Monika36
29.10.10,10:36
Keďže už mám v hlave totálny chaos, z daňového úradu som dostala odpoveď vo forme citovania zákona o dani z príjmu.....tak sa pýtam skúsenejších poraďákov: pri práci na dohodu o pracovnej činnosti-odvedie sa preddavok na daň, do 5 dní po výplate sa musí odvieť na DÚ. Štvrťročne sa podáva prehľad o odvedených preddavkov a potom ešte ročné hlásenie. Toto je z povinných dokumentov, ktoré je zamestnávateľ povinný DÚ predkladať, všetko? A ako postupovať v prípade, keď je dohodár Bulhar? Normálne sa za neho odvedie daň, ako aj v prípade našich občanov? Je ešte niečo, na čo mám dať pozor? Fakt som už z toho schaosená, zákon som čítala dookola, istá si však nie som a keď som chcela odpoveď od kompetentných na DÚ, tak to dorazilo už úplne, lebo citovať state zo zákona vie každý.....Veľmi mi to pomôže, ak niekto poradíte. Ďakujem moc a moc.:):):)
wallie
03.11.10,12:54
závisí od výšky dohodnutej mesačnej odmeny, či budeš robiť preddavkovú alebo zrážkovú daň
- pri príjme do 165,97 Eur (což u väčšiny dohodárov je) sa uplatňuje zrážková daň podľa §43 ods.3 písm.j
- úhrada na DÚ je daná potom podľa §43 ods.11- t.j. do 15-teho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac

napr. príjem z dohody za 10/2010 bude vyplatený dňa 30.10.2010, v deň výplaty si povinná hneď z toho zraziť zrážkovú daň už pri vyplatení príjmu a povinnosť odviesť zrážkovú daň na DÚ by bola v tomto prípade 15.11.2010

- ak je mesačný príjem vyšší ako 165,97 Eur, robíš preddavkovú daň podľa §35
-úhrada na DÚ je potom podľa §35 ods.6 - t.j. do 5 dní po výplate
napr. výplata za 10/2010 bude 15.11.2010, uhradiť treba na DÚ do 20.11.2010
Monika36
03.11.10,13:13
závisí od výšky dohodnutej mesačnej odmeny, či budeš robiť preddavkovú alebo zrážkovú daň
- pri príjme do 165,97 Eur (což u väčšiny dohodárov je) sa uplatňuje zrážková daň podľa §43 ods.3 písm.j
- úhrada na DÚ je daná potom podľa §43 ods.11- t.j. do 15-teho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac

napr. príjem z dohody za 10/2010 bude vyplatený dňa 30.10.2010, v deň výplaty si povinná hneď z toho zraziť zrážkovú daň už pri vyplatení príjmu a povinnosť odviesť zrážkovú daň na DÚ by bola v tomto prípade 15.11.2010

- ak je mesačný príjem vyšší ako 165,97 Eur, robíš preddavkovú daň podľa §35
-úhrada na DÚ je potom podľa §35 ods.6 - t.j. do 5 dní po výplate
napr. výplata za 10/2010 bude 15.11.2010, uhradiť treba na DÚ do 20.11.2010



Áno, toto už mám v hlave utriedené, výška odmeny je vyššia, takže ide o preddavkovú daň. Prvý krát bola vyplatená 31.10. za 09/2010 a teda ju uvediem do prehľadu za 4.Q (čo mi potvrdila aj pracovníčka DÚ). Len sa akosi neviem dopátrať, ako je to v prípade cudzieho občana z EÚ, ktorý tu má povolenie na pobyt. A ak som správne pochopila zákon o dani z príjmu, tak na DÚ podávam kvartálne prehľady a ročné hlásenie, dúfam, že to je všetko, nerada by som niečo opomenula. Díky moc.
wallie
03.11.10,13:41
áno podávaš len prehľady potom ročné hlásenie , ktoré musí byť sumárom z tých prehľadov, mzdu za 09/2010 by som ja uviedla v 3Q, ako potom pouvádzaš mzdy za 10/2010,11/2010 a 12/2010???
horte predsa píšeš mesiac za ktorý to je čiže v 3Q sú to mesiace 07/2010, 08/2010 a 09/2010 a v 4.Q budú 10,11,12
aj priamo na tlačive to maš uplne na konci drobučkým napísané:
1) uvádza sa dátum výplaty, poukázania,pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru za príslušný mesiac.
wallie
03.11.10,14:03
Monika36
03.11.10,14:13
áno podávaš len prehľady potom ročné hlásenie , ktoré musí byť sumárom z tých prehľadov, mzdu za 09/2010 by som ja uviedla v 3Q, ako potom pouvádzaš mzdy za 10/2010,11/2010 a 12/2010???
horte predsa píšeš mesiac za ktorý to je čiže v 3Q sú to mesiace 07/2010, 08/2010 a 09/2010 a v 4.Q budú 10,11,12
aj priamo na tlačive to maš uplne na konci drobučkým napísané:
1) uvádza sa dátum výplaty, poukázania,pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru za príslušný mesiac.


