Marko52
29.10.10,11:17
Nie som platca DPH, ale nebudem mať nejaký problém, keď uvediem na faktúre účet inej osoby?
veronikasad
29.10.10,09:28
Nie som platca DPH, ale nebudem mať nejaký problém, keď uvediem na faktúre účet inej osoby?
aký máš na to dôvod ?
jeso
29.10.10,09:46
Nie som platca DPH, ale nebudem mať nejaký problém, keď uvediem na faktúre účet inej osoby?


to že na faktúre uvedieš účet inej osoby nemá nič spoločné s tým či si platca DPH alebo nie si

prečo má dostať peniaze za službu ktorú si urobil ty niekto iný? ten komu peniaze nabehnú to bude aj zdaňovať miesto teba ?
Zoltán Kovács
29.10.10,09:48
Každý bežný účet vedený v banke, a používaný na podnikateľské účely sa má oznámiť DÚ, a to do 15 dní odo dňa prvého použitia, resp. zriadenia.

P.S: Prečo mám nutkanie, že ide o zatajenie príjmov....
Marko52
29.10.10,09:49
Takže takto
1, ja nie som platca DPH
2, vystavujem faktúru jednému človeku, ktorý faktúru vystaviť nemôže
a teda keď faktúrujem reklamnej spoločnosti, tak uvediem normálne moje iniciály ale nie moje číslo účtu.
veronikasad
29.10.10,09:52
Takže takto
1, ja nie som platca DPH
2, vystavujem faktúru jednému človeku, ktorý faktúru vystaviť nemôže
a teda keď faktúrujem reklamnej spoločnosti, tak uvediem normálne moje iniciály ale nie moje číslo účtu.
takéto "kšefty" sa nerobia... Úhrada faktúry musí prísť na tvoj účet, zahrnieš ju do príjmov v účtovníctve a čo urobíš s peniazmi (ak si živnostník a nie s.r.o.) - je tvoja vec. (keď ti zostane na dane).
Zoltán Kovács
29.10.10,09:52
Opakujem, každý účet, ktorý sa použije v rámci podnikania sa musí hlásiť na DÚ. Teda aj ten kamaratov.

Stále mám to nutkanie zatajenia. Totiž, ak vedieš jednoduché účtovníctvo, a úhrada predmetnej faktúry sa neobjaví u teba v účtovníctve, tak ide o vedomé krátenie dane.
Zoltán Kovács
29.10.10,09:55
Takže takto
1, ja nie som platca DPH
2, vystavujem faktúru jednému človeku, ktorý faktúru vystaviť nemôže
a teda keď faktúrujem reklamnej spoločnosti, tak uvediem normálne moje iniciály ale nie moje číslo účtu.

Ak kamarát nemôže vystaviť faktúru rekl.agentúre, tak prečo si to neriešia cez zmluvu o dielo, alebo podobne?
Marko52
29.10.10,10:00
Cez zmluvu sa to nedá, pretoze vyzaduju fakturu, ktoru on ako fyzicka osoba nepodnikatel pochopitelne nemoze vyplatit.
Ved predsa spomínanú daň odvedie on nie? v danovom priznani?
veronikasad
29.10.10,10:02
Cez zmluvu sa to nedá, pretoze vyzaduju fakturu, ktoru on ako fyzicka osoba nepodnikatel pochopitelne nemoze vyplatit.
Ved predsa spomínanú daň odvedie on nie? v danovom priznani?
nie - odvedieš ju ty. Na základe čoho by mal platiť daň kamarát?

A ak ide o vysokú sumu, môže ti to ovplyvniť aj výšku odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Dva krát meraj a raz rež ...
Zoltán Kovács
29.10.10,10:02
Cez zmluvu sa to nedá, pretoze vyzaduju fakturu, ktoru on ako fyzicka osoba nepodnikatel pochopitelne nemoze vyplatit.
Ved predsa spomínanú daň odvedie on nie? v danovom priznani?

A to ako?
Faktúra bude vystavená na tvoje meno predsa, či nie?
Ako vysporiadaš ty tú faktúru? Budeš ju prenášať z roka do roka ako neuhradenú?
Marko52
29.10.10,10:04
No myslel som na základe toho, že je to jeho príjem.
Co je vysoka suma? cca 100 eur mesacne?
Zoltán Kovács
29.10.10,10:06
No myslel som na základe toho, že je to jeho príjem.
Co je vysoka suma? cca 100 eur mesacne?

Ako vysporiadaš faktúru ty vo svojom účtovníctve? Na túto otázku by som bol veľmi zvedavý.

Asi tak, že ani nezaradíš?
veronikasad
29.10.10,10:06
No myslel som na základe toho, že je to jeho príjem.
Co je vysoka suma? cca 100 eur mesacne?
to chceš robiť za kamaráta každý mesiac ?
Zoltán Kovács
29.10.10,10:08
Riešenie (legálne a v súlade so zákonom): Vystav faktúru, uveď svoj účet. Peniaze ti nabehnú. Potom sprav ty s kamarátom zmluvu o dielo a vyplatíš mu to. A bude to kóšer, a nikto nebude ťa podozrievať zo zatajovania príjmov.
Marko52
29.10.10,10:09
1, no zaevidujem ju, že je vyplatená. Potreboval som to, že kto bude povinny zaplatit dan z prijmu on alebo ja.
2, No pokial si nezalozi zivnost :-0
Marko52
29.10.10,10:10
Tak Zoltan dik za radu.
Zoltán Kovács
29.10.10,10:10
1, no zaevidujem ju, že je vyplatená. Potreboval som to, že kto bude povinny zaplatit dan z prijmu on alebo ja.
2, No pokial si nezalozi zivnost :-0

AK zaeviduješ ako uhradená, tak daň zaplatíš ty z peňazí, ktoré si ani nevidel. A kamarát bude vysmiatý, prípade ešte sa bude aj rehotať nad tvojou naivitou.
jeso
29.10.10,10:12
ak faktúru vystavíš , zaradíš do knihy pohladávok a nikdy ju nebudeš mať zaplatenú - aj tak ju nakoniec zdaníš ty - ked len vtedy ak budeš ukončovať živnosť - bavíme sa o JU
Marko52
29.10.10,10:13
A ked prijem celkovy prijem za zdanovacie obdobie nedosahuje minimalnu sumu?
Zoltán Kovács
29.10.10,10:15
A ked prijem celkovy prijem za zdanovacie obdobie nedosahuje minimalnu sumu?

AKý a koho príjem?
veronikasad
29.10.10,10:15
A ked prijem celkovy prijem za zdanovacie obdobie nedosahuje minimalnu sumu?
aké sú tvoje príjmy z podnikania ?
Marko52
29.10.10,10:36
No môj príjem do cca .2000 €
veronikasad
29.10.10,10:39
No môj príjem do cca .2000 €
pokial tvoje príjmy (tržby, nie zisk) z podnikania nepresiahnu 12-násobok min. vymer. základu (v roku 2010 sumu 3948,84€), neovplyvní ti to platby do poisťovní a nebudeš z príjmu platiť ani daň (pokial nemáš aj iné príjmy, napr. zo zamestnania