hotovosti a nie na ucet, ale im je tazko vysvetlit ze mentalita krajin je takato a ja to nezmenim, ja som len rad ze sa nieco pohlo a zarobila nejaka korunka. Jedna sa o produkt v hodnote cca 150tisic eur

Poradte mi ako nabuduce prezit tieto muky a naco nezabudnut pri predaji,kedze mame dalsie zahranicne firmy na odber produktu.

som tu novy tam ma setrite nastrelim :))

dakujem vopred za radu.
goosesk
28.10.10,16:51
a tovar si vozili sami ? alebo ste im ho vozili vy ? potvrdene papiere od spedicnej firmy a faktury za dopravu by mohli pomoct.
Diesel084
28.10.10,16:53
Po tovar si dosli oni sami, lebo im nevyhovovala cena nasej prepravy tak si to vzali na vlastne naklady.
Cize nemam nic v rukach.
cloe
28.10.10,17:13
Dobry den, chcel by som sa opytat ako to je stym ako vyvazam tovar vonku.

Sme mala firma ktora funguje na trhu uz skoro 3 roky, ale kedze doba bola aka bola, tak sa nam velmi nedarilo, teraz konecne sa trosku zacalo darit a maly sme moznost vyvies zopar produktov do zahranicia - Rumunsko, Bulhrasko, samozrejme ze dosla kontrola a chcela od nas vsetko mozne, myslia si ze ako kazda firma fungujuca v KE musime robit podvody na daniach tak chcu od nas aj nejake papiere od zahranicnich firiem, samozrejme ze tie firmy po dodani svojho produktu maju nas na "haku" kedze oni si svoje zaplatili a nechce sa im nic riesit z DU zo slovenska.

Pre istotu sme pri dodani produktu podpisovali aj zmluvu + faktura, ale sa im to nepozdava nijak raz nasim kontrolorom.

A narazaju aj na to, ze preco nam davali predavako a platili v hotovosti a nie na ucet, ale im je tazko vysvetlit ze mentalita krajin je takato a ja to nezmenim, ja som len rad ze sa nieco pohlo a zarobila nejaka korunka. Jedna sa o produkt v hodnote cca 150tisic eur

Poradte mi ako nabuduce prezit tieto muky a naco nezabudnut pri predaji,kedze mame dalsie zahranicne firmy na odber produktu.

som tu novy tam ma setrite nastrelim :))

dakujem vopred za radu.

Keďže ste dodali tovar do iného členského štátu, uplatnili ste si oslobodenie od DPH. Aby ste mohli uplatniť toto oslobodenie, musíte preukázať, že tovar naozaj opustil Slovensko. Ak ste nepoužili služby dopravcu a teda nemáte CMR, ani iný doklad, preukazujúci prepravu tovaru, musíte mať aspoň ku každej dodávke, potvrdenie od odberateľa, že dňa xy, vyviezol tovar -xy, v hodnote- xy do iného čl. štátu vlastnou dopravou.
Samozrejme tieto dodania vstupujú aj do súhrnného výkazu, kde vám údaj musí súhlasiť s podaným daňovým priznaním.
Diesel084
28.10.10,17:19
len nechapem preco mi povedali ze sa im to zda ako podvod, je pravda ze robime v upllnom odveti a toto sa pritrafilo ako jasna rana z nebies. No a v tejto dobe nezober hoc aku zakazku.

Co sa tyka potvrdenia ze si to vzali na vlastne naklady a vlastnou dopravou to mame, je to aj v zmluve zakotvene.
Luba
28.10.10,17:48
§43 zákona o DPH vraví:
(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

Voči DÚ by som sa snažila argumentovať písmenom d). Máte zmluvu, máte doklad o prijatí platby, zrejme aj dodací list.
Donútiť nejakého odberateľa z Bulharska alebo z hociktorej inej krajiny, najmä pokiaľ je to jednorazový obchod, aby dodatočne poslal vyhlásenie, že prepravil tovar k sebe, je niekedy proste nemožné. Nie sú na to páky. Možno pre budúcnosť si ešte skúste pripraviť nejaké vyhlásenie o tom, že Váš odberateľ vyhlási pri prebratí tovaru u Vás, že do termínu XXXX prepraví tovar zo SR do krajiny XXXX. Síce je to vopred, ale je to tiež nejaký "iný doklad". Zároveň mu prípadne strčiť také vyhlásenie aj so sebou a požiadať ho, aby ho poslal aj zo svojej krajiny - mailom, faxom, poštou. Možno to neurobí (a potom máte aspoň to vyhlásenie vopred) a možno aj áno.
V tomto konkrétnom prípade, ak máte kontakt na toho odberateľa, môžete skúsiť napísať / zavolať mu, poslať mu také vyhlásenie už pripravené s tým, aby Vám ho doplnil, podpísal a poslal nazad a tak potvrdil, že a kedy tovar prepravil k sebe.
Diesel084
28.10.10,18:18
dakujem, za radu. Mam na nich kontakt a prosil som ich o to, ale uspesne ma ignoruju mesiac. Samozrejme to by nebolo vsetko co je zabavne, dostal som sa do bludneho kruhu, kedze firma od kt.som to odoberal ma nejake problemy z uctovnictvom lebo su novy na trhu a kontrola im stale prebieha a nieco nemaju v poriadku, ale ja mam vsetko zmluvne podchitene, samozrejme v poriadku. No ako ste spominali v inom prispevku ak chcu,nieco si najdu :(
Luba
29.10.10,07:48
No, nepríjemné to je, každopádne držím palce. Keď bude po kontrole, ozvi sa prípadne ešte k týmto veciam, ako to dopadlo s daňovým úradom, aj mňa to dosť zaujíma.
Diesel084
29.10.10,14:49
je to zaujimave ale premne neprijemna, kedze ja som si splnil svoje povinosti a firma kt.bola dodavatelska nema vsetko v poriadku a ja nato doplacam. To nase super slovensko a super danovaci, koli podvodnikom trpime ostatny. Dakujem za rady :)