No vidíš a ja som sa schválne na DÚ pýtala, či septembrová odmena vyplatená posledného októbra ide do 4.Q a ona mi to potvrdila, že áno. Poslala som si aj písomný dotaz a tam mi rozpísali, že keď napr.22.10. vyplatím odmeny za 09/2010,tak to uvediem v 4.Q, tak som to brala za samozrejmosť. Fakt už neviem niekedy čoho sa držať a považovať za správne...:confused:
wallie
03.11.10,14:29
v 4Q/2010 v 1 stlpci za 10/2010 by si to uviedla vtedy ak by to bola zrážková daň lebo tá sa uvádza v tom kalendárnom mesiaci , v ktorom bola zrazená
možno keď si nepovedala že ide o preddavkovú daň mysleli si, že sa to týka zrážkovej a poradili ti zle
Monika36
03.11.10,14:39
v 4Q/2010 v 1 stlpci za 10/2010 by si to uviedla vtedy ak by to bola zrážková daň lebo tá sa uvádza v tom kalendárnom mesiaci , v ktorom bola zrazená
možno keď si nepovedala že ide o preddavkovú daň mysleli si, že sa to týka zrážkovej a poradili ti zle


Ja som im hovorila, že ide o preddavkovú daň..aj pri písomnom dotaze som uviedla, že odmena bude vyššia ako 165,97€. Teraz je to veľký problém? Mám utekať na DÚ a zistiť, ako to poriešiť? Asi ma klepne...takáto chyba.:mee:
wallie
03.11.10,15:08
nechápem potom prečo ti takto blbo poradili, veď aj v poučení k vyplňaniu prehľadu je to písané tak, choď sa tam rozčúliť, že ti takto spôsobili škodu, nakoľko už za 3Q to nepodáš teraz v lehote a dostaneš pokutu 66,38 Eur za oneskorené podanie prehľadu
V poučení k tlačivu máš písané takto:

I. časť – Preddavky na daň
Riadok 1 ► dátum ● uvádza sa dátum výplaty miezd za príslušné kalendárne mesiace vykazovaného štvrťroka. Napríklad, ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru za mesiac február dňa 10. marca roku 2010, uvedie sa v stĺpci „február“ dátum 10.3.2010. Ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru vo viacerých výplatných termínoch, uvedie sa dátum posledného výplatného termínu za príslušné obdobie.
● neuvádza sa dátum poskytnutia preddavku na mzdu (záloha) v termíne
Monika36
03.11.10,15:26
nechápem potom prečo ti takto blbo poradili, veď aj v poučení k vyplňaniu prehľadu je to písané tak, choď sa tam rozčúliť, že ti takto spôsobili škodu, nakoľko už za 3Q to nepodáš teraz v lehote a dostaneš pokutu 66,38 Eur za oneskorené podanie prehľadu
V poučení k tlačivu máš písané takto:

I. časť – Preddavky na daň
Riadok 1 ► dátum ● uvádza sa dátum výplaty miezd za príslušné kalendárne mesiace vykazovaného štvrťroka. Napríklad, ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru za mesiac február dňa 10. marca roku 2010, uvedie sa v stĺpci „február“ dátum 10.3.2010. Ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru vo viacerých výplatných termínoch, uvedie sa dátum posledného výplatného termínu za príslušné obdobie.
● neuvádza sa dátum poskytnutia preddavku na mzdu (záloha) v termíne


Ďakujem za rady,toto som potrebovala vedieť... Tak som si "zarobila", ešte nemám ani poriadny zárobok a bum, takýto prúser....ale keby som sa nevypytovala, ešte aj keď som bola podať ten nulový prehľad za 3.Q som sa v podateľni znova opýtala, či to máb byť nulové a či preddavkovú daň uvediem v 4.Q.....až mi je do plaču. Tak tam pôjdem a tej milej pani poviem, čo som zistila a čo mi ona poradila...potom dám vedieť, ako ma potrestali. A ešte raz ďakujem.
wallie
03.11.10,15:31
pýtať sa na takéto veci v podateľni???? :D blázniš??? to sú len administratívne osoby ktoré tomu čo dáš pridelia nejaké číslo a dajú na to pečiatku, tiež sa niektorým ľudom čudujem podávajú priznanie v marci a už som videla aj také, že niektorým radia dole vrátnici :D no to tiež musí to priznanie potom vyzerať ......
veronikasad
03.11.10,15:32
Ďakujem za rady,toto som potrebovala vedieť... Tak som si "zarobila", ešte nemám ani poriadny zárobok a bum, takýto prúser....ale keby som sa nevypytovala, ešte aj keď som bola podať ten nulový prehľad za 3.Q som sa v podateľni znova opýtala, či to máb byť nulové a či preddavkovú daň uvediem v 4.Q.....až mi je do plaču. Tak tam pôjdem a tej milej pani poviem, čo som zistila a čo mi ona poradila...potom dám vedieť, ako ma potrestali. A ešte raz ďakujem.
ak si podala za III.Q. nulový - nezarobila si si, podaj opravný ...
Monika36
03.11.10,15:40
ak si podala za III.Q. nulový - nezarobila si si, podaj opravný ...


Ďakujem, aspoň nejaká útecha v tejto chvíli...:mee:
No a nabudúce v podateľni informácie nepožadujem...:eek: a odpoveď na písomný dotaz si dám asi ešte aj preveriť....ja som žiadala info k preddavkovej dani a oni tam kecali o zrážkach a uviedli, že keď sa odmena vyplatí v októbri za september, tak ju uvediem v 4.Q a pre mňa to bola jasná odpoveď od kompetentnej osoby. Podstatné teraz je, že viem, že to bola chyba a pôjdem ju opraviť .Ešte raz moc a moc ďakujem.
veronikasad
03.11.10,15:43
Ďakujem, aspoň nejaká útecha v tejto chvíli...:mee:
No a nabudúce v podateľni informácie nepožadujem...:eek: a odpoveď na písomný dotaz si dám asi ešte aj preveriť....ja som žiadala info k preddavkovej dani a oni tam kecali o zrážkach a uviedli, že keď sa odmena vyplatí v októbri za september, tak ju uvediem v 4.Q a pre mňa to bola jasná odpoveď od kompetentnej osoby. Podstatné teraz je, že viem, že to bola chyba a pôjdem ju opraviť .Ešte raz moc a moc ďakujem.
to všetko platí o zrážkovej dani. Nabudúce uveď výšku zrazenej dane ...

Na podávanie informácii nie je kompetentný pracovník podatelne (u nás je na to určený pracovník)
wallie
04.11.10,12:38
ešte že tam bol daný ten nulový za 3Q :) nemusíš sa stresovať aspoň kvôli pokute, želám veľa úspechov do ďalšej práce, nech ťa podobné problémy obchádzajú :)
Monika36
04.11.10,13:40
ešte že tam bol daný ten nulový za 3Q :) nemusíš sa stresovať aspoň kvôli pokute, želám veľa úspechov do ďalšej práce, nech ťa podobné problémy obchádzajú :)


Más pravdu, troška mi odľahlo, ale hrozne ma to mrzí a hnevá, taká hlúpa a zbytočná chyba, toľko som sa stresovala, aby som niečo neopomenula....:eek::eek:...odteraz si dávam poriadny pozor:):):)takže opravný;)Veľmi pekne ďakujem tebe i veronikasad, toto sú rady a pomoc neskutočne cenné.
sybila3
17.02.11,09:19
do kedy treba uhradiť preddavkovú daň zo mzdy?
sybila3
17.02.11,10:59
dočítala som sa že do troch dní, ak tam má preplatok z min. roka, ktorý si nevyžiadal naspäť môže to započítať? dík
Tweety
17.02.11,11:01
do kedy treba uhradiť preddavkovú daň zo mzdy?
Do piatich dní od výplaty poslednej mzdy.
sybila3
17.02.11,12:44
kde sa to dá nájsť, lebo som sa dozvedela, že bolo do 5 a zmenili to že do 3 prac. dní
tigy
09.03.11,08:01
Ak sa nemylim, tak §35 ods.6 zakona o DzP a stale je tam 5 dni
tigy
09.03.11,08:09
Neviete mi prosim Vas poradit, co v takom pripade, ak vsetkym zamestnancom poslem vyplaty dnes, len jednemu viem az cca 25-teho, ze ci mam odviest preddavkovu dan na 2-krat, alebo staci celu sumu az do 5 dni po tom 25-tom?
Oficialne nemame urceny vypl. termin...
Tweety
09.03.11,08:10
Neviete mi prosim Vas poradit, co v takom pripade, ak vsetkym zamestnancom poslem vyplaty dnes, len jednemu viem az cca 25-teho, ze ci mam odviest preddavkovu dan na 2-krat, alebo staci celu sumu az do 5 dni po tom 25-tom?
Oficialne nemame urceny vypl. termin...
Stačí raz a rozhodujúci je dátum poslednej výplaty.
tigy
09.03.11,08:34
Diky :) viem, ze na prehladoch sa uvadza datum poslednej vyplaty, ale nenasla som zatial nikde, ci sa podla toho riadi aj odvadzanie preddavkov...asi to bude v nejakom danovom usmerneni, vsak?
Paula
09.03.11,08:51
Diky :) viem, ze na prehladoch sa uvadza datum poslednej vyplaty, ale nenasla som zatial nikde, ci sa podla toho riadi aj odvadzanie preddavkov...asi to bude v nejakom danovom usmerneni, vsak?


Pozri §35 ods. 6 tu:

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html