slvk
28.10.10,21:56
Som živnostník,zamestnávam jedného zamestnanca a účtujem v jednoduchom účtovníctve.Zamestnancovi kupujem stravné lístky v hodnote 2,80 a sebe v hodnote 3,60.Môžem si celú faktúru za stravné lístky zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu?
ondrejvla
28.10.10,20:47
Som živnostník,zamestnávam jedného zamestnanca a účtujem v jednoduchom účtovníctve.Zamestnancovi kupujem stravné lístky v hodnote 2,80 a sebe v hodnote 3,60.Môžem si celú faktúru za stravné lístky zaúčtovať ako prevádzkovú réžiu?

Nemôžeš si zaúčtovať všetko ako prevádzkovú réžiu, z ceny stravnej poukážky pre zamestnanca si môžeš dať do nákladov 55% z jeho ceny, prípadne zo sumy stravného od 0-6 hodín 55% , čo činí sumu 1,98 €, keďže más zamestnanca, tak vytváraš aj sociálny fond, tam tiež môžeš dať čerpanie zo SF a rozdiel by ti mal uhradiť zamestnanec, čo je pre teba VNZD.
Ejo
31.10.10,17:28
Ja to budem robiť nasledovne /podĺa rady z porady/: ja mám lístky v hodnote 2,7. Keď príde faktúra 55% do VOZD - réžia, ostatné VNZD. A ostatné uhrádza zamestnanec, čo mu aj strhnem z výplaty a to bude pre mňa PNZD. Sociálny fond mu využijem na niečo iné, nie na obedy.
ondrejvla
31.10.10,18:35
Ja to budem robiť nasledovne /podĺa rady z porady/: ja mám lístky v hodnote 2,7. Keď príde faktúra 55% do VOZD - réžia, ostatné VNZD. A ostatné uhrádza zamestnanec, čo mu aj strhnem z výplaty a to bude pre mňa PNZD. Sociálny fond mu využijem na niečo iné, nie na obedy.

Sociálny fond je potrebné využívať v súlade so Zákonom o sociálnom fonde:
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

(6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
monikago
03.02.11,12:21
neviete mi niekto poradit, ako mam v JU zauctovat stravovanie zamestnancov vo vlastnej rezii?

cenu stravneho na osobu mame 1,2 Eur a z toho 0,95 Eur ide od zamestnavatela a 0,25 Eur zo SF. zamestnanec neplati nic.

dakujem vopred
monikago
03.02.11,12:40
prosím, poradte, vôbec si s tým neviem dať rady