Roxana
21.11.05,15:39
Dobrý deň
Prosím o radu. Živnostník, platca DPH v SR, vykonal zváračské práce pre slovenskú firmu - platcu DPH v SR. Práce boli vykonané na stavbe v Nemecku a živnostník ich fakturoval bez DPH. Mal živnostník povinnosť registrácie v Nemecku? Mal vykonané práce fakturovať aj s Nemeckou DPH?
Jana Acsová
21.11.05,15:11
Dobrý deň
Prosím o radu. Živnostník, platca DPH v SR, vykonal zváračské práce pre slovenskú firmu - platcu DPH v SR. Práce boli vykonané na stavbe v Nemecku a živnostník ich fakturoval bez DPH. Mal živnostník povinnosť registrácie v Nemecku? Mal vykonané práce fakturovať aj s Nemeckou DPH?
Miestom dodania služby vzťahujúcej sa k nehnuteľnosti je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Jednalo by sa o prenos daňovej povinnosti v prípade, že by služba bola dodaná nemeckému platiteľovi. Ale služba bola dodaná slovenskému platiteľovi, t.j. mám za to, že vám vznikla povinnosť registrácie na daň v Nemecku a slovenskému odberateľovi ste mali fakturovať službu vrátane nemeckej dane.
Tak si to vykladám po aplikácii našich súvisiacich ustanovení ZDPH.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Roxana
22.11.05,06:52
Ďakujem za odpoveď. Rovnako som to pochopila aj ja. Lenže živnostník práce previedol v mesiaci jún až august. Svoju registračnú povinnosť v Nemecku si nesplnil a faktúroval bez nemeckej DPH. Čo by ste mu poradili? Má opraviť fa a utekať do NSR splniť si svoju povinnosť, alebo to nechať tak. Nebudú sankcie príliš veľké?
To sú živnostníci, ktorý si dávajú robiť účtovníctvo raz za rok a najčastejšie až 15.3. Potom všetko riešia neskoro.
Jana Acsová
22.11.05,09:52
Jana Acsová
22.11.05,09:56
Ďakujem za odpoveď. Rovnako som to pochopila aj ja. Lenže živnostník práce previedol v mesiaci jún až august. Svoju registračnú povinnosť v Nemecku si nesplnil a faktúroval bez nemeckej DPH. Čo by ste mu poradili? Má opraviť fa a utekať do NSR splniť si svoju povinnosť, alebo to nechať tak. Nebudú sankcie príliš veľké?
To sú živnostníci, ktorý si dávajú robiť účtovníctvo raz za rok a najčastejšie až 15.3. Potom všetko riešia neskoro.Ťažká rada ... ak je možné dostať sa v plnení pod čiastkové plnenie ... čo je možné zmluvne ošetriť, doporučujem posunúť fakturáciu ... a splniť si všetky súvisiace povinnosti týkajúce sa registrácie. A druhá možnosť ... priamo fakturovať na nemeckú firmuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif (ak by to bolo možné).
Roxana
23.11.05,06:46
Posunúť fakturáciu už nie je možné. Práce boli ukončené fakturované a aj uhradené. Najlepšia cesta bude asi cesta do Nemecka, zaregistrovať sa pre DPH aj keď po termíne a splniť si povinnosť.
Ak som to správne pochopila živnostník má dve možnosti:
1. Vystaviť druhú faktúru tiež pod slovenským IČ DPH na ktorej bude suma rovnajúca sa nemeckej DPH. Táto daň bude fakturovaná ako cena práce - náklad bez slovenskej DPH. Nemeckú daň si oberateľ nemôže odpočítať a dodávateľ-živnostník ju odvedie po registrácii do NSR.
2. Vystavenú fakrúru stornujú a živnostník vystaví novú pod nemeckým IČ DPH aj s nemeckou DPH. V tomto prípade si môže odberateľ žiadať o vrátenie dane v NSR ak sa tiež zaregistruje ako platca v NSR.Alebo sa mýlim?

Napadá mi ešte jedne otázka. Ak by bol odberateľ registrovanýv NSR a objednal by si službu pod nemeckým IČ DPH mohol by dodávateľ na neho preniesť daňovú povinnosť - samozdananie?
Veľmi ďakujem za pomoc.
Jana Acsová
23.11.05,10:50
Posunúť fakturáciu už nie je možné. Práce boli ukončené fakturované a aj uhradené. Najlepšia cesta bude asi cesta do Nemecka, zaregistrovať sa pre DPH aj keď po termíne a splniť si povinnosť.

Keby sa táto situácia stala zahraničnej osobe na Slovensku tak, platiteľom by sa táto osoba stala až dňom uvedeným v registrácii. O registráciu sa musí požiadať a osvedčenie sa vydáva sa do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti.
Mám za to, že spätná registrácia nebude možná ani v Nemecku.