bruchačik
29.10.10,08:39
Máme v práci dilemu - má sa účtovať zhotovenie kľúča ako služba alebo ako tovar? Keď si kúpim v obchode novú sadu kľúčov, tak je to tovar, ale keď si dám vyhotoviť duplikát, tak si tiež odnesiem tovar, alebo platím za to, že mi ho vyhotovil? Lebo ja som mu nepriniesla neopracovaný kľúč, aby mi ho opracoval, ale len vzorku, aký kľúč potrebujem. Čo je tedapodľa vás správne, tovar alebo služba?
Kačena I.
29.10.10,06:44
ja by som to osobne účtovala ako 501-materiál
Zdenka 0705
29.10.10,06:57
Ak kľúče predávaš, tak je to tovar.
Ak kľúče slúžia k otváraniu do prevádzky, tak je to spotrebný materiál, tak isto aj duplikát. Účtujem na 501/A.
Lubo44
29.10.10,07:05
Do ceny materiálu (tovaru) vstupujú všetky náklady súvisiace s obstraním, teda aj oprcovanie do konečnej podoby, v tomto prípade vybrúsenie kľúča. Takže účtovať ako spotreba materiálu (nepredpokladám, že tie kľúče ďalej predávate).
Stefan2005
29.10.10,08:32
no našiel som aj takúto definíciu - drobné služby sú - služby čistiarní a práčovní, tlačiarní, väzba kníh, dokumentov, rámovanie obrazov, vyhotovenie kľúčov, pečiatok, technické posudky, ciachovanie meradiel, notárske poplatky, fotoslužby, inzercia, drobné opravy kancelárskej techniky...

môj názor:
kúpim vypínač - namontujem si ho sám - účtujem 501, dám vymeniť vypínač servisnej firme, účtujem 511 (včítane vypínača a práce)
kúpim kľúč - sám si ho upravím - účtujem na 501, dám ho vyhotoviť u kľúčovej služby - nič podľa môjho názoru neporuším, ak to zaúčtujem ako službu...
veronikasad
29.10.10,08:52
Máme v práci dilemu - má sa účtovať zhotovenie kľúča ako služba alebo ako tovar? Keď si kúpim v obchode novú sadu kľúčov, tak je to tovar, ale keď si dám vyhotoviť duplikát, tak si tiež odnesiem tovar, alebo platím za to, že mi ho vyhotovil? Lebo ja som mu nepriniesla neopracovaný kľúč, aby mi ho opracoval, ale len vzorku, aký kľúč potrebujem. Čo je tedapodľa vás správne, tovar alebo služba?
prečo tovar ? predávaš ho ďalej ?