denky
29.10.10,07:44
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade, keď sme so zamestnancom podpísali pracovnú zmluvu, no nemôže ho zamestnať pretože v čase medzi podpisom pracovnej zmluvy a dňom jeho nástupu do zamestnania nám klesli objednávky a nemáme tým pádom pre neho prácu.:(
Ďakujem za vašu pomoc
Lianka
29.10.10,06:42
V Zakonniku prace nachadzam toto:

§ 47 Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,
b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.

Ak ma skusobnu dobu, mozete ho prepustit kedykolvek v ramci tejto skusobnej doby.
veronikasad
29.10.10,07:08
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade, keď sme so zamestnancom podpísali pracovnú zmluvu, no nemôže ho zamestnať pretože v čase medzi podpisom pracovnej zmluvy a dňom jeho nástupu do zamestnania nám klesli objednávky a nemáme tým pádom pre neho prácu.:(
Ďakujem za vašu pomoc
skončíte s ním pracovný pomer v skúšobnej dobe - bez uvedenia dôvodu.
terezamaria
29.10.10,07:14
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako postupovať v prípade, keď sme so zamestnancom podpísali pracovnú zmluvu, no nemôže ho zamestnať pretože v čase medzi podpisom pracovnej zmluvy a dňom jeho nástupu do zamestnania nám klesli objednávky a nemáme tým pádom pre neho prácu.:(
Ďakujem za vašu pomoc

Nevieme, kedy mal byť dátum nástupu do zamestnania. Asi by bolo najvhodnejšie spojiť sa so zamestnancom a vysvetliť mu, aká situácia nastala vo firme. Podľa jeho reakcií budete vidieť, ako ďalej postupovať.

Je totižto veľmi neetické prijať zamestnanca a hneď skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Lepšie by bolo po pohovore písomne odstúpiť od zmluvy. No pokiaľ bude zamestnanec trvať na nástupe podľa PZ, potom sa samozrejme prikláňam k tomu, čo napísali Veronikasad a Lianka.
denky
29.10.10,08:07
skončíte s ním pracovný pomer v skúšobnej dobe - bez uvedenia dôvodu.

Môžeme s ním ukončiť pracovný pomer podľa § 72, aj keď sa mu tento ani nezačal? Podľa zmluvy má nastúpiť 2.11.
veronikasad
29.10.10,08:31
Môžeme s ním ukončiť pracovný pomer podľa § 72, aj keď sa mu tento ani nezačal? Podľa zmluvy má nastúpiť 2.11.
ak sa nedohodnete na odstúpení od zmluvy, 2.11 nastúpi do práce a ukončíte s ním prac.pomer v skúšobnej dobe.
denky
29.10.10,11:21
ak sa nedohodnete na odstúpení od zmluvy, 2.11 nastúpi do práce a ukončíte s ním prac.pomer v skúšobnej dobe.

Ďakujem veľmi pekne za radu. Nemáte náhodou vzor odstúpenia od pracovnej zmluvy? :)
veronikasad
29.10.10,11:38
Ďakujem veľmi pekne za radu. Nemáte náhodou vzor odstúpenia od pracovnej zmluvy? :)
skús pozrieť tento príspevok

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=6&sqi=2&ved=0CDYQFjAF&url=http%3A%2F%2Fkariera.zoznam.sk%2Fsk%2Fcl%2F100 510%2F687566%2FOdstupenie-od-pracovnej-zmluvy-pred-nastupom-do-prace&ei=I7_KTLnoJYOMswaSxrWnAQ&usg=AFQjCNEGKonVtQNaf_jSYTkB7yfU-q56Xw&sig2=Gjc_d7A3T60bbHLANGuIKg

zadaj si do google odstúpenie od pracovnej zmluvy - je tam niekolko príspevkov, možno nájdeš aj vzor.
terezamaria
29.10.10,20:04
Je to škoda, že ste to nechali dôjsť po zistení skutočností, že pracovníka nebudete potrebovať, až do tohoto štádia.
Pokiaľ nedovolíte zamestnancovi ráno 2.11.2010 začať pracovať a o niečo skôr mu odovzdáte odstúpenie od Pracovnej zmluvy, bude to určite
viac " kóšer ", ako keď mu prvý deň v práci dáte Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
facovka28
31.10.10,05:17
prosim o radu..-.momentalne som na MD s druhym dietatkom suvisle teda od 1.4.2008 (kedy sa narodil prvy syncek) a navazne z jednej rodicovskej znova na materskej od 16.7.2009. kedze financii nieje dost, planujem nastup do prace od 1.1.2011..informovala som zamestnavatela, no moje prac.miesto zrusil medzitym z rganizacnych dovodov.. teraz sa chce dohodnut na vypovedi dohodou, s tym ze v dohode bude zakotvena 5mesacna (vyska mesacnej mzdy) financna kompenzacia, co v mojom pripade su pekne peniaze....momentalne hladam pracu ale stale nemam:( kedze som v TV zacula ze sa planuje zmena zakona a ma sa odstupne zrusit, nechcela by som o tie peniaze prist...ake mam moznosti v mojom pripade,keby som nastupila do prace od 1.1.2011 podpisala dohodu s fin,kompenzaciou a co dalej?? narok na podporu nemam asi kedze syncek ma 14mers.teraz..ake mam moznosti???pracovala som bez prestavky od r.2001 , vfirme kde som momentalne v stave od 02/2007...dakujem
svetlik
31.10.10,06:39
Skusobna doba je urcena na overenie schopnosti a sposobilosti zamestnanca pracovat na dohodnutej pracovnej pozicii s dohodnutym obsahom pracovnej naplne!!!, a nie k tomu, aby sa v ramci nej uplatnovali dovody skoncenia pracovneho pomeru, ktore s jeho osobou vobec nesuvisia.

Ergo byt na jeho mieste zalujem Vas o neplatnost skoncenia pracovneho pomeru v skusobnej dobe.
denky
02.11.10,06:47
Skusobna doba je urcena na overenie schopnosti a sposobilosti zamestnanca pracovat na dohodnutej pracovnej pozicii s dohodnutym obsahom pracovnej naplne!!!, a nie k tomu, aby sa v ramci nej uplatnovali dovody skoncenia pracovneho pomeru, ktore s jeho osobou vobec nesuvisia.

Ergo byt na jeho mieste zalujem Vas o neplatnost skoncenia pracovneho pomeru v skusobnej dobe.

Dobry den, dakujem vsetkym za rady. So zamestnancom sme sa dohodli na odstupeni od pracovnej zmluvy. Dovodom odstupenia od pracovnej zmluvy z nasej strany bolo zrusenie objednavky docasneho pridelenia zamestnanca nasim klientom u ktoreho mal pracovat. V tomto zmysle je to snad trocha zrozumitelnejsie a pochopitelnejsie